Jump to content

Έσπασε το ενυδρείο πως και γιατί ?


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλοι την ομάδα.  Λιπών επειδή σε όλους μπορεί να συμβεί θα ήθελα της εμπειρίες σας και τους λόγους που μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο το να σπάσει το ενυδρείο μας.

Μπορεί εμείς να κάνουμε το λάθος αλλά ακόμα και μόνο του να σπάσει . 

Γενικά θέλω να το συζητήσουμε αυτό το θέμα και να αναλύσουμε πως μπορούμε να αποφύγουμε κάτι τέτοιο. 

Σας βάζω βίντεο 

 

  • wow 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειμαι παθών! Βέβαια όχι με αυτον τον τρόπο..εμένα δάκρυζε μέχρι που έριξε 120λτρ έξω στο σαλόνι! Δυστυχως ήταν νύχτα και ξύπνησα από τον θόρυβο του φίλτρου που δεν είχε νερό! Αυτό για να γίνει μάλλον κάτι βαρύ έπεσε πάνω του και το άνοιξε στα 2. Ισως το φωτιτικο! Η η βάση του αν ήταν βαριά..

 

Τωρα στο να κάνεις το ενυδρείο να είσαι 100% σίγουρος οτι δεν θα ανοίξει είναι δύσκολο αν όχι αδύνατο. Μια αστοχία υλικού στην κόλληση, να πέσει μια πέτρα βαριά πάνω στο τζάμι υπάρχουν πάντα σαν πιθανότητες. Διπλός πάτος για να είμαστε σίγουροι για τον πάτο ότι θα είναι οκ, προσοχή στο σκειπ και κόλλημα μεταξύ τους αν κάτι είναι στον αέρα ή όχι τόσο καλά στερεωμένο και φυσικά ένα ματάκι στο φωτιστικο χαχα

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου όντως. Νομίζω παίζουν πολλά ρόλο σίγουρα το στήσιμο του ενυδρείου. Ακόμα ένα που πιστεύω ότι μπορεί να παίξει ρόλο είναι οι αλλαγές θερμοκρασίας έτσι με αυτό τον τρόπο υπάρχει διαστολή συστολή στο ενυδρείο και στην σιλικόνη λογικά. Πχ όταν κάνουμε αλλαγή νερού έχουμε 26 βαθμούς στο ενυδρείο και 15 στο νερό βρύσης λέω εγώ τώρα χωρίς να είμαι σίγουρος.  Όπως μπορεί να παίξει ρόλο αν το ενυδρείο έχει πχ 26 βαθμούς και κρυώσει απότομα το σπίτι πχ στους 10 βαθμούς.  Φυσικά όλα αυτά είναι υπόθεσης 

Link to comment
Share on other sites

Εφιάλτης 😱

 

Τωρα το πως μπορεί να συμβεί αυτό, είναι μεγάλη κουβέντα. Από ένας βράχος που έχει αιχμηρή γωνία και ακουμπάει το πάτο, με τα χρόνια είναι μια ομολογιακή βόμβα. Από μια κατασκευή που έχεις μέσα στο ενυδρείο και ένα μεγάλο ψάρι τη ρίξει και είσαι άτυχος, μέχρι και η σιλικόνη να μην είναι καλή και να σε εκθέσει. Συνήθως οι καλές σιλικόνες είναι αξιόπιστες, αλλά υπάρχουν και διαφορες προσιτές που λένε π.χ. για ενυδρείο αλλά δεν… 

Έγινε επεξεργασία - Discos
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Οι αιτίες (που θυμηθηκα)-

Κακης ποοότητας ή πολυ λεπτο γυαλί.
Δεν υπαρχουν κοντρες εκει , που πρεπει να υπαρχουν (σε περιπτωση, που χωρις κοντρες δεν γινεται)
Υπερφόρτωση του ενυδρείου με βαρια διακοσμητικα (πετρες, ειδικα αν η βαση μιας πετρας εχει ανωμαλη επιφανεια με αιχμηρες γωνιες)
Βάση ενυδρειου με ανωμαλη επιφανεια πχ από την υγρασία ή το χρονο και (ή) δεν ειναι οριζόντια η επιφάνεια (δεν ειναι αλφαδιασμενη η επιφανεια)
Κραδασμους απο εσωτερικο φιλτρο ή αεραντλια, που ακουμπαει το ενυδρειο.

Ενα βαρυ αντικείμενο, που μπορει να πεσει πανω στο ενυδρειο ή .... τα παιδια μας , που μπορουν να χτυπησουν τα τζάμια με τα παιχνιδια τους.
 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 είναι οι βασικοί εφιάλτες μας, να φάει τούμπα το ενυδρειο ή να ανοίξει...

Στο βίντεο μου φαίνεται οτι βλέπω κατι σαν έκρηξη πριν ανοιξει, ίσως έγινε βραχυκύκλωμα.

Ισως ενα ενυδρείο χτυπηθεί στο τζαμι,αυτο δεν σπάσει άμεσα και ανοίξει αργότερα.

Οπως ήδη αναφέρθηκαν πολλοί λόγοι, οπως λάθος κολλήσεις ,κακής ποιοτητας σιλικόνη, λάθος πάχος σε τζάμι,απότομες αυξομιώσεις θερμοκρασίας κτλπ,σημαντικό είναι να πατάει περιμετρικά όλη η γυαλα στην βάση

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

2 είναι οι βασικοί εφιάλτες μας, να φάει τούμπα το ενυδρειο ή να ανοίξει...

Στο βίντεο μου φαίνεται οτι βλέπω κατι σαν έκρηξη πριν ανοιξει, ίσως έγινε βραχυκύκλωμα.

Ισως ενα ενυδρείο χτυπηθεί στο τζαμι,αυτο δεν σπάσει άμεσα και ανοίξει αργότερα.

Οπως ήδη αναφέρθηκαν πολλοί λόγοι, οπως λάθος κολλήσεις ,κακής ποιοτητας σιλικόνη, λάθος πάχος σε τζάμι,απότομες αυξομιώσεις θερμοκρασίας κτλπ,σημαντικό είναι να πατάει περιμετρικά όλη η γυαλα στην βάση

Σωστά όλα αυτά. Αλλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση η έκρηξη. Θα ανεβάσω ακόμα ένα βίντεο να δείτε 

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε το βίντεο στο 41.

Εκεί τι έγινε???????? Θερμοκρασία? - +

Φαίνεται ότι είναι αγορασμένο το ενυδρείο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο βίντεο ίσως έσκασε θερμαντήρας. 

Στο δεύτερο βίντεο ίσως είχε χτυπηθεί το ενυδρείο παλαιότερα, θερμοκρασία δεν νομίζω να είναι, γιατί το βίντεο είναι από κάμερα και δεν φαίνεται κανείς στο χώρο που θα μπορούσε πχ να έχει αλλάξει νωρίτερα νερό 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους σεισμούς φοβάμαι οι οποίοι δεν είναι και σπάνιο φαινόμενο στη χώρα μας.

Δεν ξέρω αλλά απο την αρχή που ασχολήθηκα με τα ενυδρεία με κατατρέχει φόβος γι αυτό το ενδεχόμενο....

Μερικά από τα υπόλοιπα μπορεί να τα αποφύγεις αν είσαι σωστός χομπίσταςκαι δεν κάνεις....οικονομία σε

βάρος της ποιότητας.

Ένα 60λιτρο ενυδρείο που είχα το μετέτρεψα σε θερμοκήπιο για ορχιδέες όχι γιατί πασρουσίασε διαροή

αλλά με φόβιζαν τα 20+ χρόνια που είχε,αν και δεν ήταν πάντα σε λειτουργία.....

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να το δούμε τελικά είναι να μην σου τύχει. Απλά πρέπει να προσέχουμε μερικά πράγματα ώστε να μειώσουμε της πιθανότητες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...