Jump to content

Νέα άλγη ή τί άλλο;


anj

Recommended Posts

On 25/2/2022 at 4:07 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Μάλλον δεν έγινα σαφής.. 

Αναφέρομαι στα άλατα στο τζάμι και εάν έχει σκληρό ή μαλακό νερό. Δηλαδή εάν έχουμε σκληρό νερό το καλοκαίρι με την εξάτμιση θα δούμε τα άλατα στο τζάμι και ας έχουμε φυτά. Με ένα μαλακό και λίγα άλατα στο νερό προφανώς και το φαινόμενο θα είναι περιορισμένο. 

 

Κι εγώ έτσι γνωρίζω... Στο βίντεο, αναφέρεται ότι δεν αποτίθενται άλατα, λόγω του ότι υπάρχουν τα ΠΟΛΛΑΑΑ φυτά που απορροφούν τη γενική (ή μόνιμη, σύμφωνα με γαλλική πηγή, διότι δεν αφαιρείται με το βράσιμο) σκληρότητα. (Η ανθρακική, απορροφάται χρησιμοποιούμενη από μαλάκια, αρθρόποδα και ψάρια.) Βέβαια, η γενική, δεν είναι και τόσο γενική (μάλλον θα έπρεπε να τη γράφουμε "γενική"), καθώς δεν περιλαμβάνει την ανθρακική...

Βέβαια, το αρχικό θέμα, ήταν η φυμέ γλίτσα κι η φύση της (που μου δηλώνει κι άλλος συγχομπίστας -σε άλλο φόρουμ- ότι του εμφανίσθη μετά το μαύρισμα της BGA), αλλά ήδη πιάσαμε το θέμα "σκληρότητες". Μήπως -από 1 σημείο & μετά- θα έπρεπε να μεταφερθεί η επικοινωνία σε άλλο (πιθανότατα νέο) θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα anj...

Ενα θεμα ειναι η γενικη, ενα η μονιμη και ενα η ολικη σκληρότητα.

 

Η γενικη μπορει να επηρεάζεται απο τα φυτά και τα οξέα αρα να πέσει κάπως και η ολική, αλλά η μόνιμη για να πέσει θα πρέπει να παίξουμε με αντίστροφη όσμωση ή ρητίνες.

Σου επισυνάπτω εναν δικο μας συνδεσμο για να παρεις μια ιδεα.

 

Link to comment
Share on other sites

On 28/2/2022 at 12:27 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Καλημερα anj...

Ενα θεμα ειναι η γενικη, ενα η μονιμη και ενα η ολικη σκληρότητα.

Ναι, σωστά! Εγώ έκανα λάθος και, ξαναδιαβάζοντας το σχετικό χωρίο στο βιβλίο "Ενυδρεία" του Michel Martin (εκδ. Βασδέκης, 1997, που μάλλον έχει χρησιμοποιηθεί κι ως μια από τις πηγές του άρθρου), το επιβεβαίωσα! "Η επαναληψις, μητέρα της μαθήσεως"!

On 28/2/2022 at 12:27 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

 

Η γενικη μπορει να επηρεάζεται απο τα φυτά και τα οξέα αρα να πέσει κάπως και η ολική, αλλά η μόνιμη για να πέσει θα πρέπει να παίξουμε με αντίστροφη όσμωση ή ρητίνες.

Σου επισυνάπτω εναν δικο μας συνδεσμο για να παρεις μια ιδεα.

 

Το φαινόμενο που αναφέρεται στον σύνδεσμο (η ολική να είναι μικρότερη από την ανθρακική), μου δημιούργησε εν' ακόμη μπέρδεμα (δηλ ότι η ανθρακική, είναι εντελώς διαφορετική από την ολική, κι όχι μέρος της), διότι, πώς είναι δυνατόν η ολική, να είναι μικρότερη από την ανθρακική, η οποία είναι συνιστώσα της ολικής, που -με τη σειρά της- είναι άθροισμα των συνιστωσών της, δηλ της ανθρακικής και της μόνιμης! (Μάλιστα, έχοντας υπόψιν μου τους ορισμούς αυτούς, όταν είχα τέτοια αποτελέσματα, θεώρησα ότι επρόκειτο για εσφαλμένο αποτέλεσμα... Μετά, είδα ότι τέτοια αποτελέσματα είναι δυνατά...)

Έγινε επεξεργασία - anj
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πρόκειται για τυπογραφικό λάθος..... μάλλον εννοεί οτι η προσωρινή σκληρότητα μπορεί σε σπάνιες περιπτώσεις, όπως στις λίμνες malawi να ειναι μεγαλύτερη της μόνιμης. Η ολική ειναι παντα το σύνολο των δυο προηγούμενων.

Link to comment
Share on other sites

Άρα, πρέπει να διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...