Jump to content

Βοήθεια για άπειρες γαρίδες στο ενυδρείο μου


Recommended Posts

Καλησπερα!! 
καινουργιος στο φορουμ, μια ερωτηση…εχω ενα ενυδρειο 60L με 10 γαριδες (amano και red cherry) καποια φυτα, χαλαζιακη αμμο,μπορω να βαλω και αλλα ειδη γαριδας χωρις να εχω θεμα και αν ναι, ποια αλλα ειδη μπορω να βαλω;; Επισης τι ψαρακια μου προτεινετε να βαλω χωρις να εχω θεμα με το να μου τρωνε το γονο απο τις γαριδες;; Επισης τι σαλιγκαρια μπορω να βαλω χωρις να εχω θεμα με τα φυτα;; 
 

 

ευχαριστω!! 🙏🙏🙏

532FDF7E-B431-43B0-9F66-B1A6755F84CC.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Foniko_fistiki
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Foniko_fistiki έγραψε:

Επισης τι ψαρακια μου προτεινετε να βαλω χωρις να εχω θεμα με το να μου τρωνε το γονο απο τις γαριδες;;

Πες μετρησεις νερου και βλεπουμε. Θελω να μου πες -

1) πόσο τρεχει το ενυδρειο,

2) μετρησεις - ΝΟ3, KH , αν μπορεις και ph (το μεσημερακι)

3) αν μπορεις να μετρησεις- και το TDS.

πριν 7 ώρες, το μέλος Foniko_fistiki έγραψε:

Επισης τι σαλιγκαρια μπορω να βαλω χωρις να εχω θεμα με τα φυτα;;

Βαλε ramshorn, αν θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε 60λ , με εσωτερικό φίλτρο fluval u2, με ένα χαρέμι guppies και 5 glowlight tetras, το οποίο με αυτή τη σύνθεση τρέχει σχεδόν ένα χρόνο,  έβαλα 5 γαριδούλες red cherries και  έχουν υπερδιπλασιαστεί!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος zoolander έγραψε:

Καλημέρα, σε 60λ , με εσωτερικό φίλτρο fluval u2, με ένα χαρέμι guppies και 5 glowlight tetras, το οποίο με αυτή τη σύνθεση τρέχει σχεδόν ένα χρόνο,  έβαλα 5 γαριδούλες red cherries και  έχουν υπερδιπλασιαστεί!

Πρώτα, τα glowlight tetra δεν μπαινουν 5 ατομα. Ειναι κοπαδοψαρα και πανε 8 και πανω. Για μια γυαλα 60λ ειναι λιγο μεγαλουτσικα ψαρια και το φιλτρο, που υπαρχει στο ενυδρειο ειναι ανύπαρκτο να τα υποστηρίζει.

2- τα τετρα χρειάζονται μαλακό νερο. Στη Ελλαδα μονο σε 2-3 περιοχες υπαρχει .

3- κανονικα δεν ειναι συμβατα με τις μικρες γαριδες, γιατι οτι χωράει στο στομα, θα γινει γευμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πρώτα, τα glowlight tetra δεν μπαινουν 5 ατομα. Ειναι κοπαδοψαρα και πανε 8 και πανω. Για μια γυαλα 60λ ειναι λιγο μεγαλουτσικα ψαρια και το φιλτρο, που υπαρχει στο ενυδρειο ειναι ανύπαρκτο να τα υποστηρίζει.

2- τα τετρα χρειάζονται μαλακό νερο. Στη Ελλαδα μονο σε 2-3 περιοχες υπαρχει .

3- κανονικα δεν ειναι συμβατα με τις μικρες γαριδες, γιατι οτι χωράει στο στομα, θα γινει γευμα.

Το φιλτρο μου ειναι το eheim 2213…440l/h, με συγχωρεις απλα δεν το αναφερω…αυτο που φαινεται στην φωτο ειναι για αναταραξη επιφανειας και για να μαζευει βρωμια με ενα σφουγγαρι πολυ ψιλο….τωρα θα ανεβασω και τις μετρησεις που μου ζητηθηκαν…

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πες μετρησεις νερου και βλεπουμε. Θελω να μου πες -

1) πόσο τρεχει το ενυδρειο,

2) μετρησεις - ΝΟ3, KH , αν μπορεις και ph (το μεσημερακι)

3) αν μπορεις να μετρησεις- και το TDS.

Βαλε ramshorn, αν θελεις.

Το ενυδρειο τρεχει ενα χρονο….

ED802A24-A082-4CF3-A827-E5FDBE020A8A.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Foniko_fistiki έγραψε:

Το φιλτρο μου ειναι το eheim 2213…440l/h, με συγχωρεις απλα δεν το αναφερω…αυτο που φαινεται στην φωτο ειναι για αναταραξη επιφανειας και για να μαζευει βρωμια με ενα σφουγγαρι πολυ ψιλο….τωρα θα ανεβασω και τις μετρησεις που μου ζητηθηκαν…

 

2EF13E68-118C-4C64-B157-27CC4D4C0D6E.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πρώτα, τα glowlight tetra δεν μπαινουν 5 ατομα. Ειναι κοπαδοψαρα και πανε 8 και πανω. Για μια γυαλα 60λ ειναι λιγο μεγαλουτσικα ψαρια και το φιλτρο, που υπαρχει στο ενυδρειο ειναι ανύπαρκτο να τα υποστηρίζει.

2- τα τετρα χρειάζονται μαλακό νερο. Στη Ελλαδα μονο σε 2-3 περιοχες υπαρχει .

3- κανονικα δεν ειναι συμβατα με τις μικρες γαριδες, γιατι οτι χωράει στο στομα, θα γινει γευμα.

Τα glowlight tetra, παρά τους αρχικούς ενδοιασμούς μου με αυτά που είχα διαβάσει, μου τα έδωσε συγχομπίστας από εδώ ο οποίος τα είχε αρκετό καιρό μαζί με black tetra , ενημερώνοντας με να μην με αγχώνει το "μαλακό" νερό. Τον άκουσα  και όντως για τουλάχιστον ένα χρόνο που τρέχει το ενυδρείο δεν έχω κανενα απολύτως πρόβλημα. Να συμπληρώσω ότι γινονται αλλαγές νερού εβδομαδιαίως, όσο για το φίλτρο fluval u2 οι προδιαγραφές του είναι για ενυδρεία έως 110 λίτρα. Αν είναι λάθος και οι προδιαγραφές του κατασκευαστή δε γνωρίζω. Δεκτή λοιπόν κάθε άποψη αλλά παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία σε συνάφεια με το αρχικό ερώτημα του συγχομπίστα    

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα του U2  δεν ειναι η ροή του αλλά η χωρητικότητα σε βιολογικό υλικό. Με μικρή ιχθυοφόρτιση ειναι μια χαρά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος zoolander έγραψε:

Τα glowlight tetra, παρά τους αρχικούς ενδοιασμούς μου με αυτά που είχα διαβάσει, μου τα έδωσε συγχομπίστας από εδώ ο οποίος τα είχε αρκετό καιρό μαζί με black tetra , ενημερώνοντας με να μην με αγχώνει το "μαλακό" νερό. Τον άκουσα  και όντως για τουλάχιστον ένα χρόνο που τρέχει το ενυδρείο δεν έχω κανενα απολύτως πρόβλημα. Να συμπληρώσω ότι γινονται αλλαγές νερού εβδομαδιαίως, όσο για το φίλτρο fluval u2 οι προδιαγραφές του είναι για ενυδρεία έως 110 λίτρα. Αν είναι λάθος και οι προδιαγραφές του κατασκευαστή δε γνωρίζω. Δεκτή λοιπόν κάθε άποψη αλλά παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία σε συνάφεια με το αρχικό ερώτημα του συγχομπίστα    

Καθε ζωντανο σ αυτον τον πλανήτη εχει δυνατοτητα προσαρμογής  και μπορει για ενα χρονικο διάστημα να επιβιώνει και σε ακραίες συνθήκες.Εσυ εννοείται οτι δεν εχεις τις ακραιες συνθήκες για αυτα τα ψαρια στο ενυδρειο σου.Ομως...

Άλλο επιβιώνω και άλλο ζω. Υπαρχει μεγαλη διαφορά. Το οτι εσυ δεν εχεις προβλημα, που τα ψαρια σου ζουν σε σκληρο νερο, δεν σημαίνει , οτι τα ψαρια σου δεν εχουν θεμα.

Το νερο της Αθηνας ειναι καλουτσικο, δεν ειναι πολυ σκληρο και τα ψαρια , που εχεις δεν εχουν εμφανές προβληματα.

Καποιοι βαζουν κιχλιδες αφρικης μαζι με κιχλιδες αμερικης και λενε οτι ειναι μια χαρα..... τι να πω...Αν θελουμε το καλυτερο για τα ψαρακια μας, πρεπει να μαθαίνουμε ποιο ειναι το σωστο και ποιο ειναι λαθος.

Δες τα προφιλ των ψαριων, που εχεις εδω - https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/

Για το φιλτρο δες την  απαντηση πιο πανω.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Foniko_fistiki έγραψε:

 

2EF13E68-118C-4C64-B157-27CC4D4C0D6E.jpeg

Τεστακια αυτα δειχνουν στο περιπου. Δεν γινεται να εχεις kh =6 me10 και ph στο 7.2 ή 7.6. Με KH 10, το ph παει 8 - 8.2 - 8.4

Λεμε για περιπτωση ενυδρειου χωρις CO2...

Aν λιγο θα μαλακωσεις το νερακι στο ενυδρειο σου, μπορεις να βαλεις caridina Babaulti μαζι με τις γαριδες σου. Αλλες neocaridina σε διαφορετικο χρωμα δεν μπορεις να βαλεις, υβριδιζουν. Θα μπορεσεις να βαλεις απο ψαρακια -

boraras brigittae, trigonostigma hengeli,danio margaritatus, Boraras merah, Hyphessobrycon amandae, Trigonostigma espei, Boraras naevus.

Σε σκληρο νερο μπαινουν guppy Endler, ομορφα ψαρακια. Μονο τα αρσενικα εχουν ομορφα χρωματα. Τα κοριτσια ειναι λιγο αχρωμα και λιγο μεγαλουτσικα και θα χτυπανε νεαρες γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...