Jump to content

αρρωστο guppy


Dimitris Mettos

Recommended Posts

καλησπερα.εχω ενυδρειο 125 λιτρα φουλ φυτεμενο τρεχει 2 χρονια μονο guppy και 

αγορασα προχτες 15 θυληκα guppy.το ενα ηταν ετσι και φοβαμαι μην εχουν κολλησει και τα υπολοιπα.

διαβασα πολλα εδω μεσα για αγωγη και δεν ξερω ποιο να δοκιμασω.

FLAGYL 500 και πως?melafix,pimafix??esha -ndx??

το εχω απομονωση σε μια εξωτερικη γενηστρα που εχω..δεν τρωει κολυμπαει μια χαρα και βγαζει λευκο νημα

 

261158188_1098968550921544_9177909361837824815_n.jpg

260880234_312973730828626_7280447948360823684_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου,όταν παίρνεις καινούργια ψαράκια να τα κάνεις ένα μπανάκι 30 λεπτά σε methylene blue,τα αφήνεις ακόμα 30 λεπτά σε καθαρό νεράκι και μετα τα βάζεις στο κύριο ενυδρείο!!! Γενικά διαλέγουμε τα πιο ζωηρά ψαράκια,αυτό πρέπει να έχει εσωτερικά παράσιτα. Εγώ τα κάνω θεραπεία με sera tremazolκαι είμαι ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω που απαντησες αλλα δεν μπορουσα να κανω θεραπεια γιατι δουλευα και δεν ηθελα να τα αφησω στην σακουλα.

τα παρηγγηλα απο γνωστο ενυδρειακο μαγαζι δεν περιμενα να ερθουν ετσι.ναι και εγω αυτο πιστευω αλλα δεν ξερω τωρα να μην εχουν και τα αλλα...

γιαυτο θελω γενικη θεραπεια και ποιον προιον να διαλεξω

 

Link to comment
Share on other sites

Α δεν χρειάζεται να κάνεις την απολύμανση στη σακούλα,σε ένα μεγάλο τάπερ η μια λεκάνη μικρή με νερό στους 25 βαθμούς. Να θες πάντως πως τα γκαπυ είναι πολύ ευαίσθητα ψαράκια και γι'αυτό στα πετ σοπ είναι όλα μαύρα χάλια και το μόνο που θέλουν είναι να πουλήσουν. Ψάξου στο ίντερνετ,έχει πάρα πολλά να μάθεις και θα δεις αποτελέσματα και φτηνά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...