Jump to content

0 νιτρικά


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά. Έχω μια απορία. Εδώ και πολύ καιρό έχω νιτρικά 2.5 με 0. 

Δεν μπορώ να τα ανεβάσω με τίποτα. 

Αμμωνία 0 ή 0.15 

Νιτρώδη 0 

Νιτρικά 0 

Φώσφορο είχα αλλά τον έριξα 0 

 

Επίσης έχω πράσινη τριχωειδή άλγη στον αραγωνίτη που βγαίνει συνέχεια και επίσης αρκετή πάνω στον βράχο. 

 

Ενυδρείο rio 125

2 clownfish 

2 damsel

1 πανγκανιέλα (μωβ κίτρινο)

 

1 euphyllia

1 ζωανθό

1 σαν μανιτάρι δεν θυμάμαι το όνομα. 

 

Πως πρέπει να διαχειριστώ τα νιτρικά? Να τα αφήσω εκεί? Να τα ανεβάσω?

Να ταίσω παραπάνω? να σταματήσω το skimmer? Μου έχουν πει ένα σωρό διαφορετικά σε καταστήματα κτλ. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα ειναι ιδιαίτερα απλα. Από τη στιγμή που έχεις άλγη, αυτό συμαινει ότι υπάρχουν φωσφορικά στο ενυδρείο σου. Μπορεί το τεστ να λέει 0 αλλά εκτός αν ειναι ακρίβειας το τεστ έχεις κάποια. Ιδιαίτερα όταν βράχοι και αραγωνιτης έχουν αποροφησει ποσότητες, και ειναι ικανοί για μεγάλες ποσότητες.


Μπορώ σε οποιοδήποτε ενυδρείο να μηδενίσω για τα καλά τα φωσφορικά απλα βάζοντας φρέσκο αραγωνιτη, τέτοια απορροφητικότητα έχει. 

 

Το οποίο συμαινει ότι θέλει χρόνο αρκετο να ξεράσει πίσω ότι έχει αποροφησει. Εσυ βρίσκεσαι σε αυτή τη φάση, περνει χρόνο αλλά θα γίνει. Υπομονη 

 

Δεν κλείνεις σκιμμερ, οποίος το είπε είναι άσχετος. Τάιζε κανονικά και αφαίρεσε σιγά σιγά τα φωσφορικά σου. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι. Να ανεβάσεις τα νιτρικά με χημεία, είναι ένας τρόπος, αλλά θέλει παρακολουθήση

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ταισεις λιγο περισσότερο. Θα ανέβουν, αλλα λογικα θα ωφελήσεις και τις αλγες που εχεις.  

 

Το αλλο που γινεται ειναι να το αφήσεις ετσι, ταίζοντας με ταργκετ τα κοραλλια μια φορα με δυο το πολυ την εβδομάδα (κυριως την εφύλλια)  μηπώς και σιγα σιγα χαθουν και οι αλγες. 

 

Με salifert μετρας?

Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2022 at 7:41 ΜΜ, το μέλος Discos έγραψε:

Δεν κλείνεις σκιμμερ, οποίος το είπε είναι άσχετος.

Εχω μια απορια. Γιατι να μην κλεισει το σκιμμερ για 2-3 μερες ή τουλαχιστον να το χαμηλωσει.

Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2022 at 8:42 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Εχω μια απορια. Γιατι να μην κλεισει το σκιμμερ για 2-3 μερες ή τουλαχιστον να το χαμηλωσει.

Γιατί να το χαμηλώσει ή να το κλείσει? Ποιο θα είναι το κέρδος στο θέμα που αναφέρει αν υπάρχει? Θα υπαρχει κέρδος η το αντίθετο? Οι απαντήσεις σε αυτές τις απορίες εξηγούν την δίκη σου απορία 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Discos έγραψε:

Γιατί να το χαμηλώσει ή να το κλείσει? Ποιο θα είναι το κέρδος στο θέμα που αναφέρει αν υπάρχει? Θα υπαρχει κέρδος η το αντίθετο? Οι απαντήσεις σε αυτές τις απορίες εξηγούν την δίκη σου απορία 

Συμφωνα με το αρθρο https://www.aquazone.gr/forums/topic/4425-skimmer-είδη-και-λειτουργία/

Κατά τη διάρκεια της επαφής των φυσαλίδων με το νερό, οι πρωτεΐνες και οι άλλες διαλυμένες οργανικές ουσίες προσελκύονται στις φυσαλίδες . Τα συνημμένα μόρια μεταφέρονται έπειτα στο λαιμό του skimmer.

Ο κυκλος του αζωτου - https://www.aquazone.gr/forums/topic/1318-κύκλος-αζώτου-αζωτούχες-ενώσεις/

Είναι η διαδικασία κατά την οποία αναπτύσσονται τα απαραίτητα γένη βακτηριδίων, και τα οποία καταλύουν τα οργανικά απόβλητα σε αμμώνιο και αμμωνία, την αμμωνία σε νιτρώδη ιόντα και τα νιτρώδη ιόντα σε νιτρικά.

Συμπερασμα - οταν κλεινεις ή χαμηλωνεις το φιλτρο, οι αζωτουχες ενωσεις παραμενουν στο νερο και μετατρεπονται σε νιτρικα. Και .... εχουμε αυξηση νιτρικων στο νερο του ενυδρειου.

 Αν εχω άδικο, πες μου.

Ρωτησα κατι για να παρω μια απαντηση με αποδεικτηκα στοιχεια, οχι για να με ρωτησεις για το κερδος ή το αντιθετο.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι εν μέρη σε αυτά που έγραψες. Για αυτό σε ρώτησα. Θέλεις έτοιμη απάντηση η να σε κάνω να σκεφτείς το μηχανισμό και να ξέρεις τι παίζει από πίσω?  Μπορεί κάποιο άλλο μέλος αν γνωρίζει να σου απάντηση, όπως π.χ. τα μέλη που έκαναν like στο μυνημα σου. Το οποίο συμαινει ότι παρακολουθούν το θέμα και γνωρίζουν την απορία σου. 

 

Να προσθέσω ότι το μέλος ανεφερε ότι έχει αλγες, με φοσφωρικα μη μετρήσιμα και σκέφτεται να ανεβάσει τα νιτρικά του που είναι χαμηλά. 
Μπορουν να ανέβουν τα νιτρικά μόνα τους με κλείσιμο του σκιμμερ?  Αν τα θρεπτικά που βγάζει το σκιμμερ μείνουν στο ενυδρείο τι θα συμβεί? 

Εδω είναι οι επόμενες απαντήσεις στην ερώτηση σου 😉

 

 

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...