Jump to content

θα ήθελα τα φωτα σας για τα φωτα μου..


manousos21

Recommended Posts

Καλή χρονιά σε ολους σας!!!

Εχω ενα ενυδρείο γύρω στα 100 λίτρα καθαρά διατάσεων 80*35*40.

 

Για υπόστρωμα εχω βάλει το Flourite της seachem περίπου 7,5 εκατοστά πάχος.

 

Για φιλτρανση εχω το fluval 207.

Τώρα οσον αφορά τον φωτισμο , ειχα δυο τ8 λαμπες  φθοριου 60 εκατοστων τις οποιες αντικατεστησα μετα απο επεξεργασια στο καπακι του ενυδρειου με 2 τ8 led του εμποριου  ιδιων διαστασεων 9W 850LM 6000K σε  ψυχρό λευκό φως.

 

Ειναι αρκετος ο φωτισμος αυτος για ευκολα θεωρητικά φυτα χαμηλων απαιτήσεων, τυπου hygrophila polysperma, Cryptocoryne, Limnophila Sessiliflora ,ανουμπιες ,java fern;;;ποσες ωρες να τις εχω ανοιχτες(με χρονοδιακοπτη).

 

Για λίπανση εχω το flourich exel και ενα γενικο λιπασμα με αντλια της τροπικα.   Ποσα ml και καθε ποτε θα ηταν αρκετο για τα φυτα αυτα; 

Ως άπειρος χομπιστας εχω κανει πολλα λαθη  πανω στο ενυδρειο στο παρελθον γιαυτο θα ηθελα τα φωτα σας ετσι ωστε να μπορεσω να πετυχω οσο ειναι δυνατων την καλυτερη ισοροπια και να αποφύγω φυτα που σαπίζουν αλγη και αλλα πολλα.. Σας ευχαριστω  πολυ εκ των προτερων..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Μανούσο!Λάτρεψα τον τίτλο!?

 

Προσωπικά θα προτείνω να βάλεις άλλη μία λάμπα άν σε παίρνει στο καπάκι και αυτήν την φορά να είναι ενυδρειακή σε άλλα Κέλβιν.Επίσης να επενδύσεις σε ένα μικρό σύστημα Co2 μοας και το excell και τα υπόλοιπα τους είδους είναι υποκατάστατα.

Όσο αφορά τα λιπάσματα, γνώμη μου είναι αφού ξεκίνησες με τρόπικα ακολούθησε για αρχή το πρόγραμμα λίπανσης που προτείνει.

Θα σου απαντήσουν και ποιό έμπειροι στο φυτεμένο οπότε διάβασε και πάρε προσεκτικά την απόφαση για το τί θα ακολουθήσεις, και όχι βιαστικές κινήσεις και δραστικές αλλαγές που μπορεί να φέρουν ανισορροπία στο σύστημα σου! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος manousos21 έγραψε:

Ειναι αρκετος ο φωτισμος αυτος για ευκολα θεωρητικά φυτα χαμηλων απαιτήσεων, τυπου hygrophila polysperma, Cryptocoryne, Limnophila Sessiliflora ,ανουμπιες ,java fern;;;ποσες ωρες να τις εχω ανοιχτες(με χρονοδιακοπτη).

Μια χαρα, φτανει. Ξεκινας απο 6 ωρες και προοδευτικα πας σε 8-9.

Πες αν εχεις ψαρια μεσα και μετρησεις νερου. Απ αυτο εξαρταται και η λιπανση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλησπερα Μανούσο!Λάτρεψα τον τίτλο!?

 

Προσωπικά θα προτείνω να βάλεις άλλη μία λάμπα άν σε παίρνει στο καπάκι και αυτήν την φορά να είναι ενυδρειακή σε άλλα Κέλβιν.Επίσης να επενδύσεις σε ένα μικρό σύστημα Co2 μοας και το excell και τα υπόλοιπα τους είδους είναι υποκατάστατα.

Όσο αφορά τα λιπάσματα, γνώμη μου είναι αφού ξεκίνησες με τρόπικα ακολούθησε για αρχή το πρόγραμμα λίπανσης που προτείνει.

Θα σου απαντήσουν και ποιό έμπειροι στο φυτεμένο οπότε διάβασε και πάρε προσεκτικά την απόφαση για το τί θα ακολουθήσεις, και όχι βιαστικές κινήσεις και δραστικές αλλαγές που μπορεί να φέρουν ανισορροπία στο σύστημα σου! 

Σε ευχαριστώ Δημήτρη για τις απαντήσεις σου. είναι λίγο δύσκολο να μπει μια τρίτη λαμπα αλλά το οτι θα ήθελα κάποια στιγμή να βαλω ενα σύστημα co2 ειναι γεγονος.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μια χαρα, φτανει. Ξεκινας απο 6 ωρες και προοδευτικα πας σε 8-9.

Πες αν εχεις ψαρια μεσα και μετρησεις νερου. Απ αυτο εξαρταται και η λιπανση.

απο ψαρια  εχω 3 πλατυ 10 αρσενικα γκαπυ 2 κοριντορας αλμπινο 2 κουλι λοατς 2 ανκιστρους 2 yoyo λοατς

μετρησεις εκανα με τα υγρα τεστ της api το ph ειναι8,2(εκανα μετρηση και στο νερο της βρυσης κει το ph ειναι στα 6,4)αμμωνια και νιτρικα ειναι στα 0 ppm τα νιτρωδη ειναι γύρω στα 80ppm ισως και παραπανω

 

για το ph διαβασα οτι αν χρειαστει πεφτει με τυρφη ..

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μπέρδεψες τα νιτρώδη με τα νιτρικά:).

Τα νιτρικά λοιπόν, είναι αρκετά ψηλά. Και χρειάζονται τακτικοτερες αλλαγές νερού για να πέσουν. 

Κάνε και μια μέτρηση στο νερό της βρύσης για νιτρικά. 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το ph της βρύσης σου. Πολύ χαμηλό για τα ελληνικά δεδομένα. Είσαι σίγουρος ότι μετράς σωστά?

 

Α! Βάλε και καμία φωτο από το ενυδρείο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Προφανώς μπέρδεψες τα νιτρώδη με τα νιτρικά:).

Τα νιτρικά λοιπόν, είναι αρκετά ψηλά. Και χρειάζονται τακτικοτερες αλλαγές νερού για να πέσουν. 

Κάνε και μια μέτρηση στο νερό της βρύσης για νιτρικά. 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το ph της βρύσης σου. Πολύ χαμηλό για τα ελληνικά δεδομένα. Είσαι σίγουρος ότι μετράς σωστά?

 

Α! Βάλε και καμία φωτο από το ενυδρείο....

Ζω εκτός πολης  και το νερο της βρύσης ειναι ποτιστικο πιθανον απο γεώτρηση γιαυτο ισως εχει αυτες τις τιμες.. ξανα εκανα το τεστ στο ph της βρυσης και τα νιτρικα θα σου στειλω φωτο..

IMG_20220109_222727.jpg

Link to comment
Share on other sites

γενικά το pH το βλέπω απο την φωτογραφία μεταξύ 6,8-7,2 (εσύ μπορεί να το βλέπεις ποιο ξεκάθαρα), το ΝΟ3 για φυτά είναι λίγο χαμηλό αλλά μην σε απασχολεί αυτό αφού τα φυτά σου πάνε καλά και δεν έχεις αλγες αστω έτσι, αν δεις ότι πάνε να κιτρινίσουν (δεν θα περιμένεις να γίνουν κεχριμπάρι) τότε μόνο θα ανεβάσεις το ΝΟ3. Αλλά για σιγουριά ξανά ρωτάς γιατί μπορεί να έχουν άλλου είδους πρόβλημα .

 

ΥΓ βγάλε τα υπόλοιπα φυτά απο το γλαστράκι βάλε μέσα κάποιο ξύλο ή πέτρα και αυτά που πρέπει να ''δεθούν'' σε ξύλο ή στην πέτρα πρέπει να τα δέσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

γενικά το pH το βλέπω απο την φωτογραφία μεταξύ 6,8-7,2 (εσύ μπορεί να το βλέπεις ποιο ξεκάθαρα), το ΝΟ3 για φυτά είναι λίγο χαμηλό αλλά μην σε απασχολεί αυτό αφού τα φυτά σου πάνε καλά και δεν έχεις αλγες αστω έτσι, αν δεις ότι πάνε να κιτρινίσουν (δεν θα περιμένεις να γίνουν κεχριμπάρι) τότε μόνο θα ανεβάσεις το ΝΟ3. Αλλά για σιγουριά ξανά ρωτάς γιατί μπορεί να έχουν άλλου είδους πρόβλημα .

 

ΥΓ βγάλε τα υπόλοιπα φυτά απο το γλαστράκι βάλε μέσα κάποιο ξύλο ή πέτρα και αυτά που πρέπει να ''δεθούν'' σε ξύλο ή στην πέτρα πρέπει να τα δέσεις.

Και οι δυο φωτο που ανέβασα ειναι μετρήσεις απο το νερο  της βρύσης . εχετε δικιο το ph ειναι παραπανω απο το 6,4 που ειχα γραψει , γυρω στο 6,8 πρεπει να ειναι(της βρυσης).

Τα νιτρικα του ενυδρείου ειναι πολλά αλλά με αλλαγές νερου πιστευτώ θα πείσουν .

Περιμείνω κατι ξυλα που εχω παραγγείλει και θα φυγουν τα φυτά απο τα γλαστρακια .

Link to comment
Share on other sites

ok εγώ νόμιζα ότι η μετρήσεις που μας έδειξες είναι απο το ενυδρείο σου και όχι απο την βρύση. Στο ενυδρείο τι τιμές έχεις τώρα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

ok εγώ νόμιζα ότι η μετρήσεις που μας έδειξες είναι απο το ενυδρείο σου και όχι απο την βρύση. Στο ενυδρείο τι τιμές έχεις τώρα;

Το ph ειναι 8.2

nitrite ειναι 0

αμμωνία 0

nitrates είναι στα 80ppm 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος manousos21 έγραψε:

Το ph ειναι 8.2

nitrite ειναι 0

αμμωνία 0

nitrates είναι στα 80ppm 

Νιτρικά ΝΟ3 είναι στις μετρήσεις 80?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Νιτρικά ΝΟ3 είναι στις μετρήσεις 80?

Ναι δυστυχώς έκανα μια μεγαλη αλλαγή νερού πριν κατι μέρες αλλα δεν ειδα μεγάλη διαφορά στις μετρήσεις.. 

Αυτο που πρέπει να γίνει τώρα είναι ένας καθαρισμός στο φίλτρο(με προσοχη βέβαια) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος manousos21 έγραψε:

Περιμείνω κατι ξυλα που εχω παραγγείλει και θα φυγουν τα φυτά απο τα γλαστρακια .

δεν βαζουμε ποτέ φυτα σε γλαστρακια, γιατι το βαμβακι ειναι ποτισμένο φουλ με λιπασματα. Βγαλε το γλαστρακι απο το ενυδρειο χτες!

Με αλλαγες νερου μερα παρα μερα 30% σε 10 ημερες θα εισαι μια χαρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

δεν βαζουμε ποτέ φυτα σε γλαστρακια, γιατι το βαμβακι ειναι ποτισμένο φουλ με λιπασματα. Βγαλε το γλαστρακι απο το ενυδρειο χτες!

Με αλλαγες νερου μερα παρα μερα 30% σε 10 ημερες θα εισαι μια χαρα.

Θα τα βγάλω άμεσα σε ευχαριστώ!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 10/1/2022 at 7:44 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

δεν βαζουμε ποτέ φυτα σε γλαστρακια, γιατι το βαμβακι ειναι ποτισμένο φουλ με λιπασματα. Βγαλε το γλαστρακι απο το ενυδρειο χτες!

Με αλλαγες νερου μερα παρα μερα 30% σε 10 ημερες θα εισαι μια χαρα.

Μετά απο τη συμβουλή σου(επεσε  πολυ σκουπα) επεσαν κατα πολυ τα Νιτρικά.. Ελπίζω να έπεσε και οτιδήποτε ειναι αυτό που "ταΐζει"(πχ φωσφορικά) αυτη την άλγη που υπάρχει σε ορισμένα φυτά.. 

16437957183208274255366181253961.jpg

1643795852055214656255956536926.jpg

1643796071899984496968127578518.jpg

16437961126805735630509792380035.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η εικονα του ενυδρείου τώρα. Τα περισοτερα φυτά μπήκαν εχθές. 

16437962163163925800690753220395.jpg

16437962502525124672925698541320.jpg

16437962729941044400151159915583.jpg

16437962897949070649678668384573.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι καλυμμένος με την χρήση αυτών των προϊόντων;; δεν εχω co2 και ο φωτισμός μου ειναι2 τ8 led του εμποριου 60 εκατοστά 9W 850LM 6000K σε ψυχρό λευκό φως.μηπως θα έπρεπε να βρω μια πιο δυνατή λάμπα για τα πίσω φυτά; Οι ταμπλέτες ειναι 24 να τις βαλω όλες; (110 λ ειναι το ενυδρείο) 

 

 

 

 

16437965213198001185809890045929.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει; 

Νομίζω ότι έκανες το καλύτερο βάζοντας παραπάνω φυτά. Εύκολα είναι και δεν χρειάζονται έξτρα απαιτήσεις από την άποψη του φωτισμού. Καλύτερα να το αφήσεις να τρέξει τώρα χωρίς να προσθαφαιρεσεις ψάρια η φυτά χωρίς λιπάσματα για την ώρα και να δεις πως θα πάει. Βρες μια ρουτίνα έτσι ώστε να μην ξεπερνουν τα 10 τα νιτρικά και δες πως θα πάνε τα φυτά. Αν αναπτύσσονται στην πλειοψηφία τους χωρίς να υπάρχει άλγη άσε τα άλλα που δεν "πάνε" και θα έχεις ένα ισορροπημένο σύστημα χωρίς να κυνδυνευεις να "ταΐζεις" την άλγη. Εγώ έτσι θα το έκανα. 

Όμορφο το ενυδρείο σου. Να το χαίρεσαι 

Έγινε επεξεργασία - Vou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Πόσο καιρό τρέχει; 

Νομίζω ότι έκανες το καλύτερο βάζοντας παραπάνω φυτά. Εύκολα είναι και δεν χρειάζονται έξτρα απαιτήσεις από την άποψη του φωτισμού. Καλύτερα να το αφήσεις να τρέξει τώρα χωρίς να προσθαφαιρεσεις ψάρια η φυτά χωρίς λιπάσματα για την ώρα και να δεις πως θα πάει. Βρες μια ρουτίνα έτσι ώστε να μην ξεπερνουν τα 10 τα νιτρικά και δες πως θα πάνε τα φυτά. Αν αναπτύσσονται στην πλειοψηφία τους χωρίς να υπάρχει άλγη άσε τα άλλα που δεν "πάνε" και θα έχεις ένα ισορροπημένο σύστημα χωρίς να κυνδυνευεις να "ταΐζεις" την άλγη. Εγώ έτσι θα το έκανα. 

Όμορφο το ενυδρείο σου. Να το χαίρεσαι 

Πανω απο 15 μήνες απλα ειχα κάποια περίοδο πολλές αποτύχιες ειδικά την καλοκαιρινή περίοδο αλλα τότε έφταιγε η υπερβολική ζέστη 

Link to comment
Share on other sites

όπως λεει ο Ακης πιο πανω. Καλυτερα πρωτα να βρεις τον ρυθμο σου με τα λιπασματα και μετα βλεπουμε.

Όταν αυξανουμε τον φωτισμο, πρεπει να αυξανουμε και λιπανση. Υπερβολικο φως χωρις CO2 = αλγη.

Προσωπικα θα αλλαζα μια λαμπα για την μια με πιο ζεστο φως. Με 4000 με 4500Κελβιν.

Οσο πιο πολλα φυτα θα εχεις, τοσο λιγοτερη αλγη θα υπαρχει.

Και σκεψου να βαλεις γαριδες, και neocaridina kai amano βοηθουν παρα πολυ με αλγη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 9/1/2022 at 2:28 ΜΜ, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

επίσης να επενδύσεις σε ένα μικρό σύστημα Co2 

Είμαι σε σκέψεις για να βάλω co2 στο ενυδρείο μου. Έχω διαβάσει διαφορά για μετατροπές co2 πυροσβεστηρων.. Αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κανείς; 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος manousos21 έγραψε:

Είμαι σε σκέψεις για να βάλω co2 στο ενυδρείο μου. Έχω διαβάσει διαφορά για μετατροπές co2 πυροσβεστηρων.. Αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κανείς; 

Αν θελεις να κρατησεις καποια δυσκολα φυτα, το CO2 ειναι μονοδρομος.

μπουκαλα απο πυροσβεστηρα βγαινει σχεδον ιδια τιμη με την "τροποποιημενη". Παιζει πανω-κατω 10-20€.

Παρε ετοιμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...