Jump to content

Aquforest phosphate test kit


Dimos3

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά,σκέφτομαι εδώ και λίγο καιρό, μιας και τελιώνει το τεστάκι φωσφωρικών της salifert που έχω, να δοκιμάσω κάποιο άλλο τεστ.Υπάρχουν κάποιοι που να έχουν χρησιμοποιήσει το τεστ της aquaforest μηπως? (Είμαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις για τεστ εκτός της hanna βέβαια  που ξέρω πόσο καλό ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Dimos3 έγραψε:

Καλημέρα και καλή χρονιά,σκέφτομαι εδώ και λίγο καιρό, μιας και τελιώνει το τεστάκι φωσφωρικών της salifert που έχω, να δοκιμάσω κάποιο άλλο τεστ.Υπάρχουν κάποιοι που να έχουν χρησιμοποιήσει το τεστ της aquaforest μηπως? (Είμαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις για τεστ εκτός της hanna βέβαια  που ξέρω πόσο καλό ειναι)

Φιλε μου, ολοι μετραμε με Ηanna ultra low. Πιστεψε με μακροχρόνια βγαινει πιο φτηνα. Για ακρίβεια σε σχεση με απλα υγρα τεστ - ουτε συζήτηση....

Εχω δοκιμασει σχεδον ολα και εκεί, που σου δειχνει μηδεν, μετρας απο 0.1μεχρι 0.5! Αν εχεις μονο μαλακά κοραλια- δεν υπαρχει θεμα. Δοκιμασε Red sea - https://www.aquario.gr/product/red-sea-phosphate-pro-test-kit/

Ειδες τιμη; Οτι πληρωνεις - παιρνεις. Βαλε στην ακρη 68€ και παρε της Hanna to ultra low.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ε ναι για εκεί με βλέπω και εμένα σε hanna...είπα μπας και την γλυτώσω πιο φθηνά αλλά δεν με βλέπω...επίσης 68 ευρώ εννοείς απο aquario έτσι? γιατί όλοι οι υπόλοιποι είναι στα 80-90

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Dimos3 έγραψε:

ε ναι για εκεί με βλέπω και εμένα σε hanna...είπα μπας και την γλυτώσω πιο φθηνά αλλά δεν με βλέπω...επίσης 68 ευρώ εννοείς απο aquario έτσι? γιατί όλοι οι υπόλοιποι είναι στα 80-90

Απο aquario πηρα 68. Κατα καιρους ειχα δει και ακομα πιο φθηνα. Θελει λιγο ψάξιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν γλυτώνεις καποια έξοδα στο θαλασσινό :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Dimos3 έγραψε:

Καλημέρα και καλή χρονιά,σκέφτομαι εδώ και λίγο καιρό, μιας και τελιώνει το τεστάκι φωσφωρικών της salifert που έχω, να δοκιμάσω κάποιο άλλο τεστ.Υπάρχουν κάποιοι που να έχουν χρησιμοποιήσει το τεστ της aquaforest μηπως? (Είμαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις για τεστ εκτός της hanna βέβαια  που ξέρω πόσο καλό ειναι)

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Η αλήθεια είναι όπως σου είπε και η ναταλία το ποιο αξιόπιστο στα φωσφωρικα ειναι η Hanna.. υπάρχουν και προσφορές άμα ψάξεις γενικά απλά επειδή ειναι ένα βασικο κομμάτι εξοπλισμού εγω προσωπικά θα το έπαιρνα καινούργιο.. Η red sea είναι λίγο καλύτερη από την σάλιφερτ σε αυτό το θέμα. Εχω χρησιμοποιήσει της ακουαφορεστ ειναι σχεδόν ίδιο με της σαλιφερτ.. 

 

Βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο, η σάλιφερτ μπορεί να σου δείξει το αν έχεις ή όχι φωσφωρικά μέσα στο ενυδρείο σου. Αν είναι λευκό είσαι 0. Εάν φεύγει έστω και λίγο από το 0 είσαι λίγο πάνω.. Εάν δεν έχεις sps και δεν ψάχνεις την "ιδανική αναλογία" σε φωσφωρικά και νιτρικά μην τρελαίνεσαι πολύ με τα φωσφωρικα.. Ούτε με τα νιτρικά.. προσπάθησε να τα κρατήσεις όσο πιο χαμηλά αλλά όχι 0 γίνεται και θα είσαι οκ! Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το καταφέρεις αυτό και κυρίως ο κύκλος του άνθρακα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αυτήν την στιγμή το μόνο σπς είναι μια digitata  και μετά ένα maxima clam που έχω,αυτά είναι τα ευαίσθητα στο ενυδρείο ..ολα τα άλλα ειναι lps και soft(κυρίως ζοανθοί)..Εδώ κανα 3μηνο το σαλιφερτ μου έδειχνε 0.1 και χθες μου πήγε σχεδόν στο 0.25 λογικά λόγω πρόσθετων τροφών που αρχισα να ρίχνω(ίσως δεν το κατάλαβα σωστά εγώ και δεν ανέβηκε τόσο) και επειδή γενικά ξέρω ότι δεν είναι τόσο αξιόπιστη η salifert(μπορεί να κάνω λάθος,διορθώστε με) ήθελα ίσως να αλλάξω μάρκα. Αλλά γενικά δεν με χαλάει τόσο πολύ να καθίσω σστην σαλιφερτ καθώς δεν κυνηγάω αριθμούς απλά προσπαθώ να είναι σταθερά ακόμα και αν είναι "ανεβασμένα" 

Έγινε επεξεργασία - Dimos3
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο ακριβως που λες ειναι και το point! Να βρεις πόσο πρέπει να ρίχνεις μέσα ώστε τα φωσφωρικά σου και καμιά άλλη τιμή να μην φεύγει πέρα από τα φυσιολογικά όρια! Είναι φυσιολογικό πχ τα φωσφωρικά με΄σα στην μέρα να έχουν μια διακύμανση της τάξης του 0,02 και αυτό γίνεται όταν προσθέτεις τροφές!

Επίσης ένα άλλο tip είναι να μετράς τουλάχιστον 2-3 ώρες μετά το τάισμα ίσως και παραπάνω που αν δεν έχεις ξεφύγει υπερβολικά και πάλι ίσως δεις ένα ανέβασμα αλλά όχι τόσο τραγικο, αρα δεν θα ειναι και το απόλυτα σωστό.

 

Με λίγα λόγια για να μην μπερδευόμαστε κάτσε αν θέλεις και διάβασε λίγο για τον κύκλο του άνθρακα! Θα σου λυθούν πολλές απορίες και θα τα δεις λίγο πιο κυκλικά τα πράγματα.. ;) Για ότι απορίες θέλεις εδώ ειμαστε!! :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Μα αυτο ακριβως που λες ειναι και το point! Να βρεις πόσο πρέπει να ρίχνεις μέσα ώστε τα φωσφωρικά σου και καμιά άλλη τιμή να μην φεύγει πέρα από τα φυσιολογικά όρια! Είναι φυσιολογικό πχ τα φωσφωρικά με΄σα στην μέρα να έχουν μια διακύμανση της τάξης του 0,02 και αυτό γίνεται όταν προσθέτεις τροφές!

Επίσης ένα άλλο tip είναι να μετράς τουλάχιστον 2-3 ώρες μετά το τάισμα ίσως και παραπάνω που αν δεν έχεις ξεφύγει υπερβολικά και πάλι ίσως δεις ένα ανέβασμα αλλά όχι τόσο τραγικο, αρα δεν θα ειναι και το απόλυτα σωστό.

 

Με λίγα λόγια για να μην μπερδευόμαστε κάτσε αν θέλεις και διάβασε λίγο για τον κύκλο του άνθρακα! Θα σου λυθούν πολλές απορίες και θα τα δεις λίγο πιο κυκλικά τα πράγματα.. ;) Για ότι απορίες θέλεις εδώ ειμαστε!! :D 

Μα δεν έριχνα κάτι για να τα κρατάω εκεί.Πριν απο κανα 4μηνο-5μηνο άρχισα να ρίχνω vibrant για την bubble algae και μου έριξε νιτρικά 0 και po4  στο 0.1 μου τα κρατούσε σταθερά εκεί τόσο καιρό..τώραα που άρχισα να ρίχνω τροφές για κορράλια μου ανέβηκαν.Πάντα μετράω σάββατο πρωί και σχεδόν 12 ώρες απο το τελευταίο τάισμα που είναι το βράδυ παρρασκευής ..Και τώρα αν π.χ δω οτι δείχνει 0.25 σταθερά  δεν θα αλλάξω κάτι θα το αφήσω μόνο του να τρέχει

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά εισαι με της Salifert. 

Με Hanna ειναι το τέλειο και μακάρι να καταφέρεις να το πάρεις.  

Τωρα αν τα ΡΟ4 ειναι 0,05 ή 0.08  δεν θα χάσεις κοράλλια ουτε θα γινει κατι κακο. 

Αν ομως απο 0,05 έχεις 0,1 ειναι μια μεγάλη διαφορα και θα σου ξεφυτρώσουν άλγες.  Εκεί έρχεται το hanna.  

 

Χρησιμοποιούσα salifert και ημουν ικανοποιημένος αλλα και συνειδητοποιημένος οτι να μην ζητάω και πολλά πολλά απο την μέτρηση. 

Αργότερα πήρα hanna και ξέρω πόσο ακριβώς εχω μεσα. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Μια χαρά εισαι με της Salifert. 

Με Hanna ειναι το τέλειο και μακάρι να καταφέρεις να το πάρεις.  

Τωρα αν τα ΡΟ4 ειναι 0,05 ή 0.08  δεν θα χάσεις κοράλλια ουτε θα γινει κατι κακο. 

Αν ομως απο 0,05 έχεις 0,1 ειναι μια μεγάλη διαφορα και θα σου ξεφυτρώσουν άλγες.  Εκεί έρχεται το hanna.  

 

Χρησιμοποιούσα salifert και ημουν ικανοποιημένος αλλα και συνειδητοποιημένος οτι να μην ζητάω και πολλά πολλά απο την μέτρηση. 

Αργότερα πήρα hanna και ξέρω πόσο ακριβώς εχω μεσα. 

 

Κοίτα έχω ενα μικρο σημείο με λίγο hair algae το οποίο όσο μπορώ το ξεφυτρώνω αλλά επειδή πρέπει να βγουν 2 ολοκληρα κομμάτια βράχου για να την βγάλω όλη την αφήνω..πέρα απο αυτό έχω ελάχιστο cyano στο πίσω μέρος του ενυδρείου που κατα 99% είναι επειδή δεν έχει κυκλοφορία εκεί ή γιατί δεν το πήρα με την σκούπα βυθού στις αλλαγές μου όταν είχα το θέμα πριν καιρο...απο εκεί και πέρα δεν υπάρχει τίποτα άλλο από άλγες ίσως και λόγω του αχινού μου...απλά θέλω κάτι αξιόπιστο και φθηνό να ξέρω ότι απλά είναι σταθερό όπου και αν είναι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα και καλή χρονιά , το vibrant εννοείς το  Vibrant Aquarium Cleaner (Underwater Creations) το προμηθεύτηκες από Ελλάδα ή από εξωτερικό και όταν έγινε χρήση δεν έριξε πολύ τις τιμές σου  ? 

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό εννοώ..το πήρα απο lunatic reef και ναι έριξε τα νιτρικά σταδιακά σε 3-4 βδομάδες περίπου από 15-20 στο 0 και σταθεροποίησε φωσφορικά στο 0.1 αλλά άρχισα να ταίζω περισσότερο,ρίχνω τροφές κορραλιών και έβαλα 4 ψάρια και ακόμα τα νιτρικά είναι γύρω στο 2...επίσης είδα απίστευτη ανάπτυξη ξαφνικά απο ροζ κορραλίνη ενώ πριν είχα μόνο κόκκινη δεν ξέρω αν μετράει κάπου αυτό..Αλλά είμαι ευχαριστημένος γενικά...Αν ήξερα ότι είναι τόσο δυνατό ίσως να άρχιζα και με 1 δόση ανα 2 βδομάδες και μειωμένη κιόλας..Αλλά σίγουρα κάνει δουλειά σε αρκετά πράγματα γνώμη μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...