Jump to content

Το χρυσόψαρο μου έβγαλε μαύρα σημάδια.


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω ένα χρυσόψαρο (τον Μπάμπη) 3μιση χρονιά περίπου. Τα τελευταία 3 χρόνια είναι σε ενυδρείο 15 λίτρων με φίλτρο. Τον είχα αφήσει στη μαμά μου να τον προσέχει για ένα διάστημα 2 μηνών. Όταν βρεθήκαμε ξανά είχε φουσκώσει σε βράγχια και είχε βγάλει κάτι άσπρα σπυριά (λες και έβγαιναν μέσα από τα λέπια). Διάβασα τότε ότι θέλει καθημερινές αλλαγές νερού περίπου ένα ποτήρι. Έτσι και έγινε. Τώρα έχει βγάλει μαύρα σημάδια άλλα μεγάλα, άλλα πιο μικρά σε διάφορα σημεία του σώματός του. Έχω επισυνάψει και φωτογραφίες. Τι έχει ο καημένος? Τι να κάνω για να τον σώσω?  

received_1573693136326336.jpeg

received_2531229547013263.jpeg

received_518549346324667.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Aggeliki_V έγραψε:

Καλησπέρα.

Έχω ένα χρυσόψαρο (τον Μπάμπη) 3μιση χρονιά περίπου. Τα τελευταία 3 χρόνια είναι σε ενυδρείο 15 λίτρων με φίλτρο. Τον είχα αφήσει στη μαμά μου να τον προσέχει για ένα διάστημα 2 μηνών. Όταν βρεθήκαμε ξανά είχε φουσκώσει σε βράγχια και είχε βγάλει κάτι άσπρα σπυριά (λες και έβγαιναν μέσα από τα λέπια). Διάβασα τότε ότι θέλει καθημερινές αλλαγές νερού περίπου ένα ποτήρι. Έτσι και έγινε. Τώρα έχει βγάλει μαύρα σημάδια άλλα μεγάλα, άλλα πιο μικρά σε διάφορα σημεία του σώματός του. Έχω επισυνάψει και φωτογραφίες. Τι έχει ο καημένος? Τι να κάνω για να τον σώσω?  

received_1573693136326336.jpeg

received_2531229547013263.jpeg

received_518549346324667.jpeg

Καλησπέρα Αγγελική!

Μέχρι να το δει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα για το θέμα και να απαντήσει αν μπορείς κάνε copy paste την παρακάτω φόρμα και συμπλήρωσε τη. Αν μπορείς ανέφερε με λεπτομέρειες τι φίλτρο έχεις, τι υλικά έχει μέσα, πως το καθαρίζεις, καθε ποτε/πως κάνεις αλλαγές νερού, πως προετοιμάζεις το νερό για την αλλαγή (αν ρίχνεις κάποιο αντιχλωριο), τι θερμοκρασία έχει το ενυδρείο κλπ. 

Επίσης, για να μην χάνεις χρόνο ρίξε μια ματιά στα παρακάτω άρθρα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Aggeliki_V έγραψε:

Καλησπέρα.

Έχω ένα χρυσόψαρο (τον Μπάμπη) 3μιση χρονιά περίπου. Τα τελευταία 3 χρόνια είναι σε ενυδρείο 15 λίτρων με φίλτρο. Τον είχα αφήσει στη μαμά μου να τον προσέχει για ένα διάστημα 2 μηνών. Όταν βρεθήκαμε ξανά είχε φουσκώσει σε βράγχια και είχε βγάλει κάτι άσπρα σπυριά (λες και έβγαιναν μέσα από τα λέπια). Διάβασα τότε ότι θέλει καθημερινές αλλαγές νερού περίπου ένα ποτήρι. Έτσι και έγινε. Τώρα έχει βγάλει μαύρα σημάδια άλλα μεγάλα, άλλα πιο μικρά σε διάφορα σημεία του σώματός του. Έχω επισυνάψει και φωτογραφίες. Τι έχει ο καημένος? Τι να κάνω για να τον σώσω?  

received_1573693136326336.jpeg

received_2531229547013263.jpeg

received_518549346324667.jpeg

Καλησπέρα. Το ψάρι καίγεται από την αμμωνία. Θα χρειαστεί να κάνεις καθημερινές αλλαγές νερού του επιπέδου 30-40 τις εκατό του νερού σου για τουλάχιστον δέκα μέρες. Το ψάρι σου βρίσκεται σε πολύ μικρό ενυδρείο. Είναι της κατηγορίας common και σε τελικό μέγεθος χρειάζεται ενυδρείο 1.2 μέτρα μήκος και άνω των 60-70 λίτρων. Δια βάσει και αυτά και θα καταλάβεις τα λάθη που έχουν γίνει

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...