Jump to content

Βοήθεια με στήσιμο φυτεμένου


KostasGr

Recommended Posts

Μέσω όρο 10 KG ανάλογα το υπόστρωμα ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πες καλυτερα ποιο υποστρωμα θα βαλεις γιατι καποια ειναι πολυ ελαφρα.....

8 λιτρα θα εισαι κομπλε........

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Rik said:

Πες καλυτερα ποιο υποστρωμα θα βαλεις γιατι καποια ειναι πολυ ελαφρα.....

8 λιτρα θα εισαι κομπλε........

Λέω για το Stratum. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Λέω για το Stratum. 

Με το 4 kg θα εισαι εντάξει, δηλαδή 3 με 4 πόντους.........

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πάω σήμερα να πάρω υπόστρωμα και μήπως βρω κανένα ξύλο που να μου ταιριάζει.

 

Και φωτό με τον εξοπλισμό από κάτω. Το πολυπριζο είναι wifi και βολεύει πολύ.

 

Μένει η Α.Ο. και ένας θερμαντήρας. Περιμένω ενα temperature controller που έχω παραγγείλει από eBay

IMG_20220310_005537.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2022 at 12:57 ΜΜ, το μέλος KostasGr έγραψε:

Λέω για το Stratum. 

Λιγο χοντρο ειναι. Καλυτερα Αmazonia ή Tropica. Αν θελεις γρασιδακι , τοτε soil powder καλυτερα(ειναι πιο ψιλο)

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, natateo said:

Λιγο χοντρο ειναι. Καλυτερα Αmazonia ή Tropica. Αν θελεις γρασιδακι , τοτε soil powder καλυτερα(ειναι πιο ψιλο)

Δεν με πρόλαβες :P

 

 

IMG_20220310_230301.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατά τύχη έπεσα σε αυτό το φωτιστικό.... Δυστυχώς είναι πια αργά... 😉 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία είναι αυτά για ανάπτυξη φυτών / υδροπονία αλλά δεν βλέπω τη χρήση τους σε ένα display ενυδρείο σαν τα δικά μας. 

 

Σχετικά με το υπόστρωμα, πήρα ενα 8κιλο και μου έμειναν κάτι λιγότερο από 2 κιλά. Θα μπορούσα να αρκεστώ και με 5 κιλά ίσως αλλά τα 4 μάλλον θα ήταν λίγα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Ωραία είναι αυτά για ανάπτυξη φυτών / υδροπονία αλλά δεν βλέπω τη χρήση τους σε ένα display ενυδρείο σαν τα δικά μας. 

 

Σχετικά με το υπόστρωμα, πήρα ενα 8κιλο και μου έμειναν κάτι λιγότερο από 2 κιλά. Θα μπορούσα να αρκεστώ και με 5 κιλά ίσως αλλά τα 4 μάλλον θα ήταν λίγα.

Μια χαρα κανουν για το ενυδρειο...... πολυ καλα χαρακτηριστικα. Τα rgb δεν εχουν την  ποιοτητα τους...... απλα πληρωνεις τα εφε τους..... γενικος δεν θα τα προτιμουσα.

Αν θελεις να την ψαξεις λιγο παραπανω εδω θα βρεις αρκετες πληροφοριες περι φωτισμου.

 

Οσο για το υποστρωμα με το 4αρι θα ησουν οριακα οκ. Καλα εκανες και πηρες το 8κιλο για να το εχεις καβατζα.... :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μην με παρεξηγήσεις..... μια χαρα θα κάνεις την δουλειά σου, αλλα τα rgb δύσκολα φτάνουν το cri  8, δεν ξεπερνάνε ευκολα  τα 6000κ και αν το ξεπεράσουν χάνουν πολύ σε ποιότητα φωτισμού, επισης και το κόστος του φωτιστικού ειναι υπερτιμημένο και αποφευγουν σκοπίμως να δώσουν περισσοτερες πληροφοριες για τα λεντ! Εγω στο φυτεμενο εχω απλους προβολείς osram ή geyer στα 6500κ και τα πανε μια χαρα. Το θεμα ειναι οτι εχω σκληρο νερο και συνεπάγεται και σε αρκετα φωσφορικα, οποτε δουλευω με ευκολα φυτα χωρις πολλα πολλα λιπασματα και διοξειδιο, για να εχω μια χαλαρη αναπτυξη και να μην εχω υπερβολικα προβληματα με αλγες και ιδιαίτερη συντήρηση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να παρεξηγήσω βρε, ίσα ίσα, καλά κάνεις και τα γράφεις να βλέπουν και όσοι διαβάζουν.

 

Συνειδητά πήγα σε αυτό που πήγα, ήθελα κάτι να ειναι και λίγο όμορφο γιατί είναι στο σαλόνι και ήθελα και τις ευκολίες που παρέχει, το γνωρίζω ότι είναι υπερτιμημένο. 

 

Έχω φτιάξει φωτιστικό με 3w led, συνδυασμό 4300, 7500 και full spectrum και δεν προλάβαινα να κουρεύω.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ για να καταλάβεις πώς ειναι στο χώρο

 

1646998309358.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Εδώ για να καταλάβεις πώς ειναι στο χώρο. Αυτή την εντύπωση μου δίνει..... 

 

1646998309358.jpgο χώρος είναι μια χαρά.... αλλά το ενυδρείο θα το έβαζα κάπου αλλού..... κρύβεται εκεί πίσω και επειδή είναι και μικρό χάνεται τελείως στον χώρο. 

 

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Rik @natateo

 

Παραγγέλνω φυτά

 

 

 

Screenshot_2022-03-12-13-09-15-653.jpeg

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

@Rik @natateo

 

Παραγγέλνω φυτά

 

 

 

Screenshot_2022-03-12-13-09-15-653.jpeg

Πολλα κοκκινα εβαλες.Πιστευω μονο η nymphaea φτανει. Τα buce μ αρεσουν πολυ, δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι πανω απο 3 ειδη.

Αν θελεις να δοκιμασεις γενικα τα φυτα, σε καταλαβαινω. :) ξυνονται τα χερια μου να ξανα κανω φυτεμενο....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό για τα κόκκινα.

 

Θα γεμίσει πρασινιλα με το γρασίδι οπότε πιστεύω θα σπάει.

 

Για πείτε λίγο, Δευτέρα έρχεται η Α.Ο. και Τρίτη λογικά τα φυτά.

 

Φυτεύω και γεμίζω. Ξεκινάω 7 ώρες φωτοπεριοδο και Co2 αναλόγως το checker. Το φίλτρο αστρωτο.

 

Μέσα στην εβδομάδα θα έχω και macro micro. Να ξεκινήσω λίπανση; Το υπόστρωμα θα βγάλει αμμωνία; Μήπως να ψαχτω για μπόλι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Το υπόστρωμα θα βγάλει αμμωνία; Μήπως να ψαχτω για μπόλι;

Σιγουρα θα βγαλει και μπολικη.... Ψαξε για μπολι καλυτερα.

Για τα λιπασματα - οταν δεις τα φυτα να αρχιζουν να μεγαλωνουν, τότε πρωτα ξεκινας καλιο μονο και μιση δόση μικρο (πχ flourish). Μετα πας συμφωνα με τις μετρησεις νερου.

Γεμιζεις μονο με νερο βρυσης, γιατι το soil θα σου ριξει κατα πολυ το ph. Εμενα στα 60λ με νερο βρυσης εφτασε ph=5.5 την πρωτη μερα. Μετα απο 2-3 αλλαγες 50% εφτασε 6.5

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo

 

Νιτρικά μήπως θα πρεπει να προσθέσω, τουλαχιστον στην αρχή; Αν και μετά, με ένα μόνο ψάρι και τόσα φυτά, μάλλον θα θέλει συμπλήρωμα συνέχεια. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα και από εμένα. Με τα φυτά βλέπω μια επιλογή μέτρια προς εύκολα φυτά και να σου πω την αλήθεια περίμενα μία μικρότερη γκάμα φυτών αλλά σε μεγαλύτερη ποσότητα. Το red lotus! το θεωρώ υπερβολή για τα λίτρα σου και τα buces για εύκολα ενυδρεία χωρίς όλο αυτό τον εξοπλισμό. Γενικός θα γίνει μια σαλάτα λίγο απ όλα.... δεν ξέρω τη έχεις στο μυαλό σου σαν στήσιμο αλλά είμαι περίεργος να δω το όλο αποτέλεσμα.... 

 

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το υπόστρωμα έχει ιοντοεναλλακτικες ιδιότητες αποροφωντας μεγάλες ποσότητες ανθρακικών ΚΗ και απελευθέρωνει αρκετά οξέα ρίχνοντας αρκετά και το ΡΗ. Κάτι σαν τύρφη σε μπιλακια με χαμηλό ποσοστό αζωτουχων εμπλουτισμενο με μακρο και μικρό στοιχεία. Βάλε νερό δικτύου και βάλτο μπροστά, πάρε μετρήσεις και περιμένουμε ενημέρωση. Άλλωστε και τα ξύλα θα χρειαστούν μουλιασμα και να αρχίζει να παίρνει  μπροστά και ο κύκλος του αζώτου.... 😉 

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2022 at 7:37 ΜΜ, KostasGr said:

Αυτά που μου τραβούν το μάτι ειναι τα στησίματα τύπου νησί σαν τα 2 παρακάτω, μάλλον έτσι θα κινηθώ.

 

 

4340.jpg

5730.jpg

Το 2ο, πέραν του red lotus

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην βιαστείς με τα λιπάσματα και μεγάλες φωτοπεριοδους. Από την στιγμή που το ενυδρείο είναι άστρωτο θα χρειαστείς ένα χρονικό διάστημα μέχρι να σταθεροποιηθουν οι τιμές και τα φυτά να προσαρμόσουν. Προσωπικά δεν συνηθίζω να στρώνω τα ενυδρεία μου με φυτά και ψάρια..... προτιμώ να ισορροπίισουν λίγο τα πράγματα πρώτα... 

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...