Jump to content

ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ : FORUM - FACEBOOK (social media) - GOOGLE


marinos

ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ : FORUM Ή FACEBOOK (social media) Ή GOOGLE  

92 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Καλημέρα σας . 

Για να μην ανησυχεί και ο @ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ που έχω καιρό να κάνω μια δημοσκόπηση.

Σε αυτήν θα δούμε σε νούμερα πλέον όλοι μαζί που απευθυνόμαστε πρώτα, όταν θέλουμε να μάθουμε κάτι για το χόμπι ή όταν έχει πρόβλημα το ενυδρείο τα ψαράκια ο εξοπλισμός και κτλ.

Παρακαλώ πολύ οι απαντήσεις σας να είναι ειλικρινείς .

Εννοείτε ότι μπορείτε να απαντήσετε και αναλυτικότερα αν το θέλετε ή και ακόμα να γράψετε ποια θα ήταν για εσάς η ιδανική πλατφόρμα για το χόμπι μας και ποια στοιχεία θα την έκαναν πολύ ποιο ελκυστική σε εσάς.

@rastaman αν είναι εύκολο ας καρφιτσωθεί στην αρχική σελίδα το θέμα (πιστεύω ότι είναι ενδιαφέρον )

Προς διαχειριστές και συντονιστές των ομάδων του FB καλά θα ήταν να την τρέξετε και εσείς αυτήν ή παρόμοια δημοσκόπηση έτσι ώστε να δείτε που υστερείτε που είστε δυνατοί και τι πρέπει να διορθώσετε .

 

ΥΓ. Αν η δημοσκόπηση μου παραβιάζει κάποιον κανόνα του https://www.aquazone.gr/guidelines/ παρακαλώ να διαγραφεί άμεσα .

  • Like 2
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό και πολύ σοβαρό θεμα Μαρίνο και μπράβο που το έκανες....Το ίδιο θα πρεπει να γίνει και στο facebook και στο τέλος να γίνουν aggregate τα αοτελέσματα μιάς και 'οι του φόρουμ' θα ψηφίζουν αντίστοιχα όπως και 'οι των σόσιαλ'.....

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Φοβερό και πολύ σοβαρό θεμα Μαρίνο και μπράβο που το έκανες....Το ίδιο θα πρεπει να γίνει και στο facebook και στο τέλος να γίνουν aggregate τα αοτελέσματα μιάς και 'οι του φόρουμ' θα ψηφίζουν αντίστοιχα όπως και 'οι των σόσιαλ'.....

Καλησπέρα Δημήτρη . 

Βέβαια ξέχασα να βάλω το zoom και το youtube στις επιλογές άλλα όποιος προτιμά αυτούς  τους τρόπους ας ψηφίσει για το zoom τα forum και για το youtube τα social.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν να βαζει η λεσχη φιλαθλων του ολυμπιακου ποια ομαδα ειναι καλυτερη. :)

  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

λόγο της φύσης των φόρουμ η πληροφορίες είναι στις περισσότερες περιπτώσεις ποιο ορθές καθώς το θέμα παραμένει και μπορεί να βρεθεί ποιο γρήγορα και να απαντηθεί ποιο ορθά. Στο fb σίγουρα μπορεί να δεθεί και εκεί μια σωστή απάντηση εφόσον μπορεί να δοθεί με 2-3 προτασουλες. Το πρόβλημα είναι αν δοθεί μια λάθος απάντηση, συνήθως λόγο της ροής και της φύσης του fb   ίσος να μην προλάβουν να την δουν όλα τα μέλη και να παραμένει η λάθος απάντηση ως σωστή.

Με απλά λόγια στο fb δεν μπορεί να γίνει μια ποιο σοβαρή και μακροσκελή συζήτηση συγκριτικά με τα forum.

Και τα δυο έχουν τον λόγο ύπαρξης τους και εξαρτάτε απο τους χομπιστες το αν μπορούν να καταλάβουν ή να διαισθανθούν ότι το χ'  μεγαλύτερο πρόβλημα θα απαντηθεί καλύτερα στο φόρουμ και το ψ' μικρό πρόβλημα θα απαντηθεί γρηγορότερα στο fb.

Με πιο απλά λόγια στο fb ρωτάμε πόσο κάνει 2+2=? ενώ στο φόρουμ ποσταρουμε (x+1)^{2}=x^{2}+2x+1}(x+1)^{2}=x^{2}+2x+1=?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος aspmos έγραψε:

Ειναι σαν να βαζει η λεσχη φιλαθλων του ολυμπιακου ποια ομαδα ειναι καλυτερη. :)

Περίμενε πρώτα ψηφίζουν οι φανατικοί και μετά θα δεις την αλλαγή στο αποτέλεσμα αν ψηφίζουν με ειλικρίνεια.?

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας. 

Να κάνω ένα up για να μην ξεχαστεί .

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα σας. 

Να κάνω ένα up για να μην ξεχαστεί .

Προσωπικά έχω ψηφίσει Μαρινο. Πρέπει να ξανά ψηφίσουμε? 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Προσωπικά έχω ψηφίσει Μαρινο. Πρέπει να ξανά ψηφίσουμε? 

Όχι μια φόρα ψηφίζεις ? 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα. Θα μπορούσε να δωθει κι αλλη επιλογή; εγώ πχ ψάχνω και σε φόρουμ αλλά και στο Google γενικά μέχρι να διασταυρώσω τις πληροφορίες. Επίσης θα μπορούσε να μπει και η επιλογή του YouTube, που έχει ορισμένα πολύ καλά κι εμπεριστατωμενα κανάλια (ελληνικά και διεθνή) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

Ωραίο θέμα. Θα μπορούσε να δωθει κι αλλη επιλογή; εγώ πχ ψάχνω και σε φόρουμ αλλά και στο Google γενικά μέχρι να διασταυρώσω τις πληροφορίες. Επίσης θα μπορούσε να μπει και η επιλογή του YouTube, που έχει ορισμένα πολύ καλά κι εμπεριστατωμενα κανάλια (ελληνικά και διεθνή) 

Καλησπέρα Άκη . 

Το ξέρω ότι ξέχασα το Youtube όπως και την δυνατότητα και για παραπάνω από μια απάντηση  άλλα ήταν μια πρώτη προσέγγιση και ευελπιστώ να γίνει μια παρόμοια ( και σαφώς ποιο βελτιωμένη ) από τους διαχειριστές της ομάδας του fb  ώστε να τις αντιπαραβάλουμε .

Link to comment
Share on other sites

Και κάπου εδώ να δώσω τα συγχαρητήρια μου σε αυτόν που ψήφισε το PET SHOP για την ειλικρίνεια του !!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Και κάπου εδώ να δώσω τα συγχαρητήρια μου σε αυτόν που ψήφισε το PET SHOP για την ειλικρίνεια του !!!!

 

 

 

Αν είναι σωστός ο επαγγελματίας θα μπορούσε να είναι και η καλύτερη επιλογή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

 

Αν είναι σωστός ο επαγγελματίας θα μπορούσε να είναι και η καλύτερη επιλογή.

Άκη δεν λέω ότι δεν γίνεται αυτό που λες, γιατί υπάρχουν σίγουρα pet shop που πραγματικά βοηθούν τους χομπίστες (πολλές φορές με οικονομικό κόστος για αυτούς) , άλλα δυστυχώς  δεν είναι πάρα πολλοί αυτοί .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/1/2022 at 9:33 ΜΜ, το μέλος aspmos έγραψε:

Ειναι σαν να βαζει η λεσχη φιλαθλων του ολυμπιακου ποια ομαδα ειναι καλυτερη. :)

Είδες που αρχίσαν να εμφανίζονται και οι του FB ;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα μήνα λοιπόν και το πέρας της δημοσκόπησης σε forum και facebook βγάζουμε τα εξής συμπεράσματα .

 

image.thumb.png.bb47cfacbe7f1ece302a4a6eaf1566eb.png

 

 

image.thumb.png.0ab76df8f285363daa0b3a0388f947b8.png

 

Από τους 216 φίλους των ενυδρείων που πήραν μέρος στην δημοσκόπηση στο Forum(92) και στην ομάδα μας στο facebbok (124)  βγαίνουν τα εξής συμπεράσματα στο ερώτημα : Που απευθυνόμαστε πρώτα (αντανακλαστικά) όταν θέλουμε να μάθουμε κάτι για το χόμπι ή όταν έχει πρόβλημα το ενυδρείο τα ψαράκια ο εξοπλισμός και κτλ.

 

Με μικρή διαφορά τις περισσότερες ψήφους πήρε η επιλογή των Forum ( 94).

Στην δεύτερη θέση έχουμε την επιλογή GOOGLE -Μηχανές αναζήτησης   (88)

Και στην τρίτη θέση , αν και αποτελεί έκπληξη καθώς η αίσθηση ήταν ότι θα βρίσκονταν στην πρώτη θέση, έχουμε την επιλογή του Facebook (17) .

Ενδεικτικά θα δείτε ότι στην δημοσκόπηση που έγινε στην σελίδα μας στο facebook και αναμένονταν να σαρώσει σαν επιλογή ,πήρε μόλις 12 απο τις 124 ψήφους . 

Οι άλλες επιλογές κινήθηκαν σε μονοψήφια νούμερα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@marinos  η αλήθεια είναι ότι οι πιο πολλοί άνθρωποι χρησιμοποιούν πλέον τα social, ωστόσο οι ίδιοι γνωρίζουν ότι το  Facebook απλά έχει γρήγορη ροή και πολύ εύκολα μπορεί να χαθεί το ερώτημα τους ή να λάβουν οποιαδήποτε επιπόλαια απάντηση, τουλάχιστον πολύ πιο εύκολα από ένα φόρουμ.

Το κακό είναι ότι δεν μπαίνουν στον κόπο να ανοίξουν ένα θέμα σε ένα φόρουμ , ώστε να υπάρχει νέο αίμα, νέες συζητήσεις και ενδιαφέρον.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

fb = καλό για χαβαλέ, για πατ κιούτ ερωτήσεις απαντήσεις, βγάζεις τα απωθημένα σου, πολύ φτωχότερο σε γνώσεις αν κα υπάρχουν γνώστες. γρήγορή και μπερδεμένη ροή.

forum = πλέον δεν υπάρχει χαβαλέ το πείρε επ ώμου το fb, λίγοι αυτοί που βγάζουν απωθημένα και αυτό το ανέλαβε το fb, περισσότερο βαθιές γνώσεις, ποιο προσεγμένες απαντήσεις, αργή αλλά ταξινομημένη ροή.

 

Γιατί παρόλο αυτά  η πλειοψηφία θέλει το fb είναι άλλο θέμα αυτό.

 

  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

Η καθημερινή επαφή των χρηστών με τα social για πολλαπλούς σκοπούς έχουν κάνει τις ενυδρειακές ομάδες ποιο θελκτικές προς χρήση στου χομπίστες . 

Βέβαια αν η δημοσκόπηση είχε ένα παραπλήσιο ερώτημα χωρίς να αναφέρω την λέξη πρόβλημα  (πχ στα forum ή στο facebook ενημερώνεστε για τα νέα στο χόμπι) το αποτέλεσμα θα είναι τελείως διαφορετικό . 

πριν 4 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Ευτυχώς, αναμενόμενο, μόδα το Facebook όπως το έλεγα. 

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου . Θεωρώ ότι ήρθε και θα μείνει . Σκοπός είναι να μπορέσουν να συμβαδίσουν και τα δυο το καθένα με τον ρόλο του.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Το κακό είναι ότι δεν μπαίνουν στον κόπο να ανοίξουν ένα θέμα σε ένα φόρουμ , ώστε να υπάρχει νέο αίμα, νέες συζητήσεις και ενδιαφέρον.

Εδώ δυστυχώς και μιας και είσαι και εσύ παλιός ξέρεις ότι κάποια μέλη (παλαιότερα) με τον αυταρχισμό το απόλυτο της γνώμης τους, και την ξερολογία τους (σε όλα τα forum) διώξανε κόσμο και περισσότερο τους νέους γιατί τους πιάνανε από το «λαιμό» για τα όποια λάθη τους . Έτσι  σε πολλές ενυδρειακές ομάδες του facebook  δόθηκε χώρος για να καλύψουν το κενό αυτό, το εκμεταλλευτήκαν και έγιναν πολύ ποιο προσιτοί από τα φόρουμ. 

Προσωπικά με αναρτήσεις μου σε ενυδρειακές ομάδες με link που έχουν θεματολογία από το aquazone προσπαθώ να δείξω ότι αυτά έχουν μείνει στο παρελθόν .

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Γιατί παρόλο αυτά  η πλειοψηφία θέλει το fb είναι άλλο θέμα αυτό.

Το εξήγησα παραπάνω Χρήστο.

Προσωπικά θα ήθελα με έναν μαγικό τρόπο να ενωθούν αυτά τα δύο . Και επειδή οι πραγματικοί χρήστες του facebook είναι πολλοί περισσότεροι από αυτούς των forums ,θα ήταν πάρα πολύ όμορφο η ροή και η θεματολογία του forum να τρέχει παράλληλα με αυτή του facebook και να συμμετέχουν οι χρήστες χωρίς έξτρα εγγραφές και τα σχετικά .

Σε αυτό που θα πρέπει να δοθεί μεγαλύτερη βάση στο aquazone είναι να παραμείνει αξιόπιστη πηγή γνώσης και εφόσον υπάρχει και ομάδα στο forum να παραμείνει σε υψηλά στάνταρ . 

Και να μην ξεχνάμε το κυριότερο.... ο κάτοχος ενυδρείου δεν γίνεται αυτόματα και χομπίστας. Δεν τον ενδιαφέρει να προσεγγίσει βιότοπους να βάλει συμβατά είδη στο ενυδρείο του ,Δεν τον ενδιαφέρει να δει συμπεριφορές και γέννες . Αυτό που αρκετοί επιζητούν είναι να έχουν ένα όμορφο αισθητικά για αυτούς ενυδρείο .

 

ΥΓ  Προσωπικά η θέση μου ήταν και παραμένει ακλόνητη στα παρακάτω :

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΕΛΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ. (πάρα μόνο όταν γίνονται για τρολάρισμα ). 

Στο φόρουμ δεν είμαστε για να κρίνουμε άλλα για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο .

ΔΕΝ ενδιαφέρει κανένα μας ούτε η ορθογραφία ούτε το συντακτικό και δεν υπάρχει περίπτωση να σας προσβάλει κανένας για αυτό.

Ο μοναδικός κανόνας που ενδιαφέρει ειναι να γράφετε στα Ελληνικά.

Και αν καμιά φορά ξεφύγει και καμιά κορώνα είναι καθαρά από ενδιαφέρον . 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Η καθημερινή επαφή των χρηστών με τα social για πολλαπλούς σκοπούς έχουν κάνει τις ενυδρειακές ομάδες ποιο θελκτικές προς χρήση στου χομπίστες . 

Βέβαια αν η δημοσκόπηση είχε ένα παραπλήσιο ερώτημα χωρίς να αναφέρω την λέξη πρόβλημα  (πχ στα forum ή στο facebook ενημερώνεστε για τα νέα στο χόμπι) το αποτέλεσμα θα είναι τελείως διαφορετικό . 

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου . Θεωρώ ότι ήρθε και θα μείνει . Σκοπός είναι να μπορέσουν να συμβαδίσουν και τα δυο το καθένα με τον ρόλο του.

 

Εδώ δυστυχώς και μιας και είσαι και εσύ παλιός ξέρεις ότι κάποια μέλη (παλαιότερα) με τον αυταρχισμό το απόλυτο της γνώμης τους, και την ξερολογία τους (σε όλα τα forum) διώξανε κόσμο και περισσότερο τους νέους γιατί τους πιάνανε από το «λαιμό» για τα όποια λάθη τους . Έτσι  σε πολλές ενυδρειακές ομάδες του facebook  δόθηκε χώρος για να καλύψουν το κενό αυτό, το εκμεταλλευτήκαν και έγιναν πολύ ποιο προσιτοί από τα φόρουμ. 

Προσωπικά με αναρτήσεις μου σε ενυδρειακές ομάδες με link που έχουν θεματολογία από το aquazone προσπαθώ να δείξω ότι αυτά έχουν μείνει στο παρελθόν .

 

Το εξήγησα παραπάνω Χρήστο.

Προσωπικά θα ήθελα με έναν μαγικό τρόπο να ενωθούν αυτά τα δύο . Και επειδή οι πραγματικοί χρήστες του facebook είναι πολλοί περισσότεροι από αυτούς των forums ,θα ήταν πάρα πολύ όμορφο η ροή και η θεματολογία του forum να τρέχει παράλληλα με αυτή του facebook και να συμμετέχουν οι χρήστες χωρίς έξτρα εγγραφές και τα σχετικά .

Σε αυτό που θα πρέπει να δοθεί μεγαλύτερη βάση στο aquazone είναι να παραμείνει αξιόπιστη πηγή γνώσης και εφόσον υπάρχει και ομάδα στο forum να παραμείνει σε υψηλά στάνταρ . 

Και να μην ξεχνάμε το κυριότερο.... ο κάτοχος ενυδρείου δεν γίνεται αυτόματα και χομπίστας. Δεν τον ενδιαφέρει να προσεγγίσει βιότοπους να βάλει συμβατά είδη στο ενυδρείο του ,Δεν τον ενδιαφέρει να δει συμπεριφορές και γέννες . Αυτό που αρκετοί επιζητούν είναι να έχουν ένα όμορφο αισθητικά για αυτούς ενυδρείο .

 

ΥΓ  Προσωπικά η θέση μου ήταν και παραμένει ακλόνητη στα παρακάτω :

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΕΛΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ. (πάρα μόνο όταν γίνονται για τρολάρισμα ). 

Στο φόρουμ δεν είμαστε για να κρίνουμε άλλα για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο .

ΔΕΝ ενδιαφέρει κανένα μας ούτε η ορθογραφία ούτε το συντακτικό και δεν υπάρχει περίπτωση να σας προσβάλει κανένας για αυτό.

Ο μοναδικός κανόνας που ενδιαφέρει ειναι να γράφετε στα Ελληνικά.

Και αν καμιά φορά ξεφύγει και καμιά κορώνα είναι καθαρά από ενδιαφέρον . 

 

Ως σχετικά νέος στο φόρουμ @marinos θα μεταφέρω και εγώ τη δικιά μου εμπειρία. Αρχίζοντας να ψάχνω κάποιο "στέκι " ώστε να μοιραστώ τις σκέψεις μου αλλά και να μάθω πάνω στο χόμπι έπεσα στο aquazone το οποίο για εμένα ξεχώρισε από την πρώτη στιγμή. Η αρχική μου απόφαση ήταν να μην ξανά ασχοληθώ μιας και η πρώτη προσέγγιση από έμπειρο χομπίστα του forum ήταν πολύ απόλυτη έως και επιθετική απέναντι μου. 

Μετά από 9 μήνες στο φόρουμ αισθάνομαι ευλογημένος που στην κουβέντα του θέματος που είχα ανοίξει έγραψαν και άλλα, πολύ πιο διαλακτικα και συζητήσιμα μέλη, που τελικά με τον χαρακτήρα τους και τις γνώσεις τους ( προτείνοντας μου πάντα το καλύτερο αλλά χωρίς να μου το επιβάλουν) κατάφεραν να με κάνουν να αγαπήσω τι φόρουμ. Σας ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Η αρχική μου απόφαση ήταν να μην ξανά ασχοληθώ μιας και η πρώτη προσέγγιση από έμπειρο χομπίστα του forum ήταν πολύ απόλυτη έως και επιθετική απέναντι μου. 

Με αφορμή αυτό που δεν απευθύνετε σε εσένα αλλά γενικά θα πω τα εξής.

 

Όλοι είμαστε ως ένα βαθμό εγωιστές αλλά αν παραμερίσουμε λίγο τον υπέρμετρο εγωισμό μας θα κάνουμε στο χόμπι θαύματα αρχάριοι και μη.

Όλοι οι άνθρωποι δεν έχουν καλή γραφίδα ώστε να γράφουν μελιστάλακτα και όλοι δεν δίνουν αμέσως σωστές απαντήσεις.

Αν θέσω ένα ερώτημα στο χάλια ενυδρείο μου και βγει ο άλλος και μου την πει με επιθετικό τρόπο κακό του κεφαλιού του μας,

Αν βοούμε και εμείς και τον επιτεθούμε τότε ως προς τη διαφέρουμε απο τον επιτιθέμενο;;;

Γιαπί να μην τον αγνοήσουμε και να περιμένουμε να λάβουμε απαντήσεις απο άλλους χομπιστες;;;

 

Παλιά καραβάνα στα φόρουμ παρατήρησα τέτοιες περιπτώσεις που ο χ΄ επιτέθηκε σε έναν νέο αρχάριο και αυτός τον αγνόησε (μαγκιά του). Ώρες έως και μέρα μετά έλαβε της σωστές απαντήσεις με όμορφο τρόπο και ο επιτιθέμενος παραγκωνίστηκε ενώ ας το πούμε χαριτολογώντας το ''θύμα'' δικαιώθηκε πείρε την σωστή απάντηση.

 

Αντιθέτως έχω δει και χομπιστες που τους λες ένα πράγμα με στραβό τρόμο και σου βγάζουν γλώσσα δέκα μέτρα, αυτοί το λέω δημόσια δεν χρειάζετε να ξαναγράψουν στο φόρουμ.

 

Όπως και υπάρχουν μέλη που συνήθως μιλούν όμορφα αλλά μπορεί μια μέρα να τους ξεφύγει μια απρεπή συμπεριφορά, προτού λοιπόν αρον αρον σταύρωσον αυτών ας δούμε την πρότερη συμπεριφορά και προσφορά τους προτού γράψουμε πικρόχολα σχόλια που στο τέλος θα εκτεθούμε.

 

Όλα αυτά είναι τα θετικά του φόρουμ όπου μπορεί να γίνει μια όμορφή και κόσμια συζήτηση, ας μάθουν οι νέοι χομπίστες να μην παρασύρονται απο την ταχύτητα της εποχής, ας έχουν υπομονή να περιμένουν λίγο παραπάνω για να λάβουν της σωστές απαντήσεις.

 

Οι παλιοί θα φύγουμε και σίγουρα θα θέλαμε να έχουμε νέους με καλύτερες και περισσότερες γνώσεις απο εμάς και όχι να λένε έφυγε ο τάδε και έγινε φτωχότερο το χόμπι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@marinos σωστά, υπάρχουν παλαιοί που με την επιθετική και ειρωνική στάση τους, απέτρεπαν ή έδιωχναν κόσμο από το να γράψει. Στην συντριπτική πλειοψηφία τους όμως έχουν εξαφανιστεί προ ετών, οπότε δεν μπορούμε να τους θεωρούμε βασικούς υπεύθυνους για την πτώση των φόρα.

Σίγουρα τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν και σήμερα, αλλά όχι μόνο στο φόρουμ, υπάρχουν και στο  Facebook. Και μην σου πω κιόλας ότι το φατσοβιβλιο αποτελεί την κύρια διέξοδο εκτόνωσης της ξερολιασης κτλπ. 

Κάποια χρόνια πρίν,τα φόρουμ πολλαπλασιάστηκαν, γιατί αφενός δεν υπήρχε γνώση,παρα μόνο βιβλία κυρίως ξενόγλωσσα και σχετικά δυσεύρετα και κάποιες πληροφορίες μεταξύ χομπιστων με την μορφή κρυφού σχολείου.

Και σίγουρα έλλειπε και ένας συνδετικός κρίκος για να έρθουμε κοντά.

Πλέον υπάρχουν πολλά πράγματα έτοιμα με ένα κλικ και μαζί και ψευδαίσθηση ότι τα μαθαίνεις και όλα, εύκολα και αφιλτράριστα, τουλάχιστον πολύ πιο έντονα από παλιά.

Η σύγχρονη ζωή δεν αφήνει περιθώρια για ομάδες-παρεες όπως το φόρουμ,που ακόμη και στην ηλεκτρονική μορφή είχε υπόσταση και ψυχή.

Παρά όλα αυτά γνωστικά υπερτερεί σαφώς έναντι του θεαθηναι του Facebook, γι'αυτό θα έχει και μέλλον

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...