Jump to content

Ph 6.2- 6.4?


Recommended Posts

Καλημέρα

Για κάποιον λόγο το πεχα στο ενυδρειο μου είναι πολύ χαμηλό ενώ της βρύσης είναι 7. Για ποιον λόγο γίνεται αυτο; Πώς μπορώ να το αυξησω;

Link to comment
Share on other sites

Σαλιγκαρακια η co2 δεν έχει, έχει φυσικό ξύλο, θερμοκρασία σταθερή στους 26

Είναι 30λιτρα με μονομάχο μονο

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Εννοείται ότι περιμένω και εγώ απάντηση από κάποιον ποιο έμπειρο....αλλά πιθανή αιτία μπορεί να είναι τα υψηλά φωσφορικά po4. Υπολείμματα τροφών, η ποιότητα τροφής-  τα συντηρητικά, ακαθαρσίες, το φίλτρο σου αν έχει άνθρακα μπορεί να αποβάλει και αυτό φωσφορικά άλατα .

Υ.γ .Τα στικς ελέγχου είναι παραπλανητικα.

Εννοείται ότι όλες οι άλλες τιμές σε no 2 no 3 , ammonia είναι οκ

 

Νομίζω οτι ο μονομάχος θέλει λίγο κάτω από 7ph 

Ωστόσο περιμένω και γω απαντήσεις....

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το αντίθετο πρόβλημα, με διοξείδιο όλο το 24 ώρο,  με φύλλα catappa  ρίζες κτλ. αγωνίζομαι να το χω λίγο ποιο κάτω από 7.

Και μια γνώμη όταν έρθει η ώρα αλλαγής νερού μην γίνει  απότομα αλλά να σπασει σε δύο δόσεις με διαφορά μέρας.. .. αν και οι απότομες πτώσεις του ph είναι οι επικίνδυνες καλό είναι να μην στρεσάριστει το ψαράκι ...

Link to comment
Share on other sites

το pH μπορεί να μεταβληθεί απο τα χουμικά οξέα που  προέρχονται απο τα ξύλα, όσο περισσότερα ξύλα ή μεγάλο ξύλο τόσο περισσότερα χουμικά οξέα τόσο μεγαλύτερη πτώση του pH.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Kh γύρω στο 6

Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις ph 6.2 χωρις CO2 με Kh=6. Μόνο αν θα βαλεις τυρφη φουλ στο φιλτρο.

Με τι μετρας το Ph , Kh?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος konstantinos Mantzaris έγραψε:

Εγώ έχω το αντίθετο πρόβλημα, με διοξείδιο όλο το 24 ώρο,  με φύλλα catappa  ρίζες κτλ. αγωνίζομαι να το χω λίγο ποιο κάτω από 7.

Και μια γνώμη όταν έρθει η ώρα αλλαγής νερού μην γίνει  απότομα αλλά να σπασει σε δύο δόσεις με διαφορά μέρας.. .. αν και οι απότομες πτώσεις του ph είναι οι επικίνδυνες καλό είναι να μην στρεσάριστει το ψαράκι ...

Δεν εχεις ευαίσθητα ψαρια, κανε αλλαγη νερου 30% άφοβα. Και μην βαρας 24 ωρες -  σπατάλη ειναι.:)

Αν θελεις να μην παλευεις με Ph, παρε φιλτρο Α/Ο (αντίστροφης όσμωσης)https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/systima-antistrofis-osmosis-enydreioy-aqua-hobby-eco-version.html

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

το pH μπορεί να μεταβληθεί απο τα χουμικά οξέα που  προέρχονται απο τα ξύλα, όσο περισσότερα ξύλα ή μεγάλο ξύλο τόσο περισσότερα χουμικά οξέα τόσο μεγαλύτερη πτώση του pH.

αυτο ειναι λογικα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Ancient Gaming έγραψε:

αυτο ειναι λογικα 

Δεν μπορειτε να φανταστειται το πόσα ξυλα πρεπει να μπουν στο ενυδρειο με kh=6, για να κουνηθει το ph.... το  kh ειναι το βασικο buffer του νερου στο ενυδρειο. Οσο πιο πανω ειναι το kh, τοσο πιο δυσκολο να κουνηθει το ph.

Link to comment
Share on other sites

Για λογους οικονομικους μετράω με στικς της eSHa, ξέρω ότι δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά να έχω έναν μπούσουλα να ξέρω τι γίνεται στο περιπου

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Για λογους οικονομικους μετράω με στικς της eSHa, ξέρω ότι δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά να έχω έναν μπούσουλα να ξέρω τι γίνεται στο περιπου

Tότε μην μετρας και καθολου.

Δεν μπορει να εχεις στην βρυση 7 Ph. https://ydor.edeya.gr/labcheck/view?org_id=16573

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Τι να πω, Μήπως έχουν χαλάσει τα τεστ

Τα χαρτακια δειχνουν στο περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...