Jump to content

Ταισμα για S.Rhombeus.


galinios79

Recommended Posts

γεαι σας παιδια.

πηρα ενα rhombeus περιπου 6 εκατοστα .ακομα τα ματια του δεν εχουν παρει το κοκκινο χρωμα.Αρα ακομα ειναι σε σχετικα μικρη ηλικια.Τι ταισμα κανω?αγοραζω κατεψυγμενη τροφη οπου κα8ε μεριδα εχει 2 κυβακια?

τι δινω?και σε τι συχνοτητα?

ευχαριστω.

επισης κατι ασχετο.ΤΟ black peat 8ελει συχνη αλλαγη λογω του κινδυνου να πιασει μυκητες???γιατι ετσι μου ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ένα μπράβο από εμένα που διάλεξες να ασχοληθείς με μία τόσο ενδιαφέρον αλλά παρεξηγημένη κατηγορία ψαριών.

Θα ήταν καλό να έκανες μία περιγραφή ου ενυδρείου και άν μπορούσες να έβαζες και φωτό από το ψάρι.

Σε αυτήν την ηλικία τάιζε το μικρές γαρίδες,κομματάκια από καλαμάρι και φιλέτο από ψάρι που όμως θα τα έχεις πλύνει καλά πρίν.

Τις γαρίδες να τις βάζεις ολόκληρες καθώς το κέλυφος είναι τεράστια πηγή Ασταξανθίνης μία ουσία η οποία θα βοηθήσει αρκετά τα χρώματα του ψαριού.

Άν έχεις άλλες απορίες απλά ρώτα!

Άντε να πληθαίνουν οι πιρανχόβιοι!!!!! :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ένα μπράβο από εμένα που διάλεξες να ασχοληθείς με μία τόσο ενδιαφέρον αλλά παρεξηγημένη κατηγορία ψαριών.

Θα ήταν καλό να έκανες μία περιγραφή ου ενυδρείου και άν μπορούσες να έβαζες και φωτό από το ψάρι.

Σε αυτήν την ηλικία τάιζε το μικρές γαρίδες,κομματάκια από καλαμάρι και φιλέτο από ψάρι που όμως θα τα έχεις πλύνει καλά πρίν.

Τις γαρίδες να τις βάζεις ολόκληρες καθώς το κέλυφος είναι τεράστια πηγή Ασταξανθίνης μία ουσία η οποία θα βοηθήσει αρκετά τα χρώματα του ψαριού.

Άν έχεις άλλες απορίες απλά ρώτα!

Άντε να πληθαίνουν οι πιρανχόβιοι!!!!! :thumbdown:

εχω το ριο 180,με το eheim 2026,powerhead crystalclear και οσο αφορα την φωτο του ψαριου ειναι αδυνατον γιατι κρυβεται απιστευτα.,μονο με βομβα βυθου τον βγαζω εξω!8α προσπα8ησω ομως.αν και γενικα ειχα διαβασει οτι πρεπει να μειωσεις τις κρυψωνες ετσι ωστε να αποκτησει μια πιο κοινωνικη συμπεριφορα.

οσο αφορα την ερωτηση για το black peat?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εχω το ριο 180,με το eheim 2026,powerhead crystalclear και οσο αφορα την φωτο του ψαριου ειναι αδυνατον γιατι κρυβεται απιστευτα.,μονο με βομβα βυθου τον βγαζω εξω!8α προσπα8ησω ομως.αν και γενικα ειχα διαβασει οτι πρεπει να μειωσεις τις κρυψωνες ετσι ωστε να αποκτησει μια πιο κοινωνικη συμπεριφορα.

οσο αφορα την ερωτηση για το black peat?

ευχαριστω

Μήν ανυσηχείς.

Με τον καιρό θα ηρεμήσει και θα βγαίνει περισσότερο.Μήν μειώσεις τις κρυψώνες.

Η τύρφη θέλει αλλαγή όχι επειδή θα πιάσει μύκητες αλλά γιατί χάνει την αποτελεσματικότητα της.Τί PH έχει το νερό σου χωρίς τύρφη?

Link to comment
Share on other sites

ρεκορ.πρεπει να εχω το πιο σκληρο νερο! 7/5 με 8.0 !.και το πιο σπαστικο ειναι οτι δεν βρισκω που8ενα την αναλογια γραμμαριων τυρφης και λιτρων.εντελως τυφλα.και αν βαλεις πιο πολυ τοτε πεφτει πολυ και η ολικη σκληροτητα αν δεν κανω λα8ος.τουλαχιστον αυτα βλεπω στα τεστ που κανω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...