Jump to content

SOS χάνω ενα ένα τα ψαρια


Recommended Posts

Καλησπερα. Έχω ήδη χάσει 5 ψαράκια απο νικτικη κίστη και τώρα έχω άλλα 2 σε καραντίνα.
Προφανώς και κάτι λάθος τρέχει με το ενυδρείο μου. μήπως υπάρχει γενική βακτηριακή μόλυνση?

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Έχω ήδη χάσει 5 ψαράκια απο νηκτικη κίστη και τώρα έχω άλλα 2 σε καραντίνα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 180

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): 1200λτ με βιολογικο υλικό

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 3μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): Γκαμπυ,μολλυ,τετρα,ξιφοφόρους, περίπου 40

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): καθημερινα τάισμα. αλλαγή νερού 30% κάθε εβδομάδα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: -

- KH: -

- GH: -

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 20

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Api

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: tetra kai molly

- Ιστορικό Ψαριού: καθαρο

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Μολλυ(Περιττώματα λευκα ειχαν παρατηρηθεί και παλιότερα, κάθετε στον βυθό) Tetra( δεν μπορεί να κολυμπήσει είναι σταθής και το σώμα πάντα όρθιο)

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: οχι

ΘΕΡΑΠΕΙΑ Σε καραντίνα 30λτ. έριξα αρακά, λίγα άλατα epsom και esha 2000

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: εσηα 2000

-Δοσολογία: 8 σταγονες

-Χρόνος Χρήσης:1 φο΄ρα

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

 

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

1638744869178.jpg

1638744869170.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Iraklis Saltos έγραψε:

Έχω ήδη χάσει 5 ψαράκια απο νικτικη κίστη και τώρα έχω άλλα 2 σε καραντίνα.

Αυτα τα ψαρια, που εχεις, δεν παθαίνουν απο νηκτική κύστη. Σηγουρα εχουν καποια άλλη παθηση. Με τις φωτο , που εβγαλες, δεν φαινεται τιποτα.

Πρώτα - αν υπαρχει μια κολλητική αρρώστια (πρωτοζωα, βακτηρια κ.α.) -πρεπει να κανεις θεραπεια σε ολα τα ψαρια και στο main ενυδρειο, οχι σε καραντινα.

Δηλ.  τι πρεπει να κανεις -

1- κάνεις αλλαγη νερου 40% (αν εχεις στο φιλτρο ενεργο ανθρακα, το βγαζεις)

2- ριχνεις στο ενυδρειο esha 2000 σύμφωνα με τις οδηγιες. Μερικες φορες(αρκετες φορες) μονο μια εφαρμογη δεν φτανει.

3- μετα την θεραπεια κάνεις 40-50% αλλαγη νερου και βαζεις στο φιλτρο ενργο ανθρακα για 24-48 ωρες.

Γενικος τα ψαρια που εβαλες μαζι - δεν ταιριαζουν. Τα νεον χρειαζονται μαλακο νερο, τα ζωοτοκα το αντιθετο- σκληρο.

Δεν ειναι καλο να εχεις στο ενυδρειο πετρες, που γυαλιζουν (οπως η γκρι στην πρωτη φωτο), περιεχουν καποια μεταλλα, οπως Zn, Cr και άλλα βαριά μέταλλα.

Ριξε μια ματια εδω - https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2021 at 11:22 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Αυτα τα ψαρια, που εχεις, δεν παθαίνουν απο νηκτική κύστη. Σηγουρα εχουν καποια άλλη παθηση. Με τις φωτο , που εβγαλες, δεν φαινεται τιποτα.

Πρώτα - αν υπαρχει μια κολλητική αρρώστια (πρωτοζωα, βακτηρια κ.α.) -πρεπει να κανεις θεραπεια σε ολα τα ψαρια και στο main ενυδρειο, οχι σε καραντινα.

Δηλ.  τι πρεπει να κανεις -

1- κάνεις αλλαγη νερου 40% (αν εχεις στο φιλτρο ενεργο ανθρακα, το βγαζεις)

2- ριχνεις στο ενυδρειο esha 2000 σύμφωνα με τις οδηγιες. Μερικες φορες(αρκετες φορες) μονο μια εφαρμογη δεν φτανει.

3- μετα την θεραπεια κάνεις 40-50% αλλαγη νερου και βαζεις στο φιλτρο ενργο ανθρακα για 24-48 ωρες.

Γενικος τα ψαρια που εβαλες μαζι - δεν ταιριαζουν. Τα νεον χρειαζονται μαλακο νερο, τα ζωοτοκα το αντιθετο- σκληρο.

Δεν ειναι καλο να εχεις στο ενυδρειο πετρες, που γυαλιζουν (οπως η γκρι στην πρωτη φωτο), περιεχουν καποια μεταλλα, οπως Zn, Cr και άλλα βαριά μέταλλα.

Ριξε μια ματια εδω - https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

 

 

ειναι η καραντινα αυτες οι πετρες που βλεπεις. απλα ηθελε ο μικρος να φτιαξει ενα δικο του ενυδρειο :D.
Εαν δεν  πεθαινουν απο νηκτικη κύστη τότε έχω θέμα στο main ενυδρειο.
το esha 2000 δεν υπηρεαζει βιολογικο και σαλιγκαρια?

Παρατήρησα σήμερα ότι σε 2-3 ψάρια ειναι λες κ ειναι κομμένα η φαγωμένα ελάχιστα απο ουρά η πτερύγια.
Ο άνθρακας που έχω πάνω είναι 3 μήνες σε λειτουργία να τον αφήσω? λογικά τ΄σαμπα τον εχω θα θέλει αλλαγή
Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Iraklis Saltos έγραψε:

ειναι η καραντινα αυτες οι πετρες που βλεπεις. απλα ηθελε ο μικρος να φτιαξει ενα δικο του ενυδρειο :D.
Εαν δεν  πεθαινουν απο νηκτικη κύστη τότε έχω θέμα στο main ενυδρειο.
το esha 2000 δεν υπηρεαζει βιολογικο και σαλιγκαρια?

Παρατήρησα σήμερα ότι σε 2-3 ψάρια ειναι λες κ ειναι κομμένα η φαγωμένα ελάχιστα απο ουρά η πτερύγια.
Ο άνθρακας που έχω πάνω είναι 3 μήνες σε λειτουργία να τον αφήσω? λογικά τ΄σαμπα τον εχω θα θέλει αλλαγή
Ευχαριστώ

Τον άνθρακα πρέπει να τον βγάλεις. Ότι ουσίες έχει τραβήξει  το βγάζει πάλι στο ενυδρείο σου. 2 με 4 βδομάδες  κρατάμε τον άνθρακα μετά τον πετάμε 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Iraklis Saltos έγραψε:

ειναι η καραντινα αυτες οι πετρες που βλεπεις. απλα ηθελε ο μικρος να φτιαξει ενα δικο του ενυδρειο :D.
Εαν δεν  πεθαινουν απο νηκτικη κύστη τότε έχω θέμα στο main ενυδρειο.
το esha 2000 δεν υπηρεαζει βιολογικο και σαλιγκαρια?

Παρατήρησα σήμερα ότι σε 2-3 ψάρια ειναι λες κ ειναι κομμένα η φαγωμένα ελάχιστα απο ουρά η πτερύγια.
Ο άνθρακας που έχω πάνω είναι 3 μήνες σε λειτουργία να τον αφήσω? λογικά τ΄σαμπα τον εχω θα θέλει αλλαγή
Ευχαριστώ

Οταν υπαρχει θεμα στο main ενυδρειο, κανουμε θεραπεια στο main. Καραντινα πρεπει να βαζεις τα ψαρια πριν να μπουν στο μεγαλο.

Κάνε πρώτα αλλαγες νερου και μετα ριξε φαρμακο. Αυτο , πο λες φαγωμενα πτερυγια - ειναι βακτηριακη μολυνση. Σημαινει, οτι το νερακι στο ενυδρειο σου δεν ειναι καλο.

Ανθρακα- πεταμα. Το βαζουμε μονο μετα απο θεραπεια για 24-48 ωρες. Μετα - πεταμα.

Για esha 2000 διάβασε το φυλλαδιο με οδηγιες. Αν θυμαμαι καλα, δεν περιεχει χαλκο για να βλαψει τα σαλιγκαρια και λεει δεν βλαπτει την βιολογια (που ειναι λιγο δυσκολο :))

Λιγο θα πνίξει την βιολογια, αλλά οχι σημαντικα. Μετα βαζεις βακτηρια και ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2021 at 3:29 ΜΜ, το μέλος Iraklis Saltos έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ. Σήμερα βγάζω άνθρακα και αρχίζω θεραπεία με esha 2000. χθες έκανα μεγάλη αλλαγη νερού 50% και καθάρισα και φίλτρο.

Σήμερα είναι η τελευταια μέρα θεραπείας. Τωρα τι κανω? κανω αυριο αλλαγη νερού και βαζω πισω άνθρακα? η συνεχίζω θεραπέια?
Σήμερα επίσης διαπίστωσα όιτι ένα tetra yellow χηρα πως λεγονται έχει dropsy. πετανε τα λεπια προς τα εξω και έχει φουσκώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...