Jump to content

Άσπρες κλωστές στην ουρά χρυσοψαρου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά με υγεία αγάπη και ευτυχία σε όλους, και στα ζωάκια μας. 

Έχω 3 ενυδρεία με χρυσόψαρα 

1) 45*40*120 (2 redcup  και ένα μικρό περίεργο) δουλεύει 3 χρονια

2) 45*40*110 (6 common - comet και μωρά από την γέννα με την redcup) δουλεύει 4 χρονια

3) 30*35*60 (5 μωρά πάλι μίξη) φετινό. 

Είναι πάρα πολύ μικρό το ξέρω, προσπαθώ να βρω λύση. 

Τα 2 μεγαλα ενυδρεία 1 και 2 έχουν φίλτρο fluval 407, αεραντλία θερμοστάτη στους 22 βαθμούς. 

Το 3 ενυδρείο έχει fluval 208 αεραντλία και θερμοστάτη στους 22. 

Και τα 3 φίλτρα έχουν μέσα σφουγγάρια, και βιολογικο μακαρόνι.

Αλλαγές γίνονται κάθε 2 με 3 μέρες, ανάλογα το κρύο σε ποσότητα. Το νερό είναι από φίλτρο νερού.

 

Για το ενυδρείο 2 Πριν  1 μήνα δεν έβρισκα τροφή μεγάλη σε κόκκους και μου έδωσαν από ένα πετ σοπ τροφή για κοί, την έφαγαν 3 μέρες και μετά άρχισαν τα προβλήματα, κόψανε να τρώνε όσο τρωγανε μέχρι που σταμάτησαν να τρώνε τελείως. Και καθοντουσαν όλοι μαζί στον πάτο στη μία γωνία.

1 βδομάδα ήταν τελείως νηστικοί, μετά την 8 μέρα άρχισαν να τρώνε αρακά αλλά ελάχιστο. Μου έδωσαν θεραπεία με αλάτι και hexamita, 2 βδομάδεςετα έχουν αρχίσει και τρώνε jbl τροφή και hikari,

Αλλά ο ένας έχει ένα άσπρο σαν φούσκα στο κεφάλι του και ένας άλλος μια κόκκινη βούλα στην ουρά.

Στο ενυδρείο 1 το μεγάλο μου έβγαλε ένα πράγμα σαν βαμβάκι στην ουρά του, μου είπαν και έκανα την ίδια θεραπεία και μετά με esha 2000 αλλά αυτό όσο πάει και μεγαλώνει και έβγαλε και στη βάση της ουράς του σαν αιμάτωμα, επίσης το μικρό το περίεργο που έχω είχε βγάλει σε όλη του την κοιλιά και στα κάτω πτερύγια αιμάτωμα σαν καφέ χρώμα. Το οποίο φεύγει και ξανά εμφανίζεται. 

Και τα 3 ενυδρεία τα έβγαλα τα ψάρια από μέσα τα άδειασα τελείως και τα φίλτρα φουλ καθάρισμα με νερό από το φίλτρο. 

Οι ηλικίες των ψαριών είναι τα μεγαλύτερα  9 χρόνων περίπου και τα μικρότερα είναι 1 χρόνου. Το redcup δεν ξέρω πόσο είναι γιατίου τον έδωσαν μαζί με το ενυδρείο. 

 

Θα βάλω εικόνες μόλις βρω πως τις μικρενω για να της ανεβάσω. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος christinaa έγραψε:

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά με υγεία αγάπη και ευτυχία σε όλους, και στα ζωάκια μας. 

Έχω 3 ενυδρεία με χρυσόψαρα 

1) 45*40*120 (2 redcup  και ένα μικρό περίεργο) δουλεύει 3 χρονια

2) 45*40*110 (6 common - comet και μωρά από την γέννα με την redcup) δουλεύει 4 χρονια

3) 30*35*60 (5 μωρά πάλι μίξη) φετινό. 

Είναι πάρα πολύ μικρό το ξέρω, προσπαθώ να βρω λύση. 

Τα 2 μεγαλα ενυδρεία 1 και 2 έχουν φίλτρο fluval 407, αεραντλία θερμοστάτη στους 22 βαθμούς. 

Το 3 ενυδρείο έχει fluval 208 αεραντλία και θερμοστάτη στους 22. 

Και τα 3 φίλτρα έχουν μέσα σφουγγάρια, και βιολογικο μακαρόνι.

Αλλαγές γίνονται κάθε 2 με 3 μέρες, ανάλογα το κρύο σε ποσότητα. Το νερό είναι από φίλτρο νερού.

 

Για το ενυδρείο 2 Πριν  1 μήνα δεν έβρισκα τροφή μεγάλη σε κόκκους και μου έδωσαν από ένα πετ σοπ τροφή για κοί, την έφαγαν 3 μέρες και μετά άρχισαν τα προβλήματα, κόψανε να τρώνε όσο τρωγανε μέχρι που σταμάτησαν να τρώνε τελείως. Και καθοντουσαν όλοι μαζί στον πάτο στη μία γωνία.

1 βδομάδα ήταν τελείως νηστικοί, μετά την 8 μέρα άρχισαν να τρώνε αρακά αλλά ελάχιστο. Μου έδωσαν θεραπεία με αλάτι και hexamita, 2 βδομάδεςετα έχουν αρχίσει και τρώνε jbl τροφή και hikari,

Αλλά ο ένας έχει ένα άσπρο σαν φούσκα στο κεφάλι του και ένας άλλος μια κόκκινη βούλα στην ουρά.

Στο ενυδρείο 1 το μεγάλο μου έβγαλε ένα πράγμα σαν βαμβάκι στην ουρά του, μου είπαν και έκανα την ίδια θεραπεία και μετά με esha 2000 αλλά αυτό όσο πάει και μεγαλώνει και έβγαλε και στη βάση της ουράς του σαν αιμάτωμα, επίσης το μικρό το περίεργο που έχω είχε βγάλει σε όλη του την κοιλιά και στα κάτω πτερύγια αιμάτωμα σαν καφέ χρώμα. Το οποίο φεύγει και ξανά εμφανίζεται. 

Και τα 3 ενυδρεία τα έβγαλα τα ψάρια από μέσα τα άδειασα τελείως και τα φίλτρα φουλ καθάρισμα με νερό από το φίλτρο. 

Οι ηλικίες των ψαριών είναι τα μεγαλύτερα  9 χρόνων περίπου και τα μικρότερα είναι 1 χρόνου. Το redcup δεν ξέρω πόσο είναι γιατίου τον έδωσαν μαζί με το ενυδρείο. 

 

Θα βάλω εικόνες μόλις βρω πως τις μικρενω για να της ανεβάσω. 

 

large.IMG_20220105_183400.jpg.ec5782f8c5a8f3d81391f06b7d870358.jpglarge.IMG_20220105_183408.jpg.5b4df3c881c68b9fc861720077e66e3b.jpglarge.IMG_20220105_183326.jpg.f17e63ff5977e4d60081ec72d90bf855.jpglarge.1641405119671877315306285072916.jpg.a311d265bf12d973126ffb3f84ffc2a0.jpglarge.IMG_20220105_183147.jpg.c994810ea5ce8295cd88d70189024c14.jpglarge.IMG_20220105_183136.jpg.fcdb35534fa5073c563fa6e604bd60a5.jpglarge.IMG_20220105_183124.jpg.474d6e3ad9e492bca18aa7ed36c0ef83.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω απελπιστεί γιατί δεν μπορώ να τα βοηθήσω και οι θεραπείες που μου είπαν δεν έχουν κάνει κάτι, και όσο πάει και χειροτερευει και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να τον βοηθήσω. Παρακαλώ δώστε μου μια λύση γιατί δεν μπορώ να τον έχω να βασανίζεται και να μην μπορώ να κάνω κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις νερου εκανες;

Μετα τις θεραπειες μαλλον αμμωνια ανεβασες. Δες το.

Σαν βαμβακι - μυκητας ειναι, αιματωματα- μπορει και απο αμμωνια ή πολλα νιτρικα ή βακτηριακη μολυνση.

Παντα πρωτα ξεκινας με τεστ νερου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μετρησεις νερου εκανες;

Μετα τις θεραπειες μαλλον αμμωνια ανεβασες. Δες το.

Σαν βαμβακι - μυκητας ειναι, αιματωματα- μπορει και απο αμμωνια ή πολλα νιτρικα ή βακτηριακη μολυνση.

Παντα πρωτα ξεκινας με τεστ νερου.

Κάνω τα υγρά τεστ της serra, είμαι στο κίτρινο. Γι'αυτό κάνω κάθε 2 μερες αλλαγές για να μην ανεβάζει νιτρικά γιατί αυτός είναι πολύ ρυπογόνος. Και πλένω και το φίλτρο μια φορά το μήνα η πιο γρήγορα αν μειωθεί η ροή. Επίσης βάζω αλάτι σε κάθε αλλαγή νερού. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος christinaa έγραψε:

Κάνω τα υγρά τεστ της serra, είμαι στο κίτρινο. Γι'αυτό κάνω κάθε 2 μερες αλλαγές για να μην ανεβάζει νιτρικά γιατί αυτός είναι πολύ ρυπογόνος. Και πλένω και το φίλτρο μια φορά το μήνα η πιο γρήγορα αν μειωθεί η ροή. Επίσης βάζω αλάτι σε κάθε αλλαγή νερού. 

Αλλαγες νερου πόσο% ;

Μετρησες αμμωνια;

Αν βαζεις αρκετουτσικο αλατι, πνίγεις και την βιολογια.

Γενικος, οταν τα ψαρια αρχιζουν να βγαζουν προβληματα, πρεπει να ψαξεις πρωτα το νερακι.

Δεν πιστευω να πλυνεις το βιολογικο υλικο καθε φορα, που καθαριζεις το φιλτρο....

Εχεις βαλει καινουριο ψαρι προσφατα στο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλη. Πραγματικά λυπάμαι τόσο τα ψάρια όσο και εσένα που παιδεύεσαι έτσι. Αρχικά θα σου βάλω εδώ τρία βασικά άρθρα για τα χρυσόψαρα:

 

 

 

 

Πες μου τα δύο ενυδρεία σου έχουν μήκος 1,2 και 1,1 μέτρα αντίστοιχα?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι τα παιδεύω, είπα να τα δώσω, αλλά οποίος μου ζήτησε θα τα βασάνιζε περισσότερο από μένα , είτε σε γυάλα είτε ότι δεν θα τα ταιζουν , η τα ήθελαν για παιχνίδι, και άμα είναι να τα σκοτώσουν αργά και βασανιστικά να λυπει, εμένα είναι στριμωγμενα αλλά είναι λίγο καλύτερα . Μου είπαν να πάω να τα ριξω σε μια λίμνη στο Χαϊδάρι; Εκεί καλύτερα θα είναι; δεν ξέρω. 

120 είναι και 110 σε μήκος. 

Το πώς παιδευομαστε το καταλάβενεις, και δεν μπορώ να βρω κανέναν να μου πει δυο πράγματα για να καλυτερεψω τη διαβίωση τους. Έχω διαβάσει ένα κάρο άρθρα αλλά και πάλι δεν μπορώ. 

Link to comment
Share on other sites

Τι φίλτρα έχεις σε κάθε ένα από αυτά τα ενυδρεία? Και πες μου και πόσα λίτρα είναι το καθένα

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Ότι πήρα και παίρνω είναι από μαγαζιά μόνο με ενυδρεια όχι κλασικά πετ σοπ. 

Εγώ ήθελα να πάρω κουβα φίλτρο σαν αυτό που έχετε εσεις στο δικό σας το ενυδρείο αλλά μου ειπαν ότι δεν χρειάζεται και ότι κάνει και το fluval 407, τα οποία μπουκονουν για πλάκα στις 2 εβδομάδες. Στα 2 μεγάλα έχω απο ένα fluval 407 και στο μικρότερο fluval 208 αυτό μου το έδωσαν μαζί με το ένα ενυδρείο. 

Τώρα μου είπαν να πάρω λάμπα uv να βάλω ..... με τόσα χρήματα που τους έχω δώσει θα τους είχα φτιάξει πισίνα να κολυμπάνε...

Link to comment
Share on other sites

UV λάμπα τα ενυδρεία δε θέλουν, όποτε μην πάρεις. Πόσα ψάρια έχεις σε κάθε μεγάλο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

216 λίτρα αλλά δεν είναι γεμάτο μέχρι επάνω, και έχει μέσα 2 redcup και ένα μικρουλι που δεν μεγαλώνει. 

198 λίτρα ούτε αυτό είναι γεμάτο μεχρι επάνω και έχει 6 μεγάλα χρυσόψαρα. 

Και το μικρό 63 λίτρα και έχει μέσα 5 μωρά. 

Link to comment
Share on other sites

Το 216 λίτρα είναι πολύ μεγάλο για δύο redcap μόνο. Εκεί έχεις και το 407? Το άλλο έχει πάρα πολλά για 200 λίτρα. Γέμισε τα μέχρι επάνω

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Το ένα redcup είναι σε μέγεθος σαν μεγάλο πορτοκάλι. Αυτός που είναι άρρωστος. 

2 δάχτυλα έχω κενό από πάνω. Και για να μην χυθεί  νερό έξω σε κανένα σεισμο και γιατί κάνουν μακρονουτια και πετάνε νερά παντού έξω. Ναι στα δύο έχω από ένα 407

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Πάντως ειδικά το ένα ενυδρείο είναι πολύ μεγαλο για αυτά τα δύο ψάρια μόνο. Αλλαγές. Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις και πόσο? Υγρά τέστ για το νερό έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει και τα 5ικρα μέσα, αλλά κάνανε επίθεση στα redcup γι'αυτό τα έβγαλα. Δεν μπορώ να βάλω άλλο μέσα γιατι η του τρώνε την ουρά η του τρώνε τις μπίλιες στο κεφαλάκι του. 

Κάθε 2 η 3η μέρα συνήθος λίγο παραπάνω από το μισό, αν έχει κρύο και είναι παγωμένο το νερό αλλάζω το 1/3 κάθε μέρα η μέρα παρά μέρα. 

Έχω της Σέρα τεστ. Όσες φορές έχω κάνει είναι στο κίτρινο. Κάνω αμμωνία νιτρικά και νιτρώδη. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Κάνεις συχνές αλλαγές νερού και δεν έχει θέμα με τα τέστ. Πόσα χρόνια έχεις το προβληματικό ψάρι?

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι μήπως χρειαστεί να μπει καραντίνα και να βάλουμε και αλάτι για προληπτική θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι η ζημια μπορει να εγινε και πριν απο μερες και εβδομαδες, απλα τωρα βγαινουν ολα τα "καλα".....

Τωρα τα τεστ μπορει να δειχνουν μηδεν ολα.....αλλά πριν μια εβδομαδα .... μετα απο θεραπεια.... ποιος ξερει.....

Αν δεν εκανες τότε, που αρχισαν τα προβληματα....

Προσωπικα θα εκανα τις μετρησεις με διαφορετικα τεστ, αν υπαρχει δυνατοτητα.

 

Link to comment
Share on other sites

Αλάτι ρίχνω ήδη στο ενυδρείο που είναι ήδη, 1 κουταλιά του γλυκού ανά 20 λίτρα γράφουν οι οδηγίες. 

Είχε κάνει ο άντρας μου μέτρηση μια φορά όταν κάναμε την θεραπεία και είχε βγει στο επόμενο από το κίτρινο, στο πορτοκαλί.  Θα είχε ανεβάσει σίγουρα γιατί αυτός λερώνει πάρα πολύ και αν στις 4 μέρες δεν του αλλάξω νερό γίνεται κίτρινο, και η θεραπεία που μου είχαν πει ήταν να ρίξω 3 μέρες χεξαβιτα, μια μέρα να μην ρίξω και μετά άλλες 3 μέρες να ριξω. Και έμεινε στην ουσία μια βδομάδα χωρίς αλλαγή. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Γη θα μένα προσωπικά τα καλύτερα τεστ για γλυκό νερό αυτή τη στιγμή είναι τα api και τα jbl. Τα πρώτα τα βρίσκεις και όλα μαζί με το api master kit. Η κοκκινίλα στην ώρα του συνήθως γίνεται από τα πολλά νιτρικά. Ενός κολλητού μου το ψάρια είχε γίνει έτσι και μετά από τις σωστές αλλαγές νερου επανήλθε με το χρόνο. Με ανησυχεί το γεγονός ότι του επιτηθονταν τα άλλα χρυσόψαρα. Αυτό συνήθως το κάνουν όταν θεωρούν κάποιο ψάρι εκτός ομάδος και όταν είναι στα τελευταία του. Πόσο καιρό το έχεις αυτό? Κολυμπάει κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αυτό γίνεται από τότε που μου τον δώσανε, 3 με 4 χρόνια τον έχω και οι μόνοι που δεν τον ενοχλούν είναι αυτοί που έχω μέσα στο ενυδρείο του,όλοι οι άλλοι του κάνουν επίθεση, τα γαϊδούρια τα δικά μου του τρωγανε τα μπιλακια από το κεφάλι, μέχρι που είχα βρει και 4 μαζί στον πάτο του ενυδρείου και έπαθα σοκ Αλλά αυτός είναι μόνιμα άρρωστος. Πριν τον Αύγουστο ετοιμαζόταν να μας αφήσει, καθόταν στον πάτο και δεν έτρωγε. Και τον ταιζαμε στο στόμα. Το καλοκαίρι τον πήραμε μαζί στις διακοπές ( ναι κουβαλαγαμε μαζί ενυδρείο και ψάρι και όλο τον εξοπλισμό του) και επειδή δεν πίνεται εκεί το νερό, του έκανα αλλαγές κάθε μέρα με εμφιαλωμένο νερό, μασάζ στην κοιλιά του (φούσκωνε και δεν έκανε τηνα μαγική του, και μόλις του κάναμε μασάζ έκανε και ξεφουσκώνει) και τάισμα ένα έναπιλακι στο στόμα του, με αρακά και μια ακριβή τροφή που του την συνεχίζω μέχρι σήμερα, και συνήλθε, ευτιχος είναι ήμερος και δεχόταν τα χέρια μας, και ακόμα είναι. 

Τώρα είναι μια χαρά πέρα από την κοκκινίλα και αυτό το άσπρο που έχει στην ουρά του, κολυμπάει κάνει τούμπες , τρώει κανονικά, απλά αυτο άσπρο χνούδι το έχει βγάλει και σε άλλα σημεία της ουράς του.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος christinaa έγραψε:

Καλημέρα, αυτό γίνεται από τότε που μου τον δώσανε, 3 με 4 χρόνια τον έχω και οι μόνοι που δεν τον ενοχλούν είναι αυτοί που έχω μέσα στο ενυδρείο του,όλοι οι άλλοι του κάνουν επίθεση, τα γαϊδούρια τα δικά μου του τρωγανε τα μπιλακια από το κεφάλι, μέχρι που είχα βρει και 4 μαζί στον πάτο του ενυδρείου και έπαθα σοκ Αλλά αυτός είναι μόνιμα άρρωστος. Πριν τον Αύγουστο ετοιμαζόταν να μας αφήσει, καθόταν στον πάτο και δεν έτρωγε. Και τον ταιζαμε στο στόμα. Το καλοκαίρι τον πήραμε μαζί στις διακοπές ( ναι κουβαλαγαμε μαζί ενυδρείο και ψάρι και όλο τον εξοπλισμό του) και επειδή δεν πίνεται εκεί το νερό, του έκανα αλλαγές κάθε μέρα με εμφιαλωμένο νερό, μασάζ στην κοιλιά του (φούσκωνε και δεν έκανε τηνα μαγική του, και μόλις του κάναμε μασάζ έκανε και ξεφουσκώνει) και τάισμα ένα έναπιλακι στο στόμα του, με αρακά και μια ακριβή τροφή που του την συνεχίζω μέχρι σήμερα, και συνήλθε, ευτιχος είναι ήμερος και δεχόταν τα χέρια μας, και ακόμα είναι. 

Τώρα είναι μια χαρά πέρα από την κοκκινίλα και αυτό το άσπρο που έχει στην ουρά του, κολυμπάει κάνει τούμπες , τρώει κανονικά, απλά αυτο άσπρο χνούδι το έχει βγάλει και σε άλλα σημεία της ουράς του.

Άρα μιλάμε για προβληματικό ψάρι γενικότερα που αν δεν το φροντίζεις εσύ θα είχε ήδη φύγει. Κοίτα τα fancy είναι προϊόν επιλεκτικων αναπαραγωγων και γενικότερα παρουσιάσουν προβλήματα. Το δικό σου προφανώς ήδη έχει αρκετές αδυναμίες όπως νυκτικη κύστη. Το κρατάς και όσο σου αντέξει. Από κει και πέρα, η κοκκινίλα λόγια θα φύγει με τις αλλαγές νερού (πιθανότατα είναι υπερευαίσθητο στα νιτρικά). Το άσπρο πιθανότατα προέρχεται και αυτό από τα θέματα του, αν και θα ήθελα να μου τραβήξεις μια καλή φωτό οπότε μπορέσεις

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι άλλο. Το είδος αυτό πολύ δύσκολα ξεπερνάει τα α 10-11 χρόνια ζωής. Πόσο καιρό το είχαν οι άλλοι πριν από εσένα και σε τι συνθήκες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...