Jump to content

griffin's reef project


griffin_23

Recommended Posts

Καλησπερίζω και εγώ τους reefades του aquazone και με την σειρά μου θα ήθελα λίγη από την πολύτιμη βοήθεια σας για να στήσω το πρώτο μου reef ενυδρείο. :hysterical::blush:

Έχω ρίξει αρκετό διάβασμα αν και με το reef ποτέ δεν είναι αρκετό. Το βασικά μου ερωτήματα είναι γύρω από τον εξοπλισμό του ενυδρείου. Παρακάτω θα σας δώσω μια ανάλυση με τα βήματα που σκοπεύω να κάνω.

Σε πρώτο στάδιο θα γίνει η αγορά :

-Ενυδρείο κυβικό σχεδόν 160 λίτρων καθαρής χωρητικότητας με υπερχύλιση στο πλάι

-Sump 90 λίτρων καθαρής χωρητικότητας

-Αντλία aqua medic 1200lt/h για την επιστροφή του νερού από το sump στο ενυδρείο

-Θερμοστάτη jager 300 watt

-R.O. 140lt/day της PRODAC

-20 κιλά ζωντανή άμμο

-αλάτι tropic marin

-πυκνόμετρο

-τεστ PH

-τεστ KH

-τεστ CALCIUM

-Skimmer έχω ήδη από ένα φίλο αλλά δεν ξέρω τι μάρκα είναι καθώς δεν το έχω πάρει ακόμα. Ξέρω μόνο ότι θέλει αντλία 2400lt/h ( οπότε θα έχω και overskimming )

-επίσης έχω ήδη ένα φίλτρο Ηydor Prime 20 με αντλία 600lt/h και κάδο 3lt το οποίο λέω να το γεμίσω με άνθρακα και syporax

Δεύτερο στάδιο αφού στρώσει το ενυδρείο :

-10 κιλά βράχο ( θα τον φτάσω στα 20 λογικά αλλά λόγο μεγάλου κόστους θα το κάνω αργότερα )

- 3 αντλίες maxi jet 600lt/h για την σωστή κυκλοφορία του νερού

τρίτο και τελευταίο στάδιο o φωτισμός :

λέω να βάλω 4 λάμπες Τ5

2 white 24 watt στα 10000 kelvin

2 blue 24 watt

σύνολο δηλαδή 96 watt

ενστάσεις, ιδέες και προτάσεις που πιθανόν έχετε πάνω στο εξοπλισμό που έχω διαλέξει. :thumbup:

Το ενυδρείο θα έχει ύψος 54 εκατοστά το οποίο θα γίνει 47 αφού προστεθεί η αμμός. Γενικά δεν με ενδιαφέρουν οι ακροπόρες. Με ενδιαφέρουν LPS κοράλλια όπως Grape Bubble Coral, Euphyllia Glabrescens, Euphyllia Ancora ίσως και κανένα clam. Πιστεύετε ότι ο φωτισμός αυτός σε συνδυασμό με το ύψος είναι αρκετός ? :blush:

Επίσης έβαλα από την αρχή στο πρόγραμμα R.O. ξέρω ότι είναι απαραίτητη όχι μόνο στο reef αλλά σε οποιοδήποτε είδος ενυδρείου. Αν την πάρω σε 3-4 μήνες αφού στήσω το ενυδρείο θα υπάρξει μεγάλη διαφορά ? :rasp:

thanks :blush:

Έγινε επεξεργασία - griffin_23
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω και εγώ τους reefades του aquazone και με την σειρά μου θα ήθελα λίγη από την πολύτιμη βοήθεια σας για να στήσω το πρώτο μου reef ενυδρείο. :blush::hysterical:

<welcome to the club :blush:>

-Ενυδρείο κυβικό σχεδόν 160 λίτρων καθαρής χωρητικότητας με υπερχύλιση στο πλάι

<Αν αυτό είναι το maximum του χώρου που διαθέτεις, οκ διαφορετικά πήγαινε

σε κάτι μεγαλύτερο>

-Sump 90 λίτρων καθαρής χωρητικότητας

<φρόντισε να διαθέσεις χώρο για refugium μέσα στο sump>

-Αντλία aqua medic 1200lt/h για την επιστροφή του νερού από το sump στο ενυδρείο

-Θερμοστάτη jager 300 watt

-R.O. 140lt/day της PRODAC

<έχω ακριβώς το ίδιο αλλά μεγαλύτερης εξαγωγής και δεν είμαι ικανοποιημένος

προσπάθησε να βρεις κάποιο που είναι RO/DI>

-20 κιλά ζωντανή άμμο

<από που; >

-αλάτι tropic marin

-πυκνόμετρο

-τεστ PH

-τεστ KH

-τεστ CALCIUM

-Skimmer έχω ήδη από ένα φίλο αλλά δεν ξέρω τι μάρκα είναι καθώς δεν το έχω πάρει ακόμα. Ξέρω μόνο ότι θέλει αντλία 2400lt/h ( οπότε θα έχω και overskimming )

<Ακόμη δεν έχω δει reef που overskimαρετε. Απλώς φρόντισε να το βάλεις στο sump και θα δουλεύει πολύ καλύτερα >

-επίσης έχω ήδη ένα φίλτρο Ηydor Prime 20 με αντλία 600lt/h και κάδο 3lt το οποίο λέω να το γεμίσω με άνθρακα και syporax

<Βάλε και rowaphos για να τραβά silicates/phosphorus>

Δεύτερο στάδιο αφού στρώσει το ενυδρείο :

-10 κιλά βράχο ( θα τον φτάσω στα 20 λογικά αλλά λόγο μεγάλου κόστους θα το κάνω αργότερα )

<Χρειάζεσαι περίπου 1kg/5lt>

- 3 αντλίες maxi jet 600lt/h για την σωστή κυκλοφορία του νερού

<Σκέφτηκες ποτέ τις tunze streams ; Μία μόνο θα αρκούσε για 160 λίτρα>

τρίτο και τελευταίο στάδιο o φωτισμός :

λέω να βάλω 4 λάμπες Τ5

2 white 24 watt στα 10000 kelvin

2 blue 24 watt

σύνολο δηλαδή 96 watt

<Πάρα πολύ λίγο. Πήγαινε κατ'ευθείαν σε ΜΗ λύσεις, θα γλιτώσεις τα λεφτά σου.

Για 160 λίτρα θα πρότεινα 2x75 watt 14k και 2 Τ5 μπλε ακτινικές.>

ενστάσεις, ιδέες και προτάσεις που πιθανόν έχετε πάνω στο εξοπλισμό που έχω διαλέξει. :icon_dance:

Το ενυδρείο θα έχει ύψος 54 εκατοστά το οποίο θα γίνει 47 αφού προστεθεί η αμμός. Γενικά δεν με ενδιαφέρουν οι ακροπόρες. Με ενδιαφέρουν LPS κοράλλια όπως Grape Bubble Coral, Euphyllia Glabrescens, Euphyllia Ancora ίσως και κανένα clam. Πιστεύετε ότι ο φωτισμός αυτός σε συνδυασμό με το ύψος είναι αρκετός ? :rasp:

<Το ύψος είναι επαρκέστατο, η επιφάνεια να σε προβληματίζει. Σε 160 λίτρα δε νομίζω να μπορείς να βάλλεις τόσα κοράλλια γιατί έχουν την κακή συνήθεια να εκκρίνουν τοξίνες (προσπαθούν να εκτοπίσουν τον ανταγωνισμό)

Βάλε και κανένα ψαράκι, να τρώει καμιά άλγη :blush:>

Επίσης έβαλα από την αρχή στο πρόγραμμα R.O. ξέρω ότι είναι απαραίτητη όχι μόνο στο reef αλλά σε οποιοδήποτε είδος ενυδρείου. Αν την πάρω σε 3-4 μήνες αφού στήσω το ενυδρείο θα υπάρξει μεγάλη διαφορά ? :thumbup:

<Ναι, αντί για reefer θα γίνεις ο επίμονος κηπουρός από τις άλγες.

Φρόντισε για μακροάλγη στο sump εξ αρχής ώστε οι άλγες να περιοριστούν. Βάλε και σαλιγκαράκια (όχι καβούρια), μόλις στρώσουν τα νιτρικά σου.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία (και καλή υπομονή)>

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που μεγαλώνει η θαλασσινή ομάδα στο aquazone. :blush:

Καλύτερα για την επιστροφή νερού να βάλεις αντλία της eheim, επειδή κάνει λιγότερο θόρυβο.

RO καλυτέρα να βάλεις από την αρχή επειδή θα μειωθεί η απόδοση του ζωντανού βράχου στο νερό της βρύσης και μετά να μην είναι και τόσο ζωντανός…

Για το φίλτρο hydor prime 20 πρέπει να ρωτήσεις σε κατάστημα (έχουν σχετική σελίδα στο forum) αν κάνει για το θαλασσινό νερό, επειδή δεν είναι όλα τα φίλτρα κατάλληλα για θαλασσινό. Ξέρω ότι η eheim σίγουρα κάνει για θαλασσινό.

Άνθρακα και αντιφώσφορο μπορείς να βάλεις μέσα στο sump ή -αν δεν έχεις χώρο στο sump- μέσα στο φίλτρο.

Επίσης θα χρειαστείς και ένα βιολογικό φίλτρο που να γεμίσεις π.χ. substrate pro, επειδή τα κιλά του ζωντανού βράχου που σκοπεύεις να βάλεις δεν αρκούν για βιολογικό καθαρισμό.

Για το φωτισμό, αν δεν θα έχεις φωτοσυνθετικά κοράλλια και κοράλλια που θελουν πολυ φως, αρκούν και 4 λάμπες Τ5.

Το clam δεν θα νιώθει αρκετά καλά επειδή χρειάζεται ΜΗ λάμπες.

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ με το bger

Link to comment
Share on other sites

-Ενυδρείο κυβικό σχεδόν 160 λίτρων καθαρής χωρητικότητας με υπερχύλιση στο πλάι

<Αν αυτό είναι το maximum του χώρου που διαθέτεις, οκ διαφορετικά πήγαινε

σε κάτι μεγαλύτερο>

δυστηχώς δεν με πέρνει για μεγαλήτερο, ήδη είμαι οριακά.

-Sump 90 λίτρων καθαρής χωρητικότητας

<φρόντισε να διαθέσεις χώρο για refugium μέσα στο sump>

τι ακριβώς κάνει το refugium, είναι η μέθοδος με τις μακροάλγες γιατι αν είναι αυτο το λέω απο την αρχή δεν υπάρχει χώρος δυστηχώς ?

-R.O. 140lt/day της PRODAC

<έχω ακριβώς το ίδιο αλλά μεγαλύτερης εξαγωγής και δεν είμαι ικανοποιημένος

προσπάθησε να βρεις κάποιο που είναι RO/DI>

τι ακριβως δεν σου αρεσε και τι περισσοτερο έχει μια RO/DI?

-20 κιλά ζωντανή άμμο

<από που; >

δυστηχως δεν γνωριζω κατι περαπανω για την αμμο. δηλαδη τι πoικιλια, οπως λέμε βραχος fiji ?

-Skimmer έχω ήδη από ένα φίλο αλλά δεν ξέρω τι μάρκα είναι καθώς δεν το έχω πάρει ακόμα. Ξέρω μόνο ότι θέλει αντλία 2400lt/h ( οπότε θα έχω και overskimming )

<Ακόμη δεν έχω δει reef που overskimαρετε. Απλώς φρόντισε να το βάλεις στο sump και θα δουλεύει πολύ καλύτερα >

ίσως να ήταν πατάτα αυτό που είπα περί overskimming. παντως μολις έμαθα το μοντέλο. έχω ένα red sea berlin τελικά.

-10 κιλά βράχο ( θα τον φτάσω στα 20 λογικά αλλά λόγο μεγάλου κόστους θα το κάνω αργότερα )

<Χρειάζεσαι περίπου 1kg/5lt>

το όριο που γράφω είναι σχετικο. απλά λόγο κόστους θα γίνει σιγά σιγά.

- 3 αντλίες maxi jet 600lt/h για την σωστή κυκλοφορία του νερού

<Σκέφτηκες ποτέ τις tunze streams ; Μία μόνο θα αρκούσε για 160 λίτρα> :

εδω δεν νομίζω ότι θα συμφωνίσω καθώς με μία μόνο δεν θα υπάρχει σωστή κυκλοφορια ανάμεσα στο βράχο με αποτέλεσμα να έχουμε νεκρά σημεία.

λέω να βάλω 4 λάμπες Τ5

2 white 24 watt στα 10000 kelvin

2 blue 24 watt

σύνολο δηλαδή 96 watt

<Πάρα πολύ λίγο. Πήγαινε κατ'ευθείαν σε ΜΗ λύσεις, θα γλιτώσεις τα λεφτά σου.

Για 160 λίτρα θα πρότεινα 2x75 watt 14k και 2 Τ5 μπλε ακτινικές.>:

με τον φωτισμό ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη πάντως η πρόταση σου είναι ενδιαφέρουσα. όταν λες παρα πολύ λίγο πιστεύεις ότι τα συγκεκριμένα κοραλλια θελουν παραπάνω καθώς νομίζω δεν είναι φωτοσυνθετικα ?

Το ενυδρείο θα έχει ύψος 54 εκατοστά το οποίο θα γίνει 47 αφού προστεθεί η αμμός. Γενικά δεν με ενδιαφέρουν οι ακροπόρες. Με ενδιαφέρουν LPS κοράλλια όπως Grape Bubble Coral, Euphyllia Glabrescens, Euphyllia Ancora ίσως και κανένα clam. Πιστεύετε ότι ο φωτισμός αυτός σε συνδυασμό με το ύψος είναι αρκετός ?  :hysterical:

<Το ύψος είναι επαρκέστατο, η επιφάνεια να σε προβληματίζει. Σε 160 λίτρα δε νομίζω να μπορείς να βάλλεις τόσα κοράλλια γιατί έχουν την κακή συνήθεια να εκκρίνουν τοξίνες (προσπαθούν να εκτοπίσουν τον ανταγωνισμό):

δεν σκοπεύω να το γεμισω απλά τι είδη κοραλλίων με ενδιαφέρουν.

Επίσης έβαλα από την αρχή στο πρόγραμμα R.O. ξέρω ότι είναι απαραίτητη όχι μόνο στο reef αλλά σε οποιοδήποτε είδος ενυδρείου. Αν την πάρω σε 3-4 μήνες αφού στήσω το ενυδρείο θα υπάρξει μεγάλη διαφορά ? :blush:

<Ναι, αντί για reefer θα γίνεις ο επίμονος κηπουρός από τις άλγες.

Φρόντισε για μακροάλγη στο sump εξ αρχής ώστε οι άλγες να περιοριστούν. Βάλε και σαλιγκαράκια (όχι καβούρια), μόλις στρώσουν τα νιτρικά σου.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία (και καλή υπομονή)>

5653[/snapback]

αυτο ήταν που σκέφτηκα και εγώ απλώς ήθελα και μία τελική επιβαιβεωση:blush:

thanks πάντως για το ενδιαφέρον :blush:

Έγινε επεξεργασία - griffin_23
Link to comment
Share on other sites

τι ακριβώς κάνει το refugium, είναι η μέθοδος με τις μακροάλγες γιατι αν είναι αυτο το λέω απο την αρχή δεν υπάρχει χώρος δυστηχώς ?

<Δες αυτό : > http://reefkeeping.com/issues/2003-01/gt/index.php

τι ακριβως δεν σου αρεσε και τι περισσοτερο έχει μια RO/DI?

<Μικρή ροή "καθαρού" νερού, το οποίο τελικά δεν είναι και τόσο καθαρό αφού

επιτρέπει να περνούν silicates και phosphorus. Για αυτό το λόγο υπάρχουν τα

RO/DI=Reverse Osmosis/DeIonization ώστε το νερό να είναι ΚΑΙ απιονισμένο

και 99% περίπου καθαρό αντί για 95%

δυστηχως δεν γνωριζω κατι περαπανω για την αμμο. δηλαδη τι πoικιλια, οπως λέμε βραχος fiji ?

<Εγώ ψάχνω για live sand (το FISH & PET θα μου απαντήσει σύντομα) εδώ και ένα χρόνο και δε βρίσκω. Live sand σημαίνει ότι περιέχει εκατομμύρια μικροοργανισμών και όχι μόνο βακτηρίδια. Αυτά δε, είναι πολύ σημαντικά, γιατί συνεισφέρουν στο παραγόμενο ζωοπλανκτόν από το οποίο τρέφονται κυρίως τα κοράλλια.>

ίσως να ήταν πατάτα αυτό που είπα περί overskimming. παντως μολις έμαθα το μοντέλο. έχω ένα red sea berlin τελικά.

<Έχω κι εγώ ένα και το χρησιμοποιώ μόνο για το όζον που προσθέτω. Αν το αντέχεις οικονομικά σου προτείνω να πάρεις ένα Deltec.>

το όριο που γράφω είναι σχετικο. απλά λόγο κόστους θα γίνει σιγά σιγά.

εδω δεν νομίζω ότι θα συμφωνίσω καθώς με μία μόνο δεν θα υπάρχει σωστή κυκλοφορια ανάμεσα στο βράχο με αποτέλεσμα να έχουμε νεκρά σημεία.

<Νεκρά σημεία με 12000 lt/h στα 160 λίτρα ; Μάλλον δεν έχεις δει tunze εν δράσει...>

με τον φωτισμό ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη πάντως η πρόταση σου είναι ενδιαφέρουσα. όταν λες παρα πολύ λίγο πιστεύεις ότι τα συγκεκριμένα κοραλλια θελουν παραπάνω καθώς νομίζω δεν είναι φωτοσυνθετικα ?

<Μην ξεχνάς ότι απώτερος στόχος είναι η προσομοίωση του reef. Μόνο οι ΜΗallide λάμπες θα σου δώσουν πραγματικό φως. Άλλωστε μπορεί να προσθέσεις αργότερα και άλλα κοράλλια, φωτοσυνθετικά ή ανεμώνες. Επίσης θέλεις να υπάρχει στο νερό σου (μικρή βέβαια) φωτοσύνθεση ώστε το ζωοπλανκτόν να τρέφεται από το φυτοπλανκτόν.>

Cheers

Έγινε επεξεργασία - bger
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω και εγώ τους reefades του aquazone και με την σειρά μου θα ήθελα λίγη από την πολύτιμη βοήθεια σας για να στήσω το πρώτο μου reef ενυδρείο. :blush:  :rasp:

Έχω ρίξει αρκετό διάβασμα αν και με το reef ποτέ δεν είναι αρκετό. Το βασικά μου ερωτήματα είναι γύρω από τον εξοπλισμό του ενυδρείου. Παρακάτω θα σας δώσω μια ανάλυση με τα βήματα που σκοπεύω να κάνω.

5651[/snapback]

Απο κυπουρικη γλυκου σε κηπουρικη αλμυρου νερου σε βλεπω...Not bad. :thumbup:

-Ενυδρείο κυβικό σχεδόν 160 λίτρων καθαρής χωρητικότητας με υπερχύλιση στο πλάι

Για πρωτο ενυδρειο και αφου δεν θα μπορεις να μεγαλυτερο, εισαι μια χαρα.

-Sump 90 λίτρων καθαρής χωρητικότητας

-Αντλία aqua medic 1200lt/h για την επιστροφή του νερού από το sump στο ενυδρείο

-Θερμοστάτη jager 300 watt

-R.O. 140lt/day της PRODAC

-20 κιλά ζωντανή άμμο

-αλάτι tropic marin

-πυκνόμετρο

-τεστ PH

-τεστ KH

-τεστ CALCIUM

Μια χαρα σε βρισκω. Στα τεστ θα παρεις και MG-Μαγνησιο, ενω για πυκνομετρο θα πας για refractometer. Τιποτα αλλο. Ολα τα αλλα μετρανε απο σχετικα εως καθολου σχετικα.

-επίσης έχω ήδη ένα φίλτρο Ηydor Prime 20 με αντλία 600lt/h και κάδο 3lt το οποίο λέω να το γεμίσω με άνθρακα και syporax

Καλα, θα βαλεις 20 κιλα ζωντανη αμμο, μεσα στη βιολογια, καθως και τον βραχο που επισης θα ειναι το κυριο βιολογικο υλικο σου. Το εξωτερικο βιολογικο τι το θες?

Δεύτερο στάδιο αφού στρώσει το ενυδρείο :

-10 κιλά βράχο ( θα τον φτάσω στα 20 λογικά αλλά λόγο μεγάλου κόστους θα το κάνω αργότερα )

- 3 αντλίες maxi jet 600lt/h για την σωστή κυκλοφορία του νερού

τρίτο και τελευταίο στάδιο o φωτισμός :

λέω να βάλω 4 λάμπες Τ5

2 white 24 watt στα 10000 kelvin

2 blue 24 watt

σύνολο δηλαδή 96 watt

ενστάσεις, ιδέες και προτάσεις που πιθανόν έχετε πάνω στο εξοπλισμό που έχω διαλέξει. :thumbup:

Μια χαρα ολα, απο τη στιγμη που δεν θες SPS, ολα ειναι Οκ. Μαλλον θα θες, μεγαλυτερη κυκλοφορια. Θα το δεις στην πραξη. Να προτιμησεις 15.000κελβιν λαμπες ημερας και μαλιστα 3 ημερας και 1 ακτινικη. Εαν δεις τι χρωμαεχουν οι 15αρες θα καταλαβεις. :band:

Το ενυδρείο θα έχει ύψος 54 εκατοστά το οποίο θα γίνει 47 αφού προστεθεί η αμμός. Γενικά δεν με ενδιαφέρουν οι ακροπόρες. Με ενδιαφέρουν LPS κοράλλια όπως Grape Bubble Coral, Euphyllia Glabrescens, Euphyllia Ancora ίσως και κανένα clam. Πιστεύετε ότι ο φωτισμός αυτός σε συνδυασμό με το ύψος είναι αρκετός ? :band:

Μια χαρα εισαι με αυτα που θες να συντηρησεις. Ισως τα clams ναθελουν να πανε ομως ψηλα στο βραχο, κατω απο τα φωτα και οχι κατω στο υποστρωμα αφου εχουν αρκετες απαιτησεις σε φωτισμο...

Επίσης έβαλα από την αρχή στο πρόγραμμα R.O. ξέρω ότι είναι απαραίτητη όχι μόνο στο reef αλλά σε οποιοδήποτε είδος ενυδρείου. Αν την πάρω σε 3-4 μήνες αφού στήσω το ενυδρείο θα υπάρξει μεγάλη διαφορά ? :ban:

Πολυ μεγαλη διαφορα προς το ασχημο. Δεν ξερεις τι εχει το νερο της βρυσης... Για κοραλια ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ απο την αρχη η R/O.

<Μικρή ροή "καθαρού" νερού, το οποίο τελικά δεν είναι και τόσο καθαρό αφού

επιτρέπει να περνούν silicates και phosphorus. Για αυτό το λόγο υπάρχουν τα

RO/DI=Reverse Osmosis/DeIonization ώστε το νερό να είναι ΚΑΙ απιονισμένο

και 99% περίπου καθαρό αντί για 95%

Σωστος... :ok:

Εγώ ψάχνω για live sand (το FISH & PET θα μου απαντήσει σύντομα) εδώ και ένα χρόνο και δε βρίσκω. Live sand σημαίνει ότι περιέχει εκατομμύρια μικροοργανισμών και όχι μόνο βακτηρίδια. Αυτά δε, είναι πολύ σημαντικά, γιατί συνεισφέρουν στο παραγόμενο ζωοπλανκτόν από το οποίο τρέφονται κυρίως τα κοράλλια.

Οχι βρε αδελφε, ζωντανη αμμος υπαρχει σε πολλα μαγαζια σε στοκ. Παντα. Ενα ενδιαφερεσε στειλε p.m. για περαιτερω.

το όριο που γράφω είναι σχετικο. απλά λόγο κόστους θα γίνει σιγά σιγά.

εδω δεν νομίζω ότι θα συμφωνίσω καθώς με μία μόνο δεν θα υπάρχει σωστή κυκλοφορια ανάμεσα στο βράχο με αποτέλεσμα να έχουμε νεκρά σημεία.

<Νεκρά σημεία με 12000 lt/h στα 160 λίτρα ; Μάλλον δεν έχεις δει tunze εν δράσει...>

Τι λετε βρε παιδια? Θα βαλετε 12000 λιτρα σε 160 λιτρα ενυδρειο?? Εγω την εχω σε 800 λιτρα ενυδρειο και οταν παει φουλ πεταει η αμμος σαν να ειναι ανεμοθυελα στη Σαχαρα... Ουτε για αστειο. Εαν εκει βαλεις καφε και ζαχαρη θα εχεις φραπε στο λεπτο.. :band::locked:

με τον φωτισμό ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη πάντως η πρόταση σου είναι ενδιαφέρουσα. όταν λες παρα πολύ λίγο πιστεύεις ότι τα συγκεκριμένα κοραλλια θελουν παραπάνω καθώς νομίζω δεν είναι φωτοσυνθετικα ?

Τα κοραλια που ειπες ποιο πανω ειναι ΦΩΤΟΣΥΝΘΕΤΙΚΟΤΑΤΑ! Μην κανεις κανα λαθος και δεν βαλεις φωτισμο :blush::hysterical::blush: . Για τα κοραλια που θελει δεν ειναι αναγκη να βαλει MH. Ειναι περιτες για εμενα. Τα κοραλια αυτα που λεει, δεν ειναι αρκετα ψηλα στον υφαλο για να εχουν τοσο φωτοσυνθετικες αναγκες. Με το φωτισμο που αναφερει ειναι τελεια. Μια χαρα. Γιατι εαν πας στις ΜΗ, τοτε εχεις αλλα ντραβαλα οποτε μην πιεζης την τυχη σου, γιατι μετα εχεις αλλες απαιτησεις σε τελειο νερο κτλ.

<Μην ξεχνάς ότι απώτερος στόχος είναι η προσομοίωση του reef. Μόνο οι ΜΗallide λάμπες θα σου δώσουν πραγματικό φως. Άλλωστε μπορεί να προσθέσεις αργότερα και άλλα κοράλλια, φωτοσυνθετικά ή ανεμώνες. Επίσης θέλεις να υπάρχει στο νερό σου (μικρή βέβαια) φωτοσύνθεση ώστε το ζωοπλανκτόν να τρέφεται από το φυτοπλανκτόν.>

Μπα, ολα ειναι σχετικα και αναλογα του τι ειδους σε ενδιαφερει να κρατησεις εν ζωη στην αιχμαλωσια. Οντως ειναι η καλυτερη λυση οι ΜΗ αμα θες πολυ φως, αλλα ειναι περιττες τωρα με τα συγκεκριμενα κοραλια. Εαν ηθελε SPS θα ελεγα σαφως καλυτερα με ΜΗ, αλλα τωρα ειναι μια χαρα. Τον καλυπτουν τελεια! Με εξαιρεση το clam...Εκει θελει παραπανω συζητηση.

Οσο για το φυτοπλακτον που λες, δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει στο ενυδρειο, ουτε στην παραμικρη ποσοτητα. Αφου με τοση ροη του νερου και ανακατεμα του, με περασμα απο σκιμμερ. φιλτρα κτλ κτλ , δεν μαινει τιποτα ορθιο απο αυτα. Το μονο καλο ειναι πως εαν εχεις σωστο DSB τοτε εκτος απο τις ιδιοτητες απονιτρικοποιησης εχει και το συν τις παραγωγης πλακτον. Οποτε μαζι με το βραχο, εχεις αρκετο φαγητο αναλογα τα λιτρα σου παντα για να ταισεις καποιο μανδαρινο ή ακομα και περισοτερους. :locked:

Επειδη σιγουρα κατι θα μου ξεφυγε, οτι αλλο ειναι ρωτηστε. Τα παιδια πριν τα ειπαν μια χαρα. Οχι τιποτα αλλο, αλλα εχουμε και συζητηση σοβαρη να κανουμε. :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

ΙΜΟ, η αναλογία 1kg/5lt για ζωντανό βράχο, η οποία συνιστάται, είναι κάπως υπερβολική...Μια αναλογία, την οποία προτείνουν Ευρωπαίοι και Αμερικανοί συν-χομπίστες, είναι 1pound/1gal (--> περίπου μισό κιλό βράχου στα 4 λίτρα!),άρα δεν θα ήταν καθόλου άσχημα να ξεκινούσε κανείς με 1kg/10lt περίπου...Δηλαδή σε ένα 200άρι ενυδρείο, πιστεύω είναι καλυμμένος κανείς-και με λιγότερο άδεια τσέπη! :blush: - με 20kg LR!

Δεν λέω πως με παραπάνω LR θα υπάρξει οποιοδήποτε πρόβλημα, το αντίθετο μάλιστα!

Link to comment
Share on other sites

ΙΜΟ, η αναλογία 1kg/5lt για ζωντανό βράχο, η οποία συνιστάται, είναι κάπως υπερβολική...Μια αναλογία, την οποία προτείνουν Ευρωπαίοι και Αμερικανοί συν-χομπίστες, είναι 1pound/1gal (--> περίπου μισό κιλό βράχου στα 4 λίτρα!),άρα δεν θα ήταν καθόλου άσχημα να ξεκινούσε κανείς με 1kg/10lt περίπου...Δηλαδή σε ένα 200άρι ενυδρείο, πιστεύω είναι καλυμμένος κανείς-και με λιγότερο άδεια τσέπη! :blush: - με 20kg LR!

Δεν λέω πως με παραπάνω LR θα υπάρξει οποιοδήποτε πρόβλημα, το αντίθετο μάλιστα!

6024[/snapback]

Και εγω καπου εκει με βλεπω να ειμαι τουλαχιστον για αρχη...(1kg/10l) κυριως γιατι μου αρεσουν τα "ανοιχτα¨ ενυδρεια... μου αρεσει να βλεπω τα ψαρια να εχουν χωρο και να μπορουν να κολυμπησουν ανετα...Βεβαια η ποσοτητα εξαρταται και απο την ποιοτητα του βραχου και αλλους παραγοντες αλλα και απο το τι ακριβως θελει ο καθε ενας να φτιαξει...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω καπου εκει με βλεπω να ειμαι τουλαχιστον για αρχη...(1kg/10l) κυριως γιατι μου αρεσουν τα "ανοιχτα¨ ενυδρεια... μου αρεσει να βλεπω τα ψαρια να εχουν χωρο και να μπορουν να κολυμπησουν ανετα...Βεβαια η ποσοτητα εξαρταται και απο την ποιοτητα του βραχου και αλλους παραγοντες αλλα και απο το τι ακριβως θελει ο καθε ενας να φτιαξει...

6025[/snapback]

Όντως, γιατί όσο πιο πορώδης και άρα ελαφρύτερος είναι ο βράχος, τόσο αποτελεσματικότερος σίγουρα είναι,αλλά και οικονομικότερος, μιας και απαιτείται αγορά μικρότερης ποσότητας. Τέτοιος είναι ο βράχος από τα νησιά Marshal-κατά κοινή ομολογία, ίσως η καλύτερη προέλευση ζωντανού βράχου- και από τα νησιά Fiji(premium Fiji LR)...Αυτοί οι "βράχοι" θεωρούνται καλής ποιότητας και έχουν το ανάλογο κόστος, ναι μεν διότι παρουσιάζουν ενδιαφέρουσα βιοποικιλότητα (πανίδα+χλωρίδα πάνω τους!), αλλά και διότι είναι εξαιρετικά πορώδεις, που σημαίνει ότι αποτελούν καλύτερα μέσα βιολογικού φιλτραρίσματος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...