Jump to content

Καινούριος στη παρέα με piranha κατάσταση


PiranhaCA

Recommended Posts

Καλησπέρα στη παρέα μόλις σας ανακάλυψα από τα ξένα εύχομαι να έχουμε καλή συνέχεια με λένε Μιχάλη είμαι χρόνια στο χορο με τα αγαπημένα πιράνχα έχοντας 5 μεγάλα Red belly αυτό δε σημαίνει πως σνομπάρω το οτιδήποτε άλλο...

Θα χαρώ να μοιραστώ μαζί σας εντυπώσεις, απορίες, στιγμές καθώς και την όποια βοήθεια θέλει κανείς σε σχέση με αυτό το υπέροχο είδος. 

 

IMG_20211118_143125.jpg

IMG_20211108_180107.jpg

  • Like 1
  • Agree 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλός ήρθες Μιχάλη στην παρέα μας . Ωραία τα ψαράκια που έχεις ? αλλά αυτά θα φάνε και εμάς ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Μιχάλης! καλώς μας ήρθες!

 

Για πες μας λίγο τι τους δίνεις από τροφή και κάθε πότε??

Τι συντήρηση κάνεις στο ενυδρείο και πόσο καιρό τρέχει??

Link to comment
Share on other sites

Welcome to Aquazone !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλός σας βρήκα παιδιά ευχαριστώ ναι είναι όντως λίγο τεράστια το ξέρω καθώς μένω εξωτερικό είναι νόμιμο εδώ η εισαγωγή από την φύση ??

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες. 

Επειδή τέτοια ενυδρεία σπανίζουν πλέον, κάνε αν δε βαριέσαι μια αναλυτική περιγραφή με αυτή  τη φόρμα, σε αυτή  την ενότητα. 

Και μη τσιγκουνευτεις τις φωτο, έτσι?

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos nts said:

Ωραίος ο Μιχάλης! καλώς μας ήρθες!

 

Για πες μας λίγο τι τους δίνεις από τροφή και κάθε πότε??

Τι συντήρηση κάνεις στο ενυδρείο και πόσο καιρό τρέχει??

Καλημέρα φίλε μου από τροφή 400gr κάθε 3 μέρες κατεψυγμένα ολόκληρα ψάρια όχι καθαριζμενα και ΔΕΝ μένει τίποτα ευτυχώς να μαζέψω αφού τρώνε όλο το φαΐ τα παιδάκια μου. 

Κάθε 2 βδομάδες αλλαγή 20% στους 26 βαθμούς Κελσίου με ph 6,5. 

2 δυνατά εσωτερικά φίλτρα με 6 φορές την ώρα ένα βιομηχανικό και ένα μηχανικό. 

Το συγκεκριμένο ενυδρείο τρέχει περίπου 3,5 μήνες. 

Αυτά... 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Antonis K said:

Καλως ήρθες. 

Επειδή τέτοια ενυδρεία σπανίζουν πλέον, κάνε αν δε βαριέσαι μια αναλυτική περιγραφή με αυτή  τη φόρμα, σε αυτή  την ενότητα. 

Και μη τσιγκουνευτεις τις φωτο, έτσι?

Οκ φίλε μου σε λιγάκι θα το κάνω όχι δεν θα υσιγκουνευτω....don't worry 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μιχάλη και καλώς ήρθες στην παρέα μας . 

Αν θελήσεις να έχεις στο προφίλ σου το όνομά σου ακολουθείς αυτήν την διαδικασία  https://www.aquazone.gr/forums/topic/114970-πρόταση-για-μεταγενέστερη-εμφάνιση-του-ονόματος-σας/#comment-1279616

Το προφίλ των ψαριών σου αν σε ενδιαφέρει να το δεις είναι εδώ https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/pygocentrus-nattereri/

Η κατηγορία με τα ψαράκια θηρευτές είναι εδώ https://www.aquazone.gr/forums/forum/21-θηρευτές/

Και τέλος αν δεν βαριέσαι και έχεις όρεξη κάνε μας μια πλήρη παρουσίαση του ενυδρείου σου εδώ συμπληρώνοντας όσα γνωρίζεις σε αυτήν την φόρμα  με copy paste .

Και πάλι καλώς όρισες .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μιχάλη και καλώς ήρθες!

 

Βάλε και άλλες φωτό απο τα καμάρια σου!ΝΑ τα χαίρεσαι!Σε ποιά χώρα μένεις?

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Husky_Jim said:

Καλημέρα Μιχάλη και καλώς ήρθες!

 

Βάλε και άλλες φωτό απο τα καμάρια σου!ΝΑ τα χαίρεσαι!Σε ποιά χώρα μένεις?

Καναδά φίλε μου ευχαριστώ εδώ το ασχολούμαστε πολύ με το συγκεκριμένο είδος οπός εκεί υπάρχουν Pet Shop εδώ υπάρχουν piranha Shop 

Να μια σημερινή με το φως αν και φαίνονται τα 4 το 5 ήταν στον βράχο και αντε βρες το???

IMG_20211123_145542.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, PiranhaCA said:

Καναδά φίλε μου

 

Σε κάποια από τις μεγάλες πόλεις, ή στην ενδοχώρα και τα Βραχώδη όρη;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο aquazone.gr!Ειναι κ μια ευκαιρία να συνομιλεις με την πατριδα...To PH το κατεβάζεις εσυ με οσμωση ή τα νερά στην περιοχη σου έχουν τόσο χαμηλό Ph;Τα "ψαράκια " τα έχεις από μικρά ή τα πηρες σε μεγάλο μέγεθος από πιρανχα-σοπ;

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, elatos said:

 

Σε κάποια από τις μεγάλες πόλεις, ή στην ενδοχώρα και τα Βραχώδη όρη;

Toronto φίλε μου αλλά σαν την Ελλάδα πουθενά και στο λέω με πολλά χρόνια εδώ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, johnbaggios said:

Καλώς ήρθες στο aquazone.gr!Ειναι κ μια ευκαιρία να συνομιλεις με την πατριδα...To PH το κατεβάζεις εσυ με οσμωση ή τα νερά στην περιοχη σου έχουν τόσο χαμηλό Ph;Τα "ψαράκια " τα έχεις από μικρά ή τα πηρες σε μεγάλο μέγεθος από πιρανχα-σοπ;

Ευχαριστώ πολύ ναι μια καλή ευκαιρία να μην ξεχάσω και τα ελληνικά μου Υπάρχει φάρμακο για να το κατεβάσω οπότε θέλω σε μορφή tablets αλλά και το νερό μιας και το ανέφερες βοηθά πολύ μιας και είναι τελείως χαμιλου ph όντως χρειάζεται να κατεβάσω μόνο 2 μονάδες περίπου δεν είναι σαν της Ελλάδας που είναι βαρύ και με 738393 κιλά χλοριο. 

Εδώ είναι τελείως διαφορετικά. 

Όσο για τα ψαράκια ναι τα πήρα από εδώ σε μεγάλο μέγεθος τελικό είναι κάπου 23 25 εκατοστά έκαστος. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...