Jump to content

Τροποι συντηρησεως τιμων σε περιοδο διακοπων..


iliovas

Recommended Posts

... ο επόμενος προβληματισμός μου είναι σχετικά με την αναπλήρωση του νερού που εξατμίζεται ...

... κι επειδή πλησιάζει και περίοδος διακοπών όπου το ενυδρείο θα μείνει μόνο του για κάποιο διάστημα, σκέφτομαι τι πρόσθετα μπορώ να χρησημοποιήσω για εμπλουτισμό του νερού, και διατήρηση καλών επιπέδων σε Ca, Mg, Kh

το νερό στο δοχείο αναπλήρωσης θα είναι καθαρό από Α/Ο, στη συνέχεια υπάρχουν τα παρακάτω επιλογές (αν υπάρχουν ?)

1. - kalkwasser για Ca & Kh με σύστημα σταγόνας

2. - στο νερό της Α/Ο να διαλυθεί reef compete της seachem για Ca - Mg - Strodio

3. - στο νερό της Α/Ο να διαλυθεί reef calcium και μετά από κάποιες ώρες reef magnesium και οτιδήποτε άλλο "χωράει" κάτι για την ακλαλίνιτη ?

4. - στο νερό της Α/Ο να διαλυθούν από χημικά calcium chloride - magnesium sulfate - sodium bicarbonate (με απόσταση ωρών το ένα από το άλλο)

τι από όλα αυτά μπορεί να δουλέψει ? ποιά υλικά μπορούν να διαλυθούν στο νερό της Α/Ο και να παραμείνουν στο δοχείο αναπλήρωσης αρκετές μέρες, χωρίς να υπάρχει πρόβλημα από τη μία και αποδίδοντας τα μέγιστα στο σύστημά μου από την άλλη ?

στο δοχείο αναπλήρωσης όπου θα παραμείνει νερό για μέρες είναι καλό να υπάρχει κάποιος κυκλοφορητής ή αεραντλία ?

αν πρώτα καταλάβω τα παραπάνω, έχω να σας ρωτήσω κι άλλα :thumbdown:

π.χ. τι γίνεται με το τάισμα (φυτοπλανκτόν - ζωοπλανκτόν ...) :)

Link to comment
Share on other sites

το νερό στο δοχείο αναπλήρωσης θα είναι καθαρό από Α/Ο, στη συνέχεια υπάρχουν τα παρακάτω επιλογές (αν υπάρχουν ?)

1. - kalkwasser για Ca & Kh με σύστημα σταγόνας

Ισως η καλυτερη λυση αλλα και παλι θελει να το εχεις "μονταρει" τουλαχιστον 1 μηνα πριν φυγεις για να δεις τι καταναλωση εχεις και πως σου συντηρει τις τιμες.

2. - στο νερό της Α/Ο να διαλυθεί reef compete της seachem για Ca - Mg - Strodio

Δεν γινεται επειδη θα πεσει πολυ η αλκαλικοτητα.

3. - στο νερό της Α/Ο να διαλυθεί reef calcium και μετά από κάποιες ώρες reef magnesium και οτιδήποτε άλλο "χωράει" κάτι για την ακλαλίνιτη ?

Ποτε μαζι σε νερο καθαρο σκονη για ασβεστιο/μαγνησιο.στροντιο κτλ με σκονη αλκαλικοτητας.

4. - στο νερό της Α/Ο να διαλυθούν από χημικά calcium chloride - magnesium sulfate - sodium bicarbonate (με απόσταση ωρών το ένα από το άλλο)

Οχι, οπως και ποιο πανω που σου ειπα.

τι από όλα αυτά μπορεί να δουλέψει ? ποιά υλικά μπορούν να διαλυθούν στο νερό της Α/Ο και να παραμείνουν στο δοχείο αναπλήρωσης αρκετές μέρες, χωρίς να υπάρχει πρόβλημα από τη μία και αποδίδοντας τα μέγιστα στο σύστημά μου από την άλλη ?

Ή μονο ασβεστιο ή μονο αλκαλικοτητα.

στο δοχείο αναπλήρωσης όπου θα παραμείνει νερό για μέρες είναι καλό να υπάρχει κάποιος κυκλοφορητής ή αεραντλία ?

Αναλογως τι θα βαλεις μεσα.

αν πρώτα καταλάβω τα παραπάνω, έχω να σας ρωτήσω κι άλλα ;)

π.χ. τι γίνεται με το τάισμα (φυτοπλανκτόν - ζωοπλανκτόν ...) ;)

Πολλα δεν θελεις να βολεψεις με ενα δοχειο μονο?? :thumbdown: Δυστηχως δεν γινεται.. :)

Η καλυτερη λυση ειναι το kalkwasser οπου το εχεις για καποιο διαστημα, μαθαινεις πως κραταει τις τιμες σου και μετα στο νερο του top-off σου, προσθετεις το ζουμι που πεφτει ποιο γρηγορα σε σκονη και πειραματιζεσε. Ετσι οστε οταν εχεςι γυρισει αν εισαι σε καποια ανεχτα επιπεδα. Συνηθως ειναι για αλκαλικοτητα.

Για οτι απορια εχεις ρωτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα θεμα που μας απασχολει ολους οταν λυπουμε στις διακοπες μας και θελουμε το αγαπημενο μας ριφακι να ειναι σε σωστη κατασταση οταν γυριζουμε. Ηδη τι θεμα τεθηκε και μεταφερθηκε εδω για να μπορεσουμε να συζητησουμε και να εχουμε μια ποιο πληρη αποψη του πως θα μπορεσουμε να το πετυχουμε αυτο.

Τα παραπανω ποστ εχουν μεταφερθει απο εδω...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...opid=92759&

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα την λύση του kalkwasser σαν καλύτερη μιάς και είναι δοκιμασμένη απο πολλούς και μάλιστα σε μόνιμη βάση.

Εκεί είχα προσανατολιστεί κ'εγώ αλλά τελικά εκπαίδευσα την πεθερά μου για Αlk-Ca και θα φύγω ήσυχος. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Αστα ρε Στάθη ψάχνεις για λόγο για να λες ότι δε χωνεύεις τη Πεθερά σου. Δε σου έχει κάνει τίποτα η γυναίκα μέχρι τώρα μετά θα τη κατηγορείς ότι σου κατέστρεψε το ενυδρείο :thumbdown::)

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κάτι βασικό.

Το διάλυμα Kalkwasser, θα πρέπει να βρίσκεται σε ειδική συσκευή-κάνιστρο για αυτή τη δουλειά, το οποίο κλείνει αεροστεγώς.

Σε διαφορετική περίπτωση, το διάλυμα, μπορεί να κρατήσει μόνο για 24 ώρες, γιατί ιζηματοποιείται, αντιδρώντας με το CO2 του ατμοσφαιρικού αέρα.

Τα υπόλοιπα χαρμάνια, που προτείνεις, θα έπρεπε να τα είχες, ήδη, δοκιμάσει, για να δεις τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κάτι βασικό.

Το διάλυμα Kalkwasser, θα πρέπει να βρίσκεται σε ειδική συσκευή-κάνιστρο για αυτή τη δουλειά, το οποίο κλείνει αεροστεγώς.

Σε διαφορετική περίπτωση, το διάλυμα, μπορεί να κρατήσει μόνο για 24 ώρες, γιατί ιζηματοποιείται, αντιδρώντας με το CO2 του ατμοσφαιρικού αέρα.

Τα υπόλοιπα χαρμάνια, που προτείνεις, θα έπρεπε να τα είχες, ήδη, δοκιμάσει, για να δεις τα αποτελέσματα.

Νίκο πολύ συμαντικό αυτό που λες... Δυσκολο να το κλείσεις αεροστεγώς, έχεις δοκιμασει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο πολύ συμαντικό αυτό που λες... Δυσκολο να το κλείσεις αεροστεγώς, έχεις δοκιμασει κάτι?

Όχι, αλλά υπάρχουν έτοιμοι Kalkwsser reactors, που τους συνδέεις με top off σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμη η επισήμανσή σου Νίκο με το καπάκι.

Ετοιμάζω reactor DYI (πολύ εύκολη κατασκευή ) και θα το ποστάρω μόλις γυρίσω.

Επίσης θα συμφωνήσω με το Νίκο και το Μάριο, ότι ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ στο ενυδρείο πριν φύγουμε.

Πρώτα δοκιμάζουμε kalkwasser-top-off k.l.p για 1 μήνα περίπου και μετά την κάνουμε.

Ο νόμος του Μerfy ισχύει για όλους.

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

Το διάλυμα Kalkwasser, θα πρέπει να βρίσκεται σε ειδική συσκευή-κάνιστρο για αυτή τη δουλειά, το οποίο κλείνει αεροστεγώς.

Σε διαφορετική περίπτωση, το διάλυμα, μπορεί να κρατήσει μόνο για 24 ώρες, γιατί ιζηματοποιείται, αντιδρώντας με το CO2 του ατμοσφαιρικού αέρα.

Νίκο .. αν δεν μπαίνει αέρας μέσα πως θα φεύγει το kalkwasser ?

ιζηματοποιηση έχουμε ούτως η άλλως εξ αιτίας του κορεσμού ..

..

Link to comment
Share on other sites

... η λύση του kalkwasser προυποθέτει δοχείο αεροστεγώς κλειστό, και αν συκγράτησα σωστά αυτά που διάβασα σε διαφόρα ξένα forums μειώνεται η περιεκτικότητα του διαλύματος με το πέρασμα του χρόνου λόγω CO2 όπως λέει και ο Νίκος, καλό είναι να χρησιμοποιείται ένα 24/ωρο μετά από τη στιγμή που θα φτιαχτεί ...

να ρωτήσω κάτι που ίσως μπορώ να φτιάξω πιο εύκολα στην παρούσα φάση που βρίσκομαι ...

μπορώ να έχω ταυτόχρονα δύο διαφορετικά δοχεία αναπλήρωσης που θα συνδεθούν στην ίδια ηλεκτοβάνα και θα ρίχνουν ταυτόχρονα νερό στο ενυδρείο όταν χρειάζεται

- στο ένα θα υπάρχει νερό της Α/Ο και θα διαλυθούν από χημικά calcium chloride & magnesium sulfate

- στο άλλο νερό Α/Ο και θα διαλυθεί sodium bicarbonate

η ερώτηση είναι αν υπάρχει πρρόβλημα όταν νερό από τα δύο δοχεία μπαίνει ταυτόχρονα στο ενυδρείο

αν η απάντηση στο παραπάνω ερώτημα είναι ΝΑΙ υπάρχει πρόβλημα, τότε θελώ να ρωτήσω το εξής :

εάν ρυθμίσω το σύστημα έτσι ώστε τη μία μέρα η αναπλήρωση να γίνεται από το πρώτο δοχείο με calcium chloride & magnesium sulfate και την επόμενη μέρα από το δεύτερο δοχείο με sodium bicarbonate και αυτό συνεχίζεται εναλλάξ μέρα παρά μέρα, είμαι ΟΚ ?

η τελευταία λύση που περνάει από το μυαλό μου είναι να νοικιάσω την πεθερά του Στάθη

αν βέβαια μου κάνει καλή τιμή :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει σύστημα με την ονομασία balling method που κάνει αυτά που περιγράφεις

http://www.aquaterrashop.de/balling.php

όλο το νερό της αναπληρωσης μου είναι kalkwasser σε κουβά 50 λίτρων που τον γεμίζω κάθε εβδομάδα ..

έχω διαβάσει για την επίδραση του ατμοσφαιρικού αέρα στο διάλυμα..

.. αλλά δεν την έχω δει στη πράξη … και το ph μου ανεβάζει ( δεν θα το ανέβαζε αν δεν είχα διοξείδιο στο νερό , οπότε και το kalkwasser θα έδινε ακατάλληλο και βλαβερό αποτέλεσμα )όπως τη πρώτη μέρα αλλά και από μια εβδομαδιαία παρακολούθηση του ph στο κουβά .. είδα ότι δεν έπεσε καθόλου από το 12,4 ..

.. να σας θυμίσω ότι στην επιφάνεια του διαλύματος δημιουργείται και μια κρούστα .. αυτή ίσος να αποτρέπει το <νταλαβέρι > του διαλύματος με τον αέρα

Link to comment
Share on other sites

Νίκο .. αν δεν μπαίνει αέρας μέσα πως θα φεύγει το kalkwasser ?

ιζηματοποιηση έχουμε ούτως η άλλως εξ αιτίας του κορεσμού ..

..

Ο reactorας τροφοδοτείται με νερό όπως ακριβώς ο Ca/r. Η μόνο διαφορά είναι ότι στην περίπτωση αυτή το νερό είναι από δεξαμενή νερού α/ο.

Όταν φτιάχνεις το διάλυμα Kalkwasser, είναι λογικό να υπάρχει ένα ποσό ιζήματος. Για το λόγο αυτό αναφέρεται στις οδηγίες να περιμένουμε μισή ώρα, σε απόλυτη ηρεμία πριν θέσουμε σε λειτουργία το drop in. Επίσης ποτέ δεν πρέπει να τραβάμε νερό από τον πάτο του ντεπόζιτου, αλλά μερικά εκατοστά πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, πάντως η καλύτερη συντήρηση του συστήματος, σε παρατεταμένη απουσία μας, είναι να υπάρχει κάποιος πίσω μας, που να μπορεί να επισκέπτεται το ενυδρείο, κάθε τρεις μέρες και να κάνει την καθιερωμένη συντήρηση, σύμφωνα με τις οδηγίες μας.

Ταυτόχρονα υπάρχει και η τηλεφωνική επικοινωνία, σε περίπτωση που κάτι απρόοπτο συμβεί.

Προσωπικά αυτό εφαρμόζω, εδώ και πολλά χρόνια, με τη βοήθεια επαγγελματία συντηρητή, ο οποίος με ενημερώνει κάθε φορά που επισκέπτεται το ενυδρείο μου, για την παρούσα κατάστασή του.

Οι πεθερές, οι γείτονες, φίλοι κλπ έχουν πολλές πιθανότητες να κάνουν λάθη ή να μην αντιληφθούν κάτι που δεν πάει καλά.

Είσαστε σίγουροι ότι τα σωληνάκια με το ασβεστόνερο ή τα υπόλοιπα διαλύματα δεν θα βουλώσουν από τα ιζήματα???

Θα αντέξουν για 15 ή περισσότερες μέρες, χωρίς καθάρισμα ή κάποια ρύθμιση???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

... επιστροφή μετά από 12 ημέρες διακοπών ...

είχα αφήσει 2 δοχεία αναπλήρωσης νερού :

- το ένα με νερό Α/Ο και διαλυμένο reef complete (Seachem)

- το άλλο με νερό Α/Ο και διαλυμένο pro buffer dKH (Kent)

το σύστημα ήταν ρυθμισμένο έτσι ώστε η αναπλήρωση του νερού που εξατμιζόταν να γίνεται τη μία μέρα από το ένα δοχείο και την άλλη από το άλλο

τα αποτελέσματα ήταν καλά αφού οι τιμές σε Ca, Mg & KH διατηρήθηκαν σε καλά επίπεδα

Τώρα θέλω να πειραματιστώ με χημικά και έχω προμηθευτεί :

- χλωριούχο ασβέστιο (ένυδρο)

- θειικό μαγνήσιο

- διτανθρακική σόδα

η ερώτηση είναι πόσα διαφορετικά δοχεία αναπλήρωσης νερού χρειάζομαι (που θα αναπληρώνουν το νερό που εξατμίζεται εναλλάξ) ?

- 3 ? (ένα για κάθε χημικό)

- ή 2 ? (ένα για χλωριούχο ασβέστιο & θειικό μαγνήσιο - και ένα για διτανθρακική σόδα ) ?

υπάρχει κάποιο πρόβλημα ανάμειξης και παραμονής στο ίδιο δοχείο για αρκετές μέρες σε νερό Α/Ο χλωριούχου ασβεστίου και θειικού μαγνησίου ?

να ανφέρω ενημερωτικά ότι στο νερό που φτιάχνω για τις αφρικάνικες κιχλίδες χρησιμοποιώ στο ίδιο δοχείο ταυτόχρονα :

- χλωριούχο νάτριο

- θειικό μαγνήσιο

- διτανθρακική σόδα

- χλωριούχο κάλιο

χωρίς κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

η ερώτηση είναι πόσα διαφορετικά δοχεία αναπλήρωσης νερού χρειάζομαι (που θα αναπληρώνουν το νερό που εξατμίζεται εναλλάξ) ?

- 3 ? (ένα για κάθε χημικό)

- ή 2 ? (ένα για χλωριούχο ασβέστιο & θειικό μαγνήσιο - και ένα για διτανθρακική σόδα ) ?

υπάρχει κάποιο πρόβλημα ανάμειξης και παραμονής στο ίδιο δοχείο για αρκετές μέρες σε νερό Α/Ο χλωριούχου ασβεστίου και θειικού μαγνησίου ?

Καταρχην μπορεις να βρεις την ακριβη καταναλωση μαγνησιου για να βαλεις την αναλογη ποσοτητα? Ετσι και αλλιως δεν υπαρχει τοσο μεγαλη αποροφηση μαγνησιου για να βαλεις ξεχωριστο καδο. Ειναι τελειως περιτο. Με τους 2 καδους εισαι μια χαρα. Εκανες μετρηση μαγνησιου οταν εφυγες και οταν γυρισες για να δεις διαφορες? Εαν το εκανες θα ειδες για τι μικρη διαφορα μιλαμε.

να ανφέρω ενημερωτικά ότι στο νερό που φτιάχνω για τις αφρικάνικες κιχλίδες χρησιμοποιώ στο ίδιο δοχείο ταυτόχρονα :

- χλωριούχο νάτριο

- θειικό μαγνήσιο

- διτανθρακική σόδα

- χλωριούχο κάλιο

χωρίς κανένα πρόβλημα

Eιχα πειραματιστει με τη μιξη αυτη οταν ειχα αφρικανες στο παρελθον, και σου λεω οτι η σοδα αντιδρουσε με τα αλλα αλατα και δημιουργουσε στον πατω ασπρα σωματιδια. Οπως ανθρακικο ασβεστιο ή CACO3 κτλ. Δεν ειναι η σωστοτερη λυση αυτη και με μετρησεις που ειχα κανει ειδα σαφως καλυτερα αποτεσματα οταν η σοδα δεν εμπαινε μαζι με τα αλλα. Μετρημενο και δοκιμασμενο πολακις. Την συνταγη για μιξη ολων την ειχα δει στο malawicichlidhomepage αλλα ολα μαζι τα αλατα ηταν λαθος. Και δυστηχως το καταλαβα αργα. Ειδικα εκει προτινει στο ιδιο δοχειο να μπει και το αντιχλωριο, κατι που ουσιαστικα το μπλοκαρει να δουλεψει και ειναι σαν να μην βαζεις σχεδον καθολου....

Απο τις θεμελιωδης αρχες της χημειας ειναι οτι ποτε δεν βαζουμε στο ιδιο δοχειο καποιο αλατι που μπορει να αντιδρασει αμεσα με καποιο αλλο. Οπως π.χ. καποιο αλατι με ανθρακικα ή διττανθρακικα με ασβεστιο-μαγνησιο-στροντιο κτλ κτλ. Οποτε θεωρητικα το μαγνησιο μπορεις να το βαλεις με το ασβεστιο στον ιδιο κουβα, αλλα οι σκονες για τα buffers ΠΑΝΤΑ ξεχωριστα γιατι το ενα εξουδετερωνει το αλλο. Ειδικα σε μεγαλες συγκεντρωσεις. Φαντασου λοιπον με το μειγμα για τις αφρικανες που βαζεις που σε ενα δοχειακι βαζεις καποιες ποσοτητες σοβαρες. Ενω π.χ. στο reef ενυδρειο αρκει μια απλη ανισοροποια για να εχεις αμεση ασβεστοποιηση..

Πιστευω οι αποριες σου να λυθηκαν. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Μάριε ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες

αρχίζουν πάλι καινούργιοι οι υπολογισμοί με βάση

- τα λίτρα του ενυδρείου

- τα λίτρα του νερού που εξατμίζονται καθημερινά

- την κατανάλωση του συστήματος σε κάθε στοιχείο

- το επιθυμητό αποτέλεσμα / αύξηση ή σταθεροποίηση της κάθε τιμής

μήπως να πάω και σε κανένα προπατζίδικο να παίξω κι ένα λόττο ? :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

μήπως να πάω και σε κανένα προπατζίδικο να παίξω κι ένα λόττο ? :)

Μηπως να παρεις ενα μικρο calcium reactor και να τελειωνεις?? :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

βλέποντας αρκετούς να ακολουθούν παρόμοια η την ίδια ταχτική .. πιστεύω ότι θα το βρεις το κόλπο ..

.. μη περιμένεις όμως να έχεις σταθερή ρύθμιση σε βάθος χρόνου … γιατί οι ανάγκες του ενυδρείου αλλάζουν ..

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να παρεις ενα μικρο calcium reactor και να τελειωνεις?? :wootwoot:

:)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να παρεις ενα μικρο calcium reactor και να τελειωνεις?? :wootwoot:

:)

μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο για να αρχίσω να προσανατολίζομαι ?

(από κατάστημα ή από το internet)

βλέποντας αρκετούς να ακολουθούν παρόμοια η την ίδια ταχτική .. πιστεύω ότι θα το βρεις το κόλπο ..

.. μη περιμένεις όμως να έχεις σταθερή ρύθμιση σε βάθος χρόνου … γιατί οι ανάγκες του ενυδρείου αλλάζουν ..

Τάσο αυτό το βάθος χρόνου είναι που με προβληματίζει κι εμένα

Link to comment
Share on other sites

και με το c/r το ίδιο ισχύει ..

.. η αλήθεια είναι ότι το c/r είναι πιο γνωστό σα μέθοδος και αυτό δίνει μια σιγουριά ..

είναι και πιο ωραίο σα μηχάνημα :wootwoot: .. το διασκεδάζεις .. :)

πάρε σαν το δικό μου .. διακριτικό , ήσυχο , αποτελεσματικό .

Calcium reactor S IV KNOP ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο για να αρχίσω να προσανατολίζομαι ?

(από κατάστημα ή από το internet)

http://www.aquaristic.net/aquarium/technic..._75.html?lang=1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...