Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα!!!! 
Εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρων με 3 χρυσοψαρα, 1 γλυφτη και ενα γατοψαρο και καποια σαλιγκαρια (1 Neritina auriculata, 1 apple, 1 piano, 1 Zebra thorn snail και αλλα 2 που δεν  θυμαμαι τα ονοματα τους)
Παρατηρησα απο την προηγουμενη εβδομαδα (που ειχα αλλα 2 ακομα σαλιγκαρια) οτι μου πεθαινουν... βρηκα 2 νεκρα (σιγουρα γιατι τα εβγαλα ξεχωριστα σε αλλο ενυδρειο και μετα απο 4 μερες που δεν κουνηθηκαν καν, αρχισαν να μυριζουν κιολας)
Η αμμωνια ειναι σχεδον μηδενικη και αλλαγες νερου γινονται 2 φορες την εβδομαδα πανω απο το 30% του νερου και η θερμοκρασια ειναι σταθερα στους 24.
Εχεις κανεις καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει? Τρωνε κατι που δεν ξερω?
Να αναφερω επισης οτι το ενυδρειο τρεχει απο τον Σεπτεμβριο

Link to comment
Share on other sites

πια σαλιγκάρια ψόφησαν και τη μέγεθος είχαν;

πόσο είναι το pH, KH, GH

Link to comment
Share on other sites

Για μετρηση χρησιμοποιω πεχαμετρικο χαρτι αλλα η αμμωνια ειναι στο 0, τα αλλα δυστυχως δεν τα ξερω, δεν ξερω πως να κανω αυτες τις μετρησεις...
τα σαλιγκαρακια που πεθαναν το ενα ειναι Ramshorn snail Red, το αλλο Tiger Red Spotted Nerite Snail και ενα neritina, ηταν ολα μικρα σε μεγεθος, οχι πολυ πολυ μικρα ομως

Ειμαι καινουργια σε ολα αυτα και δεν εχω ιδεα τι μπορει να πηγε λαθος

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Δήμητρα Ρ. έγραψε:

Εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρων με 3 χρυσοψαρα, 1 γλυφτη και ενα γατοψαρο και καποια σαλιγκαρια (1 Neritina auriculata, 1 apple, 1 piano, 1 Zebra thorn snail και αλλα 2 που δεν  θυμαμαι τα ονοματα τους)

Πρώτα, φευγουν ολα τα ψαρια εκτος τα χρυσοψαρα (σαν πρωτο βημα). Το γιατι - διαβαζουμε εδω -

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Δήμητρα Ρ. έγραψε:

Παρατηρησα απο την προηγουμενη εβδομαδα (που ειχα αλλα 2 ακομα σαλιγκαρια) οτι μου πεθαινουν... βρηκα 2 νεκρα (σιγουρα γιατι τα εβγαλα ξεχωριστα σε αλλο ενυδρειο και μετα απο 4 μερες που δεν κουνηθηκαν καν, αρχισαν να μυριζουν κιολας)

Πιθανες αιτιες - αυξημενη αμμωνια, νιτρωδη ή και τα νιτρικα. Γιατί μπορει να εχεις θετικες τιμες αμμωνιας ή νιτρωδων... ειναι πολυ απλο - γιατι δεν εχεις επαρκη φιλτρανση στο ενυδρειο. Για το δικο σου ενυδρειο χρειαζεται ενα δυνατο εξωτερικο φιλτρο με αρκετη ποσοτητα βιολογικου υλικου. Αν εχεις ενα εσωτερικο φιλτρο - να ξερεις, δεν αρκει, ειδικά σε περιπτωση σου (εχεις χρυσοψαρα - ειναι πολυ ρυπογονα ψαρια).

Τι κανουμε - κανουμε μετρησεις νερου για ολα αυτα με ειδικά τεστ πχ - https://www.aquario.gr/shop/frontida/test-nerou?filter_product_brand=api%2Ctetra%2Csera&query_type_product_brand=or

Με ποιο τεστ μετρας την αμμωνια;

Δευτερη ερωτηση- στο νερο αλλαγης βαζεις αντιχλωριο;

Βαλε και μια φωτο του ενυδρειου, μηπως υπαρχει κατι μεσα, που κανει το νερο ακαταλληλο για τα σαλιγκαρια....

και διάβασε και αυτο -

Και καλως ηρθες στην παρεα μας! :welcome:

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω φιλτρο εσωτερικο, 800l/h
Εννοειται σε καθε αλλαγη βαζω και αντιχλωριο αλλα και βακτηρια. 
Θα παρω και σωστα πραγματα για να κανω τα τεστ, απλα νομιζα οτι με αυτο που ειχα τωρα θα ημουν ενταξει :(
Να βγαλω δηλαδη το γατοψαρο και τον γλυφτη? Θα μεινουν αστεγα, δεν γινεται δυστυχως γιατι στα αλλα μου ενυδρεια εχω εναν αστακο (που δεν μπορω να βαλω κατι αλλο μαζι του και στα αλλα θα πεσουν πολλα αν βαλω μεσα αυτα τα 2)

275382046_374278871189310_3700371788344499573_n.jpg

275271028_2010462475803369_5987954311523799798_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Δήμητρα Ρ. έγραψε:

Εχω φιλτρο εσωτερικο, 800l/h

Εχεις μεσα αρκετο βιολογικο υλικο (μακαρονι) σαν αυτο;  https://www.aquario.gr/product/haquoss-sip-glax-hima-540-grammaria/

πριν 23 λεπτά, το μέλος Δήμητρα Ρ. έγραψε:

Να βγαλω δηλαδη το γατοψαρο και τον γλυφτη? Θα μεινουν αστεγα

αν μπορεις να τα δωσεις .....

Το τεστ στριπς της esha δεν μετρουν την αμμωνια....μετρουν νιτρωδη, νιτρικα, σκληροτητες νερου. και ολα αυτα στα περιπου. αλλά θα χρειαστεις τεστ για αμμωνια. Παρε

ενα ή της ΑΡΙ ή Sera ή Tetra. Στο τεστ αμμωνιας γραφει NH3/NH4

Βγαλε βαμμενο (μπλε) κοραλλι, μπορει να επιρεαζει αυτο την ποιοτητα του νερου.

Αριστερα φαινεται να εβαλες ενα κομματι λαβας. Πολυ καλα εκανες, που το εβαλες. Αυτο λειτουργει στο ενυδρειο σαν βιολογικο υλικο.

Αν θελεις, βαλε και άλλο ενα κομματι. Μην ξεχασεις να το πλυνεις πολυ καλα πριν να το βαλεις στο ενυδρειο. και καλυτερα να το βρασεις κανα 20λεπτα πρωτα και μετα να το ξεπλυνεις καλα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ψαρακια , οπως φαινεται, κολυμπουν πανω κοντα στην επιφανεια, τοτε σχεδον 100% εχεις αυξημενα επιπεδα αμμωνιας στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

θα δω αν μπορεσω να τα δωσω καπου...Τα τεστ θα παω να παρω αυριο να μετρησω για να ξερω τι γινεται
Η πετρα λαβας(εννοεται την εβρασα πριν την βαλω μεσα)  ειχε στην αρχη και μος πανω, αλλα τα χρυσοψαρα δεν συμφωνησαν με αυτη την στυλιστικη αποψη και την εφαγαν. 
Για τα σαλιγκαρια πρεπει να παρω καμια ταμπλετα αλγης μηπως? Αμα τελικα δω οτι δεν ειναι θεμα αμμωνιας?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, natateo said:

Αν τα ψαρακια , οπως φαινεται, κολυμπουν πανω κοντα στην επιφανεια, τοτε σχεδον 100% εχεις αυξημενα επιπεδα αμμωνιας στο ενυδρειο.

Πανω πηγαν γιατι με ειδαν που πηγα κοντα και περιμεναν φαι :P
Χτες αλλαξα νερο παλι, οποτε δεν πιστευω να ειναι κατι τετοιο

Έγινε επεξεργασία - Δήμητρα Ρ.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και κατι άλλο, αν βαζεις σκουπα βυθου, μην "σκουπιζεις" τα παντα. Καθαρισε περιπου 1/4 απο την επιφανεια βυθου. Οχι παραπανω. Την επομενη εβδομαδα ακομα 1/4 κτλ

Μετα παντα κανουμε αλλαγη νερου. Πιστευω ολα καλα θα πανε. :)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . 

Δήμητρα παραπάνω τα παιδιά σου δώσανε κάποια link που κάποιοι τα έγραψαν για να μας βοηθούν . 

Το χόμπι μας, καλώς ή κακώς απαιτεί γνώσεις για να μειώσουμε τις πιθανότητες να έχουμε απώλειες ζωντανών οργανισμών .

Επειδή διαβάζω παραπάνω ότι έχεις και άλλα ενυδρεία (άρα σου αρέσει και θέλεις να ασχοληθείς με το χόμπι) καλό θα ήταν να διαβάσεις όσο περισσότερο μπορείς και να διορθώνεις τα όποια λάθη σου μέσα από την επίκτητη γνώση σου . Διαφορετικά το αποτέλεσμα είναι να συνεχίσεις να έχεις απώλειες .

Εν συντομία  θα σου έλεγα να διαχωρίσεις άμεσα τα ψάρια κρύου νερού από τα τροπικά και αν δεν έχεις χώρο να τα φιλοξενήσεις εσύ καλό είναι με μια αγγελία να τα δώσεις .

Παρακάτω σου παραθέτω όλα τα link που θα πρέπει να κάνεις έστω μια ανάγνωση .

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-η-πρώτη-επαφή-με-το-ενυδρείο/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/94252-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-για-χρυσόψαρα/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/114120-γενικά-περί-χρυσόψαρων/

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/113889- τα-de-facto-δεν-πρεπει-του-ενυδρείου/page/2/#comment-1271170

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ριχνεις καποια φαρμακα ή λιπασματα στο νερο, πες. Γιατι μπορει να περιεχουν ουσιες , που βλαπτουν τα σαλιγκαρακια. πχ καποια φαρμακα για αλγη στο ενυδρειο.

Και εμεις ψαχνουμε για αμμωνια και τετοια....

Το μπλε κοραλλι βγαλε, please!

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, natateo said:

Αν ριχνεις καποια φαρμακα ή λιπασματα στο νερο, πες. Γιατι μπορει να περιεχουν ουσιες , που βλαπτουν τα σαλιγκαρακια. πχ καποια φαρμακα για αλγη στο ενυδρειο.

Και εμεις ψαχνουμε για αμμωνια και τετοια....

Το μπλε κοραλλι βγαλε, please!

θα το βγαλω αμμεσα!!!
Οχι δεν ριχνω τιποτα γιατι ξερω οτι δεν τους κανουν καλο, απλα εχω τα φυτα μεσα και αν δω καποιο οτι εχει χαλασει πχ απλα το βγαζω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Δήμητρα Ρ. έγραψε:

θα το βγαλω αμμεσα!!!
Οχι δεν ριχνω τιποτα γιατι ξερω οτι δεν τους κανουν καλο, απλα εχω τα φυτα μεσα και αν δω καποιο οτι εχει χαλασει πχ απλα το βγαζω

λιπασματα, που ειναι ειδικα για ενυδρειο, μην τα φοβασαι καθολου. Δεν βλαπτουν τα ζωντανα. Ενα γενικο λιπασμα καλυτερα να εχεις πχ αυτο - Seachem Flourish ή Easy Life Profito, που ειναι και πιο φθηνο.

Link to comment
Share on other sites

Κανει αυτο, αλλα δεν περιεχει τιποτα εκτος καλιου και σιδηρου.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...