Jump to content

Μονομάχος ακινησία επιφανεια


Recommended Posts

Αγόρασα πρόσφατα ενυδρείο των 6-7 λίτρων και αποφάσισα να βάλω έναν μονομάχο μέσα, μιας που είναι και πιο " σκληρο '' ψαρι, είμαστε στη δεύτερη μέρα και τον βλέπω να έχει πέσει σε έναν Γολγοθά. Επίσης το ενυδρείο μου είναι στους 18 βαθμός, θα αγοράσω έναν θερμοστάτη διότι είναι πολύ χαμηλή η θερμοκρασια. Θέλω να ξέρω, στέκεται ακίνητος  λόγου της χαμηλής θερμοκρασίας? Η θα μπορούσε να είναι και κάτι άλλο, το ενυδρείο δεν διαθέτει τίποτα μέσα. 16423644927935706076574070314000.thumb.jpg.973f4374174de9399425f01a81257348.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου "σκληρό" ψάρι ο μονομάχος. Παρεξηγημένος είναι και χρειάζεται σωστή φροντίδα. Το ενυδρείο του θα πρέπει να είναι στους 25 βαθμούς, όπως καταλαβαίνεις είσαι πολύ κάτω. Το νο1 πρόβλημα σου είναι αυτό, στην συνέχεια θα εμφανιστούν και όλα τα υπόλοιπα που θα προκύψουν από την απουσια του φίλτρου. Διάβασε παρακάτω για να καταλάβεις πως να το στήσεις σωστά για το ψαράκι σου

 

 

 

 

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι στρωμένο το ενυδρειο; Μήπως είναι δηλητηρίαση από αμμωνια; 

Επίσης, οι μονομάχοι είναι παρεξηγημένα ψαρια. Το γεγονός ότι δεν είναι τόσο ευαίσθητοι όσο αλλά τροπικα ψάρια, δεν σημαίνει ότι δεν έχουν ανάγκες. Το ενυδρείο είναι πολύ μικρό, θα πρότεινα ένα ενυδρειο 20-30 λίτρων το λιγότερο, και αυτό μπορεί να γίνει ένα ωραιότατο ενυδρειο για γαρίδες. 

Καλό θα ήταν να γίνει τεστ νερου

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

και για γαριδες ειναι ακαταλληλο. Γενικος ειναι ακαταλληλο για ζωντανα.

Τουλαχιστον κανε αλλαγες νερου καθημερινα με αντιχλωριο πχ seachem prime. Καθε μερα πρεπει να αλλαζεις 3 λ νερου. Και να μαζευεις απο κατω τα περιττώματα του με μια σκουπα βυθου ή με ενα σωληνακι.

Θελει φιλτρο και θερμοστατη. Ακομα πρεπει να βρεις στρωμενο βιολογικο υλικο για το "ενυδρειο" σου ή παρε βακτηρια για ενυδρειο, πχ prodibio digest - μια αμπουλα εχει μονο 1,5€

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...