Jump to content

Άσπρες κλωστές στην ουρά χρυσοψαρου


Recommended Posts

Δεν ξέρω δεν μου είπαν, τον είχαν αυτόν και τη θυλικα μόνο στο 198 λίτρα ενυδρείο που έχω, όταν πήγα να τα πάρω ήταν καθαρό, αλλά δεν ξέρω πως ήταν πριν. Μπορεί να το καθάρισαν επειδή θα πηγαίναμε να τους πάρουμε, δεν ξέρω.  αλλά μου δώσανε και πράγματα τα οποία είχαν στάμπα από το Μινιόν ... Δεν ξέρω αν τον είχαν από τότε, εγώ τον έχω ήδη 3 χρονια,και μπήκαμε στον 4ο χρόνο.

Δεν ξέρω αν μπορεί να υπολογιστει η ηλικία του λόγο μεγέθους. 

Η θηλυκιά του μας έφυγε ήδη τον Ιούνιο από την κύστη και αυτή, αλλά αυτή δεν ήθελε να την ταιζουμε και να την πιάνουμε. Εκείνη την είχα βάλει και καραντίνα με αντιβίωση αλλά την 3η μέρα Καραντινας μας άφησε. 

Όσο πάει και χειροτερευει η ουρά του και έβγαλε και στο πιγουνι του .... 

IMG_20220106_123058.jpg

IMG_20220106_123142.jpg

IMG_20220106_123058.jpg

IMG_20220106_122821.jpg

IMG_20220106_122559.jpg

Έγινε επεξεργασία - christinaa
Link to comment
Share on other sites

Σαν εξωτερική βακτηριακή λοίμωξη φαίνεται. Επειδή το ψάρι είναι σε προχωρημένη ηλικία και με προβλήματα, θα σου έλεγε να ξεκινήσεις να χορηγείς melafix. Είσαι ελαφρύ από φυσικά υλικά και έχει και αντιβακτηριακή δράση. Έχεις καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω και δεν ξέρω αν είναι ανοιχτά τα μαγαζιά σήμερα. Θα πάω πρωί αύριο να το πάρω. Το αλάτι να το σταματήσω; 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο λες? Τι λένε οι οδηγίες χρήσης του?

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε αλλαγή νερού του συμπληρώνω αλάτι ανάλογα το πόσο νερό βγάζω και βάζω. Με το χεξαβιτα δεν πειράζει το αλάτι. Αλλά δεν ξέρω με το μελαφλιξ που μου λέτε αν πειράζει το αλάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ξέχασα τον κωδικό γι'αυτό δεν ξανά μπήκα. Έχω ξεκινήσει την θεραπεία σήμερα είναι η 4η μέρα, από όσο βλέπω έχει σταματήσει να απλώνει αυτό που έχει, ελπίζω να αρχίσει να μειώνεται σιγά σιγά γιατί έχει πετάξει και 3 λέπια και έχει σαν αίμα από κάτω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας, δυστυχώς το ψαράκι έχει χειροτερέψει, όλη του οι κοιλιά από κάτω έχει γεμίσει άσπρες κλωστές και έχει βγάλει και μια στο μάτι, αλλαγή νερού κάνω κάθε μέρα μια παλάμη και συνεχίζω με την αγωγή. Αλλά δεν το βλέπω να τον βοηθάει. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...