Jump to content

Φυτά εύκολα για αφρικάνικο


Taxiarchis

Recommended Posts

Παιδιά έχετε να μου προτείνετε κάποια φυτά εύκολα χωρίς να χρειάζεται φύτεμα σε χώμα απλά να είναι μέσα στο ενυδρείο με την γλάστρα και να είναι εύκολο χωρίς Co2 και πολύ φως. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνει παιδιά?

16422407160672059772754949661026.jpg

Link to comment
Share on other sites

Valisneria, crinum natans & Anubia αυτά ξέρω πως κάνουν και συνήθως δε τα πειράζουν

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Αυτό κάνει παιδιά?

16422407160672059772754949661026.jpg

 

Παίζει και να την παλέψει ... Αν παίζεις και μέχρι 26 θερμοκρασία νομίζω σαν φυτό θα είναι οκ. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τη μια από τις δύο Anubia που έχω βάλει την έχουν ξεσκίσει. Την άλλη δεν την έχουν πειράξει πολύ. Τις είχα τοποθετήσει πρίν βάλω τα ψάρια στο ενυδρείο. Ίσως κάποιο φυτό επιφάνειας ; @marinos το σκεφτόμουν και εγώ να κάνω μια αλλαγή με νέα φυτά

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Τα παρακάτω φυτά είναι από την Αφρικανική Ήπειρο και είναι συμβατά με τις κιχλίδες . 

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/φυτά/?advanced_search_submitted=1&&content_field_32[Africa]=Africa&&&sortby=field_28&sortdirection=asc&record_type=all&time_frame=show_all

Επίσης δεν πειράζουν εύκολα τις Vallisneria και το κερατόφυλλο σαν φυτό επιφανείας .

Εδώ να σημειώσω ότι προσωπικά θεωρώ ότι οπτικά σε ένα ενυδρείο με αφρικανικές κιχλίδες παρότι δεν είναι φυτό από την ήπειρο αυτή η Vallisneria gigantea είναι το φυτό που για πολλούς λόγους ταιριάζει περισσότερο . Οι δυο κυριότεροι είναι ότι απορροφά πολλά ΝΟ3 επειδή αναπτύσσεται πολύ γρήγορα, και λόγο σχήματος που μοιάζει με φύκι, δένει ποιο όμορφα με την άμμο και τους βράχους . 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα 2 anubias barteri var. και 1 Μicrosorum pteropus  τα έχω μαγκωσει στης πέτρες. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα έχω κάπου σταθερά για να μην τα φυτέψω στην άμμο????

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

20220115_125809.jpg

20220115_125759.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι σωστά αυτά τα φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ζάλισα. Πρέπει να τα φυτέψω στην άμμο?

Link to comment
Share on other sites

Κολλάς κάποιες ρίζες με ακρυλική κόλλα (στιγμής και καλύτερα σε τζέλ) πάνω στα βράχια .

https://www.skroutz.gr/s/22632828/Logo-Κόλλα-Gel-Στιγμής-Plus-Μικρού-Μεγέθους-2τμχ-2gr.html

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Είναι σωστά αυτά τα φυτά?

Ναι είναι. Αναλυτικότερα σου απάντησα παραπάνω .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία σας ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι κάνω για τα φυτά που δεν φυτευονται... Σε μια πολύ μικρή πετρούλα ή σε ένα κομμάτι απο βιολογικό υλικό τα πιάνω με λαστιχάκι σιλικόνης μιας χρήσης αυτά που είναι για τα μαλλιά.... Ούτε κολλα ούτε τπτ, και μπορείς να τα μετακινήσεις πανεύκολα. Βέβαια μπορείς και να κολλήσεις με τον κολλα που ανέφερε παραπάνω ο Μαρίνος, αλλά έχε υπόψη σου ότι στο σημείο ππυ θα είναι η κολλα το φυτό θα νεκρωθει

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα . Τα παρακάτω φυτά είναι από την Αφρικανική Ήπειρο και είναι συμβατά με τις κιχλίδες . 

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/φυτά/?advanced_search_submitted=1&&content_field_32[Africa]=Africa&&&sortby=field_28&sortdirection=asc&record_type=all&time_frame=show_all

Επίσης δεν πειράζουν εύκολα τις Vallisneria και το κερατόφυλλο σαν φυτό επιφανείας .

Εδώ να σημειώσω ότι προσωπικά θεωρώ ότι οπτικά σε ένα ενυδρείο με αφρικανικές κιχλίδες παρότι δεν είναι φυτό από την ήπειρο αυτή η Vallisneria gigantea είναι το φυτό που για πολλούς λόγους ταιριάζει περισσότερο . Οι δυο κυριότεροι είναι ότι απορροφά πολλά ΝΟ3 επειδή αναπτύσσεται πολύ γρήγορα, και λόγο σχήματος που μοιάζει με φύκι, δένει ποιο όμορφα με την άμμο και τους βράχους . 

 

Μαρίνο για τα λίτρα μου εάν πάρω δύο Vallisneria και τις φυτέψω στην πλάτη του ενυδρείου την μια αριστερα και την άλλη δεξιά θεωρείς πως θα έχω αισθητικά ωραίο αποτέλεσμα; Η αναπτύσονται υπερβολικα οπότε να παρω μια;

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Μαρίνο για τα λίτρα μου εάν πάρω δύο Vallisneria και τις φυτέψω στην πλάτη του ενυδρείου την μια αριστερα και την άλλη δεξιά θεωρείς πως θα έχω αισθητικά ωραίο αποτέλεσμα; Η αναπτύσονται υπερβολικα οπότε να παρω μια;

@marinos βρίσκω αυτές στις τρείς στο εμπόριο. Τι μου προτείνεις; 

IMG_20220115_174015.jpg

IMG_20220115_174001.jpg

IMG_20220115_173945.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Katrin έγραψε:

Εγώ τι κάνω για τα φυτά που δεν φυτευονται... Σε μια πολύ μικρή πετρούλα ή σε ένα κομμάτι απο βιολογικό υλικό τα πιάνω με λαστιχάκι σιλικόνης μιας χρήσης αυτά που είναι για τα μαλλιά.... Ούτε κολλα ούτε τπτ, και μπορείς να τα μετακινήσεις πανεύκολα. Βέβαια μπορείς και να κολλήσεις με τον κολλα που ανέφερε παραπάνω ο Μαρίνος, αλλά έχε υπόψη σου ότι στο σημείο ππυ θα είναι η κολλα το φυτό θα νεκρωθει

Καλή πατέντα ? το λάστιχο όμως είναι οκ? Δεν σπάει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

@marinos βρίσκω αυτές στις τρείς στο εμπόριο. Τι μου προτείνεις; 

IMG_20220115_174015.jpg

IMG_20220115_174001.jpg

IMG_20220115_173945.jpg

Δυο πάρε και όποια βρεις ποιο  εύκολα δεν έχουν τεράστια διαφορά .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Taxiarchis said:

Καλή πατέντα ? το λάστιχο όμως είναι οκ? Δεν σπάει?

Συνήθως βάζω δύο χιαστή για να μην φεύγει η πέτρα οπότε δεν τεντωνονται πολύ, μετά από λίγο φυσικά ειναι περιττά γιατί πιάνεται το φυτό από μόνο του 

  • Thanks 1
  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...