Jump to content

Πρόβλημα με στρώσιμο


jimakos trelaras

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα είχα κάνει και ένα δεύτερο θέμα στην ομάδα για το στρώσιμο του ενυδρείου 40 λιτρωνκαι πήρα όντως αρκετές πληροφορίες και βοήθεια αλλά βλέπω ότι το στρώσιμο δεν δημιουργείται!! Έχω κάνει τα πάντα και εδώ και 12 μέρες οι μετρήσεις παραμένουν σταθερές 

0 αμμωνία σύμφωνα με το τεστ 

0 νιτρώδη 

0 νιτρικά 

6.8-7.6 ph

ολική σκληρότητα νερού 7

ανθρακικη σκληρότητα 6

0 χλώριο 

 είναι φυτεμένο το ενυδρείο και φαίνεται  τα φυτά να πηγαίνουν καλά!εχω ρίξει τα βακτήρια τα ταΐζω κιόλας και πάλι η αμμωνία είναι 0 και τα νιτρικά το ίδιο θέλει χρόνο ξέρω αλλά δεν θα έπρεπε να έχω αύξηση της αμμωνίας όσο ταΐζω και μόλις κόψω το τάισμα να γίνει 0 για να ανέβουν τα νιτρικά;μήπως φταίει που στο φίλτρο μου έχω μέσα ακόμη τον άνθρακα;(θα τον αλλάξω με σφουγγάρι) το νερό δεν το έχω αλλάξει καθόλου 

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τον άνθρακα ?

Τι έχει μέσα το φίλτρο σου και πόση τροφή ρίχνεις? 

Έγινε επεξεργασία - Katrin
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος Katrin έγραψε:

Βγάλε τον άνθρακα ?

Τι έχει μέσα το φίλτρο σου και πόση τροφή ρίχνεις? 

Ρίχνω μια πρεζα μικρή το 1/3 από ενα κουταλάκι του γλυκού περίπου το φίλτρο είναι της dophin εξωτερικό 430l/h και μέσα έχει ένα μαύρο φίλτρο σαν σφουγγάρι 3 σίτες που λογικά έχουν μέσα άνθρακα και σφαιρίδια μαύρα 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Όπως είπε και η Κατερίνα βγάλε τον άνθρακα και πρόσθεσε βιολογικό υλικό . Ανέβασε την θερμοκρασία στους 28 C και μην κάνεις καμία αλλαγή νερού . 

Στο χόμπι η υπομονή είναι αρετή και εξοικονόμηση χρημάτων. Μην ξεχνάς να ταΐζεις τα βακτήρια .

Με τα σκευάσματα και μάλιστα σε φυτεμένο ενυδρείο δεν είναι σίγουρο ότi θα μετρήσουμε αμμωνία (μόνο αν ρίξεις υπερβολική τροφή ) άλλα σίγουρα σε κάποια φάση θα μετρήσεις NO3 . 

Αν μπορείς ανέβασε και μια φωτογραφία του ενυδρείου σου και μια του φίλτρου μήπως και μας διαφεύγει τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

Τι τεστ χρησιμοποιείς για τις μετρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα .

Όπως είπε και η Κατερίνα βγάλε τον άνθρακα και πρόσθεσε βιολογικό υλικό . Ανέβασε την θερμοκρασία στους 28 C και μην κάνεις καμία αλλαγή νερού . 

Στο χόμπι η υπομονή είναι αρετή και εξοικονόμηση χρημάτων. Μην ξεχνάς να ταΐζεις τα βακτήρια .

Με τα σκευάσματα και μάλιστα σε φυτεμένο ενυδρείο δεν είναι σίγουρο ότi θα μετρήσουμε αμμωνία (μόνο αν ρίξεις υπερβολική τροφή ) άλλα σίγουρα σε κάποια φάση θα μετρήσεις NO3 . 

Αν μπορείς ανέβασε και μια φωτογραφία του ενυδρείου σου και μια του φίλτρου μήπως και μας διαφεύγει τίποτα .

 

image.jpg

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τι τεστ χρησιμοποιείς για τις μετρήσεις?

 

image.jpg

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

τζαμπα εδωσες λεφτα για αυτα τα τεστακια.....Τα φυτα τι ειναι;

το ενα σιγουρα ειναι υγροφυλλα, το άλλο - ροταλα σε emersed μορφη; Λιγο με μπερδευει με τα στρόγγυλα φυλλα του στ τελευταια φωτο.

Ροταλες να χωριζεις σε μικρα μπουκετακια (3-4 κλαδακια) και θα φυτεψεις πισω, οχι στην μέση και...θελουν μαλακό νερο, πολυ φως και καλυτερα και CO2. Σε μαλακο νερο και χωρις CO2 μια χαρα θα πανε. Το ph στημ περιοχη σας ειναι απο 7.3 μεχρι  7.8 .Mε 7.8 ξεχνας τις ροταλες χωρις CO2.

Βγαλε το κοχύλι -  κάνει το νερο πιο σκληρό. Βαλε μεσα μια ριζα, πετρες (μη ασβεστολιθικες, πχ λαβα) και θα εχεις μια καλη εικονα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

τζαμπα εδωσες λεφτα για αυτα τα τεστακια.....Τα φυτα τι ειναι;

το ενα σιγουρα ειναι υγροφυλλα, το άλλο - ροταλα σε emersed μορφη; Λιγο με μπερδευει με τα στρόγγυλα φυλλα του στ τελευταια φωτο.

Ροταλες να χωριζεις σε μικρα μπουκετακια (3-4 κλαδακια) και θα φυτεψεις πισω, οχι στην μέση και...θελουν μαλακό νερο, πολυ φως και καλυτερα και CO2. Σε μαλακο νερο και χωρις CO2 μια χαρα θα πανε. Το ph στημ περιοχη σας ειναι απο 7.3 μεχρι  7.8 .Mε 7.8 ξεχνας τις ροταλες χωρις CO2.

Βγαλε το κοχύλι -  κάνει το νερο πιο σκληρό. Βαλε μεσα μια ριζα, πετρες (μη ασβεστολιθικες, πχ λαβα) και θα εχεις μια καλη εικονα.

 

Έγινε σε ευχαριστώ πολύ!τα φυτά να τα αφήσω όμως όπως είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο βιντεάκι της tropica για να δεις πως πρέπει να φυτέψεις το δικό σου (δεν είναι το ίδιο φυτό αλλά δώσε προσοχή στον τρόπο).

https://tropica.com/en/plants/plantdetails/Rotalarotundifolia(033)/4447

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...