Jump to content

θεματακι με το Κοψιμο/αφαιρεση σιλικονης


Eos

Recommended Posts

Καλησπερα ομαδα!

 

Οπως γραφει κ ο τιτλος, θελω να κοψω τη σιλικονη σε μια γυαλα για να βαλω καινουργια! 

 

Το προβλημα που μου παρουσιαστικε ειναι οτι οταν την κολλησαν δεν αφησαν σχεδον καθολου κενο μεταξυ των τζαμιων!

 

Δε χωραει ουτε το ξυραφι και αμα το πιεσω πολυ φοβαμαι θα γινει ζημια, μιας και ηδη εγιναν καποια ψεγαδακια οταν προσπαθησα!

 

Γνωριζει κανεις καποιο τροπο να τα ξεκολλησω τη γυαλα? Υπαρχει καποιο υλικο που να μπορει να κανει δουλεια? 

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με πετονιά .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πετονιά όπως είπε ο Μαρίνος ή φάε με φαλτσέτα εσωτερικά και εξωτερικά σταδιακά όσο παίρνει την σιλικόνη.

Τι πάχους είναι τα τζάμια;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, marinos said:

Δοκίμασε με πετονιά .

 

Πολυ καλη ιδεα! 

6 minutes ago, DIMITRIOS said:

Δοκίμασε πετονιά όπως είπε ο Μαρίνος ή φάε με φαλτσέτα εσωτερικά και εξωτερικά σταδιακά όσο παίρνει την σιλικόνη.

Τι πάχους είναι τα τζάμια;

10mm ειναι τα τζαμια!

 

Θα δοκιμασω πετονια που εχω και βλεπουμε!

 

Σας ευχαριστω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με πετονια που προσπαθησα κοβεται! Οσο για φαλτσετα (δεν εχω 🤣) δεν χωραει ουτε ξυραφακι! Εχω παρει ξυστρες κ τις λεπιδες κ δεν περναει τιποτε! 


Το κενο αναμεσα στα τζαμια πρεπει να ειναι 0.05mm! Μιλαμε για τριχα!!

 

Μηπως να ψαξω καποιο χημικο που να λιωνει τη σιλικονη? 


Γνωριζετε για κατι τετοιο? 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Eos έγραψε:

Παιδια με πετονια που προσπαθησα κοβεται! Οσο για φαλτσετα (δεν εχω 🤣) δεν χωραει ουτε ξυραφακι! Εχω παρει ξυστρες κ τις λεπιδες κ δεν περναει τιποτε! 


Το κενο αναμεσα στα τζαμια πρεπει να ειναι 0.05mm! Μιλαμε για τριχα!!

 

Μηπως να ψαξω καποιο χημικο που να λιωνει τη σιλικονη? 


Γνωριζετε για κατι τετοιο? 

 

Δεν το έχω δουλέψει και δεν το γνωρίζω .

https://www.saragoudas.gr/ell/product/Katharistiko-Silikonis-Sili-Kill-Den-Braven

Link to comment
Share on other sites

Πόσο παλιό είναι το ενυδρείο; 

Σχετικά πρόσφατα σε λύσιμο ενυδρείου παράλληλα με πετονιά αλλά και νυστέρι, χρησιμοποίησα  wd40

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι περιπου 15ετιας. Δεν ειχε καμια διαρροη αλλα φαινοταν ξεραμενη η σιλικονη και επειδη ειμαι πανω στη φαση μετακομιση/στησιμο απο την αρχη κτλ ειπα να την κολλησω απο την αρχη να μην το σκεφτομαι!

 

Θα δοκιμασω με καποιο σαν αυτο που εστειλε ο Μαρινος (οτι βρω στα τοπικα καταστηματα αυριο) και θα σας ενημερωσω για την εξελιξη! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Eos έγραψε:

Το ενυδρειο ειναι περιπου 15ετιας. Δεν ειχε καμια διαρροη αλλα φαινοταν ξεραμενη η σιλικονη και επειδη ειμαι πανω στη φαση μετακομιση/στησιμο απο την αρχη κτλ ειπα να την κολλησω απο την αρχη να μην το σκεφτομαι!

 

Θα δοκιμασω με καποιο σαν αυτο που εστειλε ο Μαρινος (οτι βρω στα τοπικα καταστηματα αυριο) και θα σας ενημερωσω για την εξελιξη! 

 

Την καλύτερη δουλειά εκανες,15 ετών γίνεται οριακό πολύ και η μετακόμιση ηταν η καλύτερη ευκαιρια,αφού το ενυδρειο θα αδειάσει. Θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για τουλάχιστον μια δεκαετια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια με διαβρωτικο σιλικονης (σαν αυτο που ανεφερε ο Μαρινος πιο πανω), καθως επισης και με πετονια, ξυστρα και πιστολι θερμου αερος (!!!) τα καταφερα!

 

Πραγματικα πολυ δυσκολο το εργο μιας και το κενο μεταξυ των πλευρων στο πλαι ηταν λιγο πιο μεγαλο απο ενα φυλλο χαρτι!

 

Εδω θα προσθεσω οτι για να αποφυγει κανεις τετοια ταλαιπωρια ειναι σημαντικο να αφηνουμε 1-1.5mm κενο μεταξυ καθε πλευρας για τη σιλικονη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...