Jump to content

Μετακόμιση. Προετοιμασία ψαριών;;


Recommended Posts

πριν 7 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

αν στο πλιο το δέσουν καλά νόμιζω βάση λογικής θα διατρέχει λιγότερο κίνδυνο απο το να πέσει το φορτηγό της μεταφορικής σε κάποια λακκούβα, αλλά μην φοβάσαι στην Ελλάδα δεν έχουμε λακκούβες στους δρόμους. 

truck GIF

Η φωτογραφία μιλάει από μόνη της 😂 😂

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Ερώτηση. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο?

Είναι 200 λίτρα. 100*40*50  έχω  3  χρυσόψαρα  Fancy Black Moor

Έγινε επεξεργασία - akis1982
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Ακη εφόσον ρώτησα και μου είπαν κάτι για παλέτα στα μέτρα του ενυδρείου και κάτι άλλα τέτοια κουλά ... άκου τι θα κάνεις . 

Πηγαίνεις  σε μάντρα υλικών ή στο LEROY MERLIN και αγοράζεις 2 φύλλα https://www.leroymerlin.gr/gr/domika-ulika/monosi-steganosi/exilasmeni-diogomeni-polusterini/polusterini-exilasmeni-fibrostir-xps-bt-toihopoiia-apli-m-250-x-p-60-x-pahos-3-cm-61715171

«Ντύνεις» το ενυδρείο περιμετρικά και τον πάτο και το δένεις με αυτοκόλλητες ταινίες . 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Λοιπόν Ακη εφόσον ρώτησα και μου είπαν κάτι για παλέτα στα μέτρα του ενυδρείου και κάτι άλλα τέτοια κουλά ... άκου τι θα κάνεις . 

Πηγαίνεις  σε μάντρα υλικών ή στο LEROY MERLIN και αγοράζεις 2 φύλλα https://www.leroymerlin.gr/gr/domika-ulika/monosi-steganosi/exilasmeni-diogomeni-polusterini/polusterini-exilasmeni-fibrostir-xps-bt-toihopoiia-apli-m-250-x-p-60-x-pahos-3-cm-61715171

«Ντύνεις» το ενυδρείο περιμετρικά και τον πάτο και το δένεις με αυτοκόλλητες ταινίες . 

Τέλεια ιδέα!!! 👌 Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου 👍  Από τον άλλο μήνα που θα ξεκινήσω να ξεστήνω το ενυδρείο θα ανεβάσω και φωτογραφίες με το τελικό αποτέλεσμα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος akis1982 έγραψε:

Τέλεια ιδέα!!! 👌 Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου 👍  Από τον άλλο μήνα που θα ξεκινήσω να ξεστήνω το ενυδρείο θα ανεβάσω και φωτογραφίες με το τελικό αποτέλεσμα. 

Οι τελευταίες δουλειές στην όλη μετακόμιση θα είναι το να καταπιαστεις με το ενυδρείο. Πραγματικά όμως το τελευταίο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά την ταπεινή μου γνώμη θα μπορούσε να το τυλίξει και με μια δυο κουβέρτες χοντρές που σκεπαζόμαστε τώρα τον χειμώνα,  αν έχει τόσο χοντρές και να τις δέσει γύρο γύρο με σπάγγο. 

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Κατά την ταπεινή μου γνώμη θα μπορούσε να το τυλίξει και με μια δυο κουβέρτες χοντρές που σκεπαζόμαστε τώρα τον χειμώνα,  αν έχει τόσο χοντρές και να τις δέσει γύρο γύρο με σπάγγο. 

χειμωνιάτικα με αυτό το κρύο και μόνο με κουβέρτες δεν λέει θέλει και το πάπλωμα :)

 

Το έγραψα γιατί πριν απο χρόνια μετέφερα ενυδρείο τυλιγμένο σε πάπλωμα, νομίζω πάντως το κλειδιά είναι να τυλιχτεί κατά τέτοιο τρόπο ώστε να απορροφούνε η κραδασμοί.  Τώρα θα είναι φελιζόλ, χαρτόνι με φουσκάλες, κουβέρτες, παπλώματα, σεμέδες, σεντόνια, δεν παίζει ρόλο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Κατά την ταπεινή μου γνώμη θα μπορούσε να το τυλίξει και με μια δυο κουβέρτες χοντρές που σκεπαζόμαστε τώρα τον χειμώνα,  αν έχει τόσο χοντρές και να τις δέσει γύρο γύρο με σπάγγο. 

Καλή ιδέα! Όπως είπε ποίο κάτω ο Χρήστος, θα απορροφηθούν οι κραδασμοί με την κουβέρτα; 

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο πού με απασχολεί είναι το νερό τις βρύσης. Σίγουρα δεν θα είναι όπως της Αθήνας. Και σε αυτό το θέμα θα χρειαστώ την βοήθεια σας. 

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου καλό είναι να έχεις ένα Κιτ με υγρά τεστάκια νερού στην κατοχή σου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ανά πάσα στιγμή.

 

Υγρά τέστ προτείνω λόγο της μεγαλύτερης αξιοπιστίας τους πάνω στα αποτέλεσμα που δείχνουν.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος akis1982 έγραψε:

Καλή ιδέα! Όπως είπε ποίο κάτω ο Χρήστος, θα απορροφηθούν οι κραδασμοί με την κουβέρτα; 

Εμείς το 360 λίτρα ενυδρείο που είχα χαρίσει σε κάτι φίλους το μεταφέραμε από Δάφνη στην Δραπετσώνα μέσα σε τζιπ τυλιγμένο με κουβέρτες γιατί ο οδηγός νόμιζε πως έπρεπε να πάρει με 200 όλες τις λακούβες που έβρισκε μπροστά του 😅😅

Φαντάσου πως έτρεμα μην το φτάσουν Δραπετσώνα και τελικά αντί για ενυδρείο τα παιδιά θα έπαιρναν το ψηφιδωτό του ενυδρείου γιατί θα είχε γίνει θρύψαλα αν δεν το είχαμε κάνει έτσι με τις κουβέρτες.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Κατά την άποψη μου καλό είναι να έχεις ένα Κιτ με υγρά τεστάκια νερού στην κατοχή σου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ανά πάσα στιγμή.

 

Υγρά τέστ προτείνω λόγο της μεγαλύτερης αξιοπιστίας τους πάνω στα αποτέλεσμα που δείχνουν.

Υγρά τέστ έχω. Αν είναι το νερό τις βρύσης ποιο μαλακό ή ποίο σκληρό δεν ξέρω πως θα να το διορθώσω για να το φέρω στους ίδιους παραμέτρους που απαιτείται για την ψαροσύνθεση για να μην βλάψω τα ψάρια. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος akis1982 έγραψε:

Υγρά τέστ έχω. Αν είναι το νερό τις βρύσης ποιο μαλακό ή ποίο σκληρό δεν ξέρω πως θα να το διορθώσω για να το φέρω στους ίδιους παραμέτρους που απαιτείται για την ψαροσύνθεση για να μην βλάψω τα ψάρια. 

Αυτό θα στο πουυ και τα παιδιά που γνωρίζουν καλύτερα σε αυτές τις περιπτώσεις.

 

Γενικά αν δεις μεγάλες διαφορές στο νερό εκεί που μετακομίζεις τότε θα πρέπει λογικά να πάρεις στην κατοχή σου ένα σύστημα αντίστροφης όσμωσης το οποίο θα σε κατευθύνουν τα παιδιά το που το βρίσκεις και πώς τοποθετείται.

 

Μέχρι εκείνη την ώρα απλά ελπίζουμε το νερό να είναι στις ίδιες παραμέτρους αν όμως είναι κάτι πολύ υπερβολικό σε τιμές τότε ενημερώνεις εδώ τα παιδιά και θα σε κατατοπίσουν στο τι πρέπει να κάνεις ακριβώς.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται που μετακομίζεις; Δεν βλέπω να το αναφέρεις κάπου ποιο πάνω γι'αυτό ρωτάω μπας και γνωρίζω.

Έχω τον γαμπρό μου σε στρατιωτική υδροφόρα ( καράβι) που πηγαίνουν και δίνουν νερό σε νησιά μας που δεν έχουν πόσιμο νερό. Να των ρωτήσω μπας και ξέρει κάτι για εκεί που πάς.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Αν επιτρέπεται που μετακομίζεις; Δεν βλέπω να το αναφέρεις κάπου ποιο πάνω γι'αυτό ρωτάω μπας και γνωρίζω.

Έχω τον γαμπρό μου σε στρατιωτική υδροφόρα ( καράβι) που πηγαίνουν και δίνουν νερό σε νησιά μας που δεν έχουν πόσιμο νερό. Να των ρωτήσω μπας και ξέρει κάτι για εκεί που πάς.

 

Μετακομίζω μόνιμα για Πάρο. Συγκεκριμένα στην Παροικιά. Στην καλοκαιρινή μου άδεια στην Πάρο πήγαινα για διακοπές και μου άρεσε σαν νησί και αποφάσισα να πάω μόνιμα.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η ποιότητα νερού που δίνη η ΕΥΔΑΠ της Πάρου.

Μπες στο link και δες πιο κάτω. Αν και δεν αναγράφει την σκληρότητα του νερού το οποίο είναι αυτό που σε καίει.

 

https://www.deya-parou.gr/ύδρευσή/πόσιμο-νερό/

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αμ

πριν 2 λεπτά, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Αυτή είναι η ποιότητα νερού που δίνη η ΕΥΔΑΠ της Πάρου.

Μπες στο link και δες πιο κάτω. Αν και δεν αναγράφει την σκληρότητα του νερού το οποίο είναι αυτό που σε καίει.

 

https://www.deya-parou.gr/ύδρευσή/πόσιμο-νερό/

 

Αρχικά να σου πω καλό ταξίδι να έχεις και να από όσο ξέρω και εγώ από τη γυναίκα μου που έχει πάει μερικές μέρες και μέχρι πριν λίγο καιρό ζούσε μία ξαδέρφη της εκεί και έχουμε ακούσει τα καλύτερα, εύχομαι και σε σένα ότι καλύτερο και να περνάς ζάχαρη.

 

Ανακαλώ και ώμος αναγραφή ολική σκληρότητα 286ppm

Παροδική σκληρότητα 222ppm

         ( Ανθρακική).

Άρα εκεί η ποιότητα του νερού είναι μέτρια προς σκληρή.

Μέχρι εδώ μπορώ να βοηθήσω.

Ας αναλάβουν τα παιδιά που έχουν γνώση στο αν χρειάζεται περαιτέρω επεξεργασία το νερό σου στην Πάρο εκτός από την τοπική προετοιμασία για σωστή θερμοκρασία και την αφαίρεση του χλωρίου μέσα απο το όνειρο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Αυτή είναι η ποιότητα νερού που δίνη η ΕΥΔΑΠ της Πάρου.

Μπες στο link και δες πιο κάτω. Αν και δεν αναγράφει την σκληρότητα του νερού το οποίο είναι αυτό που σε καίει.

 

https://www.deya-parou.gr/ύδρευσή/πόσιμο-νερό/

 

Ευχαριστώ πολύ! Με κάλυψες πλήρως. 👍👌 Το πρώτο που θα κάνω πριν γεμίσω το ενυδρείο θα κάνω μετρήσεις του νερού. Και πάλι σε ευχαριστώ. 👍

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Αμ

Αρχικά να σου πω καλό ταξίδι να έχεις και να από όσο ξέρω και εγώ από τη γυναίκα μου που έχει πάει μερικές μέρες και μέχρι πριν λίγο καιρό ζούσε μία ξαδέρφη της εκεί και έχουμε ακούσει τα καλύτερα, εύχομαι και σε σένα ότι καλύτερο και να περνάς ζάχαρη.

 

Ανακαλώ και ώμος αναγραφή ολική σκληρότητα 286ppm

Παροδική σκληρότητα 222ppm

         ( Ανθρακική).

Άρα εκεί η ποιότητα του νερού είναι μέτρια προς σκληρή.

Μέχρι εδώ μπορώ να βοηθήσω.

Ας αναλάβουν τα παιδιά που έχουν γνώση στο αν χρειάζεται περαιτέρω επεξεργασία το νερό σου στην Πάρο εκτός από την τοπική προετοιμασία για σωστή θερμοκρασία και την αφαίρεση του χλωρίου μέσα απο το όνειρο.

Σε ευχαριστώ πολύ! Να σαι καλά! 👍👍  

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...