Jump to content

Σε σκέψεις για ενυδρείο μόνο frondoza cichlid


Taxiarchis

Recommended Posts

Πρόσεξε τα παιδιά παραπάνω σου προτείνουν το sump ή εγώ το φίλτρο πλάτης για να έχεις την καλύτερη δυνατή φίλτρανση με των ποιο οικονομικό τρόπο .

Για εμένα (που ξέρεις ότι δεν είμαι φιλτρολάγνος) και με ένα FX6 είσαι οκ με 2 είσαι σούπερ ... άπλα θα ανέβει πολύ το budget σου. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Ξέρετε τι κατάλαβα ότι ακόμα δεν είναι για τα μέτρα μου αυτά τα λίτρα και αυτές οι πατέντες ? ευτυχώς ακόμα δεν έκανα  παραγγελία το ενυδρείο 

Αν θέλεις σαμπ η φίλτρο πλάτης θα σου δώσω οτι πληροφορία  θέλεις εχω φτιάξει πολλά.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού θα το κάνεις από την αρχή γιατί κολλάς στις τρύπες. Έτσι ήμουν κι εγώ στην αρχή. Σαν το σαμπ δεν έχει όμως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος mpouf έγραψε:

Αφού θα το κάνεις από την αρχή γιατί κολλάς στις τρύπες. Έτσι ήμουν κι εγώ στην αρχή. Σαν το σαμπ δεν έχει όμως.

Γιώργο μια σημαντική λεπτομέρεια είναι ότι ο Ταξιάρχης ζει στην Νορβηγία και όσο να πεις έχει μια δυσκολία να βρει να του κάνουν ενυδρείο με sump και ως εκ τούτο θα πρέπει να τα κάνει όλα μόνος του .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε.....

Είναι καλή ευκαιρία να πάμε να τον βοηθήσουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος mpouf έγραψε:

Ουπς....

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Taxiarchis said:

Ξέρετε τι κατάλαβα ότι ακόμα δεν είναι για τα μέτρα μου αυτά τα λίτρα και αυτές οι πατέντες ? ευτυχώς ακόμα δεν έκανα  παραγγελία το ενυδρείο 

Ρε μην αγχώνεσαι. Χαρτί και μολύβι τα βάζεις κάτω και αποφασίζεις. Προσωπικά θεωρώ το sump την καλύτερη επιλογή γιατί σου δινει πολλες ευκολίες. Σκέψου, διαβασε και δες τι σου λένε και οι αφρικανς.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος mpouf έγραψε:

Αφού θα το κάνεις από την αρχή γιατί κολλάς στις τρύπες. Έτσι ήμουν κι εγώ στην αρχή. Σαν το σαμπ δεν έχει όμως.

Δεν θα φτιάξω εγώ την γυάλα. Ναι μπορώ αλλά με τόσα λίτρα δεν παίζουν. Πρέπει να έχεις μια Α εμπειρία  κάτι που εγώ ακόμα δεν έχω 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Γιώργο μια σημαντική λεπτομέρεια είναι ότι ο Ταξιάρχης ζει στην Νορβηγία και όσο να πεις έχει μια δυσκολία να βρει να του κάνουν ενυδρείο με sump και ως εκ τούτο θα πρέπει να τα κάνει όλα μόνος του .

Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα Μαρινο. 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σκέψη κατέληξα τελικά να πάω σε 500 λίτρα ενυδρείο και αυτα τα ψαράκια tanganyika tropheus. Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία για 720 λίτρα και για ψάρια frondoza έκανα μια έρευνα εδώ στην περιοχή που μένω και δυστυχώς δεν τα φέρνουν στο pet των λόγω δεν το κατάλαβα. Μήπως μπορείτε να μου πείτε λίγα λόγια για αυτα τα ψαράκια και αν είναι εντάξει τα 500 λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Μετά από σκέψη κατέληξα τελικά να πάω σε 500 λίτρα ενυδρείο και αυτα τα ψαράκια tanganyika tropheus. Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία για 720 λίτρα και για ψάρια frondoza έκανα μια έρευνα εδώ στην περιοχή που μένω και δυστυχώς δεν τα φέρνουν στο pet των λόγω δεν το κατάλαβα. Μήπως μπορείτε να μου πείτε λίγα λόγια για αυτα τα ψαράκια και αν είναι εντάξει τα 500 λίτρα?

 

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/tropheus-duboisi/

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/tropheus-moorii-moliro/

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/tropheus-sp-ikola/

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εσωτερικό φίλτρο (πες το κ σαμπ). Το εχω στο πλαι. Μου τρώει 15cm από το μήκος αλλά με γλιτώνει από σωλήνες κλπ κλπ... Επίσης η προσοψξ είναι φάλτσοκομμένη οπότε στην "βιτρίνα" εχω όλο το μήκος. Τρία χωρίσματα το φίλτρο. Στο πρώτο είσοδος του νερου κ θερμοστάτης, στο δευτερο από πανω προς τα κάτω ενυδρείακο βαμβάκι-μπλε σφουγγάρι-μακαρονι, στο τρίτο αντλία. Το είχα έτσι 10 χρόνια κ το ξανά παρηγγειλα έτσι. Επίσης μπορείς να σχεδιάσεις κ να κάνεις δικό σου φίλτρο σε κατασκευαστή plexiglass.Κανουν οτι τους ζητησεις κ ότι μπορεις να φανταστείς. Αυτός που το έκανα εγώ στην Θεσσαλονίκη έχει πελάτες σε όλη την Ευρώπη κ αλλου.Το φίλτρο φαίνεται σ αυτό το βίντεο:

 

Ιδέες να χεις κ κάνεις οοοoτι θες από φίλτρο. Εδώ δες πατέντα που έκανα για φθηνόδουλειά π.χ.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...