Jump to content

Ενυδρείο αναπαραγωγής ωοτόκων


giorgos152

Recommended Posts

Ενυδρείο εκκόλαψης αυγών. Dennerle Nano Cube 60lt

 

Το ενυδρείο λειτουργούσε περίπου ένα χρόνο με ψάρια δλδ είναι στρωμένο, αφαιρέθηκαν τα περισσότερα φυτά
έμεινε το υπόστρωμα με τα τρία βραχάκια και λιγο Ταξίφυλλο επάνω.
Φυσικά αφαίρεσα το φίλτρο και μπήκε ένα μικρό αερόφιλτρο το οποίο φανταζομαι μετά από ένα μήνα
πως έχει πλέον έστω κάποια βιολογία....
Είσης υπάρχει και μία γλυκοπατάτα σε μια γωνία για να απορροφάει τα νιτρικά,και αρκετά σαλιγγάρια.

 

Δεν γινόταν να ακολουθήσω τη κλασσική μέθοδο γιά να μαζέψω αυγά δλδ να πιάσω ένα ζευγάρι,να το ταίσω καλά κ.λ.π.... δίότι στα 
πολυφυτεμένα κοινωνικά ενυδρεία μέχρι να πιάσω τα ψάρια θα είχα καταστρέψει όλο το διάκοσμο μαζί με τα φυτά.
Οπότε μία λύση έμενε...η Spawning Mop!

Δοκίμασα μερικές φορές χωρίς επιτυχία...δεν έβλεπα ούτε αυγά ούτε τίποτα.
Κάποια μέρα την έβγαλα από κάποιο ενυδρείο και αφού πάλι δεν είδα τίποτα την έβαλα όπως ήταν στο 60λιτρο
και την παράτησα....
Την άλλη μέρα το βραδάκι ενώ χάζευα το ενυδρείο βέπω κολλημένα επάνω στο τζάμι 5 διαφανείς κλωστούλες 3-4 χιλιοστά
με δύο μαύρα μπιλάκια στο επάνω μέρος....τρελάθηκα από τη χαρά μου (αν και μόνο που έβλεπα αυτό το μέγεθος τα φοβόμουν)
Ευτυχώς είχα infusoria έτοιμη για παν ενδεχόμενο και άρχισα να ταίζω με την πιπέτα που ταίζουν τα κοράλλια...
Επανέλαβα το πείραμα αυτή τη φορά με λιγότερη επιτυχία και πριν 3 μέρες βγήκαν άλλα 2 ψάρια....

 

Τα πρώτα 5 ψάρια είναι πια 10 ημερών και έχουν μεγαλώσει αρκετά...είναι πιά περίπου σαν ενα γκάπυ 3-4 ημερών.
Τα υπόλοιπα 2 είναι 3 ημερών....ακόμα ψείρες...
Δεν ξέρω τι είδος είναι ...υπολογίζω rosy barb,danio,ember tetra η white cloud minnow...
Μάλλον white cloud minnow πρέπει να είναι αλλά δεν ξέρω ακόμα.

 

Τέλος αυτό που έχω να πω είναι πως σε ένα "παλιό" ενυδρείο υπάρχουν προφανώς διάφοροι μικροοργανισμοί,πρωτόζωα κ.λ.π.
και είναι πιό εύκολο να επιζήσουν τα ψάρια...(εννοείται πως η infusoria είναι απαραίτητη!)
Την πρώτη εβδομάδα τα ψάρια έβοσκαν συνήθως στα τζάμια τα οποία δεν τα καθαρίζω πια, και έχουν ένα λεπτό στρώμα άλγης.
Τωρα στα μεγαλύτερα άρχισα να δίνω "First Bites" και αν κρίνω από τις κοιλιές τους το τρώνε.

Σε μία φωτο μου φαίνεται πως διακρίνεται ένα ψαράκι...🙄
Αυτά.Θα κάνω update όταν έχω νεότερα.... 
Περιμένω παρατηρήσεις η συμβουλές.
 

εικόνα_Viber_2022-02-10_03-51-48-702.jpg

εικόνα_Viber_2022-02-10_03-51-48-820.jpg

εικόνα_Viber_2022-02-10_03-51-48-904.jpg

εικόνα_Viber_2022-02-10_03-51-48-972.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να γράψω...

Αλλαγές νερού κάνω κάθε μέρα περίπου ενάμιση λίτρο (ένα μπουκάλι νερού)

Θερμοκρασία είναι στους 22 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κίντερ έκπληξη  όταν μεγαλώσουν θα δεις τη ψάρια είναι :)

Μόνο προσοχή στην γλυκοπατάτα, είσαι σίγουρος ότι δεν είναι ραντισμένη για συντήρηση απο έξω;

Και κάτι ακόμη συνήθως όταν βάζουμε κονδυλους μέσα στο νερό τα 2/3 είναι εκτός νερού, σε έσένα είναι το αντίθετο και υπάρχει αυξημένος κίνδυνος να σαπίσει, το λέω απλά για να έχεις το νου σου μην έχεις παρατράγουδα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @Χρήστος για τη παρατήρηση.

Τη γλυκοπατατα την έπλυνα πολύ καλά πριν τη βάλω μέσα....τώρα αυτό που είπες για τα 2/3 'εξω έχω την εντύπωση οτι έτσι το έχω δει σε βίντεο

αλλά θα το ξανακοιτάξω αφού μου το είπες.

Επίσης θα έχω το νου μου για το σάπισμα,δεν το είχα σκεφτεί.

Υπάρχουν 1-2 πολύ μικρά άσπρα σκουληκάκια στο τζάμι δίπλα στη γλυκοπατάτα τα οποία δεν τα πείραξα σκεφτόμενος οτι ίσως θα είναι μία καλή

τροφή για τα ψάρια όταν θα μεγαλώσουν.

Ελπίζω να μην έκανα βλακεία.....🤔

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια είναι πιά πάνω από 15 ημερών...έχουν μέγεθος περίπου 1,3 cm.

Προσπάθησα να βγάλω μία φωτο με zoom.

Μάλλον white cloud minnow είναι αν κρίνω από τη χαρακτηριστική μαύρη βούλα πριν την ουρά.

Τροφή αποκλειστικά πιά first bites και όλα μιά χαρά....μέχρι στιγμής.

εικόνα_Viber_2022-02-18_22-21-07-566.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες... 😉 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ @Rik 😀

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Update."Rosy barb" είναι τελικά τα 7 μικρά (video) και είμαι πολύ χαρούμενος γιατί μόνο αυτά δεν περίμενα να είναι...

50 περίπου ημερών, και ακόμα ούτε το ένα τρίτο του μεγέθους των γονιών τους αλλά ΟΚ...περιμένουμε.

Έχουν κάτι από το χρυσαφί μεταλλικό της μαμάς τους αλλά ακόμα τίποτα από το κόκκινο μεταλλικό του μπαμπά!!!!

Ελπίζω να μην είναι όλα θηλυκά γιατί θα τα πάρω στο κρανίο...χαχαχα

Danio η white cloud minnow περίμενα επειδή αυτά γεννοβολάνε πιό εύκολα  αλλά τελικά ήταν μια ωραία έκπληξη.

Rosy barb είχα μόνο 4 ψάρια...δύο ζευγάρια....

Άντε να μεγαλώσουν λίγο ακόμα να πάνε στο μεγάλο ενυδρείο με τους γονείς και τα άλλα και να ελευθερωθεί το

breeding tank για να ξεκινήσω πάλι με νέες αναπαραγωγικές προκλήσεις άλλων ειδών..😊

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...