Jump to content

Αναγνώριση μονομαχου


Merlin Betta

Recommended Posts

Καλημερα σε όλους!
Μήπως ξέρετε το φύλο και την ράτσα αυτού του μονομαχου; Νόμιζα ότι ήταν θηλυκό veiltail αλλά μου είπε στο πετ σοπ η υπάλληλος ότι είναι αρσενικό. Βέβαια η συγκεκριμένη υπαλληλος μου είχε πει τις προάλλες ότι τα σαλιγκάρια είναι μικρόβια, όποτε δεν ξέρω ... Υπάρχει περίπτωση να μην είναι θηλυκό και είναι ας πούμε αρσενικο plakat; Επίσης τον/την είδα να φτιάχνει "φωλια" από μπουρμπουλήθρες. Το κάνουν τα θηλυκά αυτο;

20220107_122626.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρσενικό plakat είναι 99,9%. Για να βεβαιωθείς όμως πρόσεξε τα πτερύγια που βρίσκονται κάτω από τα βράγχια, αν παρατηρήσεις μια λευκή κουκκίδα από πίσω τους σαν να προεξέχει κάπως, είναι θηλυκό, αν όχι αρσενικό. Είναι το σημείο από όπου βγαίνουν τα αυγά. 

Οι μόνοι τύποι ουράς που έχουν τα θηλυκά είναι μια μικρή έκδοση του halfmoon (ίσως σε κάποιες giant εκδόσεις να μοιάζει κάπως) και του αντίστοιχου crowntail. Veiltail προσωπικά δεν έχω ακούσει ούτε έχω δει. Όσον αφορά τη φωλιά τώρα, να βοηθήσει το αρσενικό να φτιάξει τη φωλιά ναι αλλά να είναι μόνη της και να ξεκινήσει φωλιά είναι απίστευτα σπάνιο έως απίθανο. 

 

 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

Έχει ανάμεσα στα πτερύγια κάτω απ τα βράχια κάτι σαν μπαλίτσα κοκκινη

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία, όσο καλύτερη μπορείς και η φωλιά που αναφέρεις είναι όντως φωλιά ή είναι απλά φυσαλίδες αέρα από την αναπνοή του ψαριού? Αν υπάρχει ακόμα βάλε και εδώ μια φωτογραφία.

Για να σε βοηθήσω το σημείο που λέω παραπάνω είναι έτσι:

main-qimg-5957e9bf8fd60c8faaa9d611fcd133a0.png.f4cd9a2f12cd372bc74945d4710416ec.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάθεται και ακίνητη για πολυ?

Στην πρώτη και την δεύτερη φωτο διακρίνεται αυτή η μπαλίτσα. Όμως είναι ακριβώς ανάμεσα στα πτερύγια 

Στην τελευταία είναι οι μπουρμπουληθρες

20220108_150100.jpg

20220108_150133.jpg

20220108_150050.jpg

20220108_150131.jpg

20220108_150217.jpg

20220108_150622.jpg

Έγινε επεξεργασία - Merlin Betta
Link to comment
Share on other sites

Αρσενικό!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Αρσενικό!

 

Αληθεια;; Το είχα για θηλυκό! Ξέρετε Μήπως τι ειναι αυτο το μπαλακι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Αληθεια;; Το είχα για θηλυκό! Ξέρετε Μήπως τι ειναι αυτο το μπαλακι;

 

Κοίτα ακόμη θέλει φαγητό και χρόνο για να το πούμε 100% αλλά από αυτά που βλέπω είναι αρσενικό...Το μπαλάκι που λές θέλει καλύτερες φωτό

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 26 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Το μπαλάκι που λές θέλει καλύτερες φωτό

Προσπαθω αλλα δεν καθεται, είναι και η ανάλυση χαλια...

Αλλά είναι ένα μπαλάκι περίπου 1-2  χιλιοστά διάμετρος, χρώμα κόκκινο, ακριβώς ανάμεσα στα πτερύγια κάτω απ τα βράγχια 

 

20220108_150622.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να βγάλω μια σχετικά καλη

20220108_164820.jpg

20220108_165248.jpg

Έγινε επεξεργασία - Merlin Betta
Link to comment
Share on other sites

 Δεν έχει το σημείο που έλεγα αλλά και τα πτερύγια είναι αρκετά μακριά για την ουρά που έχει και στις φωτογραφίες δείχνει και ανατομικά για αρσενικό. Πάντως φωλιά δεν έχει κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένα update... Τελικά μας βγήκε κοριτσάκι, έχει την  άσπρη τελεία. Δείτε διαφορά στο χρώμα όμως σε 2 εβδομάδες!!!!

20220122_151456.jpg

  • wow 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν τους προσφέρουμε το περιβάλλον που χρειάζεται, μπορεί να κάνει θαύματα στα χρώματα τους αλλά και στην συμπεριφορά τους γενικά! Να έχεις στο νου σου ότι πολλά είδη μέσα στην περίοδο της ζωής τους και ανάλογαμε την φάση που βρίσκονται αλλάζουν χρώμα! Ενδεικτικά δες μια φώτο μόλις είχα πάρει έναν μονομάχο και 1 μήνα μετά..

 

28721478_1906372342708356_1497550177_n.jpg

29390666_1926785560667034_1601175105_o.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Δείτε διαφορά στο χρώμα όμως σε 2 εβδομάδες!!!!

Συγγνώμη το ψάρι της φωτογραφίας είναι το κόκκινο? :jawdrop:

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Συγγνώμη το ψάρι της φωτογραφίας είναι το κόκκινο? :jawdrop:

Ναι! Είναι αυτό που είχα στείλει πριν 2 βδομάδες :D

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει και εγώ αλλαγές σε χρώμα και μάλιστα ένα θηλυκό που είχα παλαιότερα είχε αλλάξει χρώμα 3 φορές οπότε μην παραξενευτείς αν αλλάξει ξανά. Πάντως πραγματικά εκπληκτική η αλλαγή της. Να σου ζήσει!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε ολους

Είναι φυσιολογικό η φουσκωμενη κοιλίτσα στην μονομαχινα μου; Έχει φουσκώσει η κοιλιά της στα πλαϊνά πτερύγια,  κάτι που δεν είχα παρατηρήσει πριν... Αν δεν ειναι φυσιολογικο, τι ειναι; Τι πρέπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Καλημέρα σε ολους

Είναι φυσιολογικό η φουσκωμενη κοιλίτσα στην μονομαχινα μου; Έχει φουσκώσει η κοιλιά της στα πλαϊνά πτερύγια,  κάτι που δεν είχα παρατηρήσει πριν... Αν δεν ειναι φυσιολογικο, τι ειναι; Τι πρέπει να κανω;

Καλημέρα !

Κάνε ένα κόπο και βγάλε μια φωτογραφία από πάνω το ψάρι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

Καλημέρα !

Κάνε ένα κόπο και βγάλε μια φωτογραφία από πάνω το ψάρι 

Δεν είναι ευδιάκριτο, αλλά θα προσπαθήσω. Δεν νομίζω ότι φαίνεται στις φωτογραφίες, είναι μικρή η διαφορά με πριν. Το φούσκωμα είναι γύρω στο 1-1.5 mm. Από συμπεριφορά πάντως είναι μια χαρά, κολυμπάει και παιζει:D

20220212_103758.jpg

20220212_103751.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τότε μάλλον κάποια παράφαγε! :hehe:

Αφού είναι δραστήρια όλα καλά ! 

Πανέμορφη !

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Της εκανα νηστεία για μια μέρα αλλά τώρα έχει φουσκώσει ακόμα πιο πολύ!  Υπάρχει περίπτωση να είναι αυγα; Ανησυχώ...

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ, αν κάποιος έχει μια ιδέα τι ειναι, να βοηθήσει.... Έχει χειροτερέψει ☹

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...