Jump to content

Recommended Posts

πριν 6 λεπτά, το μέλος nikos skourogiannakis έγραψε:

αρα αυριο θα ξανα αλλαξω νερο?  σημερα του αλλαξα το  50%

Ναι καλέ. Αυτό σου είπα πριν

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος nikos skourogiannakis έγραψε:

και το prime θα το βαζω σε καθε αλλαγη νερου? καθε μερα ???  @killerknight @marinos

Εννοείται. Υπολογίζει σε κάθε αλλαγή όλο τον όγκο του ενυδρείου, δλδ 125 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Εννοείται. Υπολογίζει σε κάθε αλλαγή όλο τον όγκο του ενυδρείου, δλδ 125 λίτρα. Εκτός αν το βάζεις το νερό για προετοιμασία σε βαρέλι, οπότε υπολογίζεις μόνο τα νέα λίτρα νερού που θα βάλεις

 

Link to comment
Share on other sites

αρα αφου γραφει  5 μλ στα 200 εγω βαζω 3,125 στα 125 λιτρα...... αν του βαλω καποιο φυτο πχ κερατοφυλλο θα βοηθησει? και στο βασικο φιλτρο να βαλω και εκει και αλλο υλικο περα απο το cirax ?  μπορει να σας ενοχλω συνεχεια αλλα ασχολουμε μολις 15 μερες @marinos & @killerknight

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος nikos skourogiannakis έγραψε:

αρα αφου γραφει  5 μλ στα 200 εγω βαζω 3,125 στα 125 λιτρα...... αν του βαλω καποιο φυτο πχ κερατοφυλλο θα βοηθησει? και στο βασικο φιλτρο να βαλω και εκει και αλλο υλικο περα απο το cirax ?  μπορει να σας ενοχλω συνεχεια αλλα ασχολουμε μολις 15 μερες @marinos & @killerknight

Τα φυτά τραβάνε νιτρικά και όχι νιτρώδη και αμμωνία. Οπότε δε βοηθάει τώρα.  Για το φίλτρο όχι τπτ άλλο

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να χασω τα ψαρια???? αν το κανω αυτο σε ποσες μερες πιστευεις οτι θα φτιαξει @killerknight ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος nikos skourogiannakis έγραψε:

υπαρχει περιπτωση να χασω τα ψαρια???? αν το κανω αυτο σε ποσες μερες πιστευεις οτι θα φτιαξει @killerknight Αν κάνεις καθημερινά αλλαγές πιθανότατα όχι. Το σε πόσες μέρες θα φτιάξεις δεν μπορώ να το πω. Συνήθως το στρώσιμο απαιτεί από 20-45 ημέρες

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχω πολλα προβληματα στο ενυδρειο.... αυτο ειναι αλγη; τι πρεπει να κανω? @marinos @killerknight

20220201_164142.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Δε βλέπω κάτι από τη φωτό. Την άλγη στα τζάμια την καθαρίζεις με σφουγγάρι που δεν έχει ξαναχρησιμοποιήσει (μόνο με νερό από το ενυδρείο του άλλο) ή με μαγνητακι

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα την 2η αλλαγη νερου οπως μου ειπες 30% κια μπηκε και το φιλτρο με σιποραξ.....αυριο θα την σκουπησω απλα με ενα καθαρο σφουγγαρακι και ολα οκ?   δεν θα ξανα βγει? με το να κανω επισης καθε μερα αλλαγη νερου δεν καθυστερω τον κυκλο του αζωτου και το στρωσιμο ??? @killerknight

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα καλησπέρα . 

Αν μαζί με το prime βάλεις και αυτό https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5102-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Τροφές-and-Χημικά-Ενυδρείων-/-Βελτιωτικά-Νερού-Ενυδρείου/5774-seachem-stability-100ml-000116012508.html  ή παρόμοια σκευάσματα (έτοιμα βακτήρια)  θα έχεις ποιο γρήγορα και καλύτερα αποτελέσματα  (Δεν λέω ότι δεν θα γίνει το στρώσιμο και χωρίς αυτό ).

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος nikos skourogiannakis έγραψε:

σημερα εκανα την 2η αλλαγη νερου οπως μου ειπες 30% κια μπηκε και το φιλτρο με σιποραξ.....αυριο θα την σκουπησω απλα με ενα καθαρο σφουγγαρακι και ολα οκ?   δεν θα ξανα βγει? με το να κανω επισης καθε μερα αλλαγη νερου δεν καθυστερω τον κυκλο του αζωτου και το στρωσιμο ??? @killerknight

Όχι δεν τον καθυστερεί. Επίσης εφόσον έχεις χρυσόψαρα θα πρέπει να πάρεις απόφαση το γεγονός ότι θα ζεις με τις άλγες. Που να δεις την πλάτη του ενυδρείου μου

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Νικόλα καλησπέρα . 

Αν μαζί με το prime βάλεις και αυτό https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5102-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Τροφές-and-Χημικά-Ενυδρείων-/-Βελτιωτικά-Νερού-Ενυδρείου/5774-seachem-stability-100ml-000116012508.html  ή παρόμοια σκευάσματα (έτοιμα βακτήρια)  θα έχεις ποιο γρήγορα και καλύτερα αποτελέσματα  (Δεν λέω ότι δεν θα γίνει το στρώσιμο και χωρίς αυτό ).

 

φιλε βαζω και τα 2.... εχω και ενα λιπασμα για τα φυτα.... κανω καθε μερα αλλαγη νερου 30% και αυριο θα ξανα κανω μετρησεις οποτε θα δουμε αν εχει διαφορα... απο σημερα παιζει και το 2ο φιλτρο με το σιποραξ... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....εκανα ξανα μετρηση... η αμμονια ειναι 0.25 

Nitrite no2   0.25

Nitrate no3    0

 

 

Η αμμωνια επεσε λιγο απο την προηγουμενη μετρηση...  να συνεχισω τις αλλαγες; πρεπει να κανω κατι αλλο. Να βαλω παραπανω δοση βακτηρια; επισης μου ειπαν για μπολι...αλλα που μπορω να βρω;; @killerknight  @marinos

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος nikos skourogiannakis έγραψε:

Η αμμωνια επεσε λιγο απο την προηγουμενη μετρηση...  να συνεχισω τις αλλαγες; πρεπει να κανω κατι αλλο.

Συνεχίζεις τις αλλαγες νερου και καλυτερα να βρεις μπολι. Βακτήρια και ενα κουβα να ρίξεις, δεν θα βοηθήσουν άμεσα. Θελουν χρονο για να αποικίσουν το φιλτρο.

Για μπολι γραψε εδω - https://www.aquazone.gr/forums/topic/76469-που-μπορώ-να-βρωμπόλι-σε-όλη-την-ελλάδα/

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2022 at 6:34 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Συνεχίζεις τις αλλαγες νερου και καλυτερα να βρεις μπολι. Βακτήρια και ενα κουβα να ρίξεις, δεν θα βοηθήσουν άμεσα. Θελουν χρονο για να αποικίσουν το φιλτρο.

Για μπολι γραψε εδω - https://www.aquazone.gr/forums/topic/76469-που-μπορώ-να-βρωμπόλι-σε-όλη-την-ελλάδα/

 

Καλησπερα @natateo. Βρηκα μπολι μου εδωσε το παλικαρι απο το @aquariumhouse που με βοηθάει αρκετα και βρισκω στο μαγαζι οτι χρειαστω εδω στην ιεραπετρα.... εβαλα λοιπν το μπολι εκανα αλλαγη νερου...@marinos & @killerknight τωρα κανω κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αύριο μετρήσεις 😉.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Αύριο μετρήσεις 😉.

Καλημερα... οι μετρησεις ειναι

Αμμονια 0.25 με 0.5

Νο2 νιτριτε  2.0 ppm

Nitrate no3  

 

Τωρα παμε καλα;;;  @marinos @killerknight

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος nikos skourogiannakis έγραψε:

Καλημερα... οι μετρησεις ειναι

Αμμονια 0.25 με 0.5

Νο2 νιτριτε  2.0 ppm

Nitrate no3  

 

Τωρα παμε καλα;;;  @marinos @killerknight

 

 

Αν δε μηδενίσει η αμμωνια και τα νιτρώδη δεν είμαι σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Αν δε μηδενίσει η αμμωνια και τα νιτρώδη δεν είμαι σίγουρος

και τι αλλο πρεπει να κανω για να μηδενισει? τα νιτρωση πως θα φυγουν?

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα θα μηδενίσει και η αμμωνία και τα νιτρώδη . Αλλαγή νερού κάθε 3 μέρες στο 50% γιατί έχεις ψαράκια μέσα και μην ξεχνάς ταυτόχρονα με την αλλαγή prime και βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...