Jump to content

διαρροη νερού σε RIO180, SOS !!


batman_gardiki

Recommended Posts

καλησπέρα.

Σημερα βρηκα νερα γυρω απο το ενυδρειο απο διαρροη σε καθετη ενωση τζαμιων - μπροστά αριστερά.

αμεσως σταματησα το φιλτρο και αδειασα σχεδον ολο το νερο.

αφησα λιγω για το ενα πλατυ που εχω.

 

το ενυδρειο ειναι ημιφυτεμενο και δουλευε συνεχόμενα απο το 2007 εως το 2015, αποσυρθηκε για 6 χρόνια και ξαναγεμησε νερο τον Δεκέμβριο του 2020!!

τοτε το ειχα τεστάρει με νερο εως τέρμα πανω για λιγες μερες και μετα το εβαλα σε λειτουργία.

ενα χρονο τωρα δεν εδειξε κατι μεχρι σημερα.

 

τι πρέπει να κανω;;;

παρακαλω τις γνώσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

να δοκιμασω με συλικονη απο μεσα μπας και πιάσει;;
 
φυτα, ψαρι και βιολογια φιλτρου πως τα σωζω;;
το φιλτρο απο τις 11:00 σημερα το πρωι δεν δουλευει
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο αυτό που έγινε. Δοκίμασε αυτό που είπες σιλικόνη από μέσα μήπως και το σώσεις. Αν το φίλτρο σου είναι εξωτερικό τότε βρες μια μεγάλη πλαστική λεκάνη βάλε πέτρες και όσο άμμο μπορείς από το ενυδρείο σου και βάλε σε λειτουργία όλα φίλτρο, θερμαντήρα, κτλ. Με τα ψαράκια μέσα. 

Άδειασε το ενυδρείο βρες το πρόβλημα και βάλε σιλικόνη.  Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να κάνεις ? δεν έχω πολύ εμπειρία. Περιμένουμε τους έμπειρους 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη περίπτωση είναι να παραγγείλεις καινούργιο ενυδρείο αλλά πρέπει να γίνει express

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο αυτον που το αγορασα πριν 14χρόνια και νομιζω εδωσε καλη ιδεα.
βάζω το ψαράκι σε ένα κουβαδάκι, αδιαζω το νερο μεχρι εκει που δεν χανει για να μην ξηλώσω τα φυτά, βάζω καποιον τακο ωστε το νερο να παει προς την αλλη μεριά, στεγνωνω την μερια που χάνει, βγάζω την παλια συλικονη και βαζω καινουρια ενυδριακή. αφήνω 24ώρες και γεμίζω ξανά!!
ολο αυτο θα μου παρει 2-3 μερες.
τι λετε;;

 

ερωτησεις κρισεως:
τα σφουγγαρια και η ελαφροπετρα εχουν βιολογια πανω με ενα ψάρι που εχω εδω και 3 μηνες;;;
θα ξαναχρειαστώ στρώσιμο;;; τι να τα κανω να τα ριξω και αυτα στον κουβα;;

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος batman_gardiki έγραψε:

μολις γυρισα απο αυτον που το αγορασα πριν 14χρόνια και νομιζω εδωσε καλη ιδεα.
βάζω το ψαράκι σε ένα κουβαδάκι, αδιαζω το νερο μεχρι εκει που δεν χανει για να μην ξηλώσω τα φυτά, βάζω καποιον τακο ωστε το νερο να παει προς την αλλη μεριά, στεγνωνω την μερια, βγάζω την παλια συλικονη και βαζω καινουρια ενυδριακή. αφήνω 24ώρες και γεμίζω ξανά!!
ολο αυτο θα μου παρει 2-3 μερες.
τι λετε;;

ερωτησεις κρισεως:
τα σφουγγαρια και η ελαφροπετρα εχουν βιολογια πανω με ενα ψάρι που εχω εδω και 3 μηνες;;;
θα ξαναχρειαστώ στρώσιμο;;; τι να τα κανω να τα ριξω και αυτα στον κουβα;;

Ναι έχουν βιολογία. Δοκίμασε αυτό που λες 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Taxiarchis said:

Ναι έχουν βιολογία. Δοκίμασε αυτό που λες 

 

να τα βγαλω απο το μανάτο εσωτερικο κολλημενο φιλτρο και να τα ριξω στουν κουβα με το ψαρι. το φιλτρο ειναι χωρις νερο εδω και 10ωρες

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος batman_gardiki έγραψε:

 

να τα βγαλω απο το μανάτο εσωτερικο κολλημενο φιλτρο και να τα ριξω στουν κουβα με το ψαρι

Και που θα βοηθήσει αυτό? Αν δεν έχεις κυκλοφορία του νερού να περνάει οξυγόνο στην βιολογία είναι άχρηστο έτσι.  Αεραντλία έχεις? Αν έχεις βάλε την πέτρα της Αεραντλίας μέσα στο σφουγγάρι με κάποιο τρόπο. Δεν ξέρω μπορεί και να λέω βλακιες .χρειαζόμαστε τους έμπειρους .

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε φίλε μου ? 

Άσε που το ξανά σκέφτομαι είπες ότι από το πρωί δεν λειτουργεί το φίλτρο σωστά? Με τόσες ώρες χωρίς οξυγόνο μπορεί να έχει χαθεί και η βιολογία. Πραγματικά δεν ξέρω φίλε μου μην λέω και βλακιες 

Link to comment
Share on other sites

η αντλια βγαινει.

μπορει να μπει στον κουβα

Link to comment
Share on other sites

Τρίτη...εβαλα το ψαράκι σε ένα μεγαλο πλαστικο κουτι και ολα τα υλικα του φιλτρου με ενεργη την αντλία, αδιασα το νερο στο ενυδρειο αφηνωντας λιγο για τα φυτα, εβαλα τακο ωστε το νερο να παει προς την αλλη μεριά και αφησα να στεγνωσει το τζάμι.

Τετάρτη...αφαίρεσα το λαστιχο/σιλικονη που ειχε η μερια που εχανε και την σκουπισα με χαρτι κουζινας, τοποθετησα καινουρια ενυδριακή σιλικονη και άφησα 18ώρες να στεγνωσει. επίσης εριξα λιγο νερο πανω στα φυτά γιατι αρχισαν να ''μαζευουν''.

Πέμπτη...γεμιζα νερό σταδιακά και μετα απο 10ωρες αφου ειδα οτι δεν εχω διαρροη, εριξα Potassium μπας και παρουν πιο γρηγορα τα φυτα τα πανω τους. μοιαζουν να μαραθηκαν/στεγνωσαν μαλλον επειδη το πιο πολυ μερος τους ηταν εκτος νερου .

 

η ''ενχειριση'' μαλλον πετυχε.

εκανα και μετρησεις:

no2... 0ppm

no3... 5ppm

nh3/nh4... 0,25ppm

 

πρέπει να κάνω κάτι άλλο;;;

μπορω να προσθέσω αυριο Παρασκευη 3 καινουρια πλάτυ, 5 γαρίδες red cherry και 2 σαλιγκάρια zebra ??

 

ευχαριστώ;;

 

υγ1. μου φαίνεται οτι δεν εχει σιλικονη το ενυδρειο αλλα λαστιχο στις ενωσεις!!! μπορουσα και το εσπρωχνα ωστε μπαινοεβγαινε στην ενωση των τζαμιων!!

υγ2. με ολα τα τρεξιματα δεν καταφερα να εχω σταθερες συνθηκες για το ψαρι και το νερο απο τους 23-24 βαθμους κατέβηκε στους 19!!

 

 

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να προσθεσεις τα ψαρακια σιγα σιγα και οχι ολα μαζι.

Θα σου προτεινα να βαλεις 2 ψαρακια για αρχη και μετα απο μια

εβδομαδα αλλα δυο.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Μάνος 

Link to comment
Share on other sites

ψαρακια οκ, 2 τωρα 2 την αλλη εβδομαδα.

γαρίδες και σαλιγκαρια ;;;

βαζω ελευθερα;;

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβεις..θα στο πω λιγο μπακαλιστικα.

ΤΟ φιλτρο σου ναι μεν ειναι στρωμενο αλλα εχεις βιολογια για ενα ψαρακι (αυτο που ειχες μεχρι τωρα)

Με το να βαζεις σιγα σιγα τα ψαρια σου μεσα στο ενυδρειο (ειτε ειναι σαλιγκαρια,ειτε γαριδες) δινεις

χρονο στο συστημα ωστε να ''χτιζει'' και αλλη βιολογια και να ανταπεξερχεται στους ρυπους που δημιουργουν.

 Οποτε καλο θα ηταν οτι μπει να μπει σιγα σιγα :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...