Jump to content

μετατροπη ballast με starter με ηλεκτρονικο ballast


dimitra12

Recommended Posts

Γεια σας εχω το καπακι του ενυδρειου της κορης μου και εχει ενα παλιο ballast με starter και εχει και εναν μεταλλικο θερμοστατη πανω στην μεταλλικη βαση του ballast βιδωμενο μαλλον για προστασια να μην λιωσει το πλαστικο απο την υπερθερμανση του  ballast

Σκεφτομαι να αντικαταστησω το παλιο αυτο ballast με ηλεκτρονικο ballast

η λαμπα που θα χρησιμοποιησω μαλλον ειναι η sylvania T8 18watt 60 cm

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος φυσικα  τι θερμοκρασια αναπτυσουν κατα την λειτουργια τους τα ηλεκτρονικα ballast ?

Ρωταω γιατι δεν ξερω αν πρεπει να χρησιμοποιησω και εγω εναν μεταλλικο θερμοστατη για αποφυγη υπερθερμανσης του πλαστικου οπως εχει κανει αρχικα ο κατασκευαστης και σε τι βαθμους πρεπει να τον παρω για να ανοιξει σε περιπτωση υπερθερμανσης

Στελνω και σχετικες φωτογραφιες

ballast.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πανω σε Μπαλαστ γραφει 2Χ 15W

Εχεις 2 λαμπες ή μια;

Ανεξαρτητα το τι γραφει, δες πανω στη λαμπα τι γραφει ή καλυτερα βγαλε φωτο. Και βγαλε φωτο το καπακι του ενυδρειου απο μεσα.

Μπαλαστ μπορεις να βρεις εύκολα, υπαρχουν. Το μπαλαστ καλυτερα να ειναι πανω απο το καπακι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πανω σε Μπαλαστ γραφει 2Χ 15W

Εχεις 2 λαμπες ή μια;

Ανεξαρτητα το τι γραφει, δες πανω στη λαμπα τι γραφει ή καλυτερα βγαλε φωτο. Και βγαλε φωτο το καπακι του ενυδρειου απο μεσα.

Μπαλαστ μπορεις να βρεις εύκολα, υπαρχουν. Το μπαλαστ καλυτερα να ειναι πανω απο το καπακι.

 

Link to comment
Share on other sites

το ballast πανω απο το καπακι ειναι

η λαμπα ειναι Τ8 18 watt 60 cm

1 λαμπα χρησιμοποιειται

Απλως σκεφτομαι να χρησιμοποιησω ηλεκτρονικο ballast διοτι εχω διαβασει οτι η θερμοκρασια του ειναι στο 1/3 του παλιου απλου αναλογικου

Το θεμα μου ειναι με τον μεταλλικο θερμοστατη να αγορασω ενα σε τι θερμοκρασια δεν ξερω και αν χρειαζεται να τον χρησιμοποιησω αυτο αν γνωριζει καποιος να μου απαντησει σχετικα

Link to comment
Share on other sites

Τα ηλεκτρονικά μπαλαστ είναι πολύ καλύτερα των συμβατικών σε πολλούς τομείς. Ένας από αυτούς είναι η θερμοκρασία που ανεβάζουν, η οποία είναι σχετικά μικρή. 

Και για να απαντήσω στην ερώτηση σου, Όχι δεν απαιτείται σε καμία περίπτωση η υπαρξη θερμοστατη.

(Για την ιστορία, το συγκεκριμένο εξάρτημα ονομάζεται θερμικό ασφαλείας)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ κυριε Αντωνη για την απάντηση

Αλλα επειδη φαινεται οτι γνωριζετε θα ηθελα να σας ρωτησω σε περιπτωση που χρησιμοποιουσα σαν επιπλεον ασφαλιστικο τι βαθμους θα μου προτεινατε ?

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπα δεν έχει καμία ουσία να μπει τέτοιο θερμικό σε συνδυασμό με ηλεκτρονικό μπαλαστ.  Τα ποιο κοινά είναι γύρω στα 90-100C και χρησιμοποιούνται σε πλυντήρια, στεγνωτηρια και παρόμοιες συσκευές. Τέτοια θερμοκρασία δεν πρόκειται να πιάσει ποτέ ένα ηλεκτρονικό μπαλαστ, το οποίο μετά από ώρες λειτουργίας είναι απλά ζεστό στην αφή, σε αντίθεση με ένα συμβατικό που δεν μπορείς να το αγγίξεις.

Για πιο λίγους βαθμούς θέλει αρκετό ψάξιμο για να βρεις.

Δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο...:)

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα ευχαριστω πολυ αλλη μια φορα για την κατατοπιστικη απαντηση

Η αληθεια ειναι οτι ειμαι σε διλλημα εχω δει και κατι μπαρες λεντ εως 58 cm απο ebay σε προσιτη τιμη και αδιαβροχες

το μονο κακο ειναι οτι χρησιμοποιουν σαν στηριγματα vacuum μαλλον θελει γιαλι

σε πλαστικο υλικο που ειναι το καπακι μου μαλλον δεν θα πιανουν και μαλιστα αναποδα αν και ειναι αδιαβροχες δεν θα παθουν κατι  και επιπλεον δεν ξερω αν βγαζουν 6000-7000 κελβιν οπως η λαμπα Τ8 για ενυδρεια

Link to comment
Share on other sites

Αν θες βάλε μια φωτο από όλο το φωτιστικό. 

Με μια μικρή μετατροπή στα ντουι, μπορείς να βάλεις και Τ5 λαμπτήρα στα 24W (με ηλεκτρονικό μπαλαστ ) για λιγο επιπλέον ένταση.

Η και κάτι τέτοιο που δεν χρειάζεται καν μπαλαστ, αλλά έχει μικρότερη ένταση από λάμπα φθορίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...