Jump to content

Ερώτηση σχετικα με τις βάσεις ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα . Ήθελα να ρωτησω τους βετεράνους , σχετικά με τις βάσεις ενυδρείων έχω μια τώρα , που στην ουσία είναι έπιπλο τηλεόρασης παλιο και εκει κάθεται , αλλά το θέμα είναι οτι είναι πολυ κοντό ως προς το ύψος . Το ενυδρείο μου ειναι 60 λίτρων και μου λένε οι γονείς μου να αγοράσουμε custom-made βάση απο ατσάλι ή σιδηρο, για να αντεξει το βάρος του νερού καθώς και να μη φουσκώνει σε αντίθεση με τη ξύλινη βάση . Το θέμα μου είναι έχουν δίκιο ή είμαι καλλυμένος για τα λίτρα μου με ξύλινη βάση ; Επίσης σκέφτομαι για το μέλλον να βάλλω και άλλο ενα ενυδρείο στο δώματιο μου μεχρι MAX το ανώτερο 100 λιτρα .Κυρίως επειδή δεν θέλω να ξαναξοδέψω πολλά λεφτά καθώς και να εχω την βαση , το ενυδρείο  και τον εξοπλισμό εντος του προυπολογισμου . Υποθέτω κόλλησα το multiple tank syndrome 😅😛.Περιμένω τις απαντήσεις σας . Παρακάτω παραθέτω φώτο με το ενυδρείο μου .Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

IMG_20220108_122930.jpg

 

 

Το ενυδρείο είνια Hailea K-60.Εχω ένα εσωτερικο φίλτρο sera serafil 60 με σπογγο τυλιγμένο σε γυαλοβάμβακα, το όποιο στη συνεχεια έχει το βιολογικό υλικό (Sera Siporax Mini) .Παράγγειλα και ενα κρεμαστό φίλτρο το Hailea HE-400 , το οποίο εχω με σπόγγο , γυαλοβάμβακα και λίγο άνθρακα( ολα ηρθαν στοκ , τον άνθρακα θα τον πετάξω και μετα θα το γεμιζω με γυαλοβάμβακα και σπόγγο ). 4 Ανουμπιες στερεωμένες πάνω σε πέτρες και μια που έχει δέσει τις ρίζες της πάνω στη κορυφή του  ψέυτικου φυτού χαχα.Οπως είδατε και δυο γλείφτρες για να βοηθάνε με το θέμα της άλγης στα τοιχώματα . Θερμοκρασία σταθερά στους 25 και κάτω και φωτισμός κατα μέσο ωρο 5.5 ωρες ανα ημέρα . Επισης αμμωνία , νιτρικά και νιτρώδη ολα οκ !

Έγινε επεξεργασία - Panos_nest
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος παρακαλώ να δώσει μια απάντηση ή έστω το που να ανατρέξω παρακαλώ ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Πάνο . 

Πρώτα απ' όλα υπομονή . Εδώ ευτυχώς η δυστυχώς δεν είμαστε σαν τα social και δεν είμαστε συνεχώς on line . 

Στο θέμα σου τώρα . Αν κατάλαβα σωστά θέλεις να αγοράσεις καινούργια βάση ενυδρείου για το 60λιτρό σου . Το βάρος του ενυδρείου σου γεμάτο με νερό είναι 70 κιλά μαζί με φίλτρα και το βυθό να πούμε ότι είναι 75 . Άρα οποιοδήποτε έπιπλο έχει την ικανότητα να σηκώσει safe 150 είναι εντάξει . Μεταλλικός σκελετός για αυτά τα κιλά είναι υπερβολή .

Στο εμπόριο υπάρχουν έτοιμα έπιπλα απο τους κατασκευαστές ενυδρείων . πχ https://www.bluefishaquariums.gr/ενυδρεια-τιμες/epipla-vaseis-enydreiwn/έπιπλο-βάση-amtra-60cmd.html

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως και είπε και ο προηγούμενος, είναι υπερβολή η μεταλλική βάση για τέτοιο ενυδρείο.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει , σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη εάν ήμουν ανυπόμονος απλά ήθελα να δω τι θα κάνω .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος για να ζητάς συγνώμη . Απλά σε ενημέρωσα για τους ρυθμούς του φόρουμ . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...