Jump to content

βελτιστοποιηση εξωτεερικου φιλτρου


Geo80

Recommended Posts

αγορασα ενα εξωτερικο φιλτρο astro 2202 για το 115λτ ενυδρειο μου. 

μεσα ειχε ενα καλαθι μονο με μαυρο σφουγγαρι και βατα. προσθεσα πανω απο τη βατα 3 αυτοσχέδια σακουλακια απο καλσον απο biopearl. 

σκεφτόμουν να εβαζα το σφουγγάρι και τη βατα κατω απο το καλαθι που εχει κενο το φιλτρο και να βαλω στο καλαθι περισσοτερο βιολογικο υλικο αλλα με απετρεψαν λεγοντας οτι θα εχω πτωση πιεσης στο φιλτρο και δε θα δουλευει σωστα.... εχει καποιος αποψη σχετικα? αλλος τροπος βελτιστοποίησης που εχει δοκιμάσει κάποιος με επιτυχία στο συγκεκριμένο φιλτρο? 

σας ευχαριστω εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να κανεις και πολλα. Θελεις να βαλεις παραπανω βιολογικο υλικο;

Ειναι μικρο το φιλτρο για τα λιτρα σου. Θελεις τουλαχιστον 2008 ή 2010. Σ αυτα εχει αρκετο χωρο και για βιολογικο υλικο και για σφουγγαρια και βαμβακι. Και εννοειται η ροη ειναι καλη. Διάβασε εδω -

 

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το βιολογικο ελεγα αν μπορω να βαλω παραπανω με την αρχη του οσο περισσοτερο τοσο καλυτερο.... γιατι ομως το φιλτρο ειναι μικρο? με ονομαστικη παροχη 600lt/hr και 50% μειωση να εχω με την προσθηκη του βιολογικου και το μανομετρικο ( που δεν την εχω) ειμαι στα 300lt/hr δηλαδη "γυριζω" τα νερα μου 3 φορες μινιμουμ την ωρα. δεν ειναι αρκετο? το ενυδρειο μεχρι τωρα ετρεχε με ενα u2 της fluval με υποδιαιστερη μηχανική φιλτρανση και παλι το νερό μου και στις μετρησεις ειναι μια χαρα και οπτικα ειναι πεντακαθαρο. 

Link to comment
Share on other sites

Εαν οι μετρήσεις σου ειναι οκ και βλέπεις οτι ο βυθός σου καθαρίζει και δεν μένουν υπολείμματα τότε είσαι θεωρητικά οκ.

Η Natateo θεωρώ δεν εννοει οτι δεν σε καλύπτει αλλα οτι δεν έχεις χωρο για να προσθέσεις περισσότερα υλικα φιλτρανσης.

Επισης εχοντας οριακη προς χαμηλη ροη στο ενυδρειο μας ποτίζει ποιο ευκολα μούργα ο βυθός μας συν του οτι ενα μπουκωμένο φιλτρο εύκολα θα πέσει ακομη περισσοτερο η ροη του μαζεύοντας σιγα σιγα βρωμιά.

Προσωπικα παντα στα ενυδρεια μου εχω δυο φιλτρα γιατι σπαει ο διαολος το ποδαρι και χαλαει το ενα εχω αμεσα το δευτερο που με καλυπτει προσωρινα μεχρι να φτιαχτει το δευτερο. Ετσι επισης εχω καλυτερη επιλογη υλικων φιλτρανσης μεγαλυτερη και καλυτερη φιλτρανση μειωνωντας και την τακτικη συντηρηση των φιλτρων.

Πολλες καλημερες.....

 

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι το καταλαβαινω...και εγω το fluval ,u2 που τωρα τρεχει παραλληλα με το εξωτερικο μεχρι να στρωσει θα το κρατησω καβα. 

θα μικρυνω και το μανομετρικο μου ανεβαζωντας το φιλτρο πανω σε κατασκευη εντος του ερμαριου. 

παντως δεν εχω πολλα ψαρια 12 νεον 2 γκουραμι και 2 ανχιστους... και σκεφτομαι να προσθεσω ακομα 7 αρλεκινους αφου πρωτα μεινει το εξωτερικο μονο του κανα μηνα και συνεχισω να εχω σωστες μετρησεις... το παω βηματικα για να μπορω να εχω αναστροφη σε οποιοδηποτε προβλημα ( πχ αν δεν παει το εξωτερικο -που δεν το νομιζω- θα βαλω παραλληλα το εσωτερικο πισω μεχρι να βρω λυση με αλλο μεγαλυτερο. 

Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2022 at 11:57 ΜΜ, το μέλος Geo80 έγραψε:

ειμαι στα 300lt/hr δηλαδη "γυριζω" τα νερα μου 3 φορες μινιμουμ την ωρα. δεν ειναι αρκετο?

Δεν ειναι αρκετο. Ο βυθος σιγουρα θα εχει βρωμιτσες, δεν θα υπαρχει καλη οξυγονωση του νερου και θα μπουκωνει γρηγορα το φιλτρο.Καθε εβδομαδα θα χρειαστει να το ανοιγεις και να το καθαριζεις.

Με την βοηθεια του εσωτερικου fluval, που εχεις, κατι γινεται. Μπορεις να εχεις το εσωτερικο μονο για μηχανικη φιλτρανση και το εξωτερικο γεμισε με βιολογικο υλικο.

Ετσι θα εχεις και πιο καλη κυκλοφορια. Αφησε 2 φιλτρα στο ενυδρειο.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Geo80 έγραψε:

ναι το καταλαβαινω...και εγω το fluval ,u2 που τωρα τρεχει παραλληλα με το εξωτερικο μεχρι να στρωσει θα το κρατησω καβα. 

θα μικρυνω και το μανομετρικο μου ανεβαζωντας το φιλτρο πανω σε κατασκευη εντος του ερμαριου. 

παντως δεν εχω πολλα ψαρια 12 νεον 2 γκουραμι και 2 ανχιστους... και σκεφτομαι να προσθεσω ακομα 7 αρλεκινους αφου πρωτα μεινει το εξωτερικο μονο του κανα μηνα και συνεχισω να εχω σωστες μετρησεις... το παω βηματικα για να μπορω να εχω αναστροφη σε οποιοδηποτε προβλημα ( πχ αν δεν παει το εξωτερικο -που δεν το νομιζω- θα βαλω παραλληλα το εσωτερικο πισω μεχρι να βρω λυση με αλλο μεγαλυτερο. 

Δεν ξέρω εαν έγινα σαφής, αλλά εννοώ οτι έχω 2 φίλτρα ταυτόχρονα στο ενυδρείο μου σε λειτουργία και όχι καβατζα το ένα για να το βάλω σε λειτουργία σε ώρα ανάγκης....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...