Jump to content

Έπιπλο ενυδρείου


Nikos Panakogloy

Recommended Posts

πριν 30 λεπτά, το μέλος Nikos Panakogloy έγραψε:

Ναι αυτό που έχει λίγο φως είναι επειδή έχω βάλει καρφάκι από κάτω πολύ μικρό σαν ποδαράκι. Να τα βγάλω?? 

 

Αν εννοείς τα "πατίνια" τα εξαφανίζεις asap !!

Υπαρχουν αυτά και αυτά αλλά και αυτά με ρεγουλατόρο  .

Φυσικά θα επίλεξεις για το πάχος της μελαμίνης σου . . . 

 

πριν 37 λεπτά, το μέλος Nikos Panakogloy έγραψε:

Εδώ είναι που εννοώ για την σκούρα έξτρα μελαμίνη.

 

Θεωρώ οτι δεν χρησιμεύει κάπου γι αυτό και ρώτησα "Εξαρτάται τι ήθελες να " δέσεις" με αυτό ?!! " 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Αν εννοείς τα "πατίνια" τα εξαφανίζεις asap !!

Υπαρχουν αυτά και αυτά αλλά και αυτά με ρεγουλατόρο  .

Φυσικά θα επίλεξεις για το πάχος της μελαμίνης σου . . . 

 

 

Θεωρώ οτι δεν χρησιμεύει κάπου γι αυτό και ρώτησα "Εξαρτάται τι ήθελες να " δέσεις" με αυτό ?!! " 

Τα έβαλα σαν έξτρα κράτημα για το πάνω μέρος του επίπλου που θα κάτσει το ενυδρείο.. Ναι αυτά εννοώ που μου είπες να τα εξαφανίσω 😶😶θα πάω να ψαχτω για κάτι σαν αυτά που μου έστειλες εσύ τώρα πιο πάνω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Nikos Panakogloy έγραψε:

Τα έβαλα σαν έξτρα κράτημα για το πάνω μέρος του επίπλου που θα κάτσει το ενυδρείο..


Εφοσον το επιπλο ειναι οσο το ενυδρειο δεν ειναι απαραιτο αλλα τωρα που το εβαλες το αφηνεις οπως ειναι ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:


Εφοσον το επιπλο ειναι οσο το ενυδρειο δεν ειναι απαραιτο αλλα τωρα που το εβαλες το αφηνεις οπως ειναι ;)

Σε ευχαριστώ πολύ. Το μόνο σοβαρό πρόβλημα μου είναι τι θα κάνω με την υπερχείλιση... Πιο πολύ θέλω να κάνω στην πλάτη τρύπες και όχι στον πάτο.. Φοβάμαι λίγο στον πάτο.. (επίσης ξέχασα να πω ότι μέσα στο έπιπλο έβαλα σιλικόνη σε όλες τις ενώσεις) 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να φοβασαι να τρυπήσεις το ξύλο στην πάνω μεριά. . . 

Το βάρος όλο στηρίζεται στα πλαϊνά !!

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να φοβασαι να τρυπήσεις το ξύλο στην πάνω μεριά. . . 

Το βάρος όλο στηρίζεται στα πλαϊνά !!

Εννοούσα για τη γυάλα που να τρυπήσω, πλάτη η πάτο?ώστε να πάει το νερό κάτω στο σαμπ. 

Link to comment
Share on other sites

Όπου και να κανρις δεν υπάρχει θέμα, απλά πρέπει να δεις εσύ τι θες και πως θα είναι η υπερχείλιση σου .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2022 at 10:34 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Πέρασες το έπιπλο με βερνίκι; Η υγρασία από το sump θα το σαπίσει σε λίγα χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Όχι. Έβαλα μόνο σιλικόνη σε όλες τις γωνίες μέσα.. Να περάσω δηλ όπως είναι η μελαμίνη από πάνω της βερνίκι? Είναι κάποιο συγκεκριμένο βερνίκι που θα ζητήσω? 

Link to comment
Share on other sites

η μελαμίνη απο μόνη της είναι αδιάβροχη το μόνο ευαίσθητο σημείο είναι εκεί που έχει κοπή, αφού όμως στης ενώσεις έβαλες σιλικόνη δεν υπάρχει θέμα.

Απλα ενημερωτικά σαν πληροφορία αν θες σε κάποια φάση να χρησιμοποιήσεις βερνίκι το ζητάς ως αδιάβροχο βερνίκι εξωτερικού χώρου αν θες να είναι και σκληρό ζητάς αδιάβροχο βερνίκι για ξύλινα πατώματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Χρήστο. Θα πάω να πάρω να περάσω από μέσα όλο το έπιπλο μελαμίνης ώστε να κάνει καλύτερη μόνωση. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα πήγαινα σε ψηλότερο σημείο τις τρύπες είτε στην πλάτη είτε στα πλάγια ανάλογα τι βολεύει πρακτικά και αισθητικά!

Για μένα γνώμονα έχω την ασφάλεια.  Φαντάσου να έχαναν οι σιλικονες ή οι τσιμουχες στον πάτο του ενυδρείου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Προσωπικά θα πήγαινα σε ψηλότερο σημείο τις τρύπες είτε στην πλάτη είτε στα πλάγια ανάλογα τι βολεύει πρακτικά και αισθητικά!

Για μένα γνώμονα έχω την ασφάλεια.  Φαντάσου να έχαναν οι σιλικονες ή οι τσιμουχες στον πάτο του ενυδρείου. 

Καλημέρα. Συμφωνώ μαζί σου. Τελικά οι τρύπες θα γίνουν στην πλάτη του ενυδρείου. Χθες έγινε η κόλληση του, θέλω να ρωτήσω, τα τζάμια από μέσα κάνει να τα καθαρίσω με αζαξ? 

20220205_203420.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να προτιμάς ξύδι στον καθαρισμό του ενυδρείου.  Απόφυγε γενικότερα τα χημικά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ποτέ τα έκανες όλα αυτά???

Είσαι έτοιμος!!!

Αντε με το καλό να γεμίσει!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήταν να μην πάρω φορά!!! 🙂 Είχα καλή βοήθεια. Κάποια πράγματα γίνανε και κάποια άλλα πιο χαλαρά τώρα. Πάντως προχωράμε. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

@Nikos Panakogloy

 

Άντε καλη αρχη!!

 

Πάντως θα ήταν καλό να ανοίξεις ενα νέο θέμα στην κατηγορία των θαλασσινών για να το παρακολουθούμε και να συμμετέχουμε εκει , επειδη εδω αφορά το θεμα μονο για το επιπλο του ενυδρείου και οχι την πορεία του.  :)  

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

@Nikos Panakogloy

 

Άντε καλη αρχη!!

 

Πάντως θα ήταν καλό να ανοίξεις ενα νέο θέμα στην κατηγορία των θαλασσινών για να το παρακολουθούμε και να συμμετέχουμε εκει , επειδη εδω αφορά το θεμα μονο για το επιπλο του ενυδρείου και οχι την πορεία του.  :)  

 

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Ναι έχεις δίκιο 🙂🙂

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...