Jump to content

Βοήθεια με στήσιμο φυτεμένου


KostasGr

Recommended Posts

Η Ναταλία πιστεύω σου έδωσε πολύ εύστοχες απαντήσεις και από την στιγμή που αποφάσισες να βάλεις κουμπα θέλει και αρκετή υπομονή που εγώ δεν είχα.....😅😅😁. Φωτισμός, διοξείδιο, λιπάσματα το τραβάει ο οργανισμός τους. Επίσης ένα καλό κούρεμα για να δυναμώσει θα τις το έριχνα.... με το συγκεκριμένο υπόστρωμα θα παιδευτείς μια που δεν αγκυρώνεται εύκολα και στις ρίζες του κυκλοφορεί και αρκετό οξυγόνο. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κάλιο 10ml 3 φορες την εβδομάδα, το ίδιο και γενικο λιπασμα. Συμπληρώνω σιδηρο 2 φορες την εβδομαδα.

 

Το υποστρωμα ειναι οντως ζορι αλλα τι να κανω..

 

Διαβάζω οτι θέλει Co2 μπολικο αλλα ταυτοχρονα πεφτει το και το PH αν και με το υποστρωμα που εχω νομιζω το ph δεν μπορει να ανεβει εύκολα.

 

Ο Φωτισμός  νομιζω ειναι αρκετός, φοβαμαι να αυξήσω μη γινουν ολα...

 

Νομιζω το κλειδί ειναι η υπομονη, καποια στιγμη θα στρωσει, εκει καταληγω...

 

GH δεν μετραω, θα παρω τεστ να μετρησω καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το υψος, βλεπεις αλλο φυτεμα να είναι χαμηλα και αλλο ακριβως διπλα να ψηλώνει. Μιλαμε για παράνοια!

 

Θερμοκρασία δεν θελω να ανεβασω για λογους οικονομίας, αν παιζει ομως τοσο ρολο, να ανεβασω

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος KostasGr έγραψε:

Σχετικα με το υψος, βλεπεις αλλο φυτεμα να είναι χαμηλα και αλλο ακριβως διπλα να ψηλώνει.

Ουσιαστικα ο φωτισμος μπορει να μην επαρκει ωστε να φτανει οσο χρειαζεται εκει που ειναι το cuba και το φυτο ψηλωνει γιατι "κινειται" προς το φως.Αυτο συμβαινει και στα μη ενυδρειακα φυτα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Κάλιο 10ml 3 φορες την εβδομάδα, το ίδιο και γενικο λιπασμα. Συμπληρώνω σιδηρο 2 φορες την εβδομαδα.

Καλο ειναι να πεις ολη την εβδομαδιαια λιπανση για να εχουμε εικονα και μετρησεις νερου ενυδρειου αλλα και αναπλήρωσης

Το υποστρωμα ειναι οντως ζορι αλλα τι να κανω..

 

Διαβάζω οτι θέλει Co2 μπολικο αλλα ταυτοχρονα πεφτει το και το PH αν και με το υποστρωμα που εχω νομιζω το ph δεν μπορει να ανεβει εύκολα.

Απο διοξείδιο δεν νομίζω να εχεις έλλειψη... περισσότερο σκέφτομαι τον φωτισμό και την ανισορροπία λιπασμάτων. Το ΡΗ δεν πεφτει και τοσο εύκολα εαν αυξήσεις λιγο την ΚΗ.

Ο Φωτισμός  νομιζω ειναι αρκετός, φοβαμαι να αυξήσω μη γινουν ολα...

Εκτος του οτι εχει την τάση να ψηλώσει βλεπω πως εχουν χασει τα παλαιότερα φυτέματα και τα φύλλα τους...

Νομιζω το κλειδί ειναι η υπομονη, καποια στιγμη θα στρωσει, εκει καταληγω...

Η υπομονή ειναι το μονο σιγουρο και δεν ειναι φυτο ταχείας ανάπτυξης...

GH δεν μετραω, θα παρω τεστ να μετρησω καποια στιγμη.

 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Johnkkk said:

Ουσιαστικα ο φωτισμος μπορει να μην επαρκει ωστε να φτανει οσο χρειαζεται εκει που ειναι το cuba και το φυτο ψηλωνει γιατι "κινειται" προς το φως.Αυτο συμβαινει και στα μη ενυδρειακα φυτα..

Το γνωριζω, το θεμα ειναι οτι διπλα διπλα το ενα με το αλλο έχουν διαφορά 

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Το γνωριζω, το θεμα ειναι οτι διπλα διπλα το ενα με το αλλο έχουν διαφορά 

Ναι το παρατηρησα κι απο το βιντεο..

Αυτο δεν ξερω πως να το εξηγησω ακριβως (δεν ειμαι και τοσο εμπειρος με αυτα).

Σου παραθετω μονο αυτα που εχω διαβασει επι του θεματος.

Ισως αν αυξανες λιγο τον φωτισμο και του εκανες ενα κλαδεμα ωστε να μην του "επιτρεπεις" να μεγαλωσει προς τα πανω και φυσικα οπως ειπες κι εσυ με υπομονη να αρχιζει να παιρνει την μορφη που θες σιγα σιγα.

Το κλαδεμα θεωρω πως αυτη τη στιγμη θα βοηθησει σιγουρα στην κατασταση που βρισκεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αποφάσισα να ασχοληθώ με το φιλμ που δημιουργείται στην επιφάνεια παρά την ανατάραξη αυτής. 

 

DSC04853.thumb.JPG.ff97efcf5fe47f9fcf4b222461f0dc67.JPGDSC04857.thumb.JPG.40f80c8fcec2f9e1d9f5cf2e0dc89907.JPG

 

Μιας μου είχε σπάσει και το γυάλινο inlet σε κάποιο καθαρισμό, αγόρασα ένα νέο με skimmer επιφανείας και σε λίγα λεπτά το αποτέλεσμα ήταν εμφανές.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Κωστή.... καποια τροφη πλουσια σε έλαια στην κανει την δουλεια.

Η αναταραξη σου ειναι νορμαλ.

Μπορεις να απλώνεις και λιγο χαρτι κουζινας στην επιφανεια του νερου για να σου μαζευει τα πολλα πολλα καθε τοσο.

Την καλημερα μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Πολυ πιθανόν, επίσης ισως από λιπάσματα κτλ μπορεί να μαζεύεται πράγμα, δεν ξέρω.

 

Εχω και πολλα σαλιγκάρια και εκανα ενα κυκλο με gastropex και ισως τελευταία να ηταν και απο αυτό αν και οι φωτογραφίες είναι 1 μέρα μετά από αλλαγή.

 

Το skimmer έκανε πολύ καλά τη δουλειά, δεν έχω παράπονο

 

IMG_20221110_092301.thumb.jpg.67a637a2b23c87a894257b396d4d7f03.jpg

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το σκιμμερ σαφως κανει δουλεια, αλλα η αιτια να ξερεις συνηθως καποια τροφη πλουσια σε ωμεγα. Αναλογο θεμα ειχα με την supervit της tropical.

Δεν ειναι κακο για το ψαρι απλα επιβαρύνουν αρκετα το νερο και αν δεν εχουμε δυνατη αναταραξη δημιουργείτε ευκολα το βιοφιλμ. Προσπαθησε να θυμηθεις ποτε αρχισες να εχεις αυτο το φαινομενο σε συνδιασμο με καποια τροφη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Πιθανότατα είναι η Betta Booster της Dannerle. 

Μπορεις να δοκιμασεις για μια περιοδο χωρις το σκιμμερ να ταιζεις χωρις τη συγκεκριμένη τροφη μεσα στο προγραμμα και να δεις εαν θα σου ξαναεμφανιστει το βιοφιλμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

large.DSC04897-01.jpeg.bb1da70e0422f4a7a1e758b745d854da.jpeglarge.DSC04887-01-02.jpeg.4e3b887f9777af1722a445b341b43fa6.jpeglarge.DSC04892-01.jpeg.397a41f24231ae37a112aa0b5a6d291b.jpeg

 

Επιτέλους το ενυδρείο έχει βρει την ισορροπία του.

  • Like 2
  • wow 1
  • love 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδώ ένα σύντομο βίντεο με το πώς δουλεύει το skimmer ρίχνοντας melafix. 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2022 at 12:43 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Αν το φωτιστικο θα βγαζει 20-30 lumen/litre, μπορεις να βαλεις οτι φυτο θελεις. Βαλε soil κατω και εισαι κομπλέ.

Πρόσεξε, το high tech ειναι κουραστικό, θελει κουρεμα καθε 1-2 εβδομαδες, λιπανση κτλ...

Κάθε εβδομάδα κούρεμα διοξείδιο κτλπ.

2F763C61-2AB9-4C6D-AECF-C4E99D44858A.jpeg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2022 at 11:57 ΜΜ, το μέλος KostasGr έγραψε:

large.DSC04897-01.jpeg.bb1da70e0422f4a7a1e758b745d854da.jpeglarge.DSC04887-01-02.jpeg.4e3b887f9777af1722a445b341b43fa6.jpeglarge.DSC04892-01.jpeg.397a41f24231ae37a112aa0b5a6d291b.jpeg

 

Επιτέλους το ενυδρείο έχει βρει την ισορροπία του.

Ωραιότατα χρώματα! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και να μην εχει και ωραιο φυτεμενο....... ο ψαρης ειναι σκετη ομορφια!!!!!!:bigemo_harabe_net-151:

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, natateo said:

Και να μην εχει και ωραιο φυτεμενο....... ο ψαρης ειναι σκετη ομορφια!!!!!!:bigemo_harabe_net-151:

Ο ψάρης δυστυχώς έχασε σχεδόν ολοκληρωτικά το πάνω πτερύγιό του ενώ και το κάτω έχει χωριστεί στη μέση. Ξεκίνησε με κάποιο άσπρο στίγμα και έφτασε να λιώσει τελείως παρ' ότι ξεκίνησα άμεσα θεραπεία με Esha 2000, 2 κύκλους και στη συνέχεια melafix. 

Link to comment
Share on other sites

On 24/11/2022 at 5:18 ΜΜ, το μέλος KostasGr έγραψε:

Ο ψάρης δυστυχώς έχασε σχεδόν ολοκληρωτικά το πάνω πτερύγιό του ενώ και το κάτω έχει χωριστεί στη μέση. Ξεκίνησε με κάποιο άσπρο στίγμα και έφτασε να λιώσει τελείως παρ' ότι ξεκίνησα άμεσα θεραπεία με Esha 2000, 2 κύκλους και στη συνέχεια melafix. 

Αλλαξε το φαρμακο. Παρε https://www.seachem.com/kanaplex.php

Mηπως το ph πηγε πολυ χαμηλα, για αυτο εγινε η φαση.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον από αυτό είναι, έπαιξε κοντά στο 5.8 και γενικά είχα αυξομειώσεις γιατί 1-2 φορές μου πέταξε τα σωληνάκια της αναστροφής βαλβίδας και δεν το πήρα χαμπάρι. Αλλάχτηκε με μία καλή όμως μαζι και με το σωληνάκι, και τα 2 της Co2art και είναι κομπλέ τώρα. 

 

Να ρίξω το φάρμακο;

 

1669455180762-01.thumb.jpeg.ab24057e9f12740144e9ad124170bda8.jpeg

15 hours ago, natateo said:

Αλλαξε το φαρμακο. Παρε https://www.seachem.com/kanaplex.php

Mηπως το ph πηγε πολυ χαμηλα, για αυτο εγινε η φαση.....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Να ρίξω το φάρμακο;

Αν βλεπεις, οτι δεν παει καλα - ριξε. Και οχι αποτομες αυξομειωσεις γενικος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλω να αλλάξω το Fluval 107 με κάποιο άλλο για λίγη παραπάνω ροή. 

 

Να πάω στο 207 ή να προτιμήσω το JBL CristalProfi e702 greenline ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...