Jump to content

Νέα άλγη ή τί άλλο;


anj

Recommended Posts

Είχα (ελπίζω) πρόβλημα με BGA (το είδος άλγης είναι απολύτως σίγουρο) στο βοηθητικό ενυδρείο (που χρησιμοποιήθηκε ως καραντίνα). Μετά την εφαρμογή θεραπείας με ερυθρομυκήνη, η άλγη μαύρισε.

 

Ερώτημα 1ο: Εξαλείφθη;

 

Δυστυχώς, δεν την καθάρισα πλήρως (& αυτό περιπλέκει λίγο τα πράγματα, διότι: ), μετά από καιρό, άρχισε να εμφανίζεται (στο καθαρισμένο τζάμι) μαυριδερό χνούδι (φαινόταν σαν βελούδο, αλλά δίχως πάχος). Αφαιρώντας το κι αυτό (μαζί με την υπόλοιπη μαυρισμένη άλγη), είδα ότι ήταν σαν πολύ λεπτή επίστρωση (όπως και κάποια λεπτά κομμάτια της μαυρισμένης BGA), αλλά σε φυμέ χρώμα.

 

Ερώτημα 2ο: (Δεδομένου ότι οι λίστες με άλγες δεν εξαντλύν το θέμα "άλγη" αλλά αναφέρουν τους συνήθεις τύπους που εμφανίζονται στα ενυδρεία...) Πρόκειται για νέα άλγη (πχ κάποιο άλλο είδος κυανοβακτήριου, ή απλώς για προϊόντα της αποσύνθεσης της BGA που απλώς συγκεντρώθηκε ("έχτισε") τυχαία σε κάποια σημεία;

 

Ό,τι υπάρχει από άλγη, έχει - είχε εγκατασταθεί στα ανώτερα στρώματα του πυθμένα, σε κελύφη που υπάρχουν και στο "χαλίκι" (τα "" διότι πρόκειται για τεχνητό, κάποιο είδος ρητήνης, το οποίο αποφάσισα να χρησιμοποιήσω εκεί -καθώς μάλιστα δεν φαίνεται ιδιαίτερα- για να μη το πετάξω...), κι είναι δύσκολη η αφαίρεση.

 

Ερώτημα 3ο: Η αφαίρεση πρέπει να γίνει μηχανικά κι αν ναι, πώς; (πχ αφαίρεση με το χέρι...)
Ερώτημα 4ο α: Αν υπάρχει ζωντανό κάποιο άλλο είδος άλγης (ιδίως αν πρόκειται για κυανοβακτήριο) -εκτιμώ ότι- θα πρέπει να βράσω το χαλίκι;
Ερώτημα 4ο β: Ακόμη κι αν πρόκειται για νεκρή BGA, πάλι θα πρέπει να το βράσω;

 

Ακολουθούν μετρήσεις σε 3 χρονκές στιγμές: α) πριν την εμφάνιση της BGA, β) μετά την εμφάνιση αυτής και γ) μετά την εφαρμογή της ερυθρομυκήνης.


Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: 20 (AQUATLANTIS AQUAFASHION) 
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.): φυτεμένο
Χρονος λειτουργιας: κάποιοι μήνες (~ 6 +)
Υποστρωμα και ποιο: τεχνητό χαλίκι, (ίσως ρητήνη)
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων): LED (δεν αναφέρεται, νομίζω 4 W)
Φωτοπεριοδος: 6 ώρες
Παροχη CO2: ΟΧΙ
Χρηση excel: ΟΧΙ
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: -
Ταμπλετες λιπανσης: -
Προγραμμα λιπανσης: -
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %): ΟΧΙ (απλά ήταν γεμάτο με νερό, είχαν γίνει μετά από "ατύχημα" (= πτώση τροφής από εσφαλμένους χειρισμούς ΚΑΠΟΙΑΣ, => ΝΗ3/ΝΗ4: 2 mg/l)
Θερμοκρασια: 26 °C     20 °C    27,8 °C
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4:          2 mg/l   ? mg/l   0 mg/l
ΝΟ2:                    0 mg/l   0 mg/l  0 mg/l
ΝΟ3:                    0 mg/l   0 mg/l  6 mg/l
ΡΟ4:                     ? mg/l   1 mg/l  1,6 mg/l
Fe:                         -             -             -      (Δεν μετρήθηκε, διότι δεν υπήρχε λίπανση)
ΡΗ:                       8             7,2        7,7
KH:                     20          12            5+
GH:                     20          18            7
Φιλτρανση: Εσ. φίλτρο WEIPRO TC-200 Q:175 l/hr, hmax: 0,40 m
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων): 0
Ειδη φυτων: Sagittaria (Δεν θυμούμαι ποιά ακριβώς)
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10): 1
Περιγραφη αλγης: BGA -> νεκρή ( ; ) BGA -> ???
Ποτε εμφανιστηκε: Οκτώβριος
Αλλα σχολια:
Εφαρμογή ερυθρομυκήνης : Σεπτέμβριος
Εμφάνιση φυμέ στρώματος: Ιανουάριος

Φωτο: Δεν υπάρχει. (Καθάρισα δίχως να φωτογραφήσω.)

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος anj έγραψε:

Ερώτημα 1ο: Εξαλείφθη;

Μάλλον ναι /

 

πριν 18 ώρες, το μέλος anj έγραψε:

Ερώτημα 2ο: (Δεδομένου ότι οι λίστες με άλγες δεν εξαντλύν το θέμα "άλγη" αλλά αναφέρουν τους συνήθεις τύπους που εμφανίζονται στα ενυδρεία...) Πρόκειται για νέα άλγη (πχ κάποιο άλλο είδος κυανοβακτήριου, ή απλώς για προϊόντα της αποσύνθεσης της BGA που απλώς συγκεντρώθηκε ("έχτισε") τυχαία σε κάποια σημεία;

 

Έτσι που το περιγράφεις μάλλον απέκτησες και ΒΒΑ https://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-άλγες-γλυκού-νερού/#comment-731581

 

 

πριν 18 ώρες, το μέλος anj έγραψε:

Ερώτημα 3ο: Η αφαίρεση πρέπει να γίνει μηχανικά κι αν ναι, πώς; (πχ αφαίρεση με το χέρι...)

 

Αν είναι ΒΒΑ με υπερδοσολογία  https://www.bluefishaquariums.gr/τροφες-φαρμακα-ψαριων/seachem-flourish-excel-100mld.html η ψεκασμό τοπικά με 8377810_.thumb.jpg.2a5ff94b6ff045af245223e01863d490.jpg

 

 

πριν 18 ώρες, το μέλος anj έγραψε:

Ερώτημα 4ο α: Αν υπάρχει ζωντανό κάποιο άλλο είδος άλγης (ιδίως αν πρόκειται για κυανοβακτήριο) -εκτιμώ ότι- θα πρέπει να βράσω το χαλίκι;

 

Όχι γιατί θα καταστρέψεις την βιολογία σου.

 

πριν 18 ώρες, το μέλος anj έγραψε:

Ερώτημα 4ο β: Ακόμη κι αν πρόκειται για νεκρή BGA, πάλι θα πρέπει να το βράσω;

 

Όχι .

Βέβαια καλύτερα να περιμένεις τις γνώμες αυτών που ασχολούνται με τα φυτεμένα γιατί εμείς με τις κιχλίδες δεν ξέρουμε και πολλά από άλγες. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος anj έγραψε:

ΡΗ:                       8             7,2        7,7
KH:                     20          12            5+
GH:                     20          18            7

Μην μετρας με στικ. Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις τετοιες τιμες. Απλα ασ το.

Με μηδεν νιτρικα απο το κυανο δεν γλυτωνεις.

Ριχνεις τροφη στο ενυδρειο; Γραψε για ρουτινες-συντηρηση ενυδρειου και βγαλε 2-3 φωτο, να δουμε το τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, Μαρίνε για τις απαντήσεις σου! Απευθύνομαι λοιπόν και στους υπόλοιπους:

Ως προς την 1η απάντησή σου: μάλλον ναι, αφού δεν επανεμφανίσθηκαν πρασινομπλέ γλοιώδεις επικαλύψεις.

Ως προς τη 2η απάντησή σου: δεν νομίζω ότι πρόκειται για BBA, αφού επί 1 (ισως και περισσότερο) μηνα δεν εμφάνισε μορφή σαν γένι... Αν ειναι BBA, μήπως η BBA αναπτύσσεται πολύ αργά; (Δεν ειχα ποτέ BBA, & έτσι δεν γνωρίζω σχετικά με το ρυθμό ανάπτυξής της... Προ 2-3 εβδομάδων, αγόρασα ανούμπιες και στην περιφέρεια της κάτω πλευράς ενός φύλου, βρήκα μια τούφα BBA. Δεν παρατήρησα αν αναπτυσσόταν, αλλά τώρα που εθεσα το θεμα του ρυθμού ανάπτυξης, ελέγχω και δε μπορώ να την εντοπίσω... περίεργο...) Τουναντίον, κατά την αφαίρεση, τα κομμάτια που έφυγαν από το γυαλί (μόνο εκεί ενεφανίσθη), ειχαν τη μορφή λεπτότατου φιλμ φυμέ χρώματος, φιλμ όπως κι αυτά της BGA (που ήταν σαν χονδρότερο φιλμ μαύρου χρώματος), καμμία σχέση με τούφα. (Αλήθεια, η νεκρή BBA, έχει μορφή τούφας ή μεμονωμένων τριχιδίων; Δε νομίζω ότι φεύγει με μορφή φιλμ - όταν δεν έχουν αναπτυχθεί τριχίδια- ή κάνω λάθος;) Για τους λόγους αυτούς, σκέφτηκα ότι ίσως πρόκειται για νεκρό υλικό της BGA, που παρασύρθηκε και αποτέθηκε σε συγκεκριμένα σημεία. Τέτοια λεπτομερειακού χαρακτήρα πληροφόρηση, μάλλον είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί σε άρθρα γενικής φύσεως για τις άλγες, για το λόγο αυτό θέτω και το ερώτημα.

Ως προς το 4α: επειδή το ενυδρείο είναι βοηθητικό, επειδή επίσης επί μακρόν δεν χρησιμοποιείται (& δεν πέφτει τροφή μέσα, δεν πρέπει να υπάρχει βιολογία & ΑΝ υπάρχει, ειναι σχεδόν ανύπαρκτη. Απλά, έχει νερό για να μη στεγνώσουν οι σιλικόνες & το φίλτρο λειτουργεί για να μη μένει στάσιμο το νερό.

Έγινε επεξεργασία - anj
Δεν είχα ολοκληρώσει τη σύνταξη.
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μην μετρας με στικ. Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις τετοιες τιμες. Απλα ασ το.

Με μηδεν νιτρικα απο το κυανο δεν γλυτωνεις.

Ριχνεις τροφη στο ενυδρειο; Γραψε για ρουτινες-συντηρηση ενυδρειου και βγαλε 2-3 φωτο, να δουμε το τι γινεται.

Δεν μετρώ με στικ, αλλά με υγρά της API. Όντως οι σκληρότητες στην 3η στήλη, ειναι πολύ "περίεργες". (& μάλιστα, στο παρελθόν, εχω δημοσιεύσει - αλλού- ανάλυση ξενου συγκριτικού τεστ για τεστ νερού, υγρά, στικ και ηλεκτρονικά, & καταλήγω στην αναξιοπιστία των στικ.)

ΑΝ απαλλάχθηκα, ταλαιπωρήθηκα. Δεν έφευγε ούτε με συσκότιση εβδομάδων, οπότε, κατέφυγα στην ερυθρομυκήνη.

Επειδή ισχύουν οσα γράφω στο τέλος της προηγούμενης απάντησης, δεν τάιζα & δεν έκανα αλλαγές.

Τα ερωτήματα αφορούν κυρίως τα εξής θέματα: 1α) αν η πρασινομπλέ γλίτσα (BGA) μετατρέπεται σε μαύρη γλίτσα όταν έχει εξουδετερωθεί, και β) πως αφαιρείται από τις επιφάνειες (πλην του γυαλιού), διότι δεν φεύγει απ' αυτές. (Δεν υπάρχει λόγος φωτογράφησης κατά τη γνώμη μου, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ οπως τα γράφω, ό, τι ηταν BGA, μαύρισε.) 2) Για λόγους προληπτικούς και για να μη μου ξαναεμφανισθεί αν ειναι κάτι διαφορετικό από νεκρή BGA, ερωτώ για το φυμέ φιλμ. Δυστυχώς (όπως αναφέρω στο θέμα), το φυμέ φίλμ (που εντόπισα μόνο στο γυαλί), έχει αφαιρεθεί, =>, είναι αδύνατο να το φωτογραφήσω...

Έγινε επεξεργασία - anj
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν θεωρώ ότι υπάρχει βιολογία (ή - έστω- σημαντική βιολογία), θεωρώ ότι - σε περίπτωση που υπάρχει ζωντανή BGA- το βράσιμο δεν θα έβλαπτε.

Όσον αφορά την αφαίρεση της BGA (νεκρής ή όχι), αντί να παιδεύομαι, θα μπορούσα να την αναθέσω σε nerites. (Ξέρω για τα αυγά τους, ΟΚ!) 

Link to comment
Share on other sites

Για να μη βρίσκω τη BBA στην Anubia nana της καραντίνας, μάλλον την έφαγε το Physa fortinalis που ήταν πάνω της (και περνά κι αυτό καραντίνα με τα μωράκια που γεννήθηκαν από τ' αυγά που ήταν πάνω στο φυτό, όσο διαρκεί η καραντίνα του).

Ίσως κάποιοι να μη διαβάσατε  Physa fortinalis, αλλά: "PHYYYSA FORTINAAALIS!!!" και ν' αναρρωτιέστε: "Αφού τα είδε και δεν τα πέταξε αμέσως (σαλιγκάρι κι αυγά), τότε ποιός ο λόγος της καραντίνας;"... Η απάντησή μου είναι: Για τις άλγες. (Έλεγχος για το τι μπορεί να υπάρχει και ξεφόρτωμα τυχόν σπορίων.) Ό,τι αποφύγουμε από αυτές, τόσο το καλύτερο.

Έγινε επεξεργασία - anj
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, δεν μπορω να καταλαβω γιατι παιδευεσαι....

Ειναι απλα τα πραγματα -  καθαριζεις οτι μαυρο υπαρχει, κανεις αλλαγες νερου, ριχνεις βακτηρια και τροφη, περιμενεις να στρωσει και τελος. Μην μπαινεις στα βαθια ;)

Φιλικα παντα!

Δεν ειναι και τοσο δυσκολο να βγαλεις φωτο απο το ενυδρεο σου.... Για μενα εχει νοημα για αυτο και το ζητησα, απλα ειναι πολυ πιο ευκολο να καταλαβω κατι, οταν το βλεπω, παρα να καθομαι και να σκεφτομαι το τι μπορει να ειναι....

πριν 7 ώρες, το μέλος anj έγραψε:

ποιός ο λόγος της καραντίνας;"... Η απάντησή μου είναι: Για τις άλγες. (Έλεγχος για το τι μπορεί να υπάρχει και ξεφόρτωμα τυχόν σπορίων.) Ό,τι αποφύγουμε από αυτές, τόσο το καλύτερο.

Αλγες παντα υπαρχουν και παντα θα υπαρχουν στα ενυδρεια μας. Δεν μπορεις με καραντινα να ξεφορτωσεις ουτε τις αλγες ουτε τους σπορους.

Δεν δουλευει ετσι.

Αν θελεις, ξεκινησε το ενυδρειο απο την αρχη με σωστες κινησεις και δεν θα υπαρχει θεμα με κυανο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Φιλε μου, δεν μπορω να καταλαβω γιατι παιδευεσαι....

Διότι προσπαθώ να μάθω περισσότερα από τα πολλά που ήδη ξέρω, αγαπητέ! Θέλω να μάθω από την πρακτική εμπειρία, διότι άλλο η θεωρία... & να γηράσκω αεί διδασκόμενος.

Ειναι απλα τα πραγματα -  καθαριζεις οτι μαυρο υπαρχει, κανεις αλλαγες νερου, (συμφωνώ απόλυτα, καθώς δεν υπάρχει βιολογία, έχω βγάλει σχεδόν όλο το νερό) ριχνεις βακτηρια και τροφη, περιμενεις να στρωσει και τελος. (Αυτά, στο μέλλον, πρόκειται για βοηθητικό ενυδρείο.) Μην μπαινεις στα βαθια ;) 

Μ' αρέσουν τα βαθειά, βουτάς πιο βαθειά, βελτιώνεσαι, και σώζεις όποιον πνίγεται στο μέλλον.

Φιλικα πάντα! (Εννοείται!)

Δεν ειναι και τοσο δυσκολο να βγαλεις φωτο απο το ενυδρεο σου.... (Για εμένα, που δεν το έχω κάνει ποτέ και δεν είμαι εξοικειωμένος, είναι, προς το παρόν.) Για μενα εχει νοημα για αυτο και το ζητησα, απλα ειναι πολυ πιο ευκολο να καταλαβω κατι, οταν το βλεπω, παρα να καθομαι και να σκεφτομαι το τι μπορει να ειναι.... 

Σε κατανοώ απόλυτα, καθώς κι εγώ, συνήθως, είμαι στη θέση αυτού που δίνει τις απαντήσεις. Δυστυχώς, από την φυμέ γλίτσα (για την οποία ανησυχώ περισσότερο) δεν υπάρχει τίποτε να φωτογραφήσω... Σφάλμα μου... (Οι ανησυχίες μου για κάτι άγνωστο -η BGA μου είναι γνωστή- σε εμένα, προέκυψαν, αμέσως αφού την καθάρισα.) Όπως προανέφερα, η πρασινομπλέ γλίτσα (ξεκάθαρα-σίγουρα BGA), έγινε μαύρη γλίτσα. Είναι νεκρή η BGA; (´Η, για να το θέσω αλλιώς: Η μαύρη BGA, είναι νεκρή BGA;) Μου αρκεί ένα από τα τέσσερα: ναι, μάλλον ή ίσως, όχι.

(Επιπλέον, επειδή είδα ότι δεν ξεκολά εύκολα από τις λοιπές επιφάνειες, ψάχνω για τρόπο απομάκρυνσης, ευκολότερο από τα  σαλιγκάρια nerites, ΑΝ υπάρχει.)

Αλγες παντα υπαρχουν και παντα θα υπαρχουν στα ενυδρεια μας. Δεν μπορεις με καραντινα να ξεφορτωσεις ουτε τις αλγες ουτε τους σπόρους. Το γνωρίζω και συμφωνώ απόλυτα!

Δεν δουλευει έτσι. (Άλλωστε για αυτό έγραψα στην προηγούμενη απάντηση: "Ότι αποφύγουμε από αυτές, τόσο το καλύτερο." ...Ή τουλάχιστον, για να ξέρω τι να περιμένω...)

Αν θελεις, ξεκινησε το ενυδρειο απο την αρχη με σωστες κινησεις και δεν θα υπαρχει θεμα με κυανο.

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου, λυπούμαι που δεν μπορώ να σε βοηθήσω με φωτογραφία... Αναμένω κάθε βοήθεια που μπορείς να παράσχεις (ιδίως το: ναι, όχι κλπ).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιάννη .

Η @natateo ονομάζετε Ναταλία (και άρα το αγαπητέ να γίνει αγαπητή ) . Προφανώς επικοινωνείς μαζί μας μέσω android γιατί από υπολογιστή φαίνεται στο προφίλ .

image.thumb.png.d4713abca9ebfc6043308e236ade1c1f.png

 

Αποτελεί ένα από τα ποιο ικανά μέλη μας με μεγάλη γνώση στα φυτεμένα (και όχι μόνο ενυδρεία) γι' αυτό έγινε και συντονίστρια . 

@natateo Ο Ιωάννης είναι δικηγόρος και αρέσκεται στις ποιο αιτιολογημένες απαντήσεις και γι' αυτό του αρέσουν τα βαθιά .Είναι παλιό μέλος και επαναδραστηριοποίηση του έγινε μετά από δική μου πρόσκληση  ώστε για να βρεις τον δάσκαλό σου . 😂😂😂

@anj Αν θέλεις να προσθέσεις το όνομά σου στο προφίλ ο τρόπος περιγράφεται εδώ  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@marinos Σε tablet (android επίσης), εμφανίζεται το φύλο, το είχα δει παλιά, αλλά το ξέχασα. Σήμερα, δεν κοίταξα το προφίλ... & της άλλαξα το φύλο! Συγγνώμη! Αλλιώς, εκτός από Δικηγόρος, ερασιτέχνης γεωπόνος, κά, τώρα ΚΑΙ χειρούργος! 😄

Ευχαριστώ για την πρόταση σχετικά με τ' όνομα!

@marinos @natateo (γιατί δεν έγινε ότι και προηγουμένως;) Αυτά, δεν είναι τα βαθιά, τα βαθιά, είναι τα θαλασσινά, και μάλιστα τα υφάλου... (που δεν έχω, ούτε από το 1, ούτε από το άλλο, το πολύ κάτι σε υφάλμυρο, κι ΑΝ προκύψει...)

@natateo Με τον Μαρίνο "γνωριστήκαμε" μέσω (της;) ομάδας fb, αλλά λόγω ιώσεων, δεν βρεθήκαμε ακόμη...

Η θεωρητική μου εμπειρία είναι 16ετής, αλλά η πρακτική -λόγω ασθενείας που μεσολάβησε- η μισή σε διάρκεια...

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να ειμαι απολυτος θεωρω οτι το χαλικι σου ηταν βρώμικο και δεν έχεις ή είχες καλή κυκλοφορία και οξυγόνωση του βυθού......

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

μαζι πανε ολα αυτα - κακη κυκλοφορια=ελλειψη Ο2+ μηδενικα νιτρικα = κυανο....

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Χωρις να θελω να ειμαι απολυτος θεωρω οτι το χαλικι σου ηταν βρώμικο και δεν έχεις ή είχες καλή κυκλοφορία και οξυγόνωση του βυθού......

 

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

μαζι πανε ολα αυτα - κακη κυκλοφορια=ελλειψη Ο2+ μηδενικα νιτρικα = κυανο....

 

Συμφωνώ ΚΑΙ με τους 2 (βέβαια κι οι 2, τα ίδια γράφετε, οπότε λογικό είναι να συμφωνώ ΚΑΙ με τους 2), αν και για 20 λ μόνο, η αντλία έδινε 175 λ/hr, τα έστελνε μόνο επάνω. Ήλπιζα ότι θα πήγαινε κάτι και κάτω, αλλά έκανα λάθος... Όταν εμφανίσθηκε, αύξησα τη ροή κάτω...

@Rik Αυτό με το "χαλίκι" (μη φυσικό), το υποπτεύομαι, διότι κάποια στιγμή, βρήκα υψηλά φωσφορικά (αν και το καθάρισα πριν να το βάλω). Μετά το "ατύχημα", έκανα τα προβλεπόμενα: αλλαγές νερού και σκούπα στο βυθό κατ' επανάληψιν, μέχρι που καθάρισε...

Ομοίως, κεραμικό μακαρόνι που είχα σε νερό (με αντλία) για να μη χαθεί η βιολογία, όπου το έβαζα, είχα υψηλά φωσφορικά... Μήπως θέλει πέταμα;

Είναι δυνατό, υλικά να απορροφούν φωσφορικά και να τα εκλύουν αργότερα;

Έγινε επεξεργασία - anj
τροποποιήσεις
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Ως προς το τελευταίο, δεν αναφέρομαι στις ρητίνες που υπάρχουν για το σκοπό αυτό, αλλά για τα άλλα υλικά του ενυδρείου που -υποτίθεται- είναι αμέτοχα στις όποιες διεργασίες...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις, οταν ειχα ποτε ΒGA έλυνα πάντα το πρόβλημα με την καλη κυκλοφορία στο ενυδρείο μου δημιουργώντας και ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού για την καλύτερη οξυγόνωση προσωρινά μέχρι να υποχωρήσει το κυανό. Απο εκει και περα η αλλαγή νερου και η σκούπα βοηθούσαν στο να αποσυμφορηθεί η κατάσταση ποιο γρήγορα. Προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ χρήση ερυθρομυκινης.... Το να μην έχουμε καλή κυκλοφορία και οξυγόνωση του βυθού δημιουργείτε ανοξικό περιβάλλον στον βυθό εμποδίζοντας και την βιολογία να αναπτυχθεί στο υπόστρωμα αλλά και στα φίλτρα μας και οταν υπάρχουν αζωτούχες ενώσεις χωρίς πολυ οξυγόνο και στάσιμα νερα το κυανό βρίσκει ψωμί για τα δόντια του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα φωσφορικά δυστυχώς η θεσσαλονίκη  δεν έχει και τόσο καλό νερό ως γνωστόν.  Όχι οτι εδώ στο Βόλο έχουμε και τοσο καλύτερο...

Μια σημαντική ιδιότητα των φωσφορικών αλάτων είναι ότι μπορούν να απομονώσουν ή να δεσμεύσουν μεταλλικά ιόντα όπως ο σίδηρος, ο χαλκός και το μαγνήσιο που χρειάζονται τα βακτήρια για να αναπτυχθούν καθώς και το ότι λειτουργούν και ως καταλύτες σε αντιδράσεις οξείδωσης. Γενικός οι αλγες επωφελούνται και δύσκολα τα αποφεύγουμε μια που οι τροφές και τα απόβλητα των ψαριών συμβάλλουν στην συσσώρευση τους γενικός στο ενυδρείο μας που ειναι ενα κλειστό σύστημα με αποτέλεσμα τον ευτροφισμό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Όσο για τα φωσφορικά δυστυχώς η θεσσαλονίκη  δεν έχει και τόσο καλό νερό ως γνωστόν.  (Δεν έτυχε να μετρήσω φωσφορικά, απ' όσο ενθυμούμαι.) Όχι οτι εδώ στο Βόλο έχουμε και τοσο καλύτερο... (Από πού παίρνετε νερό; Σε Βυζίτσα μέτρησα pH 7,7 KH 1 GH 2 NO3 3 -αρκετά καλό για αναπληρώσεις νερού, αλλά με νιτρικά 3. Πιο "νορμάλ" σκληρότητες, αλλά πιο καθαρό από νιτρικά ήταν στον καταρράκτη στο Σ.Σ. Μηλέας & στη ροή νερού στην πλατεία της Μακρυνίτσας: pH 7,8 & 7,6 KH 7 & 8 GH 12 & 13 NO3 0,3 & 0,82. Οι λήψεις νερού έγιναν τέλη Ιουνίου.)

Μια σημαντική ιδιότητα των φωσφορικών αλάτων είναι ότι μπορούν να απομονώσουν ή να δεσμεύσουν μεταλλικά ιόντα όπως ο σίδηρος, ο χαλκός και το μαγνήσιο που χρειάζονται τα βακτήρια για να αναπτυχθούν καθώς και το ότι λειτουργούν και ως καταλύτες σε αντιδράσεις οξείδωσης. (Αυτά, δεν τα ήξερα... Άρα, για αυτό θεωρούνται τα ΡΟ4 αποδεκτά ως 1 mgr/l;) Γενικός οι αλγες επωφελούνται και δύσκολα τα αποφεύγουμε μια που οι τροφές και τα απόβλητα των ψαριών συμβάλλουν στην συσσώρευση τους γενικός στο ενυδρείο μας που ειναι ενα κλειστό σύστημα με αποτέλεσμα τον ευτροφισμό(Επειδή το ενυδρείο είναι κλειστό σύστημα, δεν υπάρχει η δυνατότητα - ικανότητα αυτό καθαρισμού και -προς αποφυγή του ευτροφισμού - προβαίνουμε σε αλλαγές νερού για το λόγο αυτό, αλλά και για ανανέωση των στοιχείων του νερού που έχουν εξαντληθεί -ή τέινουν να εξαντληθούν...)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος anj έγραψε:

 

Παίρνουμε απο κάποιες πηγές του Πηλίου αλλα πολυ και απο γεωτρησεις μια που δεν εχουμε καποιο ταμιευτήρα και εχουμε και  ενα 40% απώλειες δυκτιου.

Γενικός έχουμε σκληρό νερό ομως τον χειμώνα εχουμε σχετικα καλο νερο ειδικα μετα απο βροχοπτώσεις οπου μαλακώνει κάπως.

Το καλοκαιρι εχουμε σοβαρο πρόβλημα ..... προς Αύγουστο λόγω και μεγάλων απωλειών του δικτύου ξεμένουμε από νερό και οι γεωτρήσεις δουλεύουν στο φουλ φτάνοντας να τραβάμε σχεδόν θάλασσα κοντεύοντας και τα 1000 TDS meter.  Τωρα εδω και ενα χρονο εχει αρχισει η αντικατάσταση του δικτύου στο Βολο και ειμαι περιεργος να δω εαν υπαρξει καποια διαφορα ειδικά το καλοκαιρι. Εν ολιγης οι μετρησεις δεν ειναι σταθερες και GH 10 με 20 μονάδες το χειμωνα ενω το καλοκαιρι ξεπερνάμε και τις 30. Νιτρικα σπάνια γενικός τα φωσφορικά παίζουν και ΡΗ 7 με 8,5.

 

Οσο για το ενυδρειο σχετικα με την συσσώρευση θρεπτικών και τοξινών ειναι αναπόφευκτο οι ισορροπίες να επηρεάζονται.

Τα φυτά ειναι ο καλύτερος σύμμαχος μια που απορροφούν αρκετά θρεπτικά που επιβαρύνουν το κλειστό μικρόκοσμο μας. Οσο ποιο μεγάλη φυτομαζα εχουμε τοσο το καλυτερο. Μπορουμε να εχουμε φυτα και εκτος ενυδρειου οπως τα συστημα ενυδρειοπονιας και αποφεύγω γενικος τα λιπάσματα μια που απο τις τροφές εισαγουμε ιχνοστοιχεια και τις αλλαγες νερου αναπληρώνω τα ιχνοστοιχεια, το αποτοξινώνω και κραταω τα νιτρικα σε ενα ισορροπημένο βαθμό.

Η φίλτρανση και το μεγεθος της επίσης παιζει τον ρολο της σαν ενας μινι βιολογικός καθαρισμός στο ενυδρειο μας οπως και η μικρη ιχθυοφόρτιση, το συντηρητικό τάισμα και τα πολλά λιτρα του ενυδρειου μας βοηθάνε πολυ στην ποιο αραιή συντήρηση του. Γενικα οσο μικροτερο ειναι το συστημα μας τοσο ποιο ευκολα επιρεαζεται χανοντας και την μπαλα πολλες φορες. Καποιοι εκτροφης μονομαχων πχ δεν αλλαζουν καθολου νερο γιατι αλλιως εχουν μεγαλες απωλειες και το μονο που κανουν ειναι να εχουν φυτα και να αναπληρωνουν μονο το νερο τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ορεξη διαβασε μια πτυχιακη για να παρεις μια γευση..... :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Παίρνουμε απο κάποιες πηγές του Πηλίου αλλα πολυ και απο γεωτρησεις μια που δεν εχουμε καποιο ταμιευτήρα και εχουμε και  ενα 40% απώλειες δυκτιου.

Γενικός έχουμε σκληρό νερό ομως τον χειμώνα εχουμε σχετικα καλο νερο ειδικα μετα απο βροχοπτώσεις οπου μαλακώνει κάπως.

Το καλοκαιρι εχουμε σοβαρο πρόβλημα ..... προς Αύγουστο λόγω και μεγάλων απωλειών του δικτύου ξεμένουμε από νερό και οι γεωτρήσεις δουλεύουν στο φουλ φτάνοντας να τραβάμε σχεδόν θάλασσα κοντεύοντας και τα 1000 TDS meter. (Δηλ, σε γερμανικούς βαθμούς - °dGH;) Τωρα εδω και ενα χρονο εχει αρχισει η αντικατάσταση του δικτύου στο Βολο και ειμαι περιεργος να δω εαν υπαρξει καποια διαφορα ειδικά το καλοκαιρι. Εν ολιγης οι μετρησεις δεν ειναι σταθερες και GH 10 με 20 μονάδες το χειμωνα ενω το καλοκαιρι ξεπερνάμε και τις 30. Νιτρικα σπάνια γενικός τα φωσφορικά παίζουν και ΡΗ 7 με 8,5.

 

Οσο για το ενυδρειο σχετικα με την συσσώρευση θρεπτικών και τοξινών ειναι αναπόφευκτο οι ισορροπίες να επηρεάζονται. (Για το λόγο αυτό συστήνω σε αρχάριους ΜΕΓΆΑΑΛΟ ενυδρείο, και πάντως τουλάχιστον 100 λ.)

Τα φυτά ειναι ο καλύτερος σύμμαχος μια που απορροφούν αρκετά θρεπτικά που επιβαρύνουν το κλειστό μικρόκοσμο μας. Οσο ποιο μεγάλη φυτομαζα εχουμε τοσο το καλύτερο. (Ναι, και μάλιστα, αυτά πρέπει ν' αφαιρούν τη GH, αφού, κάποιος σε συνέντευξη στην ομάδα του Feb "Πρακτικό ενυδρείο" έλεγε ότι δεν του εμφανίζονται άλατα πάνω στο γυαλί της δεξαμενής!) Μπορουμε να εχουμε φυτα και εκτος ενυδρειου οπως τα συστημα ενυδρειοπονιας (το σκέπτομαι, αλλά πάντα είχα 0 νιτρικά) και αποφεύγω γενικος τα λιπάσματα (& εγώ, ιδίως αν υπάρχουν γαρίδες ή/& σαλιγκάρια) μια που απο τις τροφές εισαγουμε ιχνοστοιχεια και τις αλλαγες νερου αναπληρώνω τα ιχνοστοιχεια, το αποτοξινώνω και κραταω τα νιτρικα σε ενα ισορροπημένο βαθμό.

Η φίλτρανση και το μεγεθος της επίσης παιζει τον ρολο της σαν ενας μινι βιολογικός καθαρισμός στο ενυδρειο μας οπως και η μικρη ιχθυοφόρτιση, το συντηρητικό τάισμα και τα πολλά λιτρα του ενυδρειου μας βοηθάνε πολυ στην ποιο αραιή συντήρηση του. Γενικα οσο μικροτερο ειναι το συστημα μας τοσο ποιο ευκολα επιρεαζεται χανοντας και την μπαλα πολλες φορες. (Για το λόγο αυτό συστήνω σε αρχάριους ΜΕΓΆΑΑΛΟ ενυδρείο, και πάντως τουλάχιστον 100 λ.) Καποιοι εκτροφης μονομαχων πχ δεν αλλαζουν καθολου νερο γιατι αλλιως εχουν μεγαλες απωλειες και το μονο που κανουν ειναι να εχουν φυτα και να αναπληρωνουν μονο το νερο τους. Η μη αλλαγή νερού, είναι επίσης ένα μεγάααλο θέμα, σ' αυτήν βοηθά -εκτός από τα πολλά φυτά- και το παχύ υπόστρωμα που -όπως και στο ενυδρείο που δεν εμφανίζονταν άλατα- υπήρχε, όπως και σε ενυδρειακό κατάστημα Βιετναμέζου στο SF, της CA. ΚΑΙ στις 2 περιπτώσεις, 2 κοινά χαρακτηριστικά: Πολλά φυτά, παχύ υπόστρωμα. Αναερόβιοι θύλακες δημιουργούνται μεν, αλλά εκεί τα αναερόβια βακτήρια κάνουν περαιτέρω επεξεργασία φτάνοντας τη διαδικασία σε τελικό στάδιο, με το να επεξεργάζονται τα νιτρικά, οπότε κι απελευθερούται άζωτο! Φυσικά, υπάρχει το θέμα του υδρόθειοθ που μπορεί να απελευθερωθεί, αν πειράξουμε τους θύλακες αυτούς...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος anj έγραψε:

 

Περί αλάτων.... Τα φυτα βοηθούν σε ενα βαθμο αλλα εαν εχουμε σκληρο νερο δεν παιζει το παραπανω σκηνικο που αναφερεις. Λογικα εχει πολυ μαλακο νερο εξ αρχης το ενυδρειο.

Μην ξεχνας οτι με την τροφη και τα αποβλυτα φυτων και ψαριων προσθέτουμε συνέχεια  αλατα στο ενυδρειο μας περαν του νερου καθεαυτού....

 

Περι TDS meter..... Μετράει τη συγκέντρωση μετάλλων, αλάτων, κατιόντων η ανιόντων αλλά και οργανικής ύλης που υπάρχουν διαλυμένα στο νερό.

Είναι στην ουσία ένας μετρητής αγωγιμότητας που μετράει με πόση ευκολία «περνάει» το ρεύμα στο νερό. Εκτιμά τα συνολικά διαλυμένα στερά σε ppm - parts per million, δηλαδή μέρη στο εκατομμύριο. Μαλακό νερό: 0-75 ppm, Μέτριας σκληρότητας: 75-150 ppm, Σκληρό νερό: 150-300 ppm, Πολύ σκληρό: 300 + pmm . Πάνω από 1000ppm είναι ακατάλληλο για να το πίνουμε.

 

Περι Νιτρικα.... 0 δυσκολα θα εχουμε σε ενα ενυδρειο με ζωντανους οργανισμους και νορμαλ ιχθυοφορτωση. Οχι απιθανο μεν  αλλα μεχρι 30 mg/l ειναι καλα μιλωντας για ισορροπίες...

Περι υποστρωματος.... υπαρχει μερικη απονιτροποιηση λογο αναεροβιων συνθηκων αλλα δεν μιλαμε για τρελη αποσυμφόρηση νιτρικών. Μεγαλο παχος μονο με αδρανη υλικα βυθου οπως το χαλικακι, αμμος κλπ. Εαν εχουμε εμπλουτισμενο υποστρωμα το αποφευγουμε ή αν εχουμε ψαρια που σκαβουν διαρκώς. Μπορει να τα βρεις μια ωραια μερα ολα τουμπα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Περί αλάτων.... Τα φυτα βοηθούν σε ενα βαθμο αλλα εαν εχουμε σκληρο νερο δεν παιζει το παραπανω σκηνικο που αναφερεις. Λογικα εχει πολυ μαλακο νερο εξ αρχης το ενυδρειο.

Μην ξεχνας οτι με την τροφη και τα αποβλυτα φυτων και ψαριων προσθέτουμε συνέχεια  αλατα (άλατα; ???? Τί άλατα συγκεκριμένα; (Πέραν των φωσφορικών.)) στο ενυδρειο μας περαν του νερου καθεαυτού....

 

Περι TDS meter..... Μετράει τη συγκέντρωση μετάλλων, αλάτων, κατιόντων η ανιόντων αλλά και οργανικής ύλης που υπάρχουν διαλυμένα στο νερό. (Όπως άλλωστε αναφέρεται, μετρά τα ολικά διαλυμένα στερεά (Total Disolved Solids).) 

Είναι στην ουσία ένας μετρητής αγωγιμότητας που μετράει με πόση ευκολία «περνάει» το ρεύμα στο νερό. Εκτιμά τα συνολικά διαλυμένα στερά σε ppm - parts per million, δηλαδή μέρη στο εκατομμύριο. (Βέβαια, η αγωγιμότητα, μετριέται σε μSiemens, αλλά πού να αγοράζουμε τον ειδικό μετρητή... Τα ppm (χρησιμοποιούνται κυρίως στην Αμερική), ισοδυναμούν αριθμητικά με τα mgr/l.) Μαλακό νερό: 0-75 ppm, Μέτριας σκληρότητας: 75-150 ppm, Σκληρό νερό: 150-300 ppm, Πολύ σκληρό: 300 + pmm . Πάνω από 1000ppm είναι ακατάλληλο για να το πίνουμε. (Αυτά βέβαια, στο περίπου και πολύ χονδρικά, αφού με τις σκληρότητες μετρούμε συγκεκριμένες συγκεντρώσεις στερεών, ενώ με τα TDS, μετρούμε το σύνολο των υπαρχόντων στο νερό στερεών.)

 

Περι Νιτρικα.... 0 δυσκολα θα εχουμε σε ενα ενυδρειο με ζωντανους οργανισμους και νορμαλ ιχθυοφορτωση. Οχι απιθανο μεν  αλλα μεχρι 30 mg/l ειναι καλα μιλωντας για ισορροπίες... (Όταν υπάρχουν φυτά και ψάρια, ενώ αν υπάρχουν γαρίδες και σαλιγκάρια, το αν´ωτατο όριο περιορίζεται στα 20 mg/l -ή ppm.)

Περι υποστρωματος.... υπαρχει μερικη απονιτροποιηση λογο αναεροβιων συνθηκων αλλα δεν μιλαμε για τρελη αποσυμφόρηση νιτρικών. Μεγαλο παχος μονο με αδρανη υλικα βυθου οπως το χαλικακι, αμμος κλπ. (Αυτό εννοώ κι εγώ.) Εαν εχουμε εμπλουτισμενο υποστρωμα το αποφευγουμε ή αν εχουμε ψαρια που σκαβουν διαρκώς. Μπορει να τα βρεις μια ωραια μερα ολα τουμπα.... (Ναί, από την απελευθέρωση του υδροθείου που απελευθερούται με το ανακάτεμα, μόνο που το ανακάτεμα, δεν θα το κάνουμε εμείς -όπως έγραψα- αλλά τα ψάρια!) Δεν έχω ψάξει ιδιαίτερα τα περί εμπλουτισμένων υποστρωμάτων, καθώς ο εμπλουτισμός που επιτυγχάνεται με αυτά, δεν αποτελεί μόνιμο εμπλουτισμό, αλλά και τα ψάρια που σκάβουν, επειδή κάνουν ζημιές στα φυτά. Έτσι, και τα υποστρώματα, και τα ψάρια αυτά, δεν με ενδιαφέρουν και δεν τα έχω κατά νου όταν γράφω, για αυτό και δεν έκανα ειδική αναφορά.

 

Έγινε επεξεργασία - anj
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος anj έγραψε:
πριν 36 λεπτά, το μέλος anj έγραψε:

 

Σχετικά με την αναφορά σου ότι "...δεν παίζει το παραπάνω σκηνικό...": (Το συγκεκριμένο, ήταν ΓΕΜΆΤΟ από φυτά, τα ψάρια κολυμπούσαν αποκλειστικά και μόνο ΑΝΑΜΕΣΑ στα φυτά, τα φύλα και τα κλαδιά αυτών, κι έπρεπε να περιμένεις για να τα δεις! Από κάτω, είχε 5 εκ ρίζες!!! Βέβαια, ΚΑΙ στις 2 περιπτώσεις -Έλληνας και Βιετναμέζος- ο καθείς μπορεί να υποστηρίζει ό,τι θέλει... & εγώ έχω κάποιες επιφυλάξεις...) 

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έγινα σαφής.. 

Αναφέρομαι στα άλατα στο τζάμι και εάν έχει σκληρό ή μαλακό νερό. Δηλαδή εάν έχουμε σκληρό νερό το καλοκαίρι με την εξάτμιση θα δούμε τα άλατα στο τζάμι και ας έχουμε φυτά. Με ένα μαλακό και λίγα άλατα στο νερό προφανώς και το φαινόμενο θα είναι περιορισμένο. 

On 24/2/2022 at 1:05 ΠΜ, το μέλος anj έγραψε:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...