Jump to content

Χρυσόψαρα και λιτρα νερού


nicolikas

Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι νέος στο χόμπυ καθώς φέτος αποφάσισα να φτιάξω το δικό μου ενυδρείο με χρυσόψαρα. Το κατασκεύασα εξ' ολοκλήρου μόνος μου με σκοπόνα έχει την εμφανιση και το φιλτρο που ήθελα εγώ και οχι να πληρώσω ένα μικρότερο φιλτρο και ένα θερμαντήρα που δεν χρειάζομαι. Έτσι έχω ένα black moor και ένα oranda σε 65 λίτρα καθαρά. Έχω διαβασει οτι κάθε ψάρι χρειάζεται 30 λιτρα νερό. Το νερό που βαζω ειναι απο φίλτρο ενεργού ανθρακα χωρίς χλώριο. Αμμωνία 0, νιτρώδη 0. Νιτρικά 50 λόγω νερού βρύσης. Αν βάλω ακόμη ένα fancy τι προβλημα θα προκύψει εφόσον οι μετρήσεις συνεχισουν να ειναι καλές; Ζητάω να μάθω κάτι συγκεκριμένο από τους πιο έμπειρους, γιατί ολοι λενε 30 λιτρά αλλα δεν εχω δει ποτέ το γιατί. 

IMG_20211128_201041_332.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω οτι το φιλτρο ειναι το sicce adv 600, με κυκλοφορία νερου 600 λιτρα ανα ώρα και βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος nicolikas έγραψε:

Έχω διαβασει οτι κάθε ψάρι χρειάζεται 30 λιτρα νερό.

Δεν μετραμε ετσι.... Ετσι όπως γραφεις, μπορουμε να κραταμε ενα κομετ σε ενυδρειο 30λ.... Οχι, βεβαια. Το ενυδρειο για τα ψαρια, που εχεις, πρεπει να εχει μηκος τουλαχιστον 80 εκ... Θα σου αφησω τα λινκ να διαβασεις και μετα μιλαμε. :thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

Και τα νιτρικα καλυτερα να κρατας κατω απο 40ppm. Μετρας με υγρα τεστ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Διάβασε τα άρθρα που σου έχει ως λινκ η Ναταλία. Όχι δε μπορεί να .πει άλλο ψάρι μέσα. Για εμένα είναι οριακά και τα δύο όταν φτάσουν στο τελικό τους μέγεθος. Επίσης κάποια στιγμή θα χρειαστείς και εξωτερικό φίλτρο γιατί είναι εύλογο α ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Μετράω τις παραμέτρους του νερού με τεστ Salifert που συνδιάζουν υγρά και στερεά αντιδραστήρια.  Τα νιτρικά ειναι της βρυσης και δεν μπορω να τα αλλάξω, ισως αν μεγαλωσουν οι ανούμπιες πετίτ που έβαλα δοκιμαστικά να μειωθούν (δεν εβαλα θερμαντήρα και εξτρα φως).Αυτά που μου προτείνατε τα ειχα διαβάσει πριν καιρό. Ωστόσο ακόμα δεν έχω βρει τη σαφή αιτιολόγηση των 30 λιτρων. Αν είναι θέμα ρύπων ας πουμε οτι τους τρώει το φίλτρο. Αν ειναι θέμα μεγέθους νομίζω οτι χωράνε μια χαρά και δεν ειναι και τρελοί κολυμβητές. Τι είναι ομως αυτό που πραγματικά βαζει τον περιορισμό δεν το έχω βρει. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2021 at 4:49 ΜΜ, το μέλος nicolikas έγραψε:

Τι είναι ομως αυτό που πραγματικά βαζει τον περιορισμό δεν το έχω βρει. 

Ειναι πολυ απλο, αυτη τ φωτο ειχες δει;

Common goldfish sizes by age

Πόσα εκ λεει μεγαλωνει το ψαρακι;

Δηλ, οταν μεγαλωσει το δικο σου, δεν θα μπορεσει ουτε στροφη να κανει στο ενυδρειο σου.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ειναι πολυ απλο, αυτη τ φωτο ειχες δει;

Common goldfish sizes by age

Πόσα εκ λεει μεγαλωνει το ψαρακι;

Δηλ, οταν μεγαλωσει το δικο σου, δεν θα μπορεσει ουτε στροφη να κανει στο ενυδρειο σου.

 

Τα fancy φτάνουν περίπου τα 15 εκ και το ενυδρείο μου έχει πλάτος 30εκ, επομένως θα χωράει. Συνεπώς δεν είναι τα λιτρα αλλά οι διαστάσεις του ενυδρείου που παίζουν κυρίαρχο ρόλο. Έχω δίκιο; (Συγνώμη αλλά έχω μάθει από τη δουλειά μου να πρέπει να αιτιολογώ πλήρως τα πάντα με σαφήνεια.)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι απλά να χωράει στο ενυδρείο, αλλά να εχει ένα ευρος περιοχων να εξερευνει και να κολυμπάει. Όπως μου είπαν κι εμένα κάποτε, κι εσυ χώρας σε ένα ασανσέρ, αλλά θα ζήσεις ευτυχισμένα εκεί;

Επίσης, προσπαθουμε να προσφερουμε στα ψαρια μας συνθήκες διαβίωσης παρομοιες με αυτές που έχουν στη φυση, όσο αυτό είναι δυνατόν. Γι'αυτό το λόγο, ένας μονομάχος ο οποίος ζει στη φυση σε μικρά κανάλια με πολυ λίγα λιτρα, μπαίνει άνετα σε ενυδρείο 20-30 λιτρα, αλλά ένα χρυσοψαρο, το οποίο όχι μόνο μπορεί να γίνει πολυ μεγάλο, αλλά επίσης στη φυση ζει σε ποτάμια, τα οποία έχουν αρκετά λιτρα νερό, πρεπει να είναι σε μεγάλο ενυδρείο. 

Έγινε επεξεργασία - Merlin Betta
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως φαίνεται από τις απαντήσεις σας ο κανόνας 30 λίτρα ανά ψάρι είναι απλώς ένας γενικός οδηγός για να αποφεύγονται χοντρά λάθη. Το βασικό είναι οι διαστάσεις του ενυδρείου να είναι κατάλληλες για τα ψάρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το βασικό φίλε μου είναι ο παρακάτω συνδυασμός  για όοοοοοολα τα ψάρια.

1. Τελικό μήκος ενήλικου ψαριού.

2. Λίτρα ενυδρείου

3. Διαστάσεις ενυδρείου.

 

Βάζουμε το μυαλό μας κάτω και σκεφτόμαστε, το ενυδρείο που έχω έχει τα ελάχιστα λίτρα; Έχει το ψάρι χώρο να κολυμπήσει άνετα; Είναι το ψάρι μου δεινός κολυμβητής ή κάθετε σε μια γωνιά.

 

Δεν μας απασχολεί τη έκαναν οι άλλοι που κατά καιρούς ακούμε να συντηρούν μεγάλα ψάρια σε μικρά ενυδρεία.

Και ένας φυλακισμένος ζει σε περιορισμένο χώρο αλλά βγαίνει και στο προαύλιο της φυλακής για κίνηση κάτι που εμείς προφανώς δεν  το κάνουμε στα ψάρια μας αν έχουμε μικρό ενυδρείο.

Ο Στόχος μας πρέπει να είναι να φτάσει το ψάρι όσο γίνεται στο μέγιστο της ηλικίας του.

Θέλουμε να δούμε την συμπεριφορά του ψαριού να το χαρούμε να δούμε της κινήσεις του τα σπριντ που κάνει, το παιχνίδι με τα άλλα ψάρια, σε ένα μικρό ενυδρείο αυτά δεν τα βλέπουμε.

 

Πρόσφατα διάβασα κάπου στο fb κάποιος μαθουσάλας που ασχολείτο με ψάρια δεκαετίες να το παίζει έξυπνος και να απαξιώνει αυτούς που θέλουν παραπάνω λίτρα για το ψάρι, το μυαλό μου πήγε σε κάτι γιαγιάδες που ξέρουν να φτιάχνουν καλό τραχανά, γεμιστά και κοκκινιστό και έως εκεί και αν της πεις κάτι σου απαντούν με μια υπεροψία 50 χρόνια μαγείρισσά δεν ξέρω εγώ και ξέρεις εσύ.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Το βασικό φίλε μου είναι ο παρακάτω συνδυασμός  για όοοοοοολα τα ψάρια.

1. Τελικό μήκος ενήλικου ψαριού.

2. Λίτρα ενυδρείου

3. Διαστάσεις ενυδρείου.

 

Βάζουμε το μυαλό μας κάτω και σκεφτόμαστε, το ενυδρείο που έχω έχει τα ελάχιστα λίτρα; Έχει το ψάρι χώρο να κολυμπήσει άνετα; Είναι το ψάρι μου δεινός κολυμβητής ή κάθετε σε μια γωνιά.

 

Δεν μας απασχολεί τη έκαναν οι άλλοι που κατά καιρούς ακούμε να συντηρούν μεγάλα ψάρια σε μικρά ενυδρεία.

Και ένας φυλακισμένος ζει σε περιορισμένο χώρο αλλά βγαίνει και στο προαύλιο της φυλακής για κίνηση κάτι που εμείς προφανώς δεν  το κάνουμε στα ψάρια μας αν έχουμε μικρό ενυδρείο.

Ο Στόχος μας πρέπει να είναι να φτάσει το ψάρι όσο γίνεται στο μέγιστο της ηλικίας του.

Θέλουμε να δούμε την συμπεριφορά του ψαριού να το χαρούμε να δούμε της κινήσεις του τα σπριντ που κάνει, το παιχνίδι με τα άλλα ψάρια, σε ένα μικρό ενυδρείο αυτά δεν τα βλέπουμε.

 

Πρόσφατα διάβασα κάπου στο fb κάποιος μαθουσάλας που ασχολείτο με ψάρια δεκαετίες να το παίζει έξυπνος και να απαξιώνει αυτούς που θέλουν παραπάνω λίτρα για το ψάρι, το μυαλό μου πήγε σε κάτι γιαγιάδες που ξέρουν να φτιάχνουν καλό τραχανά, γεμιστά και κοκκινιστό και έως εκεί και αν της πεις κάτι σου απαντούν με μια υπεροψία 50 χρόνια μαγείρισσά δεν ξέρω εγώ και ξέρεις εσύ.

 

Νομίζω το ίδιο λέμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος nicolikas έγραψε:

Λοιπόν όπως φαίνεται από τις απαντήσεις σας ο κανόνας 30 λίτρα ανά ψάρι είναι απλώς ένας γενικός οδηγός για να αποφεύγονται χοντρά λάθη. Το βασικό είναι οι διαστάσεις του ενυδρείου να είναι κατάλληλες για τα ψάρια.

Έτσι ακριβώς είναι .

Και μάλιστα στα ψάρια γλυκού νερού καλό θα ήταν να αποφεύγουμε να λέμε τα ελάχιστα λίτρα (γιατί οδηγούν πολλές φόρες σε παρεξηγήσεις) .

Το σωστό είναι να βάζουμε προτεινόμενες ελάχιστες διαστάσεις ενυδρείου με ιδιαίτερη έμφαση στο μήκος και πλάτος του ενυδρείου (εκτός από τα ψάρια που έχουν και ελάχιστες απαιτήσεις  στο ύψος του ενυδρείου πχ τα σκαλάρια) .  Και ο @tsala όταν έγραψε  (Τα πιο μεγάλα και μακρόστενα χρυσόψαρα (common,commet και shumbunkin) θα πρέπει να διατηρούνται σε ενυδρεία με 100 cm μήκος , ενώ οι fancy ποικιλίες σε 70-80 cm μήκος. Επίσης το ενυδρείο μας δεν θα πρέπει να είναι πολύ φορτωμένο με ψάρια..) Δίνει την σωστές διαστάσεις και συμβουλές για τον ελάχιστο χώρο που χρειάζεται το χρυσόψαρο .

Και βλέπεις ότι επιμένει να εστιάζει στο μήκος παρότι δίνει τον «μπούσουλα των λίτρων που όλοι αναφέρουμε :

«Ενδεικτικά θα πρέπει να μπαίνει 1 ψάρι ανά 30-40 λίτρα νερού (φυσικά ανάλογα το φίλτρο που έχουμε, η αναλογία αυτή μπορεί να διαφοροποιηθεί).) 
Έτσι λοιπόν το μικρότερο ενυδρείο που θα μπορούσε να φιλοξενήσει χρυσόψαρα είναι ένα 60-70 λίτρων με όσο γίνεται μεγαλύτερο μήκος και φυσικά όχι πάνω από 2 fancy χρυσόψαρα »

Μπορεί να λέμε ότι 30-40 λίτρα είναι το ελάχιστο για κάθε ψάρι άλλα  ένα ενυδρείο κύβος 40 Χ 40 Χ 40 =64 λίτρα είναι ακατάλληλο  για αυτά παρότι έχει τα λίτρα που δίνουμε .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, νομιζω με καλύψατε. Ίσως βάλω ακόμα ένα fancy με την προοπτική να προσέχω περισσότερο ακόμα τις μετρήσεις νερού.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν και πιο πανω, άλλο ψάρι δεν μπαίνει. Και τα 2 οριακά είναι. Ακόμη και να προσέχεις τις μετρήσεις, όταν μεγαλώσουν τα ψάρια θα υπάρξουν προβληματα. Από κει και περα κάνε ο,τι εσυ κρίνεις σωστό. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...