Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα! Πριν 4 μήνες πήρα ένα καινούργιο ενυδρείο και αφού το ετοίμασα έβαλα δύο siamese algae-eater δύο κιχλίδες Malawi και δύο σαλιγκάρια. Μετά από 1 μήνα αφού όλα πήγαιναν ομαλά παρατηρησα στο τζαμί στο φίλτρο αλλά και στα διακοσμητικά του ενυδρείου πάρα πολλά άσπρα μπαλάκια που αρχικά θεώρησα αυγά σαλιγκαριού αλλά λόγω της μεγάλης ποσότητας του άρχισα να σκέφτομαι μήπως είναι κάποιο παράσιτο. Ξέρει κανείς για τι μπορεί να πρόκειται.

IMG_20220120_161928.jpg

IMG_20220120_161915.jpg

IMG_20220120_161855.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα αυγά από όσο γνωρίζω  μετά την αναπαραγωγή τα κρατάει η θυληκια στο στόμα μέχρι να μεγαλώσουν λίγο. Μάλλον είναι κάποιο παράσιτο.  Τι κιχλιδες έχεις?

Μbuna είναι pseudotropheus-cyaneorhabdos νομίζω ? Εκτός και αν στρεσάρονται τόσο τα ψαράκια σου που τα αφήσε από το στόμα.  Τα ψαράκια αυτα πάνε σε χαρέμι κανονικά 1 αρσενικό 3-4 θυληκα  .πόσα αρσενικά έχεις πόσα θυληκα?

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

 Αυγά από σαλιγκάρι  είναι  έτσι φαίνεται. Περιμένε να πάρεις και άλλες γνώμες 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Λογικά τα σαλιγκάρια σου είναι τα nerite και τα αυγά είναι από αυτά. Απ'όσο ξέρω δεν είναι ερμαφρόδιτα οπότε μάλλον σου έκατσε ζευγάρι. 

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι δεν εκκολάπτονται σε γλυκό νερό, το κακό είναι ότι θέλουν αρκετό ξύσιμο για να φύγουν....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ευχαριστώ πολύ. Ξέρετε πόσα σαλιγκάρια θα έχω. Εννοώ θα γεμίσει όλο το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Βασίλης Καλαιτζης έγραψε:

Οκ. Ευχαριστώ πολύ. Ξέρετε πόσα σαλιγκάρια θα έχω. Εννοώ θα γεμίσει όλο το ενυδρείο;

 

πριν 3 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Λογικά τα σαλιγκάρια σου είναι τα nerite και τα αυγά είναι από αυτά. Απ'όσο ξέρω δεν είναι ερμαφρόδιτα οπότε μάλλον σου έκατσε ζευγάρι. 

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι δεν εκκολάπτονται σε γλυκό νερό, το κακό είναι ότι θέλουν αρκετό ξύσιμο για να φύγουν....

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...