Jump to content

Λίγη βοήθεια και εδω


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.

Αποφάσισα να ανοίξω θέμα για βοήθεια από τους φυτεμένους φίλους. 

Μιλάμε λοιπόν για ένα κυβο αρκετά φυτεμένο 40χ40χ40 (μαζί με το φίλτρο πλάτης) 

Λειτουργεί κοντά στα δυο χρόνια γενικά και με το συγκεκριμένο στήσιμο περίπου από την αρχή του 2021 σχεδόν 12 μήνες. 

Φωτισμός https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5100-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φωτισμός-Ενυδρείου/3747-sunsun-ade-200c-φωτιστικό-led-12w-28-45cm-6955974926758.html (7 ώρες).

Διοξείδιο μπήκε πρόσφατα, σχεδόν ένα μήνα και κάτι, 24ωρο κοντά στην 1φ/δ

Φυτά, βουκεφαλάνδρες, μικροσορουμ, ανουμπιες, κρυπτοκορίνες, βολβίτης, βαλισνέρια νανα, επιφανείας λεμνοβιλουμ.

Δεν έχω κάποιο soil αλλά άμμο με κάποιες κάψουλες μόνο στις ρίζες των κρυπτο....

Λίπανση ως τώρα το spesialized nutrition  της tropica.

Ψάρια 8 τσιλι ρασμπόρας, 5 αμανο, 2 sparkling gurami, 2οτο.

Το πρόβλημά είναι ότι ενώ υπάρχει ανάπτυξη στα φυτά καλύπτονται με άλγες ....(θα βάλω φωτό)

ΥΓ το καλοκαίρι είχαμε μια τούμπα με γενναία ανάπτυξη άλγης που χρειάστηκε επιθετικό σχεδόν ξαναστήσιμο και πολύ κούρεμα.

Μετρήσεις έχω μόνιμα ΝΟ3 <25( το τέστ μου δεν μετράει πιο κάτω) και φωσφορικά κατά την τελευταία μετρηση προχθές κοντα στό Θεό (θα βάλω φωτό).

Υποψία μου είναι ότι η χρήση του συγκεκρίμένου λιπάσματος έχει οδηγήσει σε αυτή την κατάσταση. Ίσως χρειάζεται το premium με την ταυτόχρονη εισαγωγή κάποιων παραπάνω ψαριών...και κάποιου φυτού γρήγορης ανάπτυξης.

Παρακαλώ τα φώτα σας.

 

 

1637085882191.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Τι φωτό περίοδο εχεις; Το βαραει ήλιος το ενυδρειο; Λίγο υπερβολή το co2 με αυτά τα φυτα βρίσκω.

Έγινε επεξεργασία - Jester
Link to comment
Share on other sites

Φωτοπεριοδος 7ωρες 

Δεν το βαράει ο ήλιος 

Ξέχασα να γράψω τα υλικά φιλτρανσης που είναι σφουγγάρι, ενυδρειακο βαμβάκι, βιολογικό υλικό (μακαρόνια και ελαφρόπετρα) και ένα σακουλάκι seachem purigen.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παρασκευά, το περίσσιο διοξείδιο και η παραπάνω λίπανση έχουν φέρει αυτή την κατάσταση.. 

Πόσο specialized βάζεις? Πόσα λίτρα καθαρά είναι? Με τι μετράς τα νιτρικά? Πόσα λίτρα αλλαγή νερού κάνεις εβδομαδιαία? Ποια ελαφρόπετρα έχεις βάλει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Καλημέρα Παρασκευά, Καλημέρα και από εμένα!

το περίσσιο διοξείδιο και η παραπάνω λίπανση έχουν φέρει αυτή την κατάσταση.. 

Πόσο specialized βάζεις? Σύμφωνα με την δοδολογία της συσκευασίας (πιστεύω αυτό είναι το λάθος μου) 4ml εβδομαδιαίως?

Πόσα λίτρα καθαρά είναι ? Κοντά στα 60 

Με τι μετράς τα νιτρικά? Με υγρά τεστ Waterlife 

Πόσα λίτρα αλλαγή νερού κάνεις εβδομαδιαία? Περίπου το 1/4 

Ποια ελαφρόπετρα έχεις βάλει? Από το πράκτικερ...

Σημειώνω ότι η κατάσταση αυτή υπάρχει πριν βάλω το διοξείδιο. Το διοξείδιο το αγόρασα πιστεύοντας ότι θα βοηθήσει το ενυδρείο να ξεπεράσει το πρόβλημα, δλδ να δώσω boost στα φυτά να νικήσουν τις άλγες. Όπως έγραψα στο αρχικό ποστ (ιδιαίτερα αφού μπήκε το διοξείδιο) βλέπω ανάπτυξη στα φυτά, ενδεικτικά αναφέρω μικροσόρουμ ένα νέο φύλλο κάθε 1,5 βδομάδα, βολβίτης το ίδιο, ανούμπιες σε ένα μήνα 2 νέα φύλλα. Να μην πω για το λεμνόβιλουμ που κάθε τόσο χρειάζεται να δίνω γιατί καλύπτει όλη την επιφάνεια.

Το θέμα είναι ότι μόλις βγούν τα νέα φύλλα-στελέχη σχετικά γρήγορα καλύπτονται από άλγη...

 

Link to comment
Share on other sites

Τι θα έκανα.. Κάθε εβδομάδα αλλαγή νερού 50% ,θα άλλαζα την ελαφρόπετρα του πρακτικερ (έχουν πυρίτιο) με ψηφίδα λάβας ή με sera siporax mini.. γενικώς θα πιο πολύ βιολογικό υλικό, θα έβαζα ένα γενικό λιπασματάκι χωρίς νιτρικά και φωσφορικά πχ της easy life. Το διοξείδιο θα το άνοιγα 2 ώρες πριν ανοίξουν τα φώτα και θα το έκλεινα μια ώρα πριν κλείσουν. Όσο γίνεται σταθερή θερμοκρασία ..24° τον χειμώνα όχι πάνω από 28° το καλοκαίρι

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Παρασκευα, καλημερα!

ΒΒΑ φουλ ειναι γιατι υπαρχει ελλειψη απο συντηρηση ενυδρειου. Τι εννοω...

Εχεις μεγαλη ριπανση ενυδρειου απο  οργανικη υλη. Τι θα κάνεις...

1- σκουπα βυθου παντου, αμεσως μετα αλλαγη 40-50% νερου, βαζεις στο φιλτρο φουλ βαμβακι, σε 3-4 ωρες βγαζεις το βαμβακι και το πλυνεις, ξανα βαζεις μεσα. Τοπικα ψεκαζειε την αλγη με Excell ή Easy-Life Easycarbo ή οτι εχεις παρομοιο.

Την επωμενη μερα παλι αλλαγη νερου 30%, παλι καθαριζεις το φιλτρο, παλι ψεκαζεις.

Το purigen βαλε στην ακρη τωρα, χωρις αλλαγες νερου δεν γινεται.

Εxcell τοπικα για 5 ημερες και θα φυγει. Το θεμα ειναι να κρατας το φιλτρο καθαρο, τα νιτρικα οχι πανω απο 20.Φωσφορικα κατω απο 1ppm.

Τεστ για νιτρικα, παρε της Salifert, εχει νορμαλ τιμη.

Για μενα, πολυ καλα εκανες, που εβαλες CO2, πες τωρα το drop checker τι χρωμα εχει. Πιστευω εβαλες ιδικο υγρο μεσα. Γιατι ρωταω... Εχω δει παλια υγρο της Aquael, που ελεγε βαλτε το νερο απο το ενυδρειο στο drop checker και 2-3 σταγονες απο μπλε διαλυμα :D.... τι να πω....

Tο πρασινο υγρο της Tropica δεν ειναι για ενυδρειο σου. Εχεις πολλα ψαρια για 50 καθαρα λιτρα. Παρε μονο με μικρο στοιχεια.

Τα οτο δεν θα κρατουσα σε τοσα λιτρα, δεν κανουν και τρομερη δουλεια, ειδικα το ΒΒΑ δεν αγγιζουν καθολου.

Πες για την αμμο, κοκκομετρια; Μου φαινεται πολυ λεπτο. Δες, πως αλλαξε το χρωμα εκει, που εχεις αρκετο βαθος... εννοω τελευταια φωτο.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βλεπεις μεσα στην αμμο μικρο φυσαλιδες, μπορει να ειναι το υδρόθειο ή μεθανιο.... Κανε δοκιμασια - παρε αλφαδολαστιχο και ρουφηξε σε ενα ταπερ μια χουφτα απο αυτη την μαυρη αμμο. αν μπορεις, χωρις πολυ νερο, και μυρισε αυτο. Αν μυριζει ασχημα, προτινω αλλαγη αμμου για κατι πιο χοντροκοκκο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

 

Παρασκευα, καλημερα! Καλημέρα Ναταλία

ΒΒΑ φουλ ειναι γιατι υπαρχει ελλειψη απο συντηρηση ενυδρειου. Τι εννοω...

Εχεις μεγαλη ριπανση ενυδρειου απο  οργανικη υλη. Τι θα κάνεις...

1- σκουπα βυθου παντου, αμεσως μετα αλλαγη 40-50% νερου, βαζεις στο φιλτρο φουλ βαμβακι, σε 3-4 ωρες βγαζεις το βαμβακι και το πλυνεις, ξανα βαζεις μεσα. Τοπικα ψεκαζειε την αλγη με Excell ή Easy-Life Easycarbo ή οτι εχεις παρομοιο.

Την επωμενη μερα παλι αλλαγη νερου 30%, παλι καθαριζεις το φιλτρο, παλι ψεκαζεις.

Το purigen βαλε στην ακρη τωρα, χωρις αλλαγες νερου δεν γινεται. Οκ για πόσο καιρό εκτός;

Εxcell τοπικα για 5 ημερες και θα φυγει. Το θεμα ειναι να κρατας το φιλτρο καθαρο, τα νιτρικα οχι πανω απο 20.Φωσφορικα κατω απο 1ppm.

Τεστ για νιτρικα, παρε της Salifert, εχει νορμαλ τιμη.

Για μενα, πολυ καλα εκανες, που εβαλες CO2, πες τωρα το drop checker τι χρωμα εχει. Είναι πράσινο και έχω μέσα μόνο το ειδικό υγρό χωρίς νερό.

Πιστευω εβαλες ιδικο υγρο μεσα. Γιατι ρωταω... Εχω δει παλια υγρο της Aquael, που ελεγε βαλτε το νερο απο το ενυδρειο στο drop checker και 2-3 σταγονες απο μπλε διαλυμα :D.... τι να πω....

Tο πρασινο υγρο της Tropica δεν ειναι για ενυδρειο σου. Εχεις πολλα ψαρια για 50 καθαρα λιτρα. Παρε μονο με μικρο στοιχεια. Άρα πάμε για premium

Τα οτο δεν θα κρατουσα σε τοσα λιτρα, δεν κανουν και τρομερη δουλεια, ειδικα το ΒΒΑ δεν αγγιζουν καθολου. 

Πες για την αμμο, κοκκομετρια; Μου φαινεται πολυ λεπτο. Είναι χοντρόκοκκη, όχι πούδρα.

Δες, πως αλλαξε το χρωμα εκει, που εχεις αρκετο βαθος... εννοω τελευταια φωτο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

 

Παρασκευα, καλημερα!

ΒΒΑ φουλ ειναι

 

 

 

Εκτός από ΒΒΑ έχω και πράσινη νηματοειδής...δεν ξέρω αν φαίνεται καλά στις φωτό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν βλεπεις μεσα στην αμμο μικρο φυσαλιδες, μπορει να ειναι το υδρόθειο ή μεθανιο.... Κανε δοκιμασια - παρε αλφαδολαστιχο και ρουφηξε σε ενα ταπερ μια χουφτα απο αυτη την μαυρη αμμο. αν μπορεις, χωρις πολυ νερο, και μυρισε αυτο. Αν μυριζει ασχημα, προτινω αλλαγη αμμου για κατι πιο χοντροκοκκο.

Η δοκιμή έγινε και δεν μύριζε άσχημα η άμμος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

θα άλλαζα την ελαφρόπετρα του πρακτικερ (έχουν πυρίτιο) με ψηφίδα λάβας ή με sera siporax mini.. γενικώς θα πιο πολύ βιολογικό υλικό, 

 

Η πρότασή σου αυτή φίλε @mik7 μου δημιουργεί σκέψεις... Δεν έχω μόνο τη συγκεκριμένη ελαφρόπετρα στο φίλτρο, έχω και την ίδια ποσότητα κεραμικό υλικό της Fluval. 

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

Η πρότασή σου αυτή φίλε @mik7 μου δημιουργεί σκέψεις... Δεν έχω μόνο τη συγκεκριμένη ελαφρόπετρα στο φίλτρο, έχω και την ίδια ποσότητα κεραμικό υλικό της Fluval. 

Εννοεις έχουν ανακατευτεί και δεν μπορείς να τα ξεχωρίσεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Εννοεις έχουν ανακατευτεί και δεν μπορείς να τα ξεχωρίσεις;

Όχι, απλά λέω ότι δεν εχω ως μοναδικό βιολογικό υλικό την ελαφρόπετρα. Έχω δυο διχτάκια ίδιου μεγέθους, το ένα είναι γεμάτο ελαφρόπετρα και το άλλο κεραμικό βιολογικο "μακαρόνι". Πιθανόν και με το ένα δίχτυ το ενυδρείο λειτουργεί κανονικότατα. 

Link to comment
Share on other sites

Παίζει αλλά γενικά θελουμε όσο μπορούμε περισσοτερο βιολογικό υλικό για να αναπτυχθούν οι αποικίες μας.

 

Αλλαγές ξεκίνησες; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι έγινε σήμερα αλλαγή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Jester ποιά η γνώμη σου για την ελαφρόπετρα;

Link to comment
Share on other sites

Για το purigen.... Οπως καταλαβα ρουφαει μονο αμμωνια, νιτρικα...

Αν δεν ρουφαει και φωσφορικα, δεν εχει νοημα να το βαζεις, γιατι δημιουργει ανισορροπία νιτρικα-φωσφορικα... σαν τις αλλαγες νερου ... δεν εχει!

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για το purigen.... Οπως καταλαβα ρουφαει μονο αμμωνια, νιτρικα...

Αν δεν ρουφαει και φωσφορικα, δεν εχει νοημα να το βαζεις, γιατι δημιουργει ανισορροπία νιτρικα-φωσφορικα... σαν τις αλλαγες νερου ... δεν εχει!

Αν ισχύει αυτό που λες, σίγουρα δημιουργείται κάποιου είδους ανισορροπία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα . 

Ξέρεις ότι εμείς με τα ενυδρεία της Αφρικής έχουμε μάθει να ζούμε με την άλγη . Εμένα η BBA ειδικά πάνω στις πέτρες είναι η αγαπημένη μου . Και ξέρεις ότι όποιος ξέρει να την καλλιεργεί σίγουρα ξέρει και να την καταστρέφει . Δεν μας έχεις πει όμως το φίλτρο σου (εσωτερικό ή εξωτερικό) και πόσα λίτρα την ώρα γυρνάει . 

Κατά πάσα πιθανότητα έχεις βαρύ τάισμα και το βιολογικό υλικό του φίλτρου σου δεν μπορεί να απορροφήσει  την οργανική ύλη . Αυτή συγκεντρώνεται στο βυθό σου και μετά γίνετε το πάρτι . Τι κάνεις τώρα ;

Βήμα πρώτο .Αγοράζεις από ένα φαρμακείο καθαρό οξυζενέ και αφαιρείς σε ένα δοχείο με νερό του ενυδρείου τα ζωντανά σου και βάζεις και το φίλτρο εκεί να δουλεύει . ( το δοχείο θα ξανά χρειαστεί  ).

Βήμα δεύτερο .  Αφαιρείς όλα τα φυτά  βγάζεις όλη την άμμο σε ένα κουβά και την πλένεις με καυτό νερό στην αρχή και μετά με κρύο μέχρι να μην βγάζει πλέον καθόλου βρωμιά. Πλένεις καλά και το ενυδρείο και με μια κάρτα αφαιρείς τυχόν άλγη που έχει κολλήσει στα τζάμια .. 

Βήμα τρίτο . Βάζεις τα φυτά σε ένα κουβά με νερό και χρησιμοποιώντας  μια σύριγγα ρίχνεις τοπικά το οξυζενέ όπου υπάρχει πρόβλημα με την ΒΒΑ . Ακολούθως το ίδιο κάνεις με τις πέτρες τα ξύλα ή ότι άλλο έχει πιάσει επάνω του άλγη . 

Βήμα τέταρτο . Πρέπει να μειώσεις τα σφουγγάρια και να αυξήσεις το βιολογικό υλικό . (Τα σφουγγάρια αν είναι εύκολο να τα αντικαταστήσεις γιατί κρατάνε σποράκια της άλγης)

Βήμα πέμπτο . Ξανά στήνεις το ενυδρείο . 

Βήμα έκτο . Καθημερινά με την σύριγγα προσθέτεις τοπικά οξυζενέ ( αφού αφαιρέσεις πάλι τις γαρίδες για να μην πάθουν τίποτα) και μετά κάνεις 40% αλλαγή νερού .

Μόλις αρχίζει να κοκκινίζει η άλγη είσαι κοντά στην ελευθερία . Κάποια στιγμή θα αφαιρεθεί τελείως .

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Μαρίνο.

Το ενυδρείο διαθέτει φίλτρο πλάτης (δεν ξέρω αν φαίνεται στις φωτό που ανέβασα). Το τρέχω λοιπόν με μια αντλία 500λτ αν θυμάμαι καλά που δουλεύει κοντά στο 50% ή λίγο παραπάνω, δεν ξέρω...Το τάισμα σε λιλιπούτεια ψαράκια όπως αυτά που έχω είναι ελάχιστο, αλλά γιατί όχι, θα το προσέξω περισσότερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

@Jester ποιά η γνώμη σου για την ελαφρόπετρα;

Αν πράγματι ελευθερώνει πυρίτιο σίγουρα επιβαρύνει. Σαν υλικο είναι μια καταπληκτική φτηνή λυση για βιολογικό υλικο. Πολύ value for money. 
 

Κόλλησα με την ελαφροπετρα γιατί είναι ευκολο να την αφαιρέσεις αν δημιουργεί θεμα. Σίγουρα δεν θα σου λύσει όλα τα προβλήματα αλλά είναι ένα γρήγορο βήμα. Τα δύσκολα τα ανέλαβε η Ναταλία. 
 

nuclear ο @marinos

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν απελευθερώνει πυρίτιο η ελαφρόπετρα που έχω, αλλά μπορώ να την αντικαταστήσω με κάποιο άλλο υλικό...έτσι για να πω ότι έκανα τα πάντα (αν και την έχω αρκετά χρόνια και σε μεγαλύτερο ενυδρείο χωρίς ανάλογα προβλήματα).

Τώρα για τον @marinos τι να πω, πιο εύκολα μπορούσε να πει:

"Στήσε το από την αρχή να τελειώνεις"?

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...