Jump to content

Recommended Posts

Καλημερα σας. χθες εφτιαξα το πρωτο μου ενυδρειο. ειναι το ριο 125 και τα φυτα ειναι java fern ( ειναι απο τα λιγα που στατιστικα δεν θα πειραξουν τα οραντα που θελω να βαλω). 

και θελω να μου πειτε την γνωμη σας για το τι πρεπει να κανω τις πρωτες μερες λειτουργεια του. 

 

 ευχαριστω εκ των προτερων 

 

 

Link to comment
Share on other sites

το έχεις στρώσει το ενυδρείο;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νικόλα και καλώς όρισες στην παρέα μας . 

Η βασική ερώτηση (κλασική θα έλεγα ) είναι αν έχεις κάνει το βασικό στρώσιμο του ενυδρείου. Αν όχι το κάνεις με έναν απο τους τρόπους που γράφει το άρθρο εδώ . Ο συνήθεις τρόπος είναι με σκευάσματα όπου ταίζουμε τα βακτήρια με τροφή . Τώρα για τα όμορφα ψαράκια σου πληροφορίες θα βρεις στο παρακάτω άρθρο.

Παρακαλώ τους συντονιστές ή τον @killerknight να μεταφέρουν το θέμα στην σωστή κατηγορία .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τιποτα απο ενυδρεια..... εχει φιλτρο φωτισμο θερμοντηρα.... μου εδωσαν 2 σκευασματα  τα Seachem Prime 250ml και Seachem Stability 250ml ... μου ειπαν οτι ο φωτισμος να ειναι 5 με 6  ωρες ανα ημερα και ψαρι θα βαλω σε 7 μερες.... δ ξερω τι αλλο πρεπει να κανω... και στο φιλτρο εβαλα και  Juwel Cirax Πορώδες Υλικό Φίλτρου ....  πρεπει να κανω και αλλα πραγματα?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς Καλώς ήρθες και από μένα!

 

Κατά δεύτερον δεν χρειάζονται βιαστικές κινήσεις. Είσαι στο 50% της επιτυχίας από τη στιγμή που άρχισες να ρωτας τις απορίες σου ΠΡΙΝ βάλεις ψάρια στο ενυδρείο.

Για να πετύχεις και το άλλο 50% βέβαια, ια πρέπει να κατανοήσεις κάποιες βασικές έννοιες.

 

Θα σου παραθέσω και εγώ ένα άρθρο που θα σε βοηθήσει  σε αυτό.

Θεωρώ πως θα σου λυθούν αρκετές απορίες. Για τις υπόλοιπες εδώ είμαστε.

 

Το ενυδρείο σου έχει πολύ καλές προοπτικές και εύχομαι να το χαρείς.

 

Υγ1  το Prime είναι αντιχλωριο.

Υγ2 το stability είναι βακτήρια που βοηθούν το στρώσιμο του φίλτρου. Και αν θυμάμαι καλά από τις οδηγίες, όντως αναγράφουν ότι στις 7 μερες μπορείς να προσθέσεις ψάρι. Το έχω κάνει με απόλυτη επιτυχία, αλλά θα χρειαστείς οπωσδήποτε και υγρά τεστ για να είσαι σίγουρος για τις παραμέτρους του νερού.

 

Καλή αρχή.

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...