Jump to content

Κατασκευή ενυδρείου


Panagiotis Tergiakis

Recommended Posts

Καλημερα ομάδα

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα νέο ενυδρείο διαστάσεων 90Χ60Χ40 rimless

Το 10αρι τζαμί επαρκεί ή να πάω σε 12αρι;

Επίσης σκέφτομαι εξωτερικό μπαλκόνι για υπερχείλιση 

Δυο σωλήνες Φ 25 κάνουν ή να πάω σε 32;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για το μπάλονι δεν ξέρω να σου απαντήσω άλλα αν το 40 είναι το ύψος του ενυδρείου και 8άρι κάνει . 

https://www.easycalculation.com/measurement/aquarium-glass-thickness-calculator.php

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι 40 θα είναι το ύψος

Όντως και σε μια άλλη εφαρμογή που είδα μου έβγαζε 7αρι αλλά δεν ήξερα αν είναι με κόντρες ή όχι και έτσι ρώτησα τιμες για 10αρι και 12αρι για λόγους ασφαλειας αλλά και εμφάνισης

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα προγράμματα υπολογίζουν τις πιέσεις χωρίς κόντρα . Βάλε Safety Factor  5 που είναι πάρα πολύ μεγάλος και θα δεις ότι σου βγάζει τζάμι 8άρι. 

Και ένα προγραμματάκι που έχουμε εδώ το ίδιο βγάζει 

 

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου

Μήπως γνωρίζεις τι διάμετρο πρέπει να έχουν οι σωλήνες που θα κατεβαζουν το νερό;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Panagiotis Tergiakis έγραψε:

Σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου

Μήπως γνωρίζεις τι διάμετρο πρέπει να έχουν οι σωλήνες που θα κατεβαζουν το νερό;

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω άλλα όλο και κάποιος που το κατέχει θα σου απαντήσει .

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να γίνει το ενυδρείο ύψος 50; γιατί θες να το κάνεις 40;

Εγω θα έβαζα δύο Φ 32 για να κατεβενει το νερό. 

Ρίξε μια ματιά και στο δικό μου 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπαλκόνι μπορείς να κανεις εσωτερικά του ενυδρείου ακόμα και με πλεξι γκλασ αλλά αν έχεις χώρο μπορείς και εξωτερικό με γυαλι. 

Αυτο που έχω καταλάβει εγώ το μπαλκόνι είναι εντελώς αθόρυβο. Βέβαια δεν είχα ποτέ ενυδρείο με μπαλκόνι για να σου πω διαστάσεις. Αυτό που καταλαβαίνω είναι να χωράνε οι σωληνώσεις. 

Αυτο που έκανα εγώ ειναι το πιο εύκολο. 2 τρύπες (δεν θυμάμαι ακριβώς πόση διάμετρο , μπορώ να σου πω όμως αν δω το ποτηροτρυπανο) και 2 μουφες φ32 τέτοιες

 € 1,31  20%OFF | 1Pcs I.D.20-50mm Thicken Aquarium Drainage Connector Fish Tank PVC Pipe Drain Joint Garden Home Hydroponic Water Tube Fittings
https://a.aliexpress.com/_mq6FeWw

Κάνει ένα ελαφρύ θόρυβο σαν μπουρμπουλιθρες όταν κατεβαίνει το νερό στο σαμπ αλλά όχι κάτι που είναι φοβερά ενοχλητικό. Ειδικά αν το ενυδρείο δεν είναι σε υπνοδωμάτιο δε νομίζω να έχεις θέμα 

Δες και αυτά 

https://www.google.com/search?q=bean+animal+overflow&oq=bean+&aqs=chrome.2.69i57j69i65j69i59.2304j0j4&client=ms-android-samsung-gs-rev1&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

Έγινε επεξεργασία - alan boy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλε και καλη αρχη .

 

Το ρεεμλες ενυδρείο ειναι πολυ ομορφο στο ματι και εντυπωσιακο.

 

Επίσης ενα εξωτερικο μπαλκόνι ειναι το ιδανικο για υπερχείλιση ενος θαλασσινου ενυδρείου.

 

Το μεγεθοσ του πρεπει να ειναι τουλαχιστον 10 εκ πλατος ωστε να χωρανε οι σωλήνες αλλα και οι σιγαστήρες . βαθος πανω απο 10 εκ αλλα οχι πολυ βαθυ γιατι θα ακουγεται σαν καταρακτης.  Και μηκος ολη την πλευρα ειτε στα 60 ειται στα 90εκ. Εκει ειναι θεμα κατασκευαστικο διοτι εκεινη η πλευρα θα ειναι τουλαχιστον 5 εκ πιο κατω απο τισ υπολοιπες ωστε να μπαίνει και το χτενι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...