Jump to content

Πρόβλημα με βάση ενυδρείου;


Χρήστος Αθανασίου

Recommended Posts

Σήμερα παρέλαβα ένα καινούριο 60αρι ενυδρείο μαζί με μια βάση.. η οποία ήρθε χωρίς πάτο.. νομίζω πως δεν είναι φυσιολογικό.. τι λέτε;IMG_20211117_113009.thumb.jpg.22c1e9ee8ae8be507748da60350c8c10.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι μαρκα ειναι??

Το σχεδιο συναρμολογησης ειχε κομματι ξυλου για εκει??

Το ενυδρειο παταει περιμετρικα στο επιπλο ή πανω στις βιδες που φαινονται??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε πως δεν έχει καπάκι το  έπιπλο . Τους ενημερώνεις με φωτογραφία για να σου το στείλουν .

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Σήμερα παρέλαβα ένα καινούριο 60αρι ενυδρείο μαζί με μια βάση.. η οποία ήρθε χωρίς πάτο.. νομίζω πως δεν είναι φυσιολογικό.. τι λέτε;IMG_20211117_113009.thumb.jpg.22c1e9ee8ae8be507748da60350c8c10.jpg

Όχι δεν είναι λογικό να μην έχει πάτο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Τι μαρκα ειναι??

Το σχεδιο συναρμολογησης ειχε κομματι ξυλου για εκει??

Το ενυδρειο παταει περιμετρικα στο επιπλο ή πανω στις βιδες που φαινονται??

Όχι πατάει μόνο στις άκρες.. μίλησα μόλις τώρα με τον πωλητή και μου είπε ότι έτσι δουλεύουν αυτά, χωρίς πάτο.. hrg 600 είναι η βάση.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος Αθανασίου
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Εννοείτε πως δεν έχει καπάκι το  έπιπλο . Τους ενημερώνεις με φωτογραφία για να σου το στείλουν .

Με ενημέρωσαν πως δεν έχει πάτο.. το ενυδρείο ακουμπάει στις άκρες περιμετρικά.. δεν έχει επαφή με τις βίδες..

Link to comment
Share on other sites

Aν ακουμπά ο πάτος περιμετρικά τότε είναι οκ.

Όλα σχεδόν τα έτοιμα ενυδρεία ακουμπούν μόνο περιμετρικά ακόμη και τα Juwel, το γυαλί δεν έρχεται σε επαφή με όλο τον πάτο αλλά μόνο περιμετρικά.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Aν ακουμπά ο πάτος περιμετρικά τότε είναι οκ.

Όλα σχεδόν τα έτοιμα ενυδρεία ακουμπούν μόνο περιμετρικά ακόμη και τα Juwel, το γυαλί δεν έρχεται σε επαφή με όλο τον πάτο αλλά μόνο περιμετρικά.

Μου έκανε εντύπωση.. ακόμα και τώρα.. μιλάμε για ένα μικρό ενυδρείο. Αλλά και μόνο στην ιδέα ότι θα είναι στον "αέρα" με αγχώνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα γιατι εχω μπερδευτει ?? Πάτο ή "καπάκι" εννοείτε ?? Στη φωτο παντως φαινεται οτι δεν εχει "καπακι" το επιπλο.

Link to comment
Share on other sites

Γράψε ΑΚΡΙΒΩΣ το μοντέλο του ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτά που βλέπω σου έχουν δώσει βάση απο άλλο ενυδρείο της SUNSUN.Γράψε όπως σου είπα το μοντέλο του ενυδρείου, της βάσης και βγάλε καλύτερες φωτό.

Επίσης στις οδηγίες πρέπει να έχει QR code που σε παραπέμπει σε βίντεο συναρμολόγησης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Aν ακουμπά ο πάτος περιμετρικά τότε είναι οκ.

Όλα σχεδόν τα έτοιμα ενυδρεία ακουμπούν μόνο περιμετρικά ακόμη και τα Juwel, το γυαλί δεν έρχεται σε επαφή με όλο τον πάτο αλλά μόνο περιμετρικά.

Χρήστο χωρίς να γνωρίζω πολλά για το χόμπι και με όλο το θάρρος πως είναι οκ!!!  Όλο το βάρος το τζάμι θα το πάρει και η λογική λέει ότι μπορεί και να σπάσει αν δεν μοιραστεί σωστά το τζάμι πάνω στο έπιπλο.  Αν λέω κάτι λάθος ας με συμπληρώσουν

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Aν ακουμπά ο πάτος περιμετρικά τότε είναι οκ.

Όλα σχεδόν τα έτοιμα ενυδρεία ακουμπούν μόνο περιμετρικά ακόμη και τα Juwel, το γυαλί δεν έρχεται σε επαφή με όλο τον πάτο αλλά μόνο περιμετρικά.

Χρήστο πως γίνετε αυτό ; Βάζουν κάποιο υλικό από κάτω ώστε ο υπόλοιπος πάτος να είναι στον αέρα ; Στην juwel βλέπω στις τεχνικές προδιαγραφές ότι το καπάκι είναι στο έπιπλο. Επίσης και σε άλλες εταιρίες όπως θα δεις στις φωτογραφίες των επίπλων . https://www.bluefishaquariums.gr/ενυδρεια-τιμες/epipla-vaseis-enydreiwn.html .

SBX Rio 125

std_juwel_aquarium_td_rio125_neu-l.png
 
Αριθμός προϊόντος. 50103/50104/50107/50108
μοντέλο Ντουλάπι SBX Rio 125
Χρώματα
  • black.jpg
  •  
  • white.jpg
  •  
  • dunkelbraun.jpg
  •  
  • hellbraun.jpg
Διαστάσεις 81 x 36 x 73 εκ
βάρος 18,6 κιλά
Μέγιστο φορτίο 500 κιλά
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

το ότι έχουν μια βάση στο έπιπλο δεν σημαίνει ότι ακουμπά και το ενυδρείο σε όλη την βάση όσοι έχετε juwel έχετε στην βάση του ενυδρείου ένα πλαστικό πλαίσιο. Το πλαίσιο αυτο δεν το βάζουν για να μην ανοίξεί ο πάτος αλλά για να μην ακουμπά ο πάτος στο ξύλο παρά μόνο περιμετρικα και αυτο και ΔΕΝ βάζουμε σε αυτα τα ενυδρεία κάποιο υλικό απο κάτω.

θα σας δείξω τον πάτο απο το δικό μου.

 

σε αυτήν την φωτογραφία βλέπετε το πλαστικό πλαίσιο του πάτου απο το ενυδρείο, είδη διακρίνεται η πατούρα που πατά το ενυδρείο.

1568710371_patos1.thumb.jpg.38c6ad9b4012cf1e079a89d1e9daf402.jpg

 

σε αυτήν την φωτογραφία δείχνω με το ένα δάκτυλο που πατά ο πάτος και με το άλλο το καινό που υπάρχει μεταξύ πάτου και βάση επίπλου

2034300433_patos2.thumb.jpg.bea6d559e04bc192a0744424738756e1.jpg

 

 

 

και μια απο το ιντερνετ πιστεύω να καταλαβαίνετε

$_59.JPG

 

  • Like 2
  • Agree 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

το ότι έχουν μια βάση στο έπιπλο δεν σημαίνει ότι ακουμπά και το ενυδρείο σε όλη την βάση όσοι έχετε juwel έχετε στην βάση του ενυδρείου ένα πλαστικό πλαίσιο. Το πλαίσιο αυτο δεν το βάζουν για να μην ανοίξεί ο πάτος αλλά για να μην ακουμπά ο πάτος στο ξύλο παρά μόνο περιμετρικα και αυτο και ΔΕΝ βάζουμε σε αυτα τα ενυδρεία κάποιο υλικό απο κάτω.

θα σας δείξω τον πάτο απο το δικό μου.

 

σε αυτήν την φωτογραφία βλέπετε το πλαστικό πλαίσιο του πάτου απο το ενυδρείο, είδη διακρίνεται η πατούρα που πατά το ενυδρείο.

1568710371_patos1.thumb.jpg.38c6ad9b4012cf1e079a89d1e9daf402.jpg

 

σε αυτήν την φωτογραφία δείχνω με το ένα δάκτυλο που πατά ο πάτος και με το άλλο το καινό που υπάρχει μεταξύ πάτου και βάση επίπλου

2034300433_patos2.thumb.jpg.bea6d559e04bc192a0744424738756e1.jpg

 

 

 

και μια απο το ιντερνετ πιστεύω να καταλαβαίνετε

$_59.JPG

 

Αυτό ακριβώς που είπε κι ο γνωστός καταστηματάρχης.. ότι αν έπαιρνες βάση που θα ακουμπούσε σε όλη την επιφάνεια η γυάλα τότε θα έπρεπε να βάλεις και υλικό από κάτω.. τώρα που πήρες αυτό, βάζεις τη γυάλα όπως είναι πάνω στη βάση.. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι το πλαστικο τελαρο κραταει τον γυαλινο πατο του ενυδρειου σε μια αποσταση απο το ξυλινο καπακι του επιπλου.
Θεωρω ομως οτι αυτο γινεται μονο σε οσα ενυδρεια εχουν τα μπροστινα πισω και πλαινα γυαλια να πατανε επανω στον γυαλινο πατο.
Εαν τα πλαινα ειναι περιμετρικα του πατου τοτε πρεπει να εχει οπωσδηποτε στηριξη παντου απο το ξυλινο καπακι του επιπλου με το ενδιαμεσο ελαστικο χαλακι

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω ενα 50λ, που παταει μονο περιμετρικα πανω σε πλαστικο.

https://www.aquario.gr/product/haquoss-crystal-60-open-60x30x30h-cm-48lt/

και με παχος γυαλιού 4mm :death:

Σχεδον 6 χρόνια.... οταν καθαριζα τα τζαμια, εβγαζε και εναν ηχο.... ελεγα - τωρα θα ξεκολλησει....  Ακομα ζωντανο, εγινε καραντινα τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...