Jump to content

Πρόβλημα με Co2


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, 

 

από τη Παρασκευη χρησιμοποιώ τον Regulator της Ista (Tropica) nano ,  https://www.petsupermarket.gr/ista-co2-disposable-supply-set-basic-95gr  , έφερα ενα αντάπτορα ( https://www.aquasabi.com/JBL-ProFlora-Adapt-u201-u500 ) για μπουκαλα με Μ10x1 thread και πήρα της Eheim ( https://aquaclubdesign.com/co2-φιαλη-μιασ-χρησησ-eheim-co2-bottle-disposable-500-g.html ) . Όλα καλά όλα ταιρίαζουν μεταξύ του και όλα ΟΚ. 

 

Έχω το εξής πρόβλημα. Η πίεση στο μανόμετρο είναι οκ , ανοίγω το Διοξείδιο και μέσα σε 5 λεπτα η πίεση ειναι στο μήδεν και φυσικα σταματάει η παρόχη. Κλείνω το διοξείδιο και σιγα σιγά η πίεση ανεβαίνει στα κανονικά επίπεδα αν ξανα ανοιξω η πίεση πέφτει και ου το καθεξής. 

 

Η μπουκαλά εννοείτε οτι είναι γεμάτη . Όταν τη πρώτη φορά που έγινε νόμιζα οτι είχα διαροη και πήγα να ξεβιδώσω το regulator αργα αργα  , όταν έκανε τον ήχο ότι έχανε το διοξείδιο και ξαναβίδωσα αμέσως πάλι ανέβηκε η πίεση στα κανονικά. 

 

Έχω χαζέψει , δε μου φαίνεται τπτα λογικό , είναι σαν να ΄χανει τη πίεση και όταν το κλεισω επιστρέφει. 

 

Έχει τύχει σε κανεναν κάτι παρόμοιο; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω εμπειρια με αυτες τις μπουκαλες μιας χρησης. Εαν εχω καταλαβει καλα εχεις βαλει τον προσαργμογεα της JBL πανω στον ρυθμιστη της Ista και ολο αυτο πανω στην μπουκαλα μιας χρησης.
Το ερωτημα ειναι εαν τα αποσυνδεσεις ολα απο την μπουκαλα αυτο μπορει να γινει; Εχει καποιο τροπο να ασφαλισει ξανα η με το που βιδωθει πανω ο ρυθμιστης σπαει την απφαλεια και ξαναβγαινει μονο οταν αδειασει η μπουκαλα.

ΥΓ Εαν θες μου απαντας, γιατι δεν πηρες μια μπουκαλα 2κιλων; Εχει 40ευρω γεματη και εχει 4 φορες την ποσοτητα σε σχεση με αυτη που εχεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια φωτό από όλο το σύστημα αν μπορείς

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω.

@Antonis K, μηπως ξερεις τι μπορει να φταιει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να δω μια φωτο από τον ανταπτορα, γιατί εκεί νομίζω οτι γίνεται το κακό.

Ουσιαστικά είναι σαν να αφήνει να περνάει μια πολύ μικρή ποσότητα CO2, δείχνει ένδειξη το μανόμετρο, αλλά μόλις ανοίξει η παροχή, δεν προλαβαίνει να δωσει η μπουκάλα και γιαυτο πέφτει και η ένδειξη. Και μολις κλείσει η παροχή, "ξαναγεμιζει".

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dartman έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους, 

 

από τη Παρασκευη χρησιμοποιώ τον Regulator της Ista (Tropica) nano ,  https://www.petsupermarket.gr/ista-co2-disposable-supply-set-basic-95gr  , έφερα ενα αντάπτορα ( https://www.aquasabi.com/JBL-ProFlora-Adapt-u201-u500 ) για μπουκαλα με Μ10x1 thread και πήρα της Eheim ( https://aquaclubdesign.com/co2-φιαλη-μιασ-χρησησ-eheim-co2-bottle-disposable-500-g.html ) . Όλα καλά όλα ταιρίαζουν μεταξύ του και όλα ΟΚ. 

 

Έχω το εξής πρόβλημα. Η πίεση στο μανόμετρο είναι οκ , ανοίγω το Διοξείδιο και μέσα σε 5 λεπτα η πίεση ειναι στο μήδεν και φυσικα σταματάει η παρόχη. Κλείνω το διοξείδιο και σιγα σιγά η πίεση ανεβαίνει στα κανονικά επίπεδα αν ξανα ανοιξω η πίεση πέφτει και ου το καθεξής. 

 

Η μπουκαλά εννοείτε οτι είναι γεμάτη . Όταν τη πρώτη φορά που έγινε νόμιζα οτι είχα διαροη και πήγα να ξεβιδώσω το regulator αργα αργα  , όταν έκανε τον ήχο ότι έχανε το διοξείδιο και ξαναβίδωσα αμέσως πάλι ανέβηκε η πίεση στα κανονικά. 

 

Έχω χαζέψει , δε μου φαίνεται τπτα λογικό , είναι σαν να ΄χανει τη πίεση και όταν το κλεισω επιστρέφει. 

 

Έχει τύχει σε κανεναν κάτι παρόμοιο; 

Αν κατάλαβα καλά,το πρόβλημα είναι ότι ο αντάπτορας έχει μέσα του μια βελόνα για να πατάει την αντεπίστροφη-ασφάλεια  της μπουκάλας.. μάλλον την πατάει ελάχιστα . Πέρνει άλλο σφίξιμο το ανταπτοράκι??

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μου λετε είναι πολύ λογικο και δεν το ειχα σκεφτει , διοτι πραγματικα ειχα μπουκωσει δε μπορουσα να σκεφτω/να καταλαβω πως γινετε να χανετε η πιεση χωρις να εχει χαθει το Co2. 

 

Είναι κατι το οποιο θα το κοιταξω , αλλά οπως παντα υπάρχει και ενα αλλά , αυτο το ανταπτορακι ειναι για αυτο το λογο , για αυτες τις μπουκαλες , μου φαινετε δυσκολο να φτανει οσο οσο η αγκιδα και να παταει λιγο της μπουκαλας , θα δοκιμασω να σφιξω και αλλο αν και νομιζω οτι ειναι τερμα. Επίσης πως γινετε αν περναει λιγο λιγο απο τη μπουκαλα , αν ξεβιδωσω οσο οσο μεχρι να ακουσω το Co2 και ξαναβιδωσω αμεσως η πιεση να ανεβαινει κατευθειαν ?

 

Αντώνη τωρα τον ανταπτορα δε μπορω να τον βγαλω φωτο εσωτερικα διοτι θα αδιασει η μπουκαλα αν το βγαλω. 

 

Ετσι οπως ειναι τωρα τα πραγματα μπορω να βγαλω φωτο και να την ανεβασω αν βοηθησει. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βγάλε μία φωτογραφία να δούμε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσφιξα νομιζω οσο πηγαινε , δεν εγινε τιποτα καμια διαφορα , ιδια συμπεριφορα. Να σημειωσω εδω οτι έπαιζα κομπλε με τις μπουκαλιτσες τις 95γρ.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δε νομιζω οτι παιζει ρόλο αλλά εχω βάλει λιγο τεφλον στις βόλτες. Και του αντάπτορα και τις μπουκαλας. 

Co2.jpg

Co2 1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν ανοιξεις την παροχή πάει στο 0 ?  Κακώς έβαλες τεφλόν.. Πιστεύω αν το ξεβιδωσεις γρήγορα δεν θα αδειάσει η μπουκάλα (λέω εγώ τώρα). Αλλά δεν έχεις και άλλη λύση. Δεν πατάει σωστά το ανταπτοράκι με την μπουκάλα

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κακώς νομίζω έβαλες τεφλον. Οι ρυθμιστές έχουν εσωτερικά στο τέλος του σπειρωματος λαστιχάκι που στεγανοποιει. 

Και ίσως και γι'αυτό να μη πιέζει και σωστά τη βαλβίδα της μπουκαλας ο αντάπτορας.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη, αυτές οι μπουκάλες είναι σαν το map gas?? Δηλαδή άμα το ξεβιδωσεις γρήγορα δεν αδειάζει??

Έγινε επεξεργασία - mik7
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τέτοια μπουκάλα, αλλά φαντάζομαι κάτι ανάλογο θα  είναι.

Αν πατάει τόσο λίγο τη βαλβίδα ο αντάπτορας δε θα χάσει τίποτα η μπουκάλα αν τον ξεβιδωσεις. 

Αν πάντως το κάνεις βγάλε και μια κοντινή φωτο τον αντάπτορα για να έχουμε μια εικόνα για μελλοντική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Καλα λετε να ειναι το τεφλον ?? Δεν αμφιβαλω αλλα μου φαινεται πολυ τραβηγμενο.  Συντομα θα εχουμε απαντηση παντως. 

 

Είμαι 99% σιγουρος παντως οτι η μπουκαλα θα αδιασει σε χρονο DT αν ξεβιδωσω. 

Link to comment
Share on other sites

Τα καλα νέα ειναι οτι η μπουκαλα δεν αδειαζει αν τα βγαλεις απο πάνω , επίσης εβγαλα κ το τεφλον. 

 

Τα ασχημα νέα είναι οτι κανει το ιδιο ...

 

 

co2 2.jpg

co2 4.jpg

Link to comment
Share on other sites

co2 3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η JBL φτιαχνει δυο διαφορετικους τετοιους μετατροπεις. 
Η μοναδικη διαφορα που βλεπω ειναι το σπειρωμα προς την μερια του ρυθμιστη ο ενας με μετρικο Μ10Χ1,25 ο αλλος με αγγλοσαξονικο 5/8", ενω η μερια της μπουκαλας ειναι και στους δυο ιδια Μ10Χ1. Για να βιδωσε στον ρυθμιστη σου σιγουρα εχεις παρει τον σωστο.
Η σκεψη μου ηταν να ξεβιδωσεις εντελως και να βιδωσεις ξανα μηπως και κατι δεν πατησε σωστα. Γιαυτο σε ρωτησα εαν βγαινει χωρις να χασει ολο το αεριο που εχει μεσα.


https://www.jbl.de/en/products/detail/9434/jbl-proflora-co2-adapt-u-dennerle?country=us
https://www.jbl.de/en/products/detail/7845/jbl-proflora-adapt-u201-u500?country=us

image.png

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βρεις ένα εργαλειάκι ώστε να ξεβιδωσεις λίγο εσωτερικά το ανταπτοράκι - την βελόνα - ώστε να πατάει καλύτερα την βαλβίδα της μπουκάλας. Μην προσπαθήσεις με μυτοτσίμπιδα κ.α. γιατί θα χαλάσει..

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο

 

Screenshot_2021-11-22-09-19-26-738_com.android.chrome.jpg

Έγινε επεξεργασία - mik7
Link to comment
Share on other sites

Εχω τετοιο εργαλειακι , θα το δοκμασω και θα ενημερωσω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος aspmos έγραψε:

Η JBL φτιαχνει δυο διαφορετικους τετοιους μετατροπεις. 
Η μοναδικη διαφορα που βλεπω ειναι το σπειρωμα προς την μερια του ρυθμιστη ο ενας με μετρικο Μ10Χ1,25 ο αλλος με αγγλοσαξονικο 5/8", ενω η μερια της μπουκαλας ειναι και στους δυο ιδια Μ10Χ1. Για να βιδωσε στον ρυθμιστη σου σιγουρα εχεις παρει τον σωστο.
Η σκεψη μου ηταν να ξεβιδωσεις εντελως και να βιδωσεις ξανα μηπως και κατι δεν πατησε σωστα. Γιαυτο σε ρωτησα εαν βγαινει χωρις να χασει ολο το αεριο που εχει μεσα.

 

 

Δεν ειχα καποια αμφιβολια οτι ειχα παρει το σωστο. Ο αλλος με Μ10x1.25 είναι για τις μπουκαλες της Dennerle , μονο αυτή εχει τετοιο σπειρωμα. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον 99% το ΦΤΙΑΞΑΜΕ !!! Και σας ευχαριστω πολυ για αυτο !!! 

 

Το έχω 10 λεπτα τωρα και παίζει και η βελονα κολλημένη και η παροχη μια χαρα . 

 

Λοιπον είχε γίνει το μονο λογικο κατοπιν εορτης βεβαια , Η ακίδα της μπουκαλας ήταν στραβή , με αποτέλεσμα να μην την πατάει σωστά ο αντάπτορας. Και να δίνει ναι μεν πίεση την πρώτη φορά αλλα μετά τζίφος. Ήταν λογικά πολυ λίγο πατημένη. 

 

Αν συμβεί το οτιδήποτε ενημερώνω. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...