Jump to content

Μυρωδιά σε ενυδρείο


Nikos Panakogloy

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά. Έχω ένα θέμα με το reef μου εδώ και 5 μέρες.. Βγαίνει μια μυρωδιά από το ενυδρείο μου λίγο ενοχλητική σε όλο το σπίτι.. . Όλο αυτό ξεκίνησε μετά την προσθήκη άλλων 2,5 κιλών βράχο (τον οποίο όμως τον είχα περάσει 2 μέρες από νερό όσμωσης κ κόλλησα με τσιμέντο, δεν είχε καμία μυρωδιά ο βράχος 2 μέρες με το νερό όσμωσης) το ενυδρείο τρέχει 16 μέρες.. Βάζω βακτήρια κ τις πρώτες 11 μέρες δεν είχε καμία μυρωδιά... Το σκιμερ δούλεψε από το ξεκίνημα του ενυδρείου (στην αρχή δεν είχε σχεδόν τίποτα, μετά την προσθήκη 2 ψαριών κ του νέου βράχου που λέω πιο πάνω άρχισε να μαζεύει καφέ αφρό πάνω κ καφέ νερό μέσα στο κύπελο του) έχω βάλει κάλτσα στο σαμπ κ ελαφρόπετρα συν λίγο βράχο! Έχετε κάποια εξήγηση? 

Link to comment
Share on other sites

2 μερες με οσμωση - δεν εκανες τιποπα. Αν ο βραχος ηταν απο ενυδρειο, ειχε φουλ ζωη μεσα. Τωρα ολα τα ψοφιμια απο  μεσα αρχιζουν και βγαινουν σε μορφη αμμωνιαςκαι γενικος οργανικης ρυπανσης.

Τωρα τι να κάνεις, καλυτερα να απαντησουν οι πιο εμπειροι.

Προσωπικα θα εβγαζα τον καινουριο βραχο,θα το εβαζα σε ενα κουβα με κυκλοφοριτη και βακτηρια για κανα μηνα. Στο ενυδρειο θα εκανα αλλαγη νερου + ανθρακα.

Καλυτερα να απαντησουν  @niknik,@fishbone! ,@submarine1981

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι μεγάλη ποσότητα βράχου άφησε τη μέσα και παρακολουθα λίγο πιο εντατικά τις τιμές κυρίως για αύξηση αμμωνίας.

Αν δεις ότι ξεφεύγεις βγαλτον έξω και κάνε αυτό που είπε η Ναταλία. 

Δώσε έξτρα δόση βακτήρια. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αμμωνία μόλις μέτρησα κ είναι  (μικρότερη) <0,15

Βράχος ειναι 2,5 κιλά (αν μυρίζει ο βράχος δύσκολο να είναι κ τα 2,5 κιλά). Άνθρακα έχω βάλει εδώ κ λίγες μέρες. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Nikos Panakogloy έγραψε:

Καλησπέρα. Αμμωνία μόλις μέτρησα κ είναι  (μικρότερη) <0,15

Βράχος ειναι 2,5 κιλά (αν μυρίζει ο βράχος δύσκολο να είναι κ τα 2,5 κιλά). Άνθρακα έχω βάλει εδώ κ λίγες μέρες. 

Και αντιφωσφωρο οπωσδήποτε και αμπούλα stp amo και βακτήρια και υπομονη να καθαρίσει 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Νικό!!βακτήρια βάζω, θα βάλω σήμερα και αντιφωσφορο. Μόνο η αμπούλα λείπει που πρέπει να βρω να πάρω. Υπάρχει κάποιο θέμα αν υπάρχουν μέσα ψάρια? Επίσης τον άνθρακα τον αφήνω 15 μέρες? Μετά θα βάλω ξανά καινούριο ή αφήνω κάποιες μέρες κενό? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Nikos Panakogloy έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ Νικό!!βακτήρια βάζω, θα βάλω σήμερα και αντιφωσφορο. Μόνο η αμπούλα λείπει που πρέπει να βρω να πάρω. Υπάρχει κάποιο θέμα αν υπάρχουν μέσα ψάρια? Επίσης τον άνθρακα τον αφήνω 15 μέρες? Μετά θα βάλω ξανά καινούριο ή αφήνω κάποιες μέρες κενό? 

Όχι δεν θα έχουν θέμα τα ψάρια, αναλογα τη κοραλια έχεις μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω, επειδή μίλησα με τον Νίκο,  ότι ο επιπλέον βράχος είναι νεκρός, όχι ζωντανός, άρα δεν θα υπάρχει θέμα με οργανισμούς που υπήρχαν μέσα να ψόφησαν κ να αποσυντίθεται..

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία 2, 5 κιλά που έβαλα είναι νεκρός που κάποτε ήταν ζωντανός.. Εκεί είναι το θέμα τι έχει μέσα.... 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Nikos Panakogloy έγραψε:

Τα τελευταία 2, 5 κιλά που έβαλα είναι νεκρός που κάποτε ήταν ζωντανός.. Εκεί είναι το θέμα τι έχει μέσα.... 

Άνθρακα και αντιφωσφωρο και αλλαγή στις 20 μέρες περίπου. Φωσφωρικά θα μετράς όμως. 

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέρα θα μετράω φοσφωρικα. Πριν που μέτρησα είχε ένα πολύ ελαφρύ γαλάζιο χρώμα το νερό. Είμαι ανάμεσα σε 2 νούμερα που βλέπω στο χαρτάκι του τεστ.. Έβαλα αντιφοσφωρο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...