Jump to content

Recommended Posts

Η μονομαχίνα μου έχει παρουσιάσει pop-eye στο ένα της ματάκι εδώ και αρκετό καιρό. Το εσωτερικό του ματιού είναι επίσης κόκκινο, σαν αίμα... Αλλα εξωτερικά σημάδια δεν υπάρχουν. Το ψαράκι τρώει και συμπεριφέρεται κανονικά, έχει "βαρύνει" βέβαια κάπως, αλλά πιστεύω πως είναι λόγω ηλικίας (κοντεύει τα 2 χρόνια στην κατοχή μου).

Οι συνθήκες του ενυδρείου της είναι:

ΝΗ3: 0

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 5-10

PH: 7,5

GH: 9

KH: 6

Θερμοκρασία: 27 βαθμοί

Φίλτρο με σφουγγάρι και substrat pro.

Αλλα: 2 ανούμπιες, κερατόφυλλο, ένα μικρό mopani, μερικά σαλιγγαράκια stagnalis.

Εκανα μία θεραπεία με αλάτι για 10 μέρες ακολουθώντας τις δοσολογίες που έχουν προτείνει έμπειρα μέλη και στην συνέχεια με melafix + pimafix για άλλες 10 χωρίς να υπάρξει αποτέλεσμα.

Ερώτηση: έχετε να μου προτείνετε κάποιο φάρμακο; Στην αναζήτηση μου πάνω στο θέμα διάβασα για το KanaPlex της Seachem αλλά δεν έχω ιδέα αν υπάρχει και αν όντως είναι καλό... Η API δεν αναφέρει κάποιο συγκεκριμένο φάρμακο της για την ασθένεια αυτή :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Μαλάκωμα του νερού και κατέβασμα το ρΗ σιγά-σιγά στην περιοχή του ουδέτερου (με τύρφη). Φρόντιζε για πολύ χαμηλά νιτρικά μόνιμα και παράλληλα βάζε μισή δόση Μελαφίξ για δύο εβδομάδες καθημερινά. Επίσης, ησυχία στο ενυδρείο της, καλή διατροφή και βιταμίνες. Αν δεν είναι στο τέλος της, εκτιμώ ότι θα φτιάξει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Μαλάκωμα του νερού και κατέβασμα το ρΗ σιγά-σιγά στην περιοχή του ουδέτερου (με τύρφη). Φρόντιζε για πολύ χαμηλά νιτρικά μόνιμα και παράλληλα βάζε μισή δόση Μελαφίξ για δύο εβδομάδες καθημερινά. Επίσης, ησυχία στο ενυδρείο της, καλή διατροφή και βιταμίνες. Αν δεν είναι στο τέλος της, εκτιμώ ότι θα φτιάξει έτσι.

Ευχαριστώ filoxene, θα το δοκιμάσω :)

Βιταμίνες κάθε πότε;

Ελπίζω να μην είναι στο τέλος της, δεν μου δίνει αυτή την εντύπωση... πάντως δεν έχει την σπιρτάδα που είχε νεότερη :thumbdown:

ΥΓ: GH 9 και ΚΗ 6 θεωρείται σκληρό το νερό; Τι τιμές θα έπρεπε να επιδιώξω;

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

GH = 5-6

ΚΗ = 3

ρΗ = 7,0 - 7,2

Βιταμίνες βάση δοσολογίας ή και λίγο λιγότερο (προτείνω Fishtamin της SERA).

Το κατέβασμα να το κάνεις με τύρφη και όχι με άλλο τρόπο (απελευθερώνει ουσίες στο νερό που βοηθούν πολύ το ψάρι και δρουν ανασταλτικά σε κάποια παθογόνα). Προτείνω τη Super peat της SERA.

Οι παραπάνω συνθήκες είναι και κατά τη γνώμη μου αυτές που πρέπει να έχουν τα ενυδρεία των Μονομάχων (το ρΗ εάν είναι και ακόμα χαμηλότερο είναι ακόμα καλύτερα, απλώς είναι πιο δύσκολο να το διατηρείς μόνιμα και σταθερά στην καθαρά όξινη περιοχή, ειδικά σε μικρά ενυδρεία).

Υ.Σ.: Και όχι... δεν παίρνω ποσοστά από τη συγκεκριμένη εταιρεία..! Αλλά έχω δοκιμάσει κατά κόρον τα συγκεκριμένα προϊόντα, έχω δει πρακτικά τη δράση τους και την αποτελεσματικότητά τους στα ενυδρεία και στα ψάρια μου και γι' αυτό στα προτείνω. Εάν τώρα, υπάρχουν και καλύτερα από αυτά δεν γνωρίζω να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω και τα δύο, την τύρφη την έβαζα στο μεγαλύτερο ενυδρείο αλλά την σταμάτησα όταν οι σκληρότητες κυριολεκτικά γρεμοτσακίστηκαν!!! Κάτω από 3 και οι δύο και τα "χρειάστηκα" κάπως :)

Για τις βιταμίνες εννοούσα κάθε πότε, π.χ. δύο φορές την εβδομάδα;

ΥΣ: Και τα FD Bloodworms τους είναι εξαιρετικά, οι μονομάχοι μου τα"τσακίζουν"! Λες να παίρνω κι εγώ ποσοστά; :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...