Jump to content

Φίλτρο "καταρράκτης" Hailea σε ενυδρείο Hailea 30lt


tsiglas

Recommended Posts

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους... 

Πρόσφατα έστησα μετά απο χρόνια το παλιό μου ενυδρείο Hailea 30lt.εχει ενα εσωτερικό φίλτρο της hailea το οποίο τρέχει πανω απο την στάθμη του νερού απο 5 τρύπες και αναταραζει αρκετά την επιφάνεια του νερού προκαλώντας πολλές φυσαλίδες αλλα και ρεύμα ακριβώς κατω απο το φίλτρο. Εχω βάλει μεσα μόνο ενα μικρό χρυσόψαρο εδω και 4 μέρες μαζι με κάποια διακοσμητικά... 

Η απορία μου είναι αν το φίλτρο κάνει να βαράει κάθετα στο ενυδρείο και να προκαλεί ρεύμα αν και το χρυσόψαρο δεν δυσκολεύετε να περνάει από εκεί αν και δεν προτιμάει εκείνη την πλευρά του ενυδρείου. 

Αλλη μια απορία που εχω αφορά την συμπεριφορά του ψαριού. Θα πρεπει να πω ότι ανάβω σταδιακά το φως πρώτα του δωματίου μετά του ενυδρείου που το αφηνω 12 ώρες ανοιχτό και μετά σταδιακά σβήνω τα φώτα και στο τέλος και του ενυδρείου. Την 1η μερα κολυμπούσε σχεδον ολόκληρο το 24ωρο (όσο μπόρεσα να δω ακομα και στο σκοτάδι.) σχετικά γρήγορα και νευρικα..Την δεύτερη άρχισε να μπαίνει στο διακοσμητικό καραβάκι και το βράδυ μόλις εκεισα τα φώτα το περασε ολόκληρο εκεί ακίνητο μέχρι το πρωί που ανοιξαν τα φώτα και βγήκε. Την 3η μερα ηταν 50-50% στο καραβάκι(σχεδον ακίνητο) και κολύμπι όπως και σήμερα με πολύ πιο νορμάλ κίνηση... Το ψαράκι έφαγε κανονικά και τις 4 μέρες. Μου εκανε εντύπωση γιατί παλιότερα που ειχα βάλει πάλι 2 χρυσόψαρα δεν έμπαινε κανενα να κάθετε μεσα στο καραβάκι για ώρες και ιδιαίτερα την ημέρα ηταν συνεχώς σε κίνηση 

 

 

20220102_150028.jpg

20220102_150019.jpg

20220102_144501.jpg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορά του ψαριού όπως έχεις ήδη καταλάβει δεν είναι φυσιολογική. Προφανώς το ενυδρείο είναι άστρωτο.

Πόσες μέρες το έχεις γεμίσει? Τι υλικά έχεις μέσα στο φίλτρο?

Πέραν αυτού δυστυχώς καλέ μου φίλε ξεκίνησες ανάποδα.

Πλαστικά φυτά, χρωματιστά χαλίκια θα πρέπει να αποφεύγονται γιατί είναι πιθανόν να βγάλουν βλαβερές ουσίες. Τέλος σου δίνω τα παρακάτω άρθρα για να ενημερωθείς για τις ανάγκες του ψαριού σου.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Διαβάζοντας τα άρθρα φίλε μου θα καταλάβεις και τα λάθη που έχουν γίνει. Επειδή όμως το ψάρι είναι ήδη μέσα, θα πρέπει να δωθούν τώρα κάποιες λύσεις και μακροπρόθεσμα να προχωρήσεις στα σωστά βήματα για τη συντήρηση και καλοζωια του ψαριού σου. Αρχικά βγάλε όλα τα διανοητικά και το καραβάκι, ώστε το ψάρι σου να έχει χώρο να κολυμπήσει. Επίσης η φορά του spray bar να είναι παράλληλη με το νερό και όχι κάθετη ,ώστε να σχηματίζει κυματισμό και άρα να παράγει οξυγόνο. Επίσης θα πρέπει να γεμίσεις το ενυδρείο με νερό ως τα σωστά του όρια και όχι παρακάτω και επίσης να κάνεις αλλαγές νερού 30 τις εκατό κάθε μέρα για τρεις ημέρες. Στην συνέχεια θα πρέπει μέρα παρά μέρα να αλλάζεις το 30 τις εκατό του νερού. Το πιθανότερο είναι ότι το ψάρι σου ήδη δηλητηριάζεται από αμμωνία λόγω κακής ποιότητας νερού.

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Η συμπεριφορά του ψαριού όπως έχεις ήδη καταλάβει δεν είναι φυσιολογική. Προφανώς το ενυδρείο είναι άστρωτο.

Πόσες μέρες το έχεις γεμίσει? Τι υλικά έχεις μέσα στο φίλτρο?

Πέραν αυτού δυστυχώς καλέ μου φίλε ξεκίνησες ανάποδα.

Πλαστικά φυτά, χρωματιστά χαλίκια θα πρέπει να αποφεύγονται γιατί είναι πιθανόν να βγάλουν βλαβερές ουσίες. Τέλος σου δίνω τα παρακάτω άρθρα για να ενημερωθείς για τις ανάγκες του ψαριού σου.

 

 

 

Το ενυδρείο το εστρωνα 1 εβδομαδα μονο με την τροφή που δίνω τώρα και αλλαγες ανα 2 μέρες 20% με νερο απο φίλτρο Olympus... To φίλτρο εχω βάλει κατω - πάνω σφουγκατι (το μαύρο) και στην μέση το πλαστικό κουτάκι με το βιολογικό φίλτρο. Θα διαβάσω τα άρθρα και θα προσπαθήσω να τα σώσω αλλιως θα ξεκινήσω από το μηδέν... 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tsiglas έγραψε:

Το ενυδρείο το εστρωνα 1 εβδομαδα μονο με την τροφή που δίνω τώρα και αλλαγες ανα 2 μέρες 20% με νερο απο φίλτρο Olympus... To φίλτρο εχω βάλει κατω - πάνω σφουγκατι (το μαύρο) και στην μέση το πλαστικό κουτάκι με το βιολογικό φίλτρο. Θα διαβάσω τα άρθρα και θα προσπαθήσω να τα σώσω αλλιως θα ξεκινήσω από το μηδέν... 

Το ενυδρείο/φίλτρο δύστυχος φίλε μου δεν στρώνει σε μια βδομάδα . Ψάξε και διαβάσε για τον (κύκλο του άζωτου) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια αγγελία και ζήτα μπόλι άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2022 at 7:53 ΜΜ, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Διαβάζοντας τα άρθρα φίλε μου θα καταλάβεις και τα λάθη που έχουν γίνει. Επειδή όμως το ψάρι είναι ήδη μέσα, θα πρέπει να δωθούν τώρα κάποιες λύσεις και μακροπρόθεσμα να προχωρήσεις στα σωστά βήματα για τη συντήρηση και καλοζωια του ψαριού σου. Αρχικά βγάλε όλα τα διανοητικά και το καραβάκι, ώστε το ψάρι σου να έχει χώρο να κολυμπήσει. Επίσης η φορά του spray bar να είναι παράλληλη με το νερό και όχι κάθετη ,ώστε να σχηματίζει κυματισμό και άρα να παράγει οξυγόνο. Επίσης θα πρέπει να γεμίσεις το ενυδρείο με νερό ως τα σωστά του όρια και όχι παρακάτω και επίσης να κάνεις αλλαγές νερού 30 τις εκατό κάθε μέρα για τρεις ημέρες. Στην συνέχεια θα πρέπει μέρα παρά μέρα να αλλάζεις το 30 τις εκατό του νερού. Το πιθανότερο είναι ότι το ψάρι σου ήδη δηλητηριάζεται από αμμωνία λόγω κακής ποιότητας νερού.

Λοιπον... Είμαστε στην 6η μέρα που έβαλα το ψάρι. Το ψάρι έμεινε από την Παρασκευή το μεσημέρι εως την Κυριακή χωρίς αλλαγή νερού όπου προχώρησα σε 50% αλλαγη νερού,αλλαγη χαλίκι φυσικό χωρίς χρώματα, έβγαλα πλαστικά φυτά αλλα άφησα το καράβι άλλαξα το spey bar να ρίχνει παράλληλα με την επιφάνεια του ενυδρείου ώστε να προκαλεί κυματισμό, εννοείτε ότι ειχα προετοιμάσει το νεο νερό σε θερμοκρασία με αντιχλωριο και κατά την διάρκεια των αλλαγών το ψάρι το εβαλα με το φίλτρο και το νερό του ενυδρείου σε μια μεγάλη βαθιά λεκάνη 8 λίτρων για περίπου 30 λεπτά... Με προτροπή φίλου μετά από 4 ώρες εριξα και 5ml βακτήρια... Όλες τις επόμενες ημέρες οπως και σήμερα 30% αλλαγή νερού αντίστοιχα αντιχλωριο και 5ml βακτήρια καθε μέρα της Tetra. Διορθωσα λίγο και τους χρόνους φωτισμού και αυτοί να γίνονται πιο ομαλά σε 12 ώρες φως του ενυδρείου 1 ώρα μετάβαση σε σκοτάδι και αντίστοιχα το πρωί. 

Το ψάρι απο την Δευτέρα έχει την ίδια συμπεριφορά 95% μεσα στο καραβι και 5% κολύμπι για βόλτα και φαΐ (2 φλεικς την ημέρα αυστηρά) 

Οκ καταλαβα ότι δεν είναι καλά και το περιμένω να πάει στον ουρανό....

Η ερώτηση μου είναι η εξης που θα την εχουν πολλοί νέοι σαν απόρροια :

Πήγα στην κουμπάρα μου η οποία έχει σε ενα πλαστικό ψευτοενυδρειο 5 λιτρων 2 χρυσόψαρα διπλάσιου μεγέθους από το 1 που εβαλα εγω σε 30lt χωρίς φίλτρο με 5 διαφορετικού χρώματος πετραδάκια στον πάτο και στην μέση ενα ψευτολουλουδι... Τα ταΐζει 3 φορές την ημέρα απο 2 φλεικς και αλλαζε για μια εβδομάδα το νερό 80% χωρίς αντιχλωριο και τώρα ανα 2 μέρες 50%....Τα ψαρια που τα είδα ηταν πολύ πιο υγιή και ζωηρά απο ότι το δικό μου (όσο μπορουν να κουνηθουν εκει μεσα) και τα έχει εκεί μέσα 3,5 μήνες.Απο ότι μου είπε εχουν ακριβως την ίδια συμπεριφορά οπως την 1η μερα που τα πήρε φυσικά από πανηγύρι... 

Πως γίνεται αυτό γιατί θα τρελαθώ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tsiglas έγραψε:

Λοιπον... Είμαστε στην 6η μέρα που έβαλα το ψάρι. Το ψάρι έμεινε από την Παρασκευή το μεσημέρι εως την Κυριακή χωρίς αλλαγή νερού όπου προχώρησα σε 50% αλλαγη νερού,αλλαγη χαλίκι φυσικό χωρίς χρώματα, έβγαλα πλαστικά φυτά αλλα άφησα το καράβι άλλαξα το spey bar να ρίχνει παράλληλα με την επιφάνεια του ενυδρείου ώστε να προκαλεί κυματισμό, εννοείτε ότι ειχα προετοιμάσει το νεο νερό σε θερμοκρασία με αντιχλωριο και κατά την διάρκεια των αλλαγών το ψάρι το εβαλα με το φίλτρο και το νερό του ενυδρείου σε μια μεγάλη βαθιά λεκάνη 8 λίτρων για περίπου 30 λεπτά... Με προτροπή φίλου μετά από 4 ώρες εριξα και 5ml βακτήρια... Όλες τις επόμενες ημέρες οπως και σήμερα 30% αλλαγή νερού αντίστοιχα αντιχλωριο και 5ml βακτήρια καθε μέρα της Tetra. Διορθωσα λίγο και τους χρόνους φωτισμού και αυτοί να γίνονται πιο ομαλά σε 12 ώρες φως του ενυδρείου 1 ώρα μετάβαση σε σκοτάδι και αντίστοιχα το πρωί. 

Το ψάρι απο την Δευτέρα έχει την ίδια συμπεριφορά 95% μεσα στο καραβι και 5% κολύμπι για βόλτα και φαΐ (2 φλεικς την ημέρα αυστηρά) 

Οκ καταλαβα ότι δεν είναι καλά και το περιμένω να πάει στον ουρανό....

Η ερώτηση μου είναι η εξης που θα την εχουν πολλοί νέοι σαν απόρροια :

Πήγα στην κουμπάρα μου η οποία έχει σε ενα πλαστικό ψευτοενυδρειο 5 λιτρων 2 χρυσόψαρα διπλάσιου μεγέθους από το 1 που εβαλα εγω σε 30lt χωρίς φίλτρο με 5 διαφορετικού χρώματος πετραδάκια στον πάτο και στην μέση ενα ψευτολουλουδι... Τα ταΐζει 3 φορές την ημέρα απο 2 φλεικς και αλλαζε για μια εβδομάδα το νερό 80% χωρίς αντιχλωριο και τώρα ανα 2 μέρες 50%....Τα ψαρια που τα είδα ηταν πολύ πιο υγιή και ζωηρά απο ότι το δικό μου (όσο μπορουν να κουνηθουν εκει μεσα) και τα έχει εκεί μέσα 3,5 μήνες.Απο ότι μου είπε εχουν ακριβως την ίδια συμπεριφορά οπως την 1η μερα που τα πήρε φυσικά από πανηγύρι... 

Πως γίνεται αυτό γιατί θα τρελαθώ 

Φίλε μου πίστεψε με τα ψαρια της δε θα ζήσουν για πολύ στο περιβάλλον αυτό. Το ότι είχες την ατυχία να φύγει πρώτα το δικό σου ψάρι δεν λέει κάτι. Το ότι το ψάρι σου τρώει πάντως είναι θετικό. Το ζήτημα πάντως γενικότερα είναι να προλαβαίνουμε τις καταστάσεις και όχι να προσπαθούμε να τις διορθώσουμε, γιατί το δεύτερο είναι πολύ δυσκολότερο  

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Φίλε μου πίστεψε με τα ψαρια της δε θα ζήσουν για πολύ στο περιβάλλον αυτό. Το ότι είχες την ατυχία να φύγει πρώτα το δικό σου ψάρι δεν λέει κάτι. Το ότι το ψάρι σου τρώει πάντως είναι θετικό. Το ζήτημα πάντως γενικότερα είναι να προλαβαίνουμε τις καταστάσεις και όχι να προσπαθούμε να τις διορθώσουμε, γιατί το δεύτερο είναι πολύ δυσκολότερο  

Καταλαβαίνω τι λες και το εχω παρει απόφαση ότι με το ψάρι που εχω μεσα τώρα απλά στρωνω το ενυδρείο για το επόμενο. Απλα μου κάνει εντύπωση που δεν άντεξε το ψάρι ούτε 48 ώρες... Οκ δεν πέθανε ακόμα αλλα από τότε είναι λες και εχω άδειο ενυδρείο και βγαίνει μόνο οταν ριξω τροφή και για κανα μισάωρο συμπεριφερετε λες και δεν έχει κάτι και αντε και άλλες 3-4 φορές για κανα 5 Λεπτό και πάλι μέσα.Τώρα να τον ενοχλεί το φως του ενυδρείου και να κρύβεται δεν νομίζω! Και η αλλη έχει 2 τεράστια χρυσόψαρα σε 5 λίτρα πλαστικό ενυδρείο (οκ με συχνές αλλαγες) χωρίς αντιχλωριο, χωρίς φίλτρο με νερο σε θερμοκρασία βρύσης γκλουπ μέσα εδω και 3,5 μήνες? Είναι πολύ ειρωνικό.... Anyway ας πούμε ότι απλά κανω στρώσιμο του ενυδρείου 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μου  μια χάρη. Συνέχισε τις αλλαγές και άσε κλειστό το φως. Να δούμε τι αντίδραση θα έχει το ψάρι σου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Κάνε μου  μια χάρη. Συνέχισε τις αλλαγές και άσε κλειστό το φως. Να δούμε τι αντίδραση θα έχει το ψάρι σου. 

Ναι είναι η επόμενη κίνηση που θα εκανα απο αύριο το πρωί θα το εχω μόνο με φυσικό φως να δω πως θα πάει. Μια ερώτηση για τώρα και για το μέλλον... Τα βακτήρια για πόσες μέρες να τα ρίχνω και σε τι ποσότητα?Εξήγησα τι συμβαίνει και ο πανηληθιος στο pet city μου είπε 50%αλλαγη σήμερα και 1 ωρα μετά από το αντιχλωριο ρίχνω 5ml βακτήρια για 3 μέρες και επόμενη αλλαγή νερού 30% μετά απο 15 μέρες (γελάει ο κόσμος) 

Στο μπουκαλάκι γράφει 5ml ανα 10lt και εγω ρίχνω 5ml εδω και 3 μέρες... Αντιχλωριο ρίχνω αν και το νερο το παιρνω από φίλτρο βρύσης που υποθετικά δεν έχει καθόλου χλώριο 

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια δεν κάνουν και πολλά πράγματα. Αντιχλωριο βάζεις γιατί ακόμη και το νερό βρύσης έχει ποσοστό χλωρίου για να καταπολεμήσει άλλα πράγματα. Εμείς δεν το καταλαβαίνουμε βραχυπρόθεσμα, αλλά τα ψάρια την ακούνε

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ψαράκι μας αποχαιρέτησε δυστυχώς.... Εννοείται ότι το αφαίρεσα από το ενυδρείο το οποιο το έχω σε λειτουργία. Δεν έκανα σήμερα αλλαγή νερού και θα ήθελα κάποιος να με κατατοπίσει πως να προχωρήσω

Αυτή τη φορά σκέφτομαι να βάλω ένα μονομάχο... Πριν τον πάρω όμως θα πρέπει να με καθοδηγήσετε τι να κανω με το ενυδρείο... Αν δηλαδή θα πρέπει να κάνω αλλαγή στο νερό και κάθε πότε, να ριξω σε τούλι τροφή σε ποια ποσότητα και για πόσο καιρό, και θα χρειαστώ και κάποια λινκ με οδηγίες για τους μονομάχους. Νομίζω ότι με τον μονομαχο θα χρειαστώ και θερμαντήρα... Αν ναι καλο θα ηταν να μου προτείνετε κάποιον για το μικρο ενυδρείο μου...

Δεν ξέρω αν τα σκέφτομαι λάθος πείτε μου... 

Link to comment
Share on other sites

Μονομαχος ειναι καλη επιλογη.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μονομαχος ειναι καλη επιλογη.

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου θα χρειαζόμουν βέβαια περισσότερη βοήθεια... Εχω ανοίξει ενα θεμα και στην ενότητα με τους μονομάχους και θα ηθελα βοήθεια πως να κινηθώ απο εδω και πέρα.. https://www.aquazone.gr/forums/topic/115353-help-προετοιμασία-ενυδρείου-30lt-για-μονομάχο-μετά-απο-7-μέρες-με-χρυσόψαρο/

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...