Jump to content

Αρχάριος ποτέ να βάλω ψάρια


Recommended Posts

Γεια σας και χαίρομαι που μπήκα στην όμορφη ομάδα σας όντας νέος με το ζόμπι! Έστησα το δεύτερο ενυδρείο μου θέλοντας να βάλω τροπικά ψαράκια ενώ στην αρχή ξεκίνησα με χρυσόψαρα που δεν μου άρεσαν τόσο!εχω 40 λίτρα ενυδρείο με 2 φίλτρα ένα εσωτερικό ένα εξωτερικό της dophin έχω και 4 φυτά μέσα με λίπασμα σαν πρώτη στρώση και χαλαζίακη άμμο 

-έβαλα αντί χλώριο 

-έριξα βακτήρια και το έχω να δουλεύει εδώ και 2 μέρες ρίχνοντας και λίγη τροφή που και που 

-έχω θερμοστάτη με θερμοκρασία νερού 26 βαθμούς σταθερά 

-έχω λάμπα με φως λεντ δυνατό 

και τώρα πάμε στα τεστ έκανα μια μέτρηση μέχρι στιγμής και έχω καλο

ph 

0 χλώριο 

αρκετή σκληρότητα νερού 

0 νιτρικά 

0 νιτρώδη 

ποτέ θα έχεις στρώσει το ενυδρείο και τη ψάρια να πρότιμησω;

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται ένα διάστημα περίπου ενός μήνα ώστε να είναι ασφαλές να τοποθετήσεις κάποιο ζωντανό οργανισμό. Έχεις λοιπόν αρκετό καιρό να στήσεις το ενυδρείο σου σωστά, και να διαβάσεις κάποια πράγματα που θα σε βοηθήσουν.

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω άρθρο που σου δίνω σχετικά με το στρώσιμο του ενυδρείου και θα λυθούν πολλές απορίες σου και ότι χρειαστείς το συζητάμε.:)

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και καλός ήρθες στην παρέα μας. 

1) τα λίτρα σου είναι πάρα πολύ λίγα για χρυσόψαρα όπως και για άλλα ψάρια γνώμη μου είναι να κοιτάξεις για μονομάχο .

2) το ενυδρείο/φίλτρο στρώνει όταν μετράμε  NH3/NH4=0 NO2=0 NO3=12/15 pm. Αμμωνία, Νιτρωδη,Νιτρικα .

Για να γίνει όμως όλα αυτά ο (κύκλος του άζωτου) πού λέμε το στρώσιμο θα πρέπει να δημιουργήσεις ρύπους στο ενυδρείο σου. Ένας τρόπος είναι ρίχνουμε τροφή flake ψαριών και ταΐζουμε το ενυδρείο σαν να έχουμε ψαράκια μέσα ανά 2 με 3 μέρες. Αυτό το κάνουμε περίπου για 25-35 μέρες μέχρι να δεις ότι μετράς 0 Αμμωνία 0 Νιτρωδη 15 Νιτρικα. Τότε είσαι έτοιμος για να φιλοξενείσης το κατοικίδιο σου.

3) Αν μετράς με stick καλό είναι να πάρεις τεστ υγρής μορφής 

4)Αν έχεις στο φίλτρο σου άνθρακα βγάλτο και βάλε περισσότερο βιολογικό υλικό  ώστε να κάνεις την βιολογία σου πιο δυνατή. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλή χρονιά και καλός ήρθες στην παρέα μας. 

1) τα λίτρα σου είναι πάρα πολύ λίγα για χρυσόψαρα όπως και για άλλα ψάρια γνώμη μου είναι να κοιτάξεις για μονομάχο .

2) το ενυδρείο/φίλτρο στρώνει όταν μετράμε  NH3/NH4=0 NO2=0 NO3=12/15 pm. Αμμωνία, Νιτρωδη,Νιτρικα .

Για να γίνει όμως όλα αυτά ο (κύκλος του άζωτου) πού λέμε το στρώσιμο θα πρέπει να δημιουργήσεις ρύπους στο ενυδρείο σου. Ένας τρόπος είναι ρίχνουμε τροφή flake ψαριών και ταΐζουμε το ενυδρείο σαν να έχουμε ψαράκια μέσα ανά 2 με 3 μέρες. Αυτό το κάνουμε περίπου για 25-35 μέρες μέχρι να δεις ότι μετράς 0 Αμμωνία 0 Νιτρωδη 15 Νιτρικα. Τότε είσαι έτοιμος για να φιλοξενείσης το κατοικίδιο σου.

3) Αν μετράς με stick καλό είναι να πάρεις τεστ υγρής μορφής 

4)Αν έχεις στο φίλτρο σου άνθρακα βγάλτο και βάλε περισσότερο βιολογικό υλικό  ώστε να κάνεις την βιολογία σου πιο δυνατή. 

Καλή χρόνια! Ναι όντως είναι λίγα δυστυχώς αλλά για αρχή δεν ήθελα να ξεκινήσω με κάτι πολύ μεγάλο και όντως κατάλαβα ότι τα χρυσόψαρα θέλουν μεγάλα ενυδρεία!

1)μονομαχο μόνο έναν δηλαδή ;σε γκάπι χιφοφορους χήρες η νέον τετρά δεν μπορώ να πάω;

2)ναι αυτό που λες το κάνω με την τροφή απλά δεν ήξερα ποσό χρόνο χρειάζεται 

3)τα προτίμησα λόγω κόστους αλλά σίγουρα θα πάρω και υγρά τεστ 

4)στο μεγάλο το εξωτερικό ναι έχω το βιολογικό υλικό από που το αγοράζω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Χρειάζεται ένα διάστημα περίπου ενός μήνα ώστε να είναι ασφαλές να τοποθετήσεις κάποιο ζωντανό οργανισμό. Έχεις λοιπόν αρκετό καιρό να στήσεις το ενυδρείο σου σωστά, και να διαβάσεις κάποια πράγματα που θα σε βοηθήσουν.

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω άρθρο που σου δίνω σχετικά με το στρώσιμο του ενυδρείου και θα λυθούν πολλές απορίες σου και ότι χρειαστείς το συζητάμε.:)

 

Πολύ ωραιο άρθρο και έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα η απορία μου είναι ότι στο pet shop μου πρότειναν να πάρω βιολογικό υλικό σε υγρή μορφή και να το ρίξω και ότι μετά από κάποιες μέρες  θα μπορώ να τα βάλω αυτό ισχύει η όπως και να έχει πρέπει να περάσουν αυτές οι μέρες και στις μετρήσεις να δω τις τιμές που αναφέρθηκαν για την εισαγωγή των ψαριών 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας .

θα ξεκινήσω απαντώντας  στην ερώτηση του τίτλου λέγοντας σου ότι ψάρια βάζουμε όταν πλέον το ενυδρείο μας έχει συμπληρώσει τον κύκλο του αζώτου ή όπως λέμε στην δικιά μας αργκό όταν έχει στρώσει. 

Στο λινκ που σου έδωσε ο Σωτήρης περιγράφεται ακριβώς το πως εκεί που λέει στρώσιμο με ειδικά σκευάσματα . (απλά τάιζε τα βακτήρια με τροφή και όχι με εισαγωγή ψαριού) 

Τώρα θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις από εσένα.

1 ποια ακριβώς είναι τα φίλτρα σου ;

2 Όταν λες απο Ph είσαι εντάξει τι εννοείς ; (πόσο είναι το ph ; )

3  Μπορείς να μας δώσεις τις διαστάσεις του ενυδρείου ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας .

θα ξεκινήσω απαντώντας  στην ερώτηση του τίτλου λέγοντας σου ότι ψάρια βάζουμε όταν πλέον το ενυδρείο μας έχει συμπληρώσει τον κύκλο του αζώτου ή όπως λέμε στην δικιά μας αργκό όταν έχει στρώσει. 

Στο λινκ που σου έδωσε ο Σωτήρης περιγράφεται ακριβώς το πως εκεί που λέει στρώσιμο με ειδικά σκευάσματα . (απλά τάιζε τα βακτήρια με τροφή και όχι με εισαγωγή ψαριού) 

Τώρα θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις από εσένα.

1 ποια ακριβώς είναι τα φίλτρα σου ;

2 Όταν λες απο Ph είσαι εντάξει τι εννοείς ; (πόσο είναι το ph ; )

3  Μπορείς να μας δώσεις τις διαστάσεις του ενυδρείου ;

 

 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση απόκριση! Είναι μικρό δυστυχώς αλλά δεν ήθελα να ξεκινήσω με μεγάλο στην αρχή,40 λίτρα είναι 51x25x32cm 

-έχω 2 φίλτρα ένα μικρό εσωτερικό μαζί με το ενυδρείο το οποίο είναι 230l/h και ένα εξωτερικό της dophin 430l/h 

-Μέτρηση κάνω με stick για αρχή και δείχνει ότι έχω ph 7.2 περίπου 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας .

θα ξεκινήσω απαντώντας  στην ερώτηση του τίτλου λέγοντας σου ότι ψάρια βάζουμε όταν πλέον το ενυδρείο μας έχει συμπληρώσει τον κύκλο του αζώτου ή όπως λέμε στην δικιά μας αργκό όταν έχει στρώσει. 

Στο λινκ που σου έδωσε ο Σωτήρης περιγράφεται ακριβώς το πως εκεί που λέει στρώσιμο με ειδικά σκευάσματα . (απλά τάιζε τα βακτήρια με τροφή και όχι με εισαγωγή ψαριού) 

Τώρα θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις από εσένα.

1 ποια ακριβώς είναι τα φίλτρα σου ;

2 Όταν λες απο Ph είσαι εντάξει τι εννοείς ; (πόσο είναι το ph ; )

3  Μπορείς να μας δώσεις τις διαστάσεις του ενυδρείου ;

 

 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας .

θα ξεκινήσω απαντώντας  στην ερώτηση του τίτλου λέγοντας σου ότι ψάρια βάζουμε όταν πλέον το ενυδρείο μας έχει συμπληρώσει τον κύκλο του αζώτου ή όπως λέμε στην δικιά μας αργκό όταν έχει στρώσει. 

Στο λινκ που σου έδωσε ο Σωτήρης περιγράφεται ακριβώς το πως εκεί που λέει στρώσιμο με ειδικά σκευάσματα . (απλά τάιζε τα βακτήρια με τροφή και όχι με εισαγωγή ψαριού) 

Τώρα θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις από εσένα.

1 ποια ακριβώς είναι τα φίλτρα σου ;

2 Όταν λες απο Ph είσαι εντάξει τι εννοείς ; (πόσο είναι το ph ; )

3  Μπορείς να μας δώσεις τις διαστάσεις του ενυδρείου ;

 

 

Και ερωτώ εγώ και κάτι άλλο αφού πήρα ειδικό σκεύασμα για το στρώσιμο του ενυδρείο ώστε να μπουν έτοιμα τα βακτήρια που θα κάνουν τον κύκλο του αζώτου γιατί να περιμένω ένα μήνα; Λογικά μόλις δω 0 αμμωνία 0 no2 και κάπου 15 no3 μπορώ να βάλω ψάρια 

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος jimakos trelaras έγραψε:

 

 

Και ερωτώ εγώ και κάτι άλλο αφού πήρα ειδικό σκεύασμα για το στρώσιμο του ενυδρείο ώστε να μπουν έτοιμα τα βακτήρια που θα κάνουν τον κύκλο του αζώτου γιατί να περιμένω ένα μήνα; Λογικά μόλις δω 0 αμμωνία 0 no2 και κάπου 15 no3 μπορώ να βάλω ψάρια 

"Γιατί"για να αποικίσουν τα καλά βακτήρια στο φίλτρο και στο ενυδρείο γενικά σε όλο το οικοσύστημα θέλει το χρόνο του. Σκέψου ότι εδώ η συχομπηστες στον 1 χρόνο το ενυδρείο το λένε ώριμο. Τα βακτήρια απλά είναι μία βοήθεια στην επιτάχυνση στο να δημιουργήσουμε βακτήρια όσο πιο πολλά και γρήγορα μπορούμε χωρίς αυτό να σημαίνει ότι σε 10 μέρες πχ ότι το ενυδρείο μας είναι έτοιμο. Αν δεν κάνεις σωστά την διαδικασία αυτή θα έχεις προβλήματα 1000% όλα ξεκινούν από εκεί. Στο χόμπι μας θέλει υπομονή κάτι πού θα το ακούς συνέχεια σε όλη αυτή την διαδικασία 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

"Γιατί"για να αποικίσουν τα καλά βακτήρια στο φίλτρο και στο ενυδρείο γενικά σε όλο το οικοσύστημα θέλει το χρόνο του. Σκέψου ότι εδώ η συχομπηστες στον 1 χρόνο το ενυδρείο το λένε ώριμο. Τα βακτήρια απλά είναι μία βοήθεια στην επιτάχυνση στο να δημιουργήσουμε βακτήρια όσο πιο πολλά και γρήγορα μπορούμε χωρίς αυτό να σημαίνει ότι σε 10 μέρες πχ ότι το ενυδρείο μας είναι έτοιμο. Αν δεν κάνεις σωστά την διαδικασία αυτή θα έχεις προβλήματα 1000% όλα ξεκινούν από εκεί. Στο χόμπι μας θέλει υπομονή κάτι πού θα το ακούς συνέχεια σε όλη αυτή την διαδικασία 

Έγινε σε ευχαριστώ πολύ άρα εγώ περνώ σαν αρχή της μετρήσεις και μόλις είναι σωστές τότε θα βάλω τα ψάρια 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος jimakos trelaras έγραψε:

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση απόκριση! Είναι μικρό δυστυχώς αλλά δεν ήθελα να ξεκινήσω με μεγάλο στην αρχή,40 λίτρα είναι 51x25x32cm 

-έχω 2 φίλτρα ένα μικρό εσωτερικό μαζί με το ενυδρείο το οποίο είναι 230l/h και ένα εξωτερικό της dophin 430l/h 

-Μέτρηση κάνω με stick για αρχή και δείχνει ότι έχω ph 7.2 περίπου 

 

Ωραία . Για αρχή βγάλε το εσωτερικό φίλτρο γιατί με το εξωτερικό είσαι υπέρ καλυπτόμενος .  Τώρα επειδή τα λίτρα είναι λίγα άλλα το μήκος υποφερτό μπορείς να πας σε αυτές τις λύσεις ψαριών : 

Ή ακόμα και κάποια από τα https://www.aquazone.gr/forums/forum/339-killifish/

Επειδή στρώνεις με σκευάσματά το στρώσιμο θα γίνει ποιο γρήγορα από τον μήνα . Θα σου συνιστούσα να αγοράσεις υγρά τεστ τουλάχιστον τα 3 πρώτα ( ΝΗ3-ΝΗ4 , ΝΟ2 , ΝΟ3) γιατί στα μικρά ενυδρεία η ποιότητα του νερού μεταβάλλεται σχετικά εύκολα .

Ό,τι άλλο χρειαστείς στην διάθεση σου .

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος jimakos trelaras έγραψε:

Πολύ ωραιο άρθρο και έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα η απορία μου είναι ότι στο pet shop μου πρότειναν να πάρω βιολογικό υλικό σε υγρή μορφή και να το ρίξω και ότι μετά από κάποιες μέρες  θα μπορώ να τα βάλω αυτό ισχύει η όπως και να έχει πρέπει να περάσουν αυτές οι μέρες και στις μετρήσεις να δω τις τιμές που αναφέρθηκαν για την εισαγωγή των ψαριών 

Δεν υπαρχει βιολογικο υλικο σε υγρη μορφη. Τα παιδια απο πετ σου εδωσαν βακτηρια για ενυδρειο. Πως λεγεται το σκευασμα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Ωραία . Για αρχή βγάλε το εσωτερικό φίλτρο γιατί με το εξωτερικό είσαι υπέρ καλυπτόμενος .  Τώρα επειδή τα λίτρα είναι λίγα άλλα το μήκος υποφερτό μπορείς να πας σε αυτές τις λύσεις ψαριών : 

Ή ακόμα και κάποια από τα https://www.aquazone.gr/forums/forum/339-killifish/

Επειδή στρώνεις με σκευάσματά το στρώσιμο θα γίνει ποιο γρήγορα από τον μήνα . Θα σου συνιστούσα να αγοράσεις υγρά τεστ τουλάχιστον τα 3 πρώτα ( ΝΗ3-ΝΗ4 , ΝΟ2 , ΝΟ3) γιατί στα μικρά ενυδρεία η ποιότητα του νερού μεταβάλλεται σχετικά εύκολα .

Ό,τι άλλο χρειαστείς στην διάθεση σου .

 

Σε ευχαριστώ πολύ και πραγματικά θα μου άρεσε να μιλούσαμε και τηλεφωνικά καθώς οι απορίες μου είναι πολλες παρόλα αύτα προσπαθω να το κάνω σωστα και χαίρομαι να μαθαίνω για το χόμπι θα αγοράσω και τεστ υγρά σίγουρα τώρα ψάρια λέω για μονομαχο αλλα

θα δείξει ένα ακόμη φύτεψα το ενυδρείο αλλά βλέπω στα φυτά φυλλαράκια ταλαιπωρημένα θα στρώσουν θέλουν και κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν υπαρχει βιολογικο υλικο σε υγρη μορφη. Τα παιδια απο πετ σου εδωσαν βακτηρια για ενυδρειο. Πως λεγεται το σκευασμα;

Sera bio nitrivec 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος jimakos trelaras έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ και πραγματικά θα μου άρεσε να μιλούσαμε και τηλεφωνικά καθώς οι απορίες μου είναι πολλες παρόλα αύτα προσπαθω να το κάνω σωστα και χαίρομαι να μαθαίνω για το χόμπι θα αγοράσω και τεστ υγρά σίγουρα τώρα ψάρια λέω για μονομαχο αλλα

θα δείξει ένα ακόμη φύτεψα το ενυδρείο αλλά βλέπω στα φυτά φυλλαράκια ταλαιπωρημένα θα στρώσουν θέλουν και κάτι άλλο;

 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος jimakos trelaras έγραψε:

Sera bio nitrivec 

image.jpg

Θα κουφαθουμε τελικά ?? παιδιά τι είναι αυτό? Πέρα από βακτήρια. 

Γιατί το λένε έτσι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Θα κουφαθουμε τελικά ?? παιδιά τι είναι αυτό? Πέρα από βακτήρια. 

Γιατί το λένε έτσι?

Δεν ξέρω το pet shop γιαυτο το λόγο μου το έδωσε τώρα αν κάνω καλά που το έβαλα δεν ξέρω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος jimakos trelaras έγραψε:

Δεν ξέρω το pet shop γιαυτο το λόγο μου το έδωσε τώρα αν κάνω καλά που το έβαλα δεν ξέρω 

Βακτηρια ειναι για ενυδρειο. Να τα βαλεις , όπως γραφει στις οδηγιες και θα ριξεις τροφη μεσα (flakes για ψαρια), μια μικρη πρεζα μερα παρα μερα και να μετρας αμμωνια καθε 2-3 μερες. Οταν το τεστακι θα δειξει 1-2ppm αμμωνιας, σταματάς να ριχνεις την τροφη και περιμενεις να μηδενίσει η αμμωνια.

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος jimakos trelaras έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ και πραγματικά θα μου άρεσε να μιλούσαμε και τηλεφωνικά καθώς οι απορίες μου είναι πολλες παρόλα αύτα προσπαθω να το κάνω σωστα και χαίρομαι να μαθαίνω για το χόμπι θα αγοράσω και τεστ υγρά σίγουρα τώρα ψάρια λέω για μονομαχο αλλα

θα δείξει ένα ακόμη φύτεψα το ενυδρείο αλλά βλέπω στα φυτά φυλλαράκια ταλαιπωρημένα θα στρώσουν θέλουν και κάτι άλλο;

Δεν έχω κάποιο θέμα να συνομιλήσουμε και τηλεφωνικά αλλά προτιμώ μέσω του forum επειδή έτσι συμμετέχουν και κάποιοι ποιο ειδικοί από εμένα ειδικά στα φυτεμένα ενυδρεία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...