Jump to content

Χρυσόψαρα pearlscale


Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι αρχάριος στο χόμπι του ενυδρείου,έχω στήσει το ενυδρείο μου ένα 30 λίτρο  αφού έχω κάνει την προετοιμασία του νερού με βελτιωτικά 20 μέρες. Έχω τοποθετήσει ένα χρυσόψαρο pearlscale, τα βελτιωτικά νερού που χρησιμοποιώ το dm2 alive της haquoss και το aqua safe της tetra . Παρόλα αυτά το ενυδρείο στις γωνίες έχει κάτι πράσινες στάμπες σαν μούχλα,γνωρίζετε πως θα φύγουν ώστε να μην διαταραχτεί η ισορροπία στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα φίλε μου . 

Καλοπροαίρετα θα σου έλεγα να μην ανοίγεις 2 θέματα για το ίδιο ζήτημα . Για να σου απαντήσουμε για την άλγη θα πρέπει να δούμε φωτογραφίες και να μας δώσεις μετρήσεις νερού . Όσον αφορά το μέγεθος του ενυδρείου σου και αν είναι κατάλληλο για το ψαράκι αυτό ενημερώθηκες εδώ .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Dimitris Τ. έγραψε:

Καλησπέρα, είμαι αρχάριος στο χόμπι του ενυδρείου,έχω στήσει το ενυδρείο μου ένα 30 λίτρο  αφού έχω κάνει την προετοιμασία του νερού με βελτιωτικά 20 μέρες. Έχω τοποθετήσει ένα χρυσόψαρο pearlscale, τα βελτιωτικά νερού που χρησιμοποιώ το dm2 alive της haquoss και το aqua safe της tetra . Παρόλα αυτά το ενυδρείο στις γωνίες έχει κάτι πράσινες στάμπες σαν μούχλα,γνωρίζετε πως θα φύγουν ώστε να μην διαταραχτεί η ισορροπία στο ενυδρείο;

1- Αν δεν εχεις ριξει μερα παρα μερα τροφη στο ενυδρειο και εριχνες μονο βακτηρια - τζαμπα κοπος. Δεν εκανες τιποτα.... Δεν εστρωσες το ενυδρειο....

2- το ψαρι, που εχις διαλεξει δεν μπαινει σε 30λ ενυδρειο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλησπέρα. 

Οι πράσινες στάμπες όπως τις αποκαλείς, πιθανότατα είναι κάποιο είδος αλγης. Μια φωτο θα βοηθούσε στην αναγνώριση του προβλήματος.

 

Θα ήθελα όμως να τονισω οτι το παραπάνω είναι το μικρότερο πρόβλημα που πρέπει να αναλογιστείς, καθώς το ενυδρείο σου είναι μικρο για το συγκεκριμενο ψαρι, κατι που στο μέλλον μπορεί να επιφέρει προβλήματα. 

 

Θα ήθελα μόνο να σε παρακαλέσω να μην ανοίγεις καινούρια topics για το ιδιο θέμα, γιατί μπλεκόμαστε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

1- Αν δεν εχεις ριξει μερα παρα μερα τροφη στο ενυδρειο και εριχνες μονο βακτηρια - τζαμπα κοπος. Δεν εκανες τιποτα.... Δεν εστρωσες το ενυδρειο....

2- το ψαρι, που εχις διαλεξει δεν μπαινει σε 30λ ενυδρειο.

 

 

 Δεν ήξερα ότι πρέπει να ρίξω τροφή χωρίς να υπάρχουν μέσα ψάρια, επίσης όσον αφορά τα λίτρα πόσα θεωρείτε κατάλληλα;

Link to comment
Share on other sites

 

Το γιατί πρέπει να μπαίνει τροφή κατά το στρώσιμο εξηγείται πολύ ωραία στο παρακάτω άρθρο.

 

Για τα χρυσόψαρα και τις ανάγκες τους μπορείς να διαβάσεις εδώ

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2022 at 11:17 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

1- Αν δεν εχεις ριξει μερα παρα μερα τροφη στο ενυδρειο και εριχνες μονο βακτηρια - τζαμπα κοπος. Δεν εκανες τιποτα.... Δεν εστρωσες το ενυδρειο....

2- το ψαρι, που εχις διαλεξει δεν μπαινει σε 30λ ενυδρειο.

 

 

Το ότι όλοι είστε ειδικοί του ενυδρείου απλά με ξεπερνά.Δηλαδή πόσα λίτρα χρειάζεται ένα χρυσόψαρο;και ποιος το ορίζει αυτό;στα μαγαζιά που υπάρχουν δεκάδες ψάρια μέσα σε ένα ενυδρείο έχετε δει;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εμείς συμβουλές δίνουμε. Αν θες τις ακούς. Την επιθετικότητα που βγάζεις δεν την καταλαβαίνω. Αν δε πιστεύεις εμάς, μπορείς να μπεις σε διεθνή φόρουμ για τα χρυσόψαρα και να δεις ότι λένε ακριβώς τα ίδια, μπορεί και ακόμη περισσότερα. Τα άρθρα τα διάβασες? Επίσης τα μαγαζιά είναι προσωρινή κατοικία των ψαριών, συνήθως δεν πληρούν τις σωστές προϋποθέσεις και αν το κάνουν, αλλάζουν νερό συνεχώς και έχουν μεγάλα και ισχυρά φίλτρα και για αυτό προσωρινά μπορούν να φιλοξενηθούν τα ψάρια (επισημαίνω προσωρινά). Τώρα το χρυσόψαρο θα ζήσει και σε γυάλα για λίγο,  αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα κάνει καλή ζωή και θα ζησει 10-15 χρόνια όπως του αρμόζει

  • Like 1
  • Agree 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζω καμία επιθετικότητα απλά δεν μπορώ τις υπερβολές,όχι 80 και 100 λίτρα για ένα χρυσόψαρο.Και φυσικά δεν συστήνω χρυσόψαρο σε γυάλα. Σε ένα ενυδρείο με αληθινά φυτά ,αεραντλία και φίλτρο και με τα βελτιωτικά νερού είναι αρκετό τώρα αν θα είναι 30,40 ή 50 λίτρα δεν έχει καμια σημασία

Έγινε επεξεργασία - Dimitris Τ.
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Dimitris Τ. έγραψε:

Δεν βγάζω καμία επιθετικότητα απλά δεν μπορώ τις υπερβολές,όχι 80 και 100 λίτρα για ένα χρυσόψαρο.Και φυσικά δεν συστήνω χρυσόψαρο σε γυάλα. Σε ένα ενυδρείο με αληθινά φυτά ,αεραντλία και φίλτρο και με τα βελτιωτικά νερού είναι αρκετό τώρα αν θα είναι 30,40 ή 50 λίτρα δεν έχει καμια σημασία

Αν διάβασες τα άρθρα, γράφουμε ξεκάθα για τα fancy μινιμουμ 60 λίτρα ενυδρείο για δύο ψάρια (ήτοι τριάντα ανά ψάρι). Όμως σε τελικό μέγεθος (15-17 εκατοστά) το ψάρι αυτό θέλει 80 cm μήκος ενυδρείου για να κολυμπά άνετα. Άρα κάποια στιγμή θα χρειαστείς μεγαλύτερο. Αν μιλάμε για μακρόουρα χρυσόψαρα, εκεί πάμε 70 λίτρα μίνιμουμ ανά ψάρι. Εγώ αυτή τη στιγμή έχω χρυσόψαρο 30 εκατοστά. Πιστεύεις θα άντεχε σε 60 λίτρα ενυδρείο?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και επίσης αν είναι να ξοδέψεις μια περιουσία για να πάρεις ένα χρυσόψαρο άστο να ζήσει στη φύση που θα είναι και καλύτερα ,έλεος κάπου

Link to comment
Share on other sites

Αποψη σου φίλε μου. Αν δε θες να μάθεις δε σε υποχρεώνει κάποιος. Αρκεί μετά να μην ανεβάζεις θεματσ του τύπου ΣΟΣ και βοήθεια. Εμείς σου είπαμε τι είναι το σωστό. Εσύ πάλι ελεύθερος άνθρωπος είσαι, ακολουθείς όποιο δρόμο θες. Και άλλοι βάζουν παγκασιους σε 60 λίτρα και μετά αναρωτιούνται γιατί δε μπορεί να στρίψει το ψάρι. Και κάτι ακόμη. Τα fancy χρυσόψαρα σαν το δικό σου δε ζουν ελεύθερα στη φύση. Είναι προϊόντα επιλεκτικων αναπαραγωγων και δε θα ζούσαν ούτε μέρα σε φυσικό περιβάλλον

  • Like 1
  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Κι έγω δε συμφωνώ με τις απόλυτες τιμές των λίτρων για τα χρυσόψαρα. Εφόσον οι παράμετροι του νερού είναι σωστές και εφόσον το ψάρι τρέφεται σωστά θεωρώ πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Από εκεί και πέρα δεν μπορω να καταλάβω γιατί ένα fancy χρυσόψαρο που θα φτάσει μήκος 15 εκατοστά μαζί με την ουρά δεν μπορεί να στρίψει σε ενυδρείο διαστάσεων 30 εκατοστά. Όσο και αν έψαξα ελληνικά και ξένα φορουμ κανένας έμπειρος κάτοχος ενυδρείου δεν εξηγεί επαρκώς τα λεγόμενα του. Οι περισσότεροι copy paste κανουν τις απόψεις κάποιου άλλου. Μόνο ότι τα χρυσόψαρα εκλείουν φερομόμες που ορίζουν το τελικό μέγεθος τους βρήκα σαν πιο πειστική άποψη αλλά κι αυτό ελέγχεται. Οι ορμόνες ορίζουν την ανάπτυξη του είδιου του οργανισμού, οι φερομόνες ορίζουν την ανάπτυξη των άλλων ατόμων του είδιου είδους. Επομένως ένα χρυσόψαρο μόνο του δεν έχει ποιον να επηρεάσει με φερομόνες. Από την άλλη οι φερομόνες ενός pearlscale δεν είναι σίγουρο ότι θα επηρεάσουν πχ ένα black moore. Εν κατακλείδι σίγουρα καλές συνθήκες και ζώο που τρώει με όρεξη μην το φοβάσαι...

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος nicolikas έγραψε:

Κι έγω δε συμφωνώ με τις απόλυτες τιμές των λίτρων για τα χρυσόψαρα. Εφόσον οι παράμετροι του νερού είναι σωστές και εφόσον το ψάρι τρέφεται σωστά θεωρώ πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Από εκεί και πέρα δεν μπορω να καταλάβω γιατί ένα fancy χρυσόψαρο που θα φτάσει μήκος 15 εκατοστά μαζί με την ουρά δεν μπορεί να στρίψει σε ενυδρείο διαστάσεων 30 εκατοστά. Όσο και αν έψαξα ελληνικά και ξένα φορουμ κανένας έμπειρος κάτοχος ενυδρείου δεν εξηγεί επαρκώς τα λεγόμενα του. Οι περισσότεροι copy paste κανουν τις απόψεις κάποιου άλλου. Μόνο ότι τα χρυσόψαρα εκλείουν φερομόμες που ορίζουν το τελικό μέγεθος τους βρήκα σαν πιο πειστική άποψη αλλά κι αυτό ελέγχεται. Οι ορμόνες ορίζουν την ανάπτυξη του είδιου του οργανισμού, οι φερομόνες ορίζουν την ανάπτυξη των άλλων ατόμων του είδιου είδους. Επομένως ένα χρυσόψαρο μόνο του δεν έχει ποιον να επηρεάσει με φερομόνες. Από την άλλη οι φερομόνες ενός pearlscale δεν είναι σίγουρο ότι θα επηρεάσουν πχ ένα black moore. Εν κατακλείδι σίγουρα καλές συνθήκες και ζώο που τρώει με όρεξη μην το φοβάσαι...

Έχω δει μεγάλο fancy σε τριάντα λίτρα ενυδρείο και ναι ζοριζόταν να κολυμπήσει. Ρε παιδιά επειδή δε θέλετε να το καταλάβετε, θα το πω όσο πιο απλά γίνεται. Αν ζουσες εσύ μόνιμα μόνο στην τουαλέτα σου ή σε ένα σπίτι είκοσι τετραγωνικών (χωρίς να μπορείς να βγεις έξω αλλού οπουδήποτε) πως θα ένιωθες? Ενώ αν είχες ένα σπίτι 100-120 τετραγωνικά, ακόμη και αν δε μπορούσες να βγεις έξω, θα είχες όμως μια ζωή αρκετά καλή. Τα πράγματα είναι απλά και δε χρειάζονται άλλα στοιχεία. Όσο για το επιχείρημα τρώω άρα ζω, μην το σχολιάσω καλύτερα. Αυτό και μόνο δείχνει πόσο λίγο ξέρεις από χρυσόψαρα. Τα χρυσόψαρα τρώνε μέχρι και δύο μέρες πριν πεθάνουν από δηλητηρίαση. Εκτός βέβαια αν δε σε νοιάζει να αλλάζεις το 50% του νερού σου κάθε μέρα, ώστε οι παράμετροι να είναι οκ. Αυτό εγώ βέβαια το θεωρώ παίδεμα και όχι χόμπυ.

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 3
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και εγώ με όσα είπε ο Χρήστος.. Δεν γίνεται να μηδενίζουμε τις τιμές σε λίτρα που και πάλι για μένα είναι οριακά αν με ρωτάτε, από άτομα που έχουν ψάξει σε πηγές και αρθρογραφίες και όχι ένα απλό γκουγκλαρισμα.. Υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν κρατήσει χρυσόψαρα σε γυάλα για 2 και 3 χρόνια! Και λένε αφού ζει εκεί γιατί να μην το κάνω και εγώ! Η απάντηση νομίζω είναι σε όλους μας περιττή και θα επαναλάβω λόγια που έχουν χιλιοειπωθεί..

 

Από εκει και πέρα, πες ότι το βάζεις σε 30λτρ και ας πουμε ότι εγώ θα το δεχτώ.. την τροφή που τρώνε τα ψάρια μαζί με τα απόβλητα που παράγουν που δεν τα λένε τυχαία "βρώμικα" ψάρια, με ποιον τρόπο στα 30λτρ θα κρατησεις την βιολογία?? Με ένα εξωτερικό φίλτρο?? Εσωτερικό?? Αρκεί το εσωτερικό για μακροχρόνια λύση?? Αρκεί η μια αλλαγή της τάξης του 20% για να κατεβάσεις τα νιτρικά από το 50 στο 30?? από το 30 στο 20?? Και μετά πάλι ξανά??

 

Ας το δούμε λίγο πιο κυκλικά το θέμα θα έλεγα εγώ.. Και όποιος δεν πιστεύει και δεν θέλει αποδείξεις από ανθρώπους που αφιέρωσαν την ζωή τους στο να γράφουν βιβλία και επιστημονικά άρθρα, δεν μπορώ να πω κάτι.. Αλλά μπορώ να σας δώσω 4 μηχανές αναζήτησης για να αναζητήσετε εκεί βιβλιογραφία σε επιστημονικά άρθρα και αν βρείτε κάτι λιγότερο από αυτό που έχει ειπωθεί στα προφίλ των ψαριών, εγώ ο ίδιος θα το αλλάξω σε μια νύχτα και θα ζητήσω και συγνώμη :P 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επεμβαινω, απλά θα ήθελα να πω ότι καλό είναι να ακούμε ανθρώπους που έχουν 15+ χρόνια εμπειρία στο χόμπι, όσο κι αν μας φαίνονται "παράλογα" αυτά που λενε. Το λέω και  από προσωπική εμπειρία, κάποτε είχα κάνει βλακεία και έβαλα δύο ψάρια σε μικρό ενυδρειο, αλλά με βοήθησαν πολύ εδώ πέρα, αφού μου τόνισαν ποιο ήταν το πρόβλημα, το δέχτηκα, το διόρθωσα και με βοήθησαν να κανω σωστά βήματα. Όταν γίνουν αυτά τα σωστά βήματα, τότε νιώθεις ωραία γιατί ξέρεις πως τα πλάσματα που είσαι υπεύθυνος για τη ζωή τους ζουν μία χαρά. Επιπλέον δεν νιώθεις ενοχές και αν υπάρξει πρόβλημα ζητάς βοηθεια χωρίς να φοβάσαι ότι θα πέσουν να σε φάνε  (Όχι ότι αυτό γίνεται εδω:P)

Έγινε επεξεργασία - Merlin Betta
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

σε φάνε  (Όχι ότι αυτό γίνεται εδω:P)

Δεν θα το παρω σαν προσωπικη επιθεση :D:D:D

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

...χωρίς να φοβάσαι ότι θα πέσουν να σε φάνε  (Όχι ότι αυτό γίνεται εδω:P)

κοίτα κανίβαλοι δεν γίναμε ακόμη αλλά ένα 45αρη θα το δεις στον κρόταφο 

steve martin gun GIF

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2022 at 9:23 ΜΜ, το μέλος Dimitris Τ. έγραψε:

Καλησπέρα, είμαι αρχάριος στο χόμπι του ενυδρείου

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Dimitris Τ. έγραψε:

απλά δεν μπορώ τις υπερβολές,όχι 80 και 100 λίτρα για ένα χρυσόψαρο.Και φυσικά δεν συστήνω χρυσόψαρο σε γυάλα. Σε ένα ενυδρείο με αληθινά φυτά ,αεραντλία και φίλτρο και με τα βελτιωτικά νερού είναι αρκετό τώρα αν θα είναι 30,40 ή 50 λίτρα δεν έχει καμια σημασία

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Dimitris Τ. έγραψε:

Μακροβούτια θα κάνει το ψαράκι;σοβαρευτείτε λίγο 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Dimitris Τ. έγραψε:

Και επίσης αν είναι να ξοδέψεις μια περιουσία για να πάρεις ένα χρυσόψαρο άστο να ζήσει στη φύση που θα είναι και καλύτερα ,έλεος κάπου

 
On 19/1/2022 at 11:27 ΜΜ, το μέλος Dimitris Τ. έγραψε:

Δεν ήξερα ότι πρέπει να ρίξω τροφή χωρίς να υπάρχουν μέσα ψάρια, επίσης όσον αφορά τα λίτρα πόσα θεωρείτε κατάλληλα; ( επανέρχεσαι δεύτερη φορά και ρωτάς μετά τις απαντήσεις που πήρες στις 16-10-2021)

 

 

Θα ξεκινήσω από τα βασικά .Όπως βλέπεις από τα γραφόμενα σου φάσκεις και αντιφάσκεις .

Τελικά είσαι αρχάριος στο χόμπι ή είσαι γνώστης και έχεις εμπειρία και άποψη  ; 

Και αν έχεις άποψη κατασταλαγμένη για τα λίτρα και το γράφεις παραπάνω, «τώρα αν θα είναι 30,40 ή 50 λίτρα δεν έχει καμια σημασία» γιατί ρώτησες την άποψη μας ;

Και τέλος θα ήθελα να σου υπενθυμίσω ότι το θέμα το άνοιξες για «κάτι πράσινες στάμπες σαν μούχλα » όπου σου ζήτησα φωτογραφίες και μετρήσεις νερού για να σου πούμε αν ξέρουμε  τι κάνεις . Έκτος βέβαια αν και αυτό το γνωρίζεις πάλι και απλά  η ερώτηση είναι φιλοσοφική (κουβέντα να γίνεται ) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Έχω δει μεγάλο fancy σε τριάντα λίτρα ενυδρείο και ναι ζοριζόταν να κολυμπήσει. Ρε παιδιά επειδή δε θέλετε να το καταλάβετε, θα το πω όσο πιο απλά γίνεται. Αν ζουσες εσύ μόνιμα μόνο στην τουαλέτα σου ή σε ένα σπίτι είκοσι τετραγωνικών (χωρίς να μπορείς να βγεις έξω αλλού οπουδήποτε) πως θα ένιωθες? Ενώ αν είχες ένα σπίτι 100-120 τετραγωνικά, ακόμη και αν δε μπορούσες να βγεις έξω, θα είχες όμως μια ζωή αρκετά καλή. Τα πράγματα είναι απλά και δε χρειάζονται άλλα στοιχεία. Όσο για το επιχείρημα τρώω άρα ζω, μην το σχολιάσω καλύτερα. Αυτό και μόνο δείχνει πόσο λίγο ξέρεις από χρυσόψαρα. Τα χρυσόψαρα τρώνε μέχρι και δύο μέρες πριν πεθάνουν από δηλητηρίαση. Εκτός βέβαια αν δε σε νοιάζει να αλλάζεις το 50% του νερού σου κάθε μέρα, ώστε οι παράμετροι να είναι οκ. Αυτό εγώ βέβαια το θεωρώ παίδεμα και όχι χόμπυ.

Λυπάμαι που επιμένω αλλά χρειάζονται ακριβώς κι άλλα στοιχεία και όχι παραδείγματα με σπίτια γιατί οι άνθρωποι θα πω κι εγώ ζουν δεκάδες χρόνια σε κελιά φυλακών. Απο εκει και πέρα μιλησα εξ αρχής για σωστές παραμέτρους νερού και όχι οτι αν τρώνε τα ψάρια οπως και να έχει είναι εντάξει, οπως το παρουσιάζεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος panos nts έγραψε:

Θα συμφωνησω και εγώ με όσα είπε ο Χρήστος.. Δεν γίνεται να μηδενίζουμε τις τιμές σε λίτρα που και πάλι για μένα είναι οριακά αν με ρωτάτε, από άτομα που έχουν ψάξει σε πηγές και αρθρογραφίες και όχι ένα απλό γκουγκλαρισμα.. Υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν κρατήσει χρυσόψαρα σε γυάλα για 2 και 3 χρόνια! Και λένε αφού ζει εκεί γιατί να μην το κάνω και εγώ! Η απάντηση νομίζω είναι σε όλους μας περιττή και θα επαναλάβω λόγια που έχουν χιλιοειπωθεί..

 

Από εκει και πέρα, πες ότι το βάζεις σε 30λτρ και ας πουμε ότι εγώ θα το δεχτώ.. την τροφή που τρώνε τα ψάρια μαζί με τα απόβλητα που παράγουν που δεν τα λένε τυχαία "βρώμικα" ψάρια, με ποιον τρόπο στα 30λτρ θα κρατησεις την βιολογία?? Με ένα εξωτερικό φίλτρο?? Εσωτερικό?? Αρκεί το εσωτερικό για μακροχρόνια λύση?? Αρκεί η μια αλλαγή της τάξης του 20% για να κατεβάσεις τα νιτρικά από το 50 στο 30?? από το 30 στο 20?? Και μετά πάλι ξανά??

 

Ας το δούμε λίγο πιο κυκλικά το θέμα θα έλεγα εγώ.. Και όποιος δεν πιστεύει και δεν θέλει αποδείξεις από ανθρώπους που αφιέρωσαν την ζωή τους στο να γράφουν βιβλία και επιστημονικά άρθρα, δεν μπορώ να πω κάτι.. Αλλά μπορώ να σας δώσω 4 μηχανές αναζήτησης για να αναζητήσετε εκεί βιβλιογραφία σε επιστημονικά άρθρα και αν βρείτε κάτι λιγότερο από αυτό που έχει ειπωθεί στα προφίλ των ψαριών, εγώ ο ίδιος θα το αλλάξω σε μια νύχτα και θα ζητήσω και συγνώμη :P 

Αυτό ακριβώς ψάχνω, θέλω να μου στειλετε link που να αφορούν επιστημονικά αρθρα για χρυσόψαρα και διαστάσεις ενυδρείου, λίτρα νερού κτλ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος nicolikas έγραψε:

Λυπάμαι που επιμένω αλλά χρειάζονται ακριβώς κι άλλα στοιχεία και όχι παραδείγματα με σπίτια γιατί οι άνθρωποι θα πω κι εγώ ζουν δεκάδες χρόνια σε κελιά φυλακών. Απο εκει και πέρα μιλησα εξ αρχής για σωστές παραμέτρους νερού και όχι οτι αν τρώνε τα ψάρια οπως και να έχει είναι εντάξει, οπως το παρουσιάζεις εσύ.

Δλδ το ότι το ψάρι δε θα μπορεί να στρίψει σου φαίνεται φυσιολογικό? Κοίτα όπως είπα και παραπάνω, αν δεν θες δε μαθαίνεις, απλά όπως είπα και στον προηγούμενο φίλο μετά μην ανοίγεις θέματα του στυλ βοήθεια και τι να κάνω που πεθαίνουν τα ψάρια μου. Ή μην έχεις απορία αν πεθαίνουν στους πέντε μήνες ή στα δύο χρόνια

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος nicolikas έγραψε:

Αυτό ακριβώς ψάχνω, θέλω να μου στειλετε link που να αφορούν επιστημονικά αρθρα για χρυσόψαρα και διαστάσεις ενυδρείου, λίτρα νερού κτλ.

Αφού σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το θέμα, γιατί ρωτάς εδώ και δεν ψάχνεις και αν βρεις κάτι αντίθετο επιστημονικά από αυτά που λέμε να το ανεβάσεις εδώ?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

https://thegoldfishtank.com/goldfish-care/tank/whats-the-big-deal-about-water-quality/

 

https://www.saintfrancis.org/2013/03/01/spotlight-goldfish-proper-aquarium-environment/

 

https://injaf.org/aquarium-fish/the-goldfish-section/what-size-tank-for-goldfish/

 

https://www.thesprucepets.com/what-size-is-best-for-a-goldfish-tank-5210885

 

Αγγλικά φαντάζομαι ξέρεις οπότε διάβασε. Μάλιστα το ένα άρθρο είναι από κτηνίατρο, εκτός και αν δε σου κάνει ούτε ο πτυχιούχος επί του θέματος

 

 

https://www.fishkeepingworld.com/goldfish-tank/

 

 

 

 

 

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...