Jump to content

Σπασμωδικες κινήσεις μονομάχου.


Antoonia

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. 

Χθες μου έδωσε ένας γνωστός μου έναν μονομάχο που τον αγόρασε από πετ σοπ (σε ποτηράκι προφανως) και τον είχε 3 μέρες σε γυάλα. 

Το σίγουρο είναι ότι ήταν σε περιβάλλον με υψηλή αμμωνία και σε λάθος θερμοκρασία πιθανόν. Δεν φαίνεται να έχει fin rot πάρα μόνο λίγο στα μπροστινά πτερύγια. Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει λίγο σηκωμένα λέπια και αν είναι αδύνατος σε σημείο που να ανησυχώ για παράσιτα ή απλά ταλαιπωρημένος.

Τον έβαλα χθες το απόγευμα στο ενυδρείο μου, 60λιτρα περίπου, φυτεμένο με μερικές γαρίδες. 

Οι μετρήσεις μου είναι (υγρά τεστ sera)

Nh3/4 0

No2 0

No3 (μου τελείωσε το τεστ)

Ph περίπου 8

Gh 13

Kh 13 

Για ph και σκληροτητες έχω ώσμωση από την οποία προσθέτω νερό σε αυξανόμενη αναλογία με το νερό βρύσης σε κάθε αλλαγή για να πέσουν σταδιακά. Το νερό που τον πήρα είχε αμμωνία στα ύψη και gh πάνω από 20. 

Μέχρι σήμερα φαίνεται να έχει φτιάξει το χρώμα του, κινείται περισσότερο σε όλο το ενυδρείο όμως δεν τρώει (μόνο μια φορά έβαλε λίγη τροφή στο στόμα του και την έφτυσε). Επίσης, ειναι πολύ στρεσαρισμενος και κρύβεται (ιδιαίτερα όταν πλησιάζω ή ανάβω το φως το οποίο  έχω κλειστό και το άναψα ελάχιστες φορές για να δω πως είναι και να τον βγάλω μερικές φωτογραφίες) και μερικές φορές κάνει κάτι σπασμωδικες κινήσεις ενώ γενικά φαίνεται να κολυμπάει κανονικά. Αυτό είναι που με ανησυχεί περισσότερο. Από όσο το έψαξα δεν βρήκα κάτι που να με βοηθήσει ιδιαίτερα (γι αυτό και ανοίγω το θεμα). 

Θα χρειαστεί κάποια θεραπεία ή να τον αφήσω ήσυχο και να τον παρακολουθω; 

Έχω αλάτι της Api, myxazin και esha ndx. 

 

20220106_173857.jpg

20220106_173348.jpg

20220106_173508.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαν να βλεπω κατι σαν βλεννα πανω στο σωμα του και τα πτερυγια σαν κολλημενα φαινονται. Δεν ξερω μηπως φταιει η φωτο.

Κοιταξε καλα απο πανω και λιγο πλαι , αν εχει κατι σαν λευκη ή γριζο λευκη σκονη, τοτε εχει θεμα με πρωτοζωα costia,chilodonella ή παρασιτα σαν πχ gyrodactylus...

Τα συμπτωματα ειναι σχεδον ιδια σε ολες αυτες οιαρρωστιες. Απο τα φαρμακα, που πιανουν πρωτοζωα ειναι πχ costapur της sera. Ta φαρμακα, που εχεις δεν θα κανουν κατι.

Για gyrodactylus sera tremazol κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα πτερυγια ειναι κολλημενα, θα εκανα σιγουρα πρωτα την θεραπεια για costia....

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Σαν να βλεπω κατι σαν βλεννα πανω στο σωμα του και τα πτερυγια σαν κολλημενα φαινονται. Δεν ξερω μηπως φταιει η φωτο.

Κοιταξε καλα απο πανω και λιγο πλαι , αν εχει κατι σαν λευκη ή γριζο λευκη σκονη, τοτε εχει θεμα με πρωτοζωα costia,chilodonella ή παρασιτα σαν πχ gyrodactylus...

Τα συμπτωματα ειναι σχεδον ιδια σε ολες αυτες οιαρρωστιες. Απο τα φαρμακα, που πιανουν πρωτοζωα ειναι πχ costapur της sera. Ta φαρμακα, που εχεις δεν θα κανουν κατι.

Για gyrodactylus sera tremazol κάνει.

Νομιζω το βλέπω. Τωρα όσον αφορά τα πτερύγια δεν φαίνονται πολύ κολλημένα, πέρα από το ότι δεν τα ανοίγει πλήρως (να τα "τεντωνει" δηλαδη). Έχω  εντύπωση ότι στο πάνω μερος το σώματος του σηκώνονται ελαφρώς τα πτερύγια. Αυτό dropsy δεν είναι;

Αν είναι θα δοκιμάσω το costapur.

Μια τελευταία ερώτηση, η θεραπεία μπορεί να γίνει και εκτός ενυδρείου στην περίπτωση που δεν την αντέχουν οι γαριδες; 

Επίσης, αν τελικά δεν τα καταφέρει χρειάζεται κάποιου είδους "απολύμανσης" του ενυδρείου πρώτου μπει άλλο ψαρι; 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

20220106_235834.jpg

20220106_235734(0).jpg

20220106_235640.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dropsy δεν βλεπω. To costapur δεν βαζουμε σε ενυδρεια με γαριδες και άλλα ασπόνδυλα.

Μια ερώτηση.... Το ενυδρειο γιατι εχει τόση μπιχλα; Φιλτρο δεν εχει; καθάρισε τον βυθό με σκούπα ή  με λαστιχάκι και μετα αλλαγη νερου κάνε 30-40%.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Dropsy δεν βλεπω. To costapur δεν βαζουμε σε ενυδρεια με γαριδες και άλλα ασπόνδυλα.

Μια ερώτηση.... Το ενυδρειο γιατι εχει τόση μπιχλα; Φιλτρο δεν εχει; καθάρισε τον βυθό με σκούπα ή  με λαστιχάκι και μετα αλλαγη νερου κάνε 30-40%.

 

Το καθαρίζω αλλά βγάζουν μύκητα τα ξύλα συνέχεια και έχουν πιάσει άλγη οι ανουμπιες. Εχει 2 κρεμαστά φίλτρα. 

Αν είναι θα δοκιμάσω να βγάλω τις γαρίδες και ένα μέρος του βιολογικού υλικού σε άλλο ενυδρείο μικρότερο και τις βάζω Μετς το τέλος της θεραπείας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Antoonia έγραψε:

Το καθαρίζω αλλά βγάζουν μύκητα τα ξύλα συνέχεια και έχουν πιάσει άλγη οι ανουμπιες. Εχει 2 κρεμαστά φίλτρα. 

Αν είναι θα δοκιμάσω να βγάλω τις γαρίδες και ένα μέρος του βιολογικού υλικού σε άλλο ενυδρείο μικρότερο και τις βάζω Μετς το τέλος της θεραπείας.

αν θα μπορεσεις να πιασεις ολες τις γαριδες και σαλιγκαρια... που δεν νομιζω οτι γινεται....

αν ακομα βγαζει μυκητες το ξυλο, σημαινει οτι το ενυδρειο ειναι πολυ φρεσκο....και με τετοιες σκληροτητες και λιγη αμμωνια να υπαρχει, θα κανει ζημια και στο ψαρι και στις γαριδες....και η θεραπεία θα πνίξει και άλλο την ανύπαρκτη βιολογία.....

Λεμε και ξανα λεμε για καραντινα στα καινουρια ψαρια......

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

αν θα μπορεσεις να πιασεις ολες τις γαριδες και σαλιγκαρια... που δεν νομιζω οτι γινεται....

αν ακομα βγαζει μυκητες το ξυλο, σημαινει οτι το ενυδρειο ειναι πολυ φρεσκο....και με τετοιες σκληροτητες και λιγη αμμωνια να υπαρχει, θα κανει ζημια και στο ψαρι και στις γαριδες....και η θεραπεία θα πνίξει και άλλο την ανύπαρκτη βιολογία.....

Λεμε και ξανα λεμε για καραντινα στα καινουρια ψαρια......

Το έχω από το καλοκαίρι που το ξεκίνησα το ενυδρείο αλλά δεν έχει σταματήσει ακομη ο μύκητας.  Αμμωνία δεν έχει, πριν βάλω το ψάρι έβαλα τροφή σε τούλι για 2 μέρες και έκανα μετρήσεις και έριξα και λίγα βακτήρια από το σκεύασμα που είχα καλού κακού. Και σήμερα ξαναμετρησα και είχε μηδέν αμμωνία και νιτρώδη.

Δεν μου πήγε το μυαλό ότι θα βγάλει κάτι τέτοιο και μιας και θα ήταν το μόνο ψάρι μέσα στο ενυδρείο είπα να το βάλω (χαζομάρα όπως αποδείχτηκε). 

Έγινε επεξεργασία - Antoonia
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

αν θα μπορεσεις να πιασεις ολες τις γαριδες και σαλιγκαρια... που δεν νομιζω οτι γινεται....

αν ακομα βγαζει μυκητες το ξυλο, σημαινει οτι το ενυδρειο ειναι πολυ φρεσκο....και με τετοιες σκληροτητες και λιγη αμμωνια να υπαρχει, θα κανει ζημια και στο ψαρι και στις γαριδες....και η θεραπεία θα πνίξει και άλλο την ανύπαρκτη βιολογία.....

Λεμε και ξανα λεμε για καραντινα στα καινουρια ψαρια......

Αν έβγαζα το ψάρι σε άλλο ενυδρείο μικρότερο για τη θεραπεία θα γίνει κάτι ή πρέπει να γίνει στο κυρίως ενυδρειο; 

Link to comment
Share on other sites

Είδα αυτά πάνω στο τζάμι πριν λίγο (μοιάζουν σαν σκουλήκια αλλά δεν κινούνται). Έχουν να κάνουν με την ασθένεια; 

20220107_184941.jpg

20220107_184907.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντωνια, καθαρισε τον βουρκο, που εχεις.... μια μερα θα βγει κανενα γκοτζιλα απο μεσα! :wacko:

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αντωνια, καθαρισε τον βουρκο, που εχεις.... μια μερα θα βγει κανενα γκοτζιλα απο μεσα! :wacko:

Τα καθαρίζω σε κάθε αλλαγή με το σωληνάκι, και το μύκητα στα ξύλα και το υπόστρωμα. Μόνο την άλγη στα φυτά δεν έχω προσπαθήσει ακομη να τη βγάλω. Αλλά μέχρι την 2η-3η μέρα ξαναφουντωνει και βγάζει βρωμιά και επιφανειακά στο υπόστρωμα ενώ έχω 2 κρεμαστα φίλτρα που λειτουργούν κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι το ενυδρείο σου δεν τρέχει σωστά . Πολλές φορές χρειάζονται δραστικά μέτρα έτσι ώστε να επαναφέρουμε το οικοσύστημα σε φυσιολογικά επίπεδα . 

Βλέποντας την εικόνα του ενυδρείου σου θα έλεγα ότι είναι προτιμότερο να βάλεις τα φίλτρα σε έναν κουβά να τρέχουν σε 50% νερό ενυδρείου και 50% νερό βρύσης . Το υπόλοιπο ενυδρείο το ξεστήνεις και καθαρίζεις με προσοχή τα πάντα . Αν είναι εφικτό τοποθετείς νέο υπόστρωμα (γιατί μάλλον από εκεί έρχεται το πρόβλημα ) και τοποθετείς τα ξύλα σε καυτό νερό για κάποιες ώρες. Στήνεις πάλι το ενυδρείο απο την αρχή καιταυτόχρονα σε ενυδρείο καραντίνα (αν έχεις) ξεκινάς την θεραπεία που σου είπε η Ναταλία για τον μονομάχο . Κουράγιο λοιπόν, τα μανίκια ψηλά και σε λίγο θα έχεις ένα όμορφο και πάλι καθαρό ενυδρείο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Το σίγουρο είναι ότι το ενυδρείο σου δεν τρέχει σωστά . Πολλές φορές χρειάζονται δραστικά μέτρα έτσι ώστε να επαναφέρουμε το οικοσύστημα σε φυσιολογικά επίπεδα . 

Βλέποντας την εικόνα του ενυδρείου σου θα έλεγα ότι είναι προτιμότερο να βάλεις τα φίλτρα σε έναν κουβά να τρέχουν σε 50% νερό ενυδρείου και 50% νερό βρύσης . Το υπόλοιπο ενυδρείο το ξεστήνεις και καθαρίζεις με προσοχή τα πάντα . Αν είναι εφικτό τοποθετείς νέο υπόστρωμα (γιατί μάλλον από εκεί έρχεται το πρόβλημα ) και τοποθετείς τα ξύλα σε καυτό νερό για κάποιες ώρες. Στήνεις πάλι το ενυδρείο απο την αρχή καιταυτόχρονα σε ενυδρείο καραντίνα (αν έχεις) ξεκινάς την θεραπεία που σου είπε η Ναταλία για τον μονομάχο . Κουράγιο λοιπόν, τα μανίκια ψηλά και σε λίγο θα έχεις ένα όμορφο και πάλι καθαρό ενυδρείο .

Τι να πω ?‍♀️.

Από υπόστρωμα έβαλα το tropica plant substrate και λεπτό χαλίκι απο πάνω. 

Και τα ξύλα πριν τα βάλω τα είχα ήδη πολλές μέρες σε νερό συν ότι τα είχα βάλει και 3-4 φορές σε κουβά και έριξα πάνω τους βραστό νερό. Είχαν βγάλει μύκητα και τότε ο οποίος έφυγε και αφού τα έβαλα στο ενυδρείο μετά από κάποιες μέρες ξαναέβγαλαν. 

Τα φίλτρα είναι 2 aquael versamax mini.

Link to comment
Share on other sites

Το tropica plant substrate θελει 4εκ αμμοχάλικο απο πανω.

Τι μαρκα φιλτρα εχεις και τι ροη εχουν; Μπορεις να βγαλεις ενα μικρο βιντεακι;

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειακο βαμβακι εβαλες μεσα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Το tropica plant substrate θελει 4εκ αμμοχάλικο απο πανω.

Τι μαρκα φιλτρα εχεις και τι ροη εχουν; Μπορεις να βγαλεις ενα μικρο βιντεακι;

Δεν με άφηνε να ανεβάσω βίντεο λόγω μεγέθους. Το χαλίκι είναι 1-3 και προσθεσα και λίγο που είχα πάνω πανω το οποίο είναι λίγο πιο χοντρό. 

Τα φίλτρα είναι 2 versamax mini της aquael κρεμαστα. Η ροή είναι λίγο μικρότερη από την μεγαλύτερη δυνατή. Στην είσοδο τος έχω σφουγγάρι γιατί τραβούσα μέσα σαλιγκαρια και μέσα έχω σφουγγάρι-βαμβακι- βιολογικό υλικό στο ένα και βαμβάκι και βιολογικό στο άλλο. Το βαμβάκι μου είχαν πει να το βάλω πριν το βιολογικό γιατί μάζευε πολύ βρωμιά. 

Το πρόβλημα είναι κυρίως πανω στα ξύλα, αν και τώρα που κοίταξα το προφίλ των αλγεων λίγο καλύτερα μου μοιάζει και για μαύρη τριχοειδης. Κάποια φυτά έχουν λίγη καφέ άλγη πανω και το υπόστρωμα σε μερικά σημεία επιφανειακά βγάζει μια βρωμιά που δεν ξέρω από που προέρχεται και την ρουφαω κάθε φορά που κάνω αλλαγή. Και τα ξύλα τα καθαρίζω αλλά δεν φεύγει εντελώς και μέχρι την επόμενη αλλαγή ξαναβγαίνει αυτό που έχουν πανω τους. 

Και από ζωύφια πέρα από λίγα physa και λίγα ostracods (από ό,τι φαίνεται) στο υπόστρωμα δεν έχω κάτι άλλο, μόνο στην αρχή είχαν βγει λιγα άσπρα λεπτά σκουληκάκια τα οποία μάλλον εξαφανίστηκαν. 

Πάντως, θα δω τι θα γίνει με το ψάρι και σκέφτομαι να το ξεστήσω γενικά γιατί με έχει ταλαιπωρήσει πολύ από την αρχη... ?

20220109_184300.jpg

20220109_184320.jpg

20220109_184730.jpg

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

κανονικα 2 versamax mini φτανουν. Πιασε οδοντοβουρτσα, καθαρισε ολα τα ξυλα, μετα αλλαγη νερου και καθε 3-4 ωρες θα αλλαζεις το βαμβακι στο φιλτρο, γιατι θα μαζευει ολη τη μπιχλα. με τα δαχτυλα απαλα καθαρισε και τα φυλλα του ανουμπια. Θα φυγει ολο αυτο, αρκει να καθαρισεις 2-3 φορες καλα καλα.

Στις αλλαγες βαλε παραπανω οσμωση, πρεπει να πεσουν οι σκληροτητες. Τοτε θα δεις τα φυτα πολυ πιο καλα. :thumbup:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν scape μου άρεσε! Θελει δουλιτσα, αλλά εισαι σε σωστο δρομο!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σε όλους, κάνω ένα μικρό update στο θέμα, αν και λίγο καθυστερημένα. 

1ον, έγινε θεραπεία και με costapur (2 κυκλοι-7 μέρες, αν δεν κάνω λαθος) και με tremazol 2 φορές. Το ψαράκι (ο Feanor) φαίνεται αρκετά καλύτερα, μεγάλωσαν τα πτερύγια (και συνεχιζουν) να μεγαλώνουν, έγινε πιο σκούρο το χρώμα του και νομίζω πως έφυγε και η υφή σαν σκόνη που είχε πάνω στα λέπια του (αν και σε σύγκριση με άλλους μονομάχους που βλέπω, μου φαίνονται λίγο πιο "γυαλιστερα" τα λέπια τους). Κολυμπαει πλεον κανονικα και σταματησε να κανει αυτες τις σπαστικες κινησεις. Ευτυχώς κατάφερα να πιάσω όλες τις γαριδες και να τις μεταφέρω σε άλλο ενυδρειακι με μικρό φίλτρο μαζί με μέρος της βιολογίας που την συντηρούσα με προσθήκη τροφής + ότι πρόσθετα βακτήρια στο κυρίως ενυδρείο. Μέχρι τώρα ευτυχώς δεν μέτρησα καθολου αμμωνία. 

2ον, τα ξύλα δεν σταμάτησαν να βγαζουν αυτή τη βρωμιά (δεν ξέρω κι εγώ τι ήταν) και πήγαν στον κάδο ( έφυγε το κακό από το σπίτι). Από τότε μια χαρα καθαρό είναι υο ενυδρειο. Αυξανω και την αναλογία ωσωσης/βρύσης και έχουν πέσει οι σκληρωτητες (απλα το έκανα λίγο αργά για να μην το στρεσσαρω περισσότερο μιας και ήταν ήδη αρρωστο). 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι κάποιες φορές όταν κολυμπάει μαζεύει λίγο την ουρά του, ενώ όταν είναι ήρεμος ή όταν κάνει flaring την ανοίγει κανονικά. 

Βάζω μερικές φωτογραφίες του (όσο πιο καλές κατάφερα να βγαλω). Ήθελα να ρωτήσω αν βλέπετε να έχει κάποιο άλλο και αν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο. 

(Επισης, άσχετο, κάτι άσπρα που αιωρούνται στο νερό φυσαλίδες ειναι; γιατί βλέπω ότι μένουν και στην επιφάνεια. Αλλάζω πιο συχνά το βαμβάκι αλλά δεν είδα κάποια αλλαγη)  

 

20220913_195155.jpg

20220913_194820.jpg

20220913_194808.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, πολύ καλύτερα....

 

Γενικά μήν βάζεις τόσα adler cones, μέχρι 2 για τα λίτρα σου είναι καλά.Τα σκουλικάκια που είχες ήταν detritus worms και βγήκαν από τον πολύ 'βούρκο'.Είναι/ήταν ακίνδυνα αλλά ενοχλητικά.Για το ψάρι με το ωραίο όνομα, βάλε βιντεάκι καλύτερα....

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Μπράβο, πολύ καλύτερα....

 

Γενικά μήν βάζεις τόσα adler cones, μέχρι 2 για τα λίτρα σου είναι καλά.Τα σκουλικάκια που είχες ήταν detritus worms και βγήκαν από τον πολύ 'βούρκο'.Είναι/ήταν ακίνδυνα αλλά ενοχλητικά.Για το ψάρι με το ωραίο όνομα, βάλε βιντεάκι καλύτερα....

Ναι, όντως έχουν φύγει τώρα. Βίντεο εδώ πως βαζω; γιατί δεν τα φορτωνει λόγω μεγέθους 

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο, μάλλον το κατάφερα. 

Αυτό εννοώ ότι μαζεύει τηβ ουρά κάποιες φορές. Και αυτό κυρίως όταν είναι ανοιχτό το φως και όταν κολυμπάει. 

Όταν κάθεται ήρεμος την έχει κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...