Jump to content

ΑΝΕΥΡΕΣΗ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ


Recommended Posts

Τελικα η πρωτη επαφη για ανευρεση εξοπλισμου για fish only, δεν ητανε και τοσο θετικη.

Πηγενωντας λοιπον σε ενα καταστημα και συζητωντας με τους ανθρωπους εκει, μου προτηναν

να παω στην ετοιμη λυση ενος Red Sea 130 lt., για να μη γηνουνε πολλες "πατεντες" στο καπακι

αλλα και εξω απο το ενυδρειο.

Η αρχικη μου επιλογη ητανε ενα RIO 180 ή EHEIM 200 lt.

Γυριζωντας στο σπιτι (λιγο απογοητευμενος), αρχησα και παλι να διαβαζω για skimmer,

sump, φωτιστικα, συδεσμολογιες κ.α. (μπας και βρω καποια λυση).

Θα ηθελα να ρωτησω, αν ειναι τελικα δησκολο να στησει σωστα κανεις ενα θαλλασινο, και αν

μετα απο ολες αυτες τις επεμβασεις θα διμιουργηθει ενα "τερας" με καλωδια και σωληνακια

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, μην αγχώνεσαι και μην στεναχωριέσαι!

Η απάντηση στο ερώτημα σου είναι ΟΧΙ!!!

Είναι εύκολο να στήσεις ένα θαλασσινό και μάλιστα χωρίς ίχνος καλωδίου!

Σίγουρα η λύση ενός έτοιμου ενυδρείου είναι ευκολότερη και πιο συμαζεμένη!

Η διαφορά είναι ότι αν το φτιάξεις μόνος, μπορείς να επιλέξεις τον εξοπλισμό, τις διαστάσεις, το φωτισμό... στο έτοιμο παίρνεις όλο το πακέτο άσχετα αν σε ικανοποιεί ο εξοπλισμός αυτός ή όχι!

Η απόφαση σαφώς και είναι δικιά σου, στη θέση σου θα προτιμούσα να το φτιάξω μόνος μου, όπως ακριβώς μου αρέσει...έχει άλλη χάρη!

Link to comment
Share on other sites

Το πραγμα ειναι πολυ πιο ευκολο απο οτι νομιζεις και εχει να κανει

α.με τι ενυδρειο θελεις να φτιαξεις.Δηλαδη τι θα εχει μεσα.Αναλογα με το περιεχομενο ερχεται και το ειδος του εξοπλισμου.

β. ποσα διαθετεις για το ολο προτζεκτ.Γιατι δεν μπορει να θελεις 1000 λιτρα ενυδρειο και να λες διαθετω 1000 ευρω για ολα.

Αν κατασταλαξεις σε αυτα τα 2 τοτε οι λυσεις ειναι αρκετες.Μπορει να βρεις και φτηνο ενυδρειο και εξοπλισμο ητε σε κατ/τα εδω στη Αθηνα η στις αγγελιες φτηνα μεταχειρισμενα η στο ιντερνετ.

Γνωμη μου οσο αφορα τα λιτρα να πας απο 240 και πανω .Το μικροτερο θα το βαρεθεις γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το κουραγιο...

Διστυχως δεν μπορω να παω σε μεγαλητερο λογου χωρου.

Οσο για το ενυδρειο θα ειναι Fish only με 2-3 clown, 1-2 domino και αν τεριαζει κατι αλλο, χωρις ομως αυτο να ειναι απαρετητο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το κουραγιο...

Διστυχως δεν μπορω να παω σε μεγαλητερο λογου χωρου.

Οσο για το ενυδρειο θα ειναι Fish only με 2-3 clown, 1-2 domino και αν τεριαζει κατι αλλο, χωρις ομως αυτο να ειναι απαρετητο

Μου αρεσει ο τροπος σκεψεις σου οσο αφορα τα ψαρακια σου...δειχνει οτι τα σκεφτεσαι και ελπιζω να μην παρασυρθεις αργοτερα και το κανεις...ψαροσουπα :thumbdown:

Παρ΄ ολα αυτα ομως εχεις καποια περιθορια ακομα και θα τα πουμε οταν ερθει η ωρα...ισως μια salaria για την αλγη σου και κανα goby για την αμμο σου... γενικα ειναι καλο να εχεις και χρησιμα ψαρακια...να κανουν και καμια δουλεια...

Επισης αν κινηθεις σε ηρεμα ψαρακια μπορεις να βαλεις και καποιες γαριδες μεσα μαζι φυσικα με σαλιγγαρακια, ερημιτες κτλ και θα δεις ποσο ενδιαφερον θα ειναι το ενυδρειο σου..

Καλη αρχη...περιμενουμε εξελιξεις...βημα βημα θα τα λεμε ολα! :)

Link to comment
Share on other sites

Σηγουρα θα ηθελα να εχω και ζωντανα που θα "δουλευουν" και γι' αυτο δεν θελω να βαλω πολλα ψαρακια.

Οσο για ενυδρεια οι λυσεις ειναι τρεις οπως εχω ξαναπει:

A. Rio 180

B. mp 200

C. Red Sea 130

αν και το τελευταιο δεν τεριαζει καλα στον χορο μου.

Καμια συμβουλη για την επιλογη?

Link to comment
Share on other sites

Αν και το RIO 180, με το mp 200, εχουνε την ιδια χωρητικοτητα, και εγω εκει καταληγω

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε και τα καπάκια τους να δεις ποιότητα κατασκευης και δυνατότητα αύξησης του φωτισμού αν χρειαστεί

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...