Jump to content

Σε σκέψεις για ενυδρείο μόνο frondoza cichlid


Taxiarchis

Recommended Posts

Παιδιά ότι ξέρουμε για αυτό το ψάρι θέλω να μάθω. ?????

Link to comment
Share on other sites

Γινεται θηριακι, νερό ταγκανικας, κοπαδισιο αν θυμαμαι καλά και θες Σοβαρα λίτρα. Παραπάνω οι Αφρικανοί.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά θες σίγουρα 500 λίτρα για ένα χαρέμι..(1 αρσενικό 3 θηλυκά) πανέμορφο ψάρι..προσωπική άποψη φυσικά.μεγαλώνει πολύ σε μέγεθος.θες πέτρες, κρυψώνες για να έχεις και γέννες..επίσης κοστίζουν..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ενυδρεια που έχεις δεν κανουν για Φροντοζες. Ισως ενα απο τα κορυφαια ψαρια που καλυτερα να ειναι μονα τους σαν ειδος για να τα απολαυσεις πιθανον να τα συνδυασεις και με calvus. Γενικα ειναι ανθεκτικα χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις περα απο τα βασικα σε ph και θερμοκρασιες. Υποστρωμα απο ψιλη αμμο και οχι απαραιτητα πολλες πετρες.

Ιδανικο ενα ενυδρειο απο 800 λιτρα και πανω.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους σας . 

Ταξιάρχη σαν παλιός πλέον στο φόρουμ θα έπρεπε να γνωρίζεις ( το λέω σε εσένα για να το διαβάσουν όλοι ) ότι για οποιαδήποτε πληροφορία που αφορά είδος ψαριού πάμε στα προφίλ στα φίλτρα αριστερά επιλέγουμε ψάρια γλυκού νερού  και διαλέγουμε την ήπειρο που μας ενδιαφέρει (πχ Αφρική ) και πατάμε ανανέωση . 

κάνουμε scroll μέχρι να βρούμε το είδος που μας ενδιαφέρει . Στην περίπτωση σου :

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους. Ψάχνω και σάς ρωτάω ότι άλλο βγει στην πορεία. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Καλημέρα  κοίτα λίγο και αυτό

 

Καλημέρα σε ευχαριστώ. Εδώ έχει πολύ υλικό ????????????

Link to comment
Share on other sites

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Καλημέρα  κοίτα λίγο και αυτό

 

 Πολύ μελέτη παιδιά. Συγχαρητήρια για όσους γράψανε αυτά τα άρθρα και έχουμε αναλυτικά το τι πρέπει να γνωρίζουμε για τα αγαπημένα μας ψάρια που θα φιλοξενήσουμε. Πολλά μπράβο 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτί την φορά παιδιά θα γίνει πολύ μερακληδικο το ενυδρείο και σωστά. 

Σιγά σιγά και σταθερά.  Λοιπόν κατέληξα σε ένα ενυδρείο 720 λίτρα και διαστάσεις νομίζω αν δεν κάνω λάθος 200x60x79. Γυάλα και έπιπλο γύρω στα 680€  είναι ίδια μάρκα (fusion) με το 250 που έχω ήδη. Το λέω γιατί είμαι ευχαριστημένος με το ενυδρείο αυτό προς το παρόν .τώρα όσο αφορά την φιλτρανση σκέφτηκα 2 fx6 της fluval. Αυτά προς το παρόν. Αναμένω σχόλια, συμβουλές, κτλ ευχαριστώ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις τα φίλτρα σκέψου και τη λύση του σαμπ. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε το ενυδρειο μου και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος mpouf έγραψε:

Αν δεν έχεις τα φίλτρα σκέψου και τη λύση του σαμπ. 

Λίγο δύσκολο με το σαμπ γιατί δεν έχω εμπειρία να τρύπησω το ενυδρείο και να κάνω όλες αυτές της σωλήνωσεις. Τώρα ναι δεν λέω όλα καλά με το σαμπ πιο εύκολα έχεις πρόσβαση στο να κάνεις συντήρηση κτλ κτλ, αλλά ένα αρνητικό βλέπω ότι έχεις απώλειες θερμοκρασίας από εκεί.  Αν κάνω λάθος συμπληρώστεμε. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τρυπησω σωστά??? Υπάρχει και άλλος τρόπος? για να μπει το σαμπ 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις σαμπ χωρίς να τρυπήσεις με υπερχείλιση, είτε diy είτε αγοραστή. Βέβαια αν βρεις κάποιον από το φόρουμ που να το έχει με τις τρύπες ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Μπορείς να βάλεις σαμπ χωρίς να τρυπήσεις με υπερχείλιση, είτε diy είτε αγοραστή. Βέβαια αν βρεις κάποιον από το φόρουμ που να το έχει με τις τρύπες ακομα καλυτερα.

Έχεις κάποιο σχέδιο? να το δω στο μάτι πως γίνεται 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να ανεβάζει ο κυκλοφορητής πάνω νερό στο  ενυδρείο  από το σαμπ και μετά με υπερχείλιση από το ενυδρείο πίσω από την πλάτη? Αυτό εννοείς?

Με σωλήνες εξωτερικές στην πλάτη?

Link to comment
Share on other sites

Σε πατέντα από συμφορουμιτη για να τιμάμε και τα γενιά μας 

 

Link to comment
Share on other sites

@tkalamat καλησπέρα και καλή χρονιά . Δώσε σε παρακαλώ τα φώτα σου στον Ταξιάρχη . 

Ταξιάρχη μπορείς να κάνεις και ένα φίλτρο πλάτης όπως αυτά που έχουν ο @johnbaggios ή ο @tkalamat και ο @ΚΟΥΜΑΝ είχε κάνει ένα τέτοιο σε έναν φίλο του.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

@tkalamat καλησπέρα και καλή χρονιά . Δώσε σε παρακαλώ τα φώτα σου στον Ταξιάρχη . 

Ταξιάρχη μπορείς να κάνεις και ένα φίλτρο πλάτης όπως αυτά που έχουν ο @johnbaggios ή ο @tkalamat και ο @ΚΟΥΜΑΝ είχε κάνει ένα τέτοιο σε έναν φίλο του.

Έχω σαμπ και όχι φίλτρο πλάτης 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγχώθηκα παιδιά?????

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

Έχω σαμπ και όχι φίλτρο πλάτης 

Δίκαιο έχεις μπερδεύτηκα με αυτό .

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι κατάλαβα ότι ακόμα δεν είναι για τα μέτρα μου αυτά τα λίτρα και αυτές οι πατέντες ? ευτυχώς ακόμα δεν έκανα  παραγγελία το ενυδρείο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...